Ухвала
від 29.10.2013 по справі 805/12367/13-а
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1 інстанції - Мальцева Н.Г.

Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2013 року справа №805/12367/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Сіваченка І.В.

суддів Жаботинської С.В., Шишова О.О.

секретар судового засідання Казакова Т.М.

за участі представника позивача Приходько Л.М.

представників відповідача Шевченка С.А., Загнібеди К.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАГНИБЕДА ЛТД» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2013 року у справі № 805/12367/13-а за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАГНИБЕДА ЛТД» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

ВСТАНОВИВ:

23 серпня 2013 року Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАГНИБЕДА ЛТД" (далі - ТОВ «ЗАГНИБЕДА ЛТД») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки на об'єкті: цех по виробництву плівки, розташованого за адресою: м. Слов'янськ, вул. Науки, 2, а саме: робіт по налагодженню, ремонту, технічному обслуговуванню машин, механізмів, устаткування технологічного устаткування переробки пластмас, полімерних матеріалів, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невідповідність дій відповідача діючому законодавству України, а саме на те, що під час перевірки ТОВ «ЗАГНИБЕДА ЛТД» виявлено 13 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 9 порушень створюють загрозу життю та здоров'ю людей, внаслідок чого, на думку позивача, є підстави для повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки на об'єкті: цех по виробництву плівки, розташованого за адресою: м. Слов'янськ, вул. Науки, 2, а саме: робіт по налагодженню, ремонту, технічному обслуговуванню машин, механізмів, устаткування технологічного устаткування переробки пластмас, полімерних матеріалів, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2013 року у цій справі позов було задоволено. Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «ЗАГНИБЕДА ЛТД», розташованого за адресою: 84122, м. Слов'янськ, вул. Леніна, 58/41, шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки на об'єкті цех по виробництву плівки, розташованого за адресою: м. Слов'янськ, вул. Науки, 2, а саме: робіт по налагодженню, ремонту, технічному обслуговуванню машин, механізмів, устаткування технологічного устаткування переробки пластмас, полімерних матеріалів, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Не погодившись з таким рішенням, ТОВ «ЗАГНИБЕДА ЛТД» подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою у позові відмовити.

Представники відповідача у судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Позивач - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області діє на підставі Положення про Територіальне управління Держгріпромнагляду України у Донецькій області затвердженого наказом Держгірпромнагляду від 02.12.2011 року №186-к.

За приписом пункту 4 вказаного Положення територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:

будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;

видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;

застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;

облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;

проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до п.2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

При цьому, згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Приписами п. 2.26 зазначеного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до п.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Судом встановлено, що позивач є територіальним органом Держгірпромнагляду України, який входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Тобто, позивач є саме тим органом, до компетенції якого входить нагляд (контроль) у сфері охорони праці та промислової безпеки.

21.06.2013р Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області видано наказ №680 "Про затвердження Плану роботи теруправління на ІІ півріччя 2013 року", яким був встановлений графік здійснення заходів державного нагляду (контролю) за промисловою безпекою та охороною праці (а.с.19).

На підставі зазначеного наказу видано направлення №013-369 від 08.08.2013 року на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на ТОВ "ЗАГНИБЕДА ЛТД" ЄДРПОУ 30571745 за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Леніна, 58/41 цех по виробництву поліетиленової плівки м. Слов'янськ, вул. Науки, 2 (а.с.21).

12.08.2013 року за результатами вказаної вище перевірки складено акт №013-2-369, згідно з яким зазначено, що в ході проведеної перевірки посадовими особами були виявлені 13 порушень ст.ст. 13, 18, 21 Закону України "Про охорону праці" з яких, 9 порушень створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме, такі порушення, як:

" п.1. На підприємстві згідно Закону України "Про охорону праці" не отримано дозвіл від органів Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки, які воно виконує (технічне обслуговування устаткування підвищеної небезпеки). (Порушення п.6, п.7 Постанови Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 р "Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки").

п.4. До виконання робіт підвищеної небезпеки допущені машиністи екструдера ОСОБА_6, ОСОБА_7, які не пройшли навчання. (Порушення Р. 4 НПАОП 0.00-4.12-05 "Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці", затв. 26.01.2005 р №15).

п.7. Не проводяться чергові загальні огляди будівель та споруд (два рази на рік - весною та осінню). (Порушення п.2.2.6 НПАОП 45.2-2-1.01-98 "Положення по безпечній та надійній експлуатації виробничих будівель та споруд").

п.8. Відсутня огорожа пасової передачі гранулятора. (Порушення п.4.1.13 НПАОП 0.00-1.30-01 "Правила безпечної роботи з інструментом та приладдям", затв. 05.06.2001 р №252).

п.9.Відсутня огорожа пасової передачі екструдера (Порушення 4.1.13 НПАОП 0.00-1.30-01 "Правила безпечної роботи з інструментом та приладдям", затв. 05.06.2001 р №252).

п.10. Відсутня огорожа пасової передачі лінії протягання екструдера" (Порушення п.4.1.13 НПАОП 0.00-1.30-01 "Правила безпечної роботи з інструментом та приладдям", затв. 05.06.2001 р №252).

п.11. Відсутня огорожа пасової передачі апарату обдування. (Порушення п.4.1.13 НПАОП 0.00-1.30-01 "Правила безпечної роботи з інструментом та приладдям", затв. 05.06.2001 р №252).

п.12. На момент перевірки відсутні протокольні заміри опору ізоляції устаткування підвищеної небезпеки (Порушення п.7.3.13 НПАОП 0.00-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів").

п.13. Перильна огорожа майданчика обслуговування лінії протягання екструдера не відповідає вимогам ДОСТу 12.2.003-91. (Порушення п.2.2.3 ДОСТ 12.2.003-91 "Обладнання виробниче", загальні вимоги)." (а.с.22-24).

На підставі вказаного акту 12.08.2013 року Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області видано припис щодо усунення вищевказаних порушень (а.с.25-26).

На підтвердження виконання вказаного припису відповідачем до матеріалів справи надані акт чергового загального огляду будинку від 02.09.2013р, акт про встановлення огорожі передачі гранулятора від 13.08.2013р, акт про встановлення огорожі пасової передачі екструдера від 14.08.2013р, акт про встановлення огорожі пасової передачі лінії протягання екструдера від 14.08.2013р, акт про встановлення огорожі пасової передачі обдування від 15.08.2013р, протокол замірів опору ізоляції обладнання, лист позивачу про усунення недоліків.

Згідно з п. 2.39. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011р №826 про стан виконання припису суб'єкт господарювання повинен письмово у встановлені терміни повідомити посадову особу Держгірпромнагляду України, яка видала припис, для чого надсилає їй офіційний лист. У листі обов'язково вказуються номер та дата припису, номери порушень та відображається факт їх усунення. Після надходження інформації від суб'єкта господарювання щодо виконання припису посадовою особою Держгірпромнагляду України, яка видала припис, проводиться перевірка виконання припису. У разі неподання суб'єктом господарювання відповідної інформації у встановлені терміни Держгірпромнагляд України набуває право на проведення позапланової перевірки суб'єкта господарювання. У разі неможливості повного усунення порушень у встановлений термін суб'єкт господарювання повинен повідомити про це посадову особу, яка видала припис, та звернутися з клопотанням до відповідного органу Держгірпромнагляду України про продовження строку для виконання заходів щодо усунення виявлених порушень. У разі клопотання суб'єкта господарювання про необхідність продовження строку усунення виявлених порушень за рішенням Держгірпромнагляду України або його територіальних органів проводиться (за потреби) експертиза запланованих заходів.

Відповідно до п.2.41. цього ж Положення перевірка виконання припису або усунення порушень, що призвели до заборони виконання робіт або виробництва чи обмеження виробництва, здійснюється шляхом проведення посадовою особою Держгірпромнагляду України, яка видала припис (розпорядження), позапланової перевірки. У разі якщо суб'єкт господарювання може підтвердити достовірність виконання розпорядчого документа актами та документацією суб'єкта господарювання (наказами, відомостями, довідками тощо), перевірка достовірності наданої суб'єктом господарювання інформації здійснюється без позапланової перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) за умови надання ним до відповідного органу Держгірпромнагляду України завірених у встановленому порядку копій цих документів. Перевірка усунення виявлених порушень суб'єктом господарювання, зазначених у розпорядженні (приписі), за рішенням заступника Голови Держгірпромнагляду України або керівника (заступника керівника) територіального органу Держгірпромнагляду України може здійснюватися іншою посадовою особою Держгірпромнагляду України.

За приписом п.2.23 вказаного Положення за результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти.

Аналіз вказаного вище нормативно-правового акту дає підстави для висновку про те, що єдиним документом, який свідчить про усунення виявлених під час перевірки суб'єкта господарювання порушень, є акт перевірки виконання припису таким суб'єктом господарювання.

Відповідачем до матеріалів справи не надано належних доказів усунення ВСІХ виявлених під час проведення перевірки порушень, а саме акту відповідного органу Держгірпромнагляду України, складеного за результатами проведення перевірки виконання припису.

Також судом до уваги не приймаються доводи відповідача про ті обставини, що порушення, зазначені в пунктах 1, 4, 13 акту необґрунтовані та недоведені, оскільки ТОВ "ЗАГНИБЕДА ЛТД" не надано належного обґрунтування вказаних посилань, а припис позивача відповідачем не оскаржувався та, відповідно, не скасовувався.

За таких обставин, позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки на об'єкті: цех по виробництву плівки, розташованого за адресою: м. Слов'янськ, вул. Науки, 2, а саме: робіт по налагодженню, ремонту, технічному обслуговуванню машин, механізмів, устаткування технологічного устаткування переробки пластмас, полімерних матеріалів, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей підлягає задоволенню.

Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова місцевого суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

В повному обсязі ухвалу виготовлено 31 жовтня 2013 року.

Керуючись ст.ст. 195-196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАГНИБЕДА ЛТД» - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2013 року у справі № 805/12367/13-а за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАГНИБЕДА ЛТД» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: С.В.Жаботинська

О.О.Шишов

СудДонецький апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.10.2013
Оприлюднено06.11.2013
Номер документу34522400
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —805/12367/13-а

Ухвала від 29.10.2013

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сіваченко І.В.

Ухвала від 15.10.2013

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сіваченко І.В.

Ухвала від 10.04.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Мороз В.Ф.

Ухвала від 14.04.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Мороз В.Ф.

Ухвала від 24.12.2013

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Мороз В.Ф.

Ухвала від 20.11.2013

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Мороз В.Ф.

Ухвала від 29.10.2013

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сіваченко І.В.

Ухвала від 15.10.2013

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сіваченко І.В.

Постанова від 20.09.2013

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Мальцева Н.Г.

Постанова від 20.09.2013

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Мальцева Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні