ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.04.09 Справа № 17/82/09
Суддя Корсун В.Л.
за позовною заявою: відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Кам'янсько-Дніпровського району електричних мереж, 71300, Запорізька область, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Чкалова, 8
до відповідача: відкритого акціонерного товариства “Молочанський молочноконсервний комбінат”, 71716, Запорізька область, м. Молочанськ, вул. Лугова, 83
про стягнення 14 588,07 грн.
суддя Корсун В.Л.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: Фалько Т.С., довіреність від 31.12.08 № 380
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
05.02.09 до господарського суду Запорізької області звернулось відкрите акціонерне товариств “Запоріжжяобленерго” в особі Кам`янсько-Дніпровського району електичних мереж (далі - ВАТ “Запоріжжяобленерго” в особі Кам`янсько-Дніпровського РЕМ) з позовною заявою до відкритого акціонерного товариства “Молочанський молочноконсервний комбінат” (надалі - ВАТ “Молочанський молочноконсервний комбінат”) про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 14 588,07 грн. з яких: 13 475,86 грн. - заборгованість за спожиту активну електроенергію; 565,25 грн. - заборгованість за спожиту реактивну електроенергію; 546,96 грн. - пеня за недотримання термінів сплати рахунків.
Ухвалою від 05.02.09 судом порушено провадження у справі № 17/82/09, судове засідання призначено на 05.03.09. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи.
Ухвалою від 05.03.09 у зв'язку з неприбуттям в судове засідання представників сторін, розгляд справи було відкладено на 19.03.09.
Представник відповідача в судове засідання призначене на 19.03.09 не з'явився, у зв'язку з чим відповідно до ст. 77 ГПК України, ухвалою від 19.03.09 розгляд справи відкладено на 06.04.09.
30.03.09 на адресу суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог за вих. від 27.03.09 № 4469/63, відповідно до якої позивач просить суд 17 абзац позовної заяви читати наступним чином: “Згідно п. 4.2.1 договору, за недотримання термінів сплати рахунків або платіжних вимог-доручень за активну електроенергію, які передбачені у п. 7 Додатку № 4 до договору “Порядок розрахунків”, Споживач сплачує Постачальникові електричної енергії пеню за весь період часу, протягом якого невиконане зобов'язання по сплаті, в розмірі 0,5 % від суми платежу за кожний день прострочення.”.
Заява про уточнення змісту позовних вимог подана позивачем відповідно до ст. 22 ГПК України, відповідає вимогам чинного законодавства, не суперечить правам і охоронюваним законом інтересам сторін, прийнята судом до розгляду та задоволена.
За клопотанням представника позивача розгляд справи проводився без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 06.04.09, на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позивач підтримав заявлені вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та письмових обґрунтуваннях позовних вимог. Заявлені вимоги обґрунтовує ст. 193 Господарського кодексу України та умовами договору про постачання електричної енергії від 01.10.03 № 45, на виконання умов якого позивач зобов'язався здійснювати поставку електроенергії, а відповідач зобов'язався своєчасно сплачувати за спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі. Свої зобов'язання за спірним договором щодо оплати наданих послуг відповідач належним чином не виконує, внаслідок чого за період з березня 2008 р. по серпень 2008 р. утворилася заборгованість за спожиту активну електроенергію в сумі 13 475,86 грн. та 565,25 грн. - за спожиту реактивну електроенергію. За несвоєчасну оплату спожитої електроенергії відповідачу нарахована пеня за період з 22.08.08 по 15. 09.08 в розмірі 135,95 грн. та за період з 16.09.08 по 31.10.08 в сумі 411,01 грн. Враховуючи викладене, позивач просить суд позов задовольнити.
Відповідач заявлені позовні вимоги не спростував, представник відповідача в судове засідання жодного разу не з'явився, правом надати відзив на позов не скористався. Про час та місце судового засідання відповідача судом повідомлено належним чином.
Згідно п. 26.4.7-1 Роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 31.05.02 № 04-5/609 “Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України”, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Ухвали про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи були направлені за адресою, зазначеною в позовній заяві та до суду не повертались.
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місця знаходження юридичних осіб - учасників судового процесу.
Оскільки нез'явлення сторони у справі не є перешкодою для розгляду справи по суті, відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за необхідне розглянути спір за наявними у справі матеріалами в межах строку, передбаченого ст. 69 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 26 Закону України “Про електроенергетику” споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, а також несе відповідальність за порушення умов договору та правил користування електричною енергією.
01.10.2003р. між відкритим акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” в особі Кам`янсько-Дніпровського району електричних мереж (Постачальник електричної енергії) і відкритим акціонерним товариством “Молочанський молочноконсервний комбінат” (Споживач) укладений договір про постачання електричної енергії № 45 з подальшими внесеннями змін і доповнень (додаткові угоди від 02.02.05 № 1, від 21.09.05 № 2, від 03.04.06 № 3, від 12.02.07 № 4 та від 23.04.07 № 6.
Пунктом п. 9.7 сторони передбачили, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31 грудня 2003 р. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії.
Вбачається, що договір від 01.10.03 № 45 в встановленому законодавством порядку не розірвано та дія його не припинено.
Згідно п. 1 спірного договору, Постачальник електричної енергії постачає електричну енергію Споживачу, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами.
Додатком № 4 до договору передбачено порядок розрахунків за спожиту активну електричну енергію, а саме:
для подання “Акту про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію” (у двох примірниках), Споживач не пізніше 14-00 годин 2-го робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до Постачальника електричної енергії для подання у двох примірниках, підписаних уповноваженою особою Споживача та скріплених його печаткою “Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію” .
Постачальник електричної енергії підписує подані акти та один примірник повертає Споживачу.
За підсумками розрахункового періоду Постачальник електричної енергії виписує Споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для розрахунку.
Споживач зобов'язаний у термін, що не перевищує 5 операційних днів з дня отримання рахунка здійснити оплату рахунка, що направляється йому Постачальником електроенергії.
Додатком № 6 до договору від 01.10.03 передбачено порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії.
Згідно Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 17.10.05 № 910, перетікання реактивної електричної енергії на межі балансової належності електричних мереж; (перетікання реактивної електричної енергії) - це складова фізичних процесів передачі, розподілу та споживання активної електричної енергії, яка спричиняє додаткові технологічні втрати активної електричної енергії та впливає на показники якості активної електричної енергії.
Плата за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії визначається Постачальником електричної енергії Споживачу згідно з “Методикою обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії між енергопередавальною організацією та її споживачами”, затвердженою наказом Мінпаливенерго України від 17.01.02 № 19 (далі Методика).
Згідно Методики, розрахунки за перетікання реактивної електроенергії з мережі електропередавальної організації здійснюються з усіма споживачами, які мають сумарне середньомісячне споживання активної електроенергії за всіма точками обліку на одній площадці 5 000 кВт/год. та більше.
Оскільки ВАТ “Молочанський молочноконсервний комбінат” згідно дозволеної потужності, яка визначена договором, споживає більше як 5000 кВт/год, додатком № 6 до договору передбачено порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії, а саме: Споживач не пізніше 14-00 годин 2-го робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до Постачальника електричної енергії для подання у двох примірниках, підписаних уповноваженою особою Споживача та скріплених його печаткою “Акта про обсяги перетікання реактивної енергії з мереж Споживача в мережі Постачальника протягом розрахункового періоду”.
Постачальник електричної енергії підписує подані акти та один примірник повертає Споживачу.
За підсумками розрахункового періоду Постачальник електричної енергії виписує Споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для розрахунку.
Споживач зобов'язаний у термін, що не перевищує 5 операційних днів з дня отримання рахунка здійснити оплату рахунка, що направляється йому Постачальником електроенергії. Датою отримання рахунка вважається:
при направленні рекомендованим листом - дата зазначена на фінансовому чеку поштового відділення, що підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по місту - 3 дні, по області - 5 днів, по Україні - 7 днів); при направленні нарочним - дата вручення Споживачу.
Як вбачається з наданих споживачем Актів про спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію, ВАТ “Молочанський молочноконсервний комбінат” за березень 2008 року спожито 840 кВт/год. реактивної електричної енергії, за травень 2008р. - 2 370 кВт/год. реактивної електричної енергії, за липень 2008р. - 14 037 кВт/год. - активної електроенергії та 14 040 кВт/год. - реактивної електроенергії, за серпень 2008р. спожито 8507 кВт/год. - активної електроенергії та 6120 кВт/год. - реактивної
На підставі Актів споживачу було направлено відповідні рахунки на спожиту реактивну електроенергію, а саме:
- рахунок від 03.04.08 № 327 на загальну суму 45,30 грн. Даний рахунок був частково оплачений у розмірі 40,35 грн. Залишок заборгованості становить 4,95 грн.;
- рахунок від 09.06.08 № 414 на загальну суму 131,12 грн. Даний рахунок споживачем оплачено не було;
- рахунок на спожиту активну електроенергію від 08.08.08 № 6312 на загальну суму 8 270,60 грн. та рахунок на спожиту реактивну електроенергію від 08.08.08 № 500 на суму 321,46 грн. Грошові кошти на погашення даних рахунків не надходили;
- рахунок на спожиту активну електроенергію від 01.09.08 № 7313 на загальну суму 5 205,26 грн. та рахунок на спожиту реактивну електроенергію від 08.09.08 № 517 на суму 107,72 грн. Грошові кошти на погашення даних рахунків не надходили.
Також, 08.08.08 та 01.09.09 відповідачу було направлені попередження вих. № 9105, вих. № 9410 про припинення подачі електроенергії, в яких зазначено, що у випадку непогашення заборгованості відповідно до 22.08.08 та до 15.09.08 підприємство буде відключено від електропостачання.
У відповідності до п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України (ЦК України), якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідач взяті на себе договірні зобов'язання належним чином не виконав, виставлені рахунки оплатив частково, внаслідок чого за відповідачем виникла заборгованість за спожиту активну електроенергію в сумі 13 475,86 грн. та за спожиту реактивну електроенергію в розмірі 565,25 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (ГК України), майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.
Аналогічний припис містить ГК України, п. п. 1, 7 ст. 193 якого встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, ін. правових актів, договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Факт порушення умов, визначених змістом зобов'язання, та факт несплати у визначений зобов'язанням термін спожитої активної електроенергію в сумі 13 475,86 грн. та спожитої реактивну електроенергію в розмірі 565,25 грн., позивачем документально підтверджений в судовому засіданні.
Відповідач не скористався наданим йому законом правом відповідно до ст. 33 ГПК України, не надав до суду доказів які могли б свідчити про належне виконання зобов'язань за договором від 01.10.03 № 45.
Крім того, позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача пені за недотримання термінів сплати рахунків за електроенергію за період часу з 22.08.08 по 31.08.08 в сумі 135,95 грн. та з 15.09.08 по 31.10.08 в розмірі 411,01 грн. Всього 546,96 грн.
Згідно з положеннями ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору, (…), сплата неустойки.
Пунктом 2 ст. 193 ГК України, встановлено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ГК України, іншими законами або договором.
Відповідно до ст. 230 ГК України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Стаття 549 Цивільного кодексу України дає визначення неустойки, відповідно до якої неустойкою (штрафом пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові і разі порушення боржником зобов'язання.
Сторони в п. 4.2.1 Договору обумовили, що за недотримання термінів сплати рахунків або платіжних вимог-доручень за активну електроенергію (п. 7 Додатка № 4 “Порядок розрахунків”), Споживач сплачує Постачальникові електричної енергії пеню за весь період часу, протягом якого невиконане зобов'язання по сплаті, в розмірі 0,5 % від суми платежу за кожний день прострочення (але не більш подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період нарахування пені) по день фактичної оплати.
Згідно зі ст. 3 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на період, за який сплачується пеня.
Пунктом 6 ст. 232 ГК України визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через 6 місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до розрахунку позивача, сума пені за період з 22.08.08 по 15.09.08 становить 135,95 грн. та за період з 16.09.08 по 31.10.08 складає 411,01 грн. Всього - 546,96 грн.
Даний розрахунок судом перевірений та визнаний обґрунтованим, отже вимоги в частині стягнення пені є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
За таких обставин суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у справі - 145,88 грн. державного мита та 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу - відносяться на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства “Молочанський молочноконсервний комбінат” (71716, Запорізька область, м. Молочанськ, вул. Лугова, 83, код ЄДРПОУ 00418053) на користь відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Кам'янсько-Дніпровського району електричних мереж (71300, Запорізька область, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Чкалова, 8, код ЄДРОПУ 00130926, п/р зі спеціальним режимом використання 260323141409 в ВАТ “Державний ощадний банк України”, МФО 313957) - 14 041 (чотирнадцять тисяч сорок одну) грн. 11 коп. заборгованості за спожиту електроенергію, 546 (п'ятсот сорок шість) грн. 96 коп. пені.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства “Молочанський молочноконсервний комбінат” (71716, Запорізька область, м. Молочанськ, вул. Лугова, 83, код ЄДРПОУ 00418053) на користь відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Кам'янсько-Дніпровського району електричних мереж (71300, Запорізька область, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Чкалова, 8, код ЄДРОПУ 00130926, п/р 260084413 в ЗОД “Райфайзен Банк Аваль”, МФО 313827) - 145 (сто сорок п'ять) грн. 88 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.Л. Корсун
Рішення суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 10.04.09
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2009 |
Оприлюднено | 29.04.2009 |
Номер документу | 3440673 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Корсун В.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні