cpg1251
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
22.10.2013 р. справа №908/1802/13
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівУшенко Л.В. Богатиря К.В., Дучал Н.М., при секретарі судового засідання:Федоріщевій І.О. за участю представників сторін: прокурор - Русланова Г.М., посвідчення №004307 від 19.09.2012р.; від позивача - не з'явився; від відповідача - Качуренко Ю.Ю., довіреність №1 від 08.01.2013р.; від третьої особи - не з'явився; розглянувши апеляційну скаргуЗаступника прокурора Запорізької області на рішення господарського судуЗапорізької області від 15.07.2013р. (повний текст підписано 18.07.2013р.) у справі№908/1802/13 (суддя Зінченко Н.Г.) за позовомПрокурора Хортицького району міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Приватного акціонерного товариства «Фабрика «Динамо», м.Запоріжжя за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:Головного управління Держземагентства у Запорізькій області, м. Запоріжжя про внесення змін до договору оренди землі від 14.11.2006р., реєстраційний № 040626101028
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Хортицького району міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Фабрика «Динамо», м. Запоріжжя про внесення змін до п.п. 5, 9 договору оренди землі від 14.11.2006р., зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.11.2006р. за № 040626101028.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 25.04.2013 р. порушено провадження у справі № 908/1802/13, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Головне управління Держземагенства у Запорізькій області, м. Запоріжжя.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 15.07.2013р. у справі №908/102/13 відмовлено в задоволенні позовних вимог прокурора в повному обсязі.
Рішення суду мотивоване необґрунтованістю позовних вимог та відсутністю передбачених діючим законодавством підстав для внесення змін до п.п. 5, 9 спірного договору оренди землі від 14.11.2006р. щодо розміру нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати у запропонованій прокурором та позивачем редакції, оскільки на теперішній час змінився розмір земельної ділянки, яка знаходиться в фактичному користуванні відповідача, у зв'язку з переходом до іншої особи - ТОВ «Орбіта» права власності на нежитлову будівлю, розташовану на даній земельній ділянці.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Заступник прокурора Запорізької області звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 15.07.2013р. та прийняти нове рішення у даній справі про задоволення позовних вимог Прокурора Хортицького району міста Запоріжжя.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на невідповідність висновків суду першої інстанції фактичним обставинам справи та порушення судом норм матеріального права при винесені оскаржуваного рішення. Зазначає, що набуття іншою особою - ТОВ «Орбіта» права власності на нерухоме майно, розташоване на частині земельної ділянки, переданої в оренду відповідачу - ПрАТ «Фабрика «Динамо», є підставою для припинення у нього права користування цією частиною земельної ділянки, проте, на думку скаржника, зазначене не тягне за собою автоматичного припинення договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та ПрАТ «Фабрика «Динамо», а лише визначає, що в цьому разі вказаний договір може бути змінений в порядку, встановленому договором або законом, тобто за взаємною згодою сторін або, у випадку недосягнення згоди, за рішенням суду. В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між Запорізькою міською радою та ПАТ «Фабрика «Динамо», чи внесення до нього змін, передачу земельної ділянки шляхом підписання акту приймання-передачі від ПрАТ «Фабрика «Динамо» до міської ради, отримання відповідачем завдання на розробку нового проекту землеустрою та про укладання нового договору оренди землі між Запорізькою міською радою та ПрАТ «Фабрика «Динамо», а також, укладання договору оренди землі між міською радою та ТОВ «Орбіта», як власником нерухомого майна. Крім того, право оренди земельної ділянки виникає тільки з моменту державної реєстрації цих прав. Оскільки договір оренди земельної ділянки є чинним, то до нього можуть вноситися зміни з підстав, передбачених в договорі та законі.
Розпорядженням голови Донецького апеляційного господарського суду від 30.08.2013р. для розгляду апеляційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючий - суддя Ушенко Л.В., члени колегії: суддя Богатир К.В., суддя Дучал Н.М.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 30.08.2013р. порушено апеляційне провадження по скарзі, справу призначено до розгляду на 22.10.2013р.
Позивач та відповідач своїм правом на надання відзиву на апеляційну скаргу не скористалися.
Через канцелярію суду від Прокурора Хортицького району міста Запоріжжя надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він підтримує апеляційну скаргу Заступника прокурора Запорізької області та просить апеляційну скаргу задовольнити, рішення господарського суду Запорізької області від 15.07.2013р. - скасувати, як незаконне, та прийняти нове рішення у справі про задоволення позовних вимог.
Третя особа - Головне управління Держземагентства у Запорізькій області, м.Запоріжжя надала суду пояснення на апеляційну скаргу, в яких зазначено про застосування наявного в матеріалах справи витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 15.04.2013р. при розрахунку розміру орендної плати за договором оренди землі від 14.11.2006р. Крім того, третя особа заявила суду клопотання про розгляд апеляційної скарги за відсутності її уповноваженого представника.
В судовому засіданні 22.10.2013р. прокурор підтримав апеляційну скаргу.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду Запорізької області від 15.07.2013р. у даній справі - без змін.
Представники позивача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 30.08.2013р. явка представників сторін та третьої особи не була визнана обов'язковою.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представника позивача та третьої особи за наявними у справі матеріалами.
Згідно із ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень, ухвал місцевого господарського суду в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила наступне.
14.11.2006р., на підставі рішення Запорізької міської ради №32/35 від 28.07.2006р., між Запорізькою міською радою (далі - орендодавець) та Закритим акціонерним товариством «Фабрика «Динамо», правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство «Фабрика «Динамо» (далі - орендар) був укладений договір оренди землі, зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель 22.11.2006р. вчинено запис за № 040626101028.
Відповідно до п.п 1, 2 договору, орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1,4021га для розташування фабрики, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Жукова, 9.
Згідно із п. 4 договору, земельна ділянка передається в оренду разом з будівлею фабрики.
Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1908117,89грн. в цінах 2006 року.
Договір укладається на 10 років. (п. 8 договору).
Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та в розмірі: 19081,18грн. за календарний рік в цінах 2006 року (п. 9 договору).
Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 11 договору).
Пунктом 12 договору передбачені підстави для перегляду розміру орендної плати, серед яких, в тому числі, зміна розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляції; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості (п. 14 договору).
Згідно із п. 32 договору, зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов цього договору спір вирішується у судовому порядку.
Факт передачі земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:06:008:0037) в оренду підтверджується підписаним сторонами актом приймання-передачі від 22.11.2006р.
16.07.2007 р., на підставі рішень Запорізької міської ради №17 від 15.06.2001р. і №14 від 27.12.2006р., між сторонами була підписана додаткова угода до договору оренди землі, відповідно до якої, п. 9 договору викладено в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та в розмірі 28621,77грн., що складає 1,5% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року». Пункт 10 договору викладено в наступні редакції: «Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору чи продовження його дії». Крім того, сторонами були внесені зміни до абзацу 2 п. 12 договору відносно підстав для перегляду розміру орендної плати, який викладений в наступній редакції: «зміни розмірів податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством».
Рішенням №9 від 18.01.2008р. «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради №14 від 27.12.2006р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі» Запорізькою міською радою було вирішено встановити орендну плату за земельні ділянки у м. Запоріжжя такою, що не може бути меншою трикратного розміру земельного податку і перерахунок орендної плати дійсний з моменту набрання чинності Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік».
03.03.2008р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79, яким було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя; базову вартість 1 кв.м землі - у розмірі 190,18грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р., та значення коефіцієнтів місцерозташування, згідно з додатком 1 до зазначеного рішення, та значення коефіцієнтів впливу локальних факторів, згідно з додатком 2 до зазначеного рішення; впроваджено з 01.03.2008р. оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки; визнано рішення Запорізької міської ради від 15.06.2001р. №17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки.
05.03.2008р., на підставі рішень Запорізької міської ради №17 від 15.06.2001р., №14 від 27.12.2006р. та №9 від 18.01.2008р., сторонами договору оренди землі була підписана додаткова угода, відповідно до якої, п. 9 договору було викладено в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та в розмірі 58846,14грн., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року».
Рішенням Запорізької міської ради №16 від 27.07.2011р. було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя з урахуванням нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до даного рішення, загальний коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок м. Запоріжжя складає « 3».
22.01.2010р. між ЗАТ «Фабрика «Динамо» (далі - продавець) та ТОВ «Орбіта» (далі - покупець) був укладений договір купівлі-продажу № 1/2010, за умовами п. 1.1 якого, продавець передав у власність продавця недобудовану будівлю виробничого призначення (літера - Б), загальною площею 967,2 кв.м., розташовану за адресою: м. Запоріжжя, вул.Жукова, буд. 9. Зазначене нерухоме майно знаходиться на земельній ділянці загальною площею 0,5 га, що належить продавцеві на умовах оренди згідно договору оренди землі б/н від 14.11.2006р.
Факт передачі вказаної недобудованої будівлі підтверджується підписаним між ЗАТ «Фабрика «Динамо» та ТОВ «Орбіта» актом приймання передачі від 01.02.2010р.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 06.10.2010р. у справі № 10/124/10 за позовом ТОВ НВФ «Орбіта» до ЗАТ «Фабрика Динамо», яке у встановленому порядку набуло законної сили, було визнано дійсним договір купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва №1/2010 від 22.01.2010р., укладений між ЗАТ «Фабрика «Динамо» та ТОВ «Орбіта» та визнано право власності за ТОВ «Орбіта» на нерухоме майно - фундамент виробничої будівлі літ. Б, загальною площею 967,2 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Жукова, буд. 9.
Доказів державної реєстрації права власності за ТОВ «Орбіта» на вказане нерухоме майно матеріали справи не містять.
З метою приведення умов договору оренди землі у відповідність до вимог земельного законодавства та положень зазначених вище рішень міської ради №79 від 03.03.2008р. та №16 від 27.07.2011р., 09.10.2012р. Запорізька міська рада звернулась до ПрАТ «Фабрика «Динамо» з листом № 08-32/02722 від 25.09.2012р. з пропозицією про внесення змін до п.п. 5, 9 договору оренди землі від 22.11.2006р., що підтверджується копією фіскального чеку №2255 від 09.10.2012р. У випадку прийняття зазначеної пропозиції відповідачу було запропоновано звернутись письмово до Запорізької міської ради з листом про прийняття цієї пропозиції та з метою підписання тексту додаткової угоди до договору оренди землі звернутись особисто до Державного підприємства «Державний Земельний Кадастр» Запорізького виробничого відділу.
До зазначеного листа міської ради додавався розрахунок орендної плати за спірну земельну ділянку.
Відповідач на вказану пропозицію відповіді не надав, до Запорізької міської ради для укладання додаткової угоди до договору оренди землі не звернувся.
26.04.2013р. Запорізька міська рада повторно звернулася до ПрАТ «Фабрика «Динамо» з листом №01/02-21/01098 від 09.04.2013р. з пропозицією щодо внесення змін до договору оренди землі, що підтверджується копією фіскального чеку №6380 від 26.04.2013р. Однак, відповідач на зазначену пропозицію також відповіді не надав, до Запорізької міської ради для укладання додаткової угоди до договору оренди землі не звернувся.
Проведеною Прокуратурою Хортицького району м. Запоріжжя перевіркою повноти сплати орендної плати за землю було встановлено, що ПрАТ «Фабрика «Динамо» сплачує орендну плату за договором оренди землі від 22.11.2006р. у розмірі, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України та рішенням Запорізької міської ради від № 79 від 03.03.2008 р. та №16 від 27.07.2011р. Відповідні зміни до спірного договору оренди землі не вносились, у зв'язку з чим, Прокурор Хортицького району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Приватного акціонерного товариства «Фабрика «Динамо», м.Запоріжжя про внесення змін до п.п. 5, 9 договору оренди землі від 14.11.2006р., стосовно розміру грошової оцінки землі та розміру орендної плати, який є предметом спору у даній справі.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга Заступника прокурора Запорізької області на рішення господарського суду Запорізької області від 15.07.2013р. у справі №908/102/13 підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог Прокурора Хортицького району міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя, з огляду на наступне.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 зазначеного Закону).
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічні положення закріплені в ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, в якій визначено, що у разі недосягнення сторонами згоди щодо зміни (розірвання) договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Таким чином, нормами законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін випадках, встановлених договором або законом.
В договорі оренди (п. 12) передбачені випадки перегляду розміру орендної плати, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляції, визначених законодавством.
Згідно ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і є обов'язковим платежем, відповідно до Податкового кодексу України.
Як вбачається із матеріалів справи, зміна розміру орендної плати за користування спірними земельними ділянками пов'язана із змінами в законодавстві щодо розміру орендної плати за землю, затвердженням рішенням Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008р. нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земель та ухваленям міською радою рішення №16 від 27.07.2011р. щодо розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя.
Згідно із ч. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, в тому числі, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
До виключної компетенції міської ради належить вирішення питань регулювання земельних відносин в межах міста (п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно із ч. 1 ст. 59 зазначеного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч. 1 ст. 79 зазначеного Закону).
Як вбачається з матеріалів справи, рішення Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008р. та №16 від 27.07.2011р. не скасовані, не визнані недійсними, а отже, дані рішення є підставою для перегляду розміру орендної плати та внесення змін до договору оренди землі стосовно розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та розміру орендної плати за її користування з урахуванням змін ставок орендної плати та коефіцієнту, який використовується для розрахунку орендної плати за землю.
Зазначена правова позиція узгоджується із п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 «Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», в якому, зокрема, зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оренду землі», за результатами нормативної грошової оцінки землі складається технічна документація, яка затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області та оформленого в якості додатку до листа №09-05-12/2290 від 15.04.2013р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1,4021га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Жукова, 9, на момент звернення прокурора з позовом у даній справі, складає 5453187,53грн. (а.с. 32).
Згідно із положеннями ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок є базовою для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності визначена як обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Таким чином, орендна плата за землю має подвійну правову природу, і регулюється як цивільним, земельним, так і податковим законодавством.
Відповідно до п.п. 288.5.1, 288.5.2 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою : для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку , що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду , - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Виходячи з викладеного, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість та законність позовних вимог Прокурора Хортицького району міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя у даній справі щодо зміни розміру орендної плати за користування спірною земельною ділянкою відповідно до нової нормативної грошової оцінки орендованої ним земельної ділянки та ставок орендної плати.
Посилання суду першої інстанції на фактичну зміну розміру орендованої відповідачем земельної ділянки у зв'язку з відчуженням ПрАТ «Фабрика «Динамо» частки розташованого на орендованій ним земельній ділянці майна іншій особі - ТОВ «Орбіта» та перехід до цієї особи права користування вказаною частиною земельної ділянки, як на підставу для припинення у відповідача права користування частиною земельної ділянки, у відповідності до п. «е» ст. 141 ЗК України, є необґрунтованими, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про вилучення з користування ПрАТ «Фабрика «Динамо» частини земельної ділянки, на якій розташоване відчужене нерухоме майно, про розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між Запорізькою міською радою та ПрАТ «Фабрика «Динамо» або внесення до нього відповідних змін, передачу земельної ділянки шляхом підписання акту приймання-передачі від ПАТ «Фабрика «Динамо» міській раді, отримання відповідачем завдання на розробку нового проекту землеустрою та про укладання нового договору оренди землі між Запорізькою міською радою та ПрАТ «Фабрика «Динамо», а також, укладання договору оренди землі між міською радою та ТОВ «Орбіта», як власником нерухомого майна, не визначено розмір земельної ділянки, на яку до іншої особи переходить права користування земельною ділянкою.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні належні докази в підтвердження державної реєстрації права власності ТОВ «Орбіта» на нерухоме майно, придбане у ПрАТ «Фабрика «Динамо», а отже, відсутні належні докази в підтвердження виникнення права користування частиною земельної ділянки у іншої особи.
Крім того, інформація щодо площі спірної земельної ділянки, зазначеної у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки №09-05-12/2290 від 15.04.2013р., відповідає площі, зазначеній у договорі оренди земельної ділянки від 14.11.2006р.
Колегія суддів також зазначає, що у разі набуття ТОВ «Орбіта» права власності на нерухоме майно, розташоване на переданій в оренду ПрАТ «Фабрика «Динамо» земельній ділянці, є підставою для припинення у відповідача права користування відповідною земельною ділянкою, відповідно до ст. 141 ЗК України та у відповідності до ст. 120 ЗК України, до нового власника майна переходить право користування земельною ділянкою на умовах, які були у попереднього власника, проте, оформлення такого права здійснюється у встановленому законом порядку і є обов'язковим та підлягає державній реєстрації.
Договір оренди землі, до якого прокурор просить внести зміни (п.п. 5, 9 договору) щодо грошової оцінки землі та розміру орендної плати, є чинним, зміни до нього не вносились, тому підстав для відмови у внесені змін до чинного договору оренди землі не вбачаються.
Місцевий господарський суд не врахував всіх зазначених вище обставин, невірно застосував норми матеріального права, що привело до прийняття неправильного рішення.
З урахуванням зазначеного, рішення господарського суду Запорізької області у даній справі підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Судові витрати за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги, у відповідності до ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 91, 99, 101, 102, п. 2 ч. 1 ст. 103, п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Заступника прокурора Запорізької області на рішення господарського суду Запорізької області від 15.07.2013р. у справі №908/1802/13 - задовольнити.
2. Рішення господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 - скасувати.
3. Прийняти нове рішення у даній справі.
4. Позов Прокурора Хортицького району міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Приватного акціонерного товариства «Фабрика «Динамо», м. Запоріжжя, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Головного управління Держземагентства у Запорізькій області, м. Запоріжжя, про внесення змін до п.п. 5, 9 договору оренди землі від 14.11.2006р., яким передано в оренду земельну ділянку по вул. Жукова, буд. 9 у м.Запоріжжя загальною площею 1,4021га, укладеного між Запорізькою міською радою та ПрАТ «Фабрика «Динамо», зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.11.2006р. за №040626101028 - задовольнити.
5. Внести зміни до п.п. 5, 9 договору оренди землі від 14.11.2006р., укладеного між Запорізькою міською радою та ПрАТ «Фабрика «Динамо», зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 22.11.2006р. за №040626101028, виклавши їх у наступній редакції:
«п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5453187 грн. 53 коп. (в цінах 2013 року)».
«п.9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 163595 грн. 63 коп. (сто шістдесят три тисячі п'ятсот дев'яносто п'ять гривень, 63 копійки), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Дані зміни набирають чинності з моменту набрання законної сили даного рішення суду.
6. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Фабрика «Динамо» (69097, м.Запоріжжя, вул. Жукова, буд. 9, код ЄДРПОУ 31219738) на користь Державного бюджету України (отримувач: Київське УК / Київськ. р-н/ 22030001, банк: Головне управління державної казначейської служби України (ГУДКСУ) у Донецькій області., МФО банку 834016, ЄДРПОУ 38034002, р/р 31218206782006) судовий збір за розгляд позовної заяви в сумі 1 147 (тисяча сто сорок сім) гривень, 00 коп.
7. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Фабрика «Динамо» (69097, м.Запоріжжя, вул. Жукова, буд. 9, код ЄДРПОУ 31219738) на користь Державного бюджету України (отримувач: Київське УК / Київськ. р-н/ 22030001, банк: Головне управління державної казначейської служби України (ГУДКСУ) у Донецькій області., МФО банку 834016, ЄДРПОУ 38034002, р/р 31218206782006) судовий збір за розгляд апеляційної скарги в сумі 573 (п'ятсот сімдесят три) гривні, 50 коп.
8. Доручити господарському суду Запорізької області видати судові накази.
9. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.
Головуючий Л.В. Ушенко
Судді К.В. Богатир
Н.М. Дучал
Повний текст постанови складено та підписано 25 жовтня 2013року.
Надруковано: 9 прим.
1 прим. - скаржнику,
2 прим. -прокурору;
1 прим. - позивачу;
1 прим. - відповідачу;
1 прим. - третій особі;
1 прим. - ГСЗО
1 прим. - у справу;
1 прим. - ДАГС
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2013 |
Оприлюднено | 28.10.2013 |
Номер документу | 34356080 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Ушенко Л.В.