Рішення
від 09.04.2009 по справі 22/276
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

22/276

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

          


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" квітня 2009 р.Справа № 22/276

За позовом  селянського фермерського господарства ”Струмок” м. Городок     

            

до товариства з обмеженою відповідальністю „Агро-Інвест-Груп” м. Городок

про розірвання договору суборенди

за участю третьої особи, яка не заявляє  самостійних  вимог на предмет спору, на стороні позивача –Городоцька районна державна адміністрація м. Городок

                                                                                          Суддя   Заверуха С.В.

Представники сторін:

позивач:  Літвінчук К.С. - представник за довіреністю від 08.04.2009 р.

відповідач:  Пересунько О.В. - представник за довіреністю від 15.09.2008 р.

                        Кузьмов С.Л. - директор          

третя особа - Сержантов В.Ю. - представник за довіреністю від 30.03.2009 р.

В судовому засіданні 09 квітня 2009 року оголошено вступну та резолютивну частину. Повний текст рішення підготовлено та підписано 09.04.2009 р.

Суть спору: позивач у позовній заяві та його представник в судовому засіданні просять суд розірвати договір суборенди, укладений 01 березня 2006 р. між селянським фермерським господарством "Струмок" та товариством з обмеженою відповідальністю "Агро Інвест Груп".  

Позивач зазначає, що в суборенду передавалась земельна ділянка на території Іванковецької сільської Ради Городоцького району Хмельницької області площею 45 га, в тому числі 44,49 га рілля та 0,51 га під водою. Дана земельна ділянка передавалась для вирощування сільськогосподарських культур (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва). В супереч вимогам даного договору відповідач розпочав будівельні роботи,  а саме: ангар, добудова до ангару, альтанка, насосна пилорама, сторожка, тобто почав використовувати дану земельну ділянку не за призначенням.   

Позивач пояснив, що побудова вказаних об'єктів підтверджується перевіркою головного спеціаліста інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області  Яблонського І.В. По факту виявлених порушень притягнуто директора відповідача до відповідальності, що підтверджується приписами.

Позивачем надано суду лист від 23.02.2009 р. №77/2-86 головного державного інспектора інспекції ДАБК у Хмельницькій області Яблонського І.В. відповідно до якого на земельній ділянці, що знаходиться в суборенді, відповідачем здійснено будівництво споруд.   

Крім того, представник позивача пояснив, що вказана земельна передана в суборенду згідно договору оренди землі №45 від 14 вересня 2005 р., укладеного між позивачем та Городоцькою районною державною адміністрацією.

Позивач в судовому засіданні 09.04.2009 року надав суду додаткові пояснення по справі,  в яких на підтвердження позовних вимог посилається на перевірку державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області та долучає до справи матеріали перевірки.          

Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні проти позову заперечує. При цьому зазначає, що договір суборенди земельної ділянки був укладений відповідно до умов договору оренди землі та не суперечить його вимогам.

На думку відповідача позивачем не надано ні доказів, ні пояснень, в чому саме відповідач порушив умови договору суборенди землі, посилаючись при цьому на норму ст. 32 Закону України „Про оренду землі”.

Відповідач стверджує, що згідно з розпорядженням голови Городоцької районної державної адміністрації від 17.02.2009 р. №120/2009 р., землю що є предметом договору переведено з ріллі в багаторічні насадження без зміни цільового призначення. Зведення об'єктів нерухомого майна відповідач не пов'язує з використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням. При цьому, на підтвердження своїх доводів посилається на норми Земельного кодексу України та закону України „Про оренду землі”.

На думку відповідача ст. 652 ЦК України не може бути застосована до спірних правовідносин оскільки передбачає істотні зміни обставин, якими сторони керувалися при укладанні договору.            

          Третя особа у відзиві на позовну заяву зазначає, що відповідач закладаючи багаторічні насадження використовує земельну ділянку передану йому в суборенду виключно за її цільовим призначенням, тобто сільськогосподарським. На думку третьої особи, тимчасові господарські споруди були зведені на земельній ділянці де закладені багаторічні насадження, що дає право згідно з вимогами частини 3 ст. 35 Земельного кодексу України на зведення на даній земельній ділянці необхідних господарських споруд.

Розглядом матеріалів справи встановлено  наступне.

Згідно довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №109160 відповідач зареєстрований як юридична особа, за адресою м. Городок, провул. Станційний, будинок 23/1.

Відповідно до статуту селянського (фермерського) господарства „Струмок” зареєстрованого Городоцькою райдержадміністрацією від 23.02.2001,  метою діяльності господарства є виробництво товарної сільськогосподарської продукції, її переробка та реалізація для отримання прибутку, забезпечення добробуту власника та працівників.

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ№109160 від 25.02.2008 р. видами діяльності товариства з обмеженою відповідальністю „Агро-Інвест-Груп” є вирощування фруктів, ягід, горіхів, культур для виробництва напоїв та прянощів, вирощування зернових та технічних культур, тощо.

Відповідно до договору оренди землі №45 від 14.09.2005 р., орендодавець (Городоцька районна державна адміністрація) надає, а позивач (орендар) приймає в строкове платне користування земельну ділянку земель запасу для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Іванковецької сільської ради. Пунктом 2 договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 45,0 га,  у тому числі: рілля -45,0 га. Згідно договору на земельній ділянки відсутні об'єкти нерухомого майна та будь-які будівлі. Договір укладено на 49 років.

Вказаним договором визначено (п.п.15,16,17) земельна ділянка передається  в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, цільове призначення –ведення фермерського господарства, умови збереження стану об'єкта оренди –використовувати відповідно до її цільового призначення.

Договором оренди землі №45 від 14.09.2005 р. не визначено право орендаря передавати вказану земельну ділянку в суборенду.

01 березня 2006 року між позивачем (суборендодавцем) та відповідачем (суборендар) укладено договір суборенди землі. Згідно умов договору суборендодавець надає, а суборендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва яка знаходиться на території Іванковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області.

Пунктом 2 договору визначено, що в суборенду передається земельна ділянка загальною площею 45,0 га., в тому числі рілля 44,49, під водою 0,51 га.

На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна та інші об'єкти інфраструктури.

Відповідно до п. 8 договір укладено на 48 років.

Згідно розділу 5 договору: земельна ділянка передається в суборенду для вирощування сільськогосподарських культур, цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Умови збереження стану об'єкта згідно чинного законодавства.

Обов'язки суборендаря визначаються згідно чинного законодавства (п.31).

Згідно ч.2 пункту 38 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження суборендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав визначених законом.

За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

Акт прийому-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) за договором суборенди від 03.03.2006 р. підтверджує передачу вказаної земельної ділянки в суборенду.

Згідно державного акту на право постійного користування землею від 16.05.2008 р. громадянці України Попадин Ганни Василівни на підставі рішення Гродоцької районної ради від 17 жовтня 2000 р. №11 надається у постійне користування земельна ділянка площею 45,0 гектарів для ведення сільського (фермерського) господарства. Земельна ділянка розташована на території Іванковецької сільської ради Городоцького району.     

Відповідно до листа №10 від 30.10.2008 р. головного спеціаліста інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області Яблонського І.В. виявлено, що товариство з обмеженою відповідальністю „Агро-Інвест-Груп” на території земель позивача самовільно без дозволу на виконання будівельних робіт та затвердженої в установленому порядку проектної документації проведено будівельні роботи розташування господарських споруд,  а саме: ангар, добудова до ангару, альтанка, насосна, пилорама , сторожка.  

 Згідно листа №77/2-86 від 23.02.2009 р. інспекція державного - будівельного контролю у Хмельницькій області інформує про будівництво відповідачем споруд на земельній ділянці, яка знаходиться в суборенді. При цьому даним листом повідомлено, що відповідач не отримав дозвіл на виконання будівельних робіт та введення об'єктів в експлуатацію, та на даний час вказані об'єкти не узаконені.

Приписом від 09.10.2008 р. інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області виданого товариству з обмеженою відповідальністю „Агро-Інвест-Груп”, м. Городок встановлено будівництво споруд на території земель селянського фермерського господарства „Струмок” Іванковецької сільської ради Городоцького району та зобов'язано відповідача до 10.11.2008 р. узаконити будівництво споруд.

Згідно листа начальника управління держкомзему у Городоцькому районі від 08.10.2008 р. повідомлено, що розпорядження щодо закладки багаторічних насаджень на земельній ділянці  площею 45 га, яка перебуває в суборенді відповідача на території Іванковецької сільської ради із земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва під багаторічні насадження, не приймалися.

10 лютого 2009 року старшим інспектором управління з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області Бортняком В.П., проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, в результаті чого встановлено порушення земельного законодавства товариством з обмеженою відповідальністю „Агро-Інвест-Груп” м. Городок, а саме побудову ангару пл. 325,73 м.кв., склад площею 612,11 м.кв., сторожівка площею 22,74 м.кв., насосна площею 18,19 м.кв. на землях запасу Іванковецької сільської ради, які знаходяться в суборенді без зміни цільового призначення земель, що є порушенням ст. 96 Земельного кодексу України.

На підставі даного акту внесено припис від 10 лютого 2009 р., складено протокол про адміністративне правопорушення від 10 лютого 2009 р., постанову про накладення адміністративного стягнення від 16 лютого 2009 р., проведено обстеження земельної ділянки внаслідок чого складено акт від 10 лютого 2009 р. та розрахунок розміру шкоди.         

Вважаючи використання відповідачем земельної ділянки не за цільовим призначенням, позивач просить суд розірвати договір суборенди землі від 01.03.2006 р.  

Згідно з розпорядженням голови Городоцької районної державної адміністрації від 17.02.2009 р. №120/2009 р. „Про затвердження робочого проекту по закладці саду ТОВ „Агро-Інвест-Груп”, переведено строком на 44 роки сільськогосподарські угіддя площею 45,0га з ріллі в багаторічні насадження для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Іванковецької сільської ради за межами населеного пункту, без зміни цільового призначення. Даним розпорядженням затверджено робочий проект по закладці саду на території Іванковецької сільської ради за межами населеного пункту.  

Відповідно до листа Державного комітету України із Земельних ресурсів від 08.04.2009 р. №14-17-11/3702 розпорядження районної державної адміністрації змінено вид угідь земельної ділянки (рілля на багаторічні насадження) використання земельної ділянки наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва під закладення багаторічних насаджень та розміщення тимчасових споруд необхідних для ведення цього виду діяльності, не потребує зміни цільового призначення земельної ділянки, оскільки використання земельної ділянки буде здійснюватися в межах категорії земель сільськогосподарського призначення. Вказаний лист підписаний заступником голови комітету.   

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Згідно п. п.1,2,3 ст.8 Закону України „Про оренду землі” орендована земельна  ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни  цільового  призначення,  якщо  це передбачено  договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця  орендодавець  не  надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення,  орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду. Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися  умовами  договору  оренди  земельної  ділянки  і  не суперечити йому. Строк суборенди  не  може  перевищувати  строку,  визначеного договором оренди землі.

Враховуючи, умови договору оренди землі №45 від 14.09.2005 р. та вимоги Закону України „Про оренду землі”, між позивачем та відповідачем укладено договір суборенди землі від 01.03.2006 р. При цьому судом враховується, що умови використання земельної ділянки та її цільове призначення за договором суборенди, обмежуються умовами договору оренди та не суперечать його змісту. Тому, враховуючи вище вказане, позивачем правомірно передано дану земельну ділянку у суборенду без зміни її цільового призначення та умов її використання, а саме передано в оренду земельну ділянку (землі сільськогосподарського призначення)  для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Зміст листа №15/27-158 від 24.01.2006 р. підтверджує надання Городоцькою районною державною адміністрацією згоди на передачу селянським фермерським господарством ”Струмок” м. Городок в суборенду земельної ділянки Іванковецької сільської ради Городоцького району площею 45 га.

Однією з основних вимог Земельного кодексу України щодо використання земель є вимога цільового використання земельних ділянок.

Відповідно до п.1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним   цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі  природно-заповідного  та  іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості,  транспорту,  зв'язку,  енергетики, оборони та іншого призначення.

Глава 5 Земельного кодексу України встановлює правове регулювання земель сільськогосподарського призначення.

Згідно ч.2 ст.22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя  (рілля,  багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські   угіддя   (господарські   шляхи  і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих,  що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під   господарськими   будівлями   і   дворами,  землі  тимчасової консервації тощо).

Згідно п. 3 ст.35 вказаного кодексу земельні   ділянки,  призначені  для  садівництва,  можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових  насаджень, вирощування  сільськогосподарських  культур,  а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.

З аналізу статті 19 Земельного кодексу України вбачається, що законодавець визначив вичерпний перелік категорій, на які поділяються землі України, враховуючи їх цільове призначення.

Глава 5 Земельного кодексу України передбачає можливість зведення господарських споруд на землях сільськогосподарського призначення, які використовуються для закладення багаторічних насаджень.     

          Як вбачається з матеріалів справи, а саме з договору оренди землі №45 від 14.09.2005 р., договору суборенди 01.03.2006 р., актів прийому-передачі, розпорядження голови Городоцької районної державної адміністрації від 17.02.2009 р. №120/2009 р., відповідач правомірно користується земельною ділянкою сільськогосподарського призначення –сільськогосподарськими угіддями.

          Згідно п.2 ст. 792 ЦК України відносини щодо   найму   (оренди)   земельної   ділянки регулюються законом.

Відповідно до п.1 ст. 32 Закону України „Про оренду землі”  на вимогу однієї із сторін договір  оренди  землі  може  бути достроково   розірваний   за  рішенням  суду  в  разі  невиконання сторонами обов'язків,  передбачених статтями 24 і 25 цього  Закону та  умовами  договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди,  яке істотно перешкоджає  передбаченому  договором використанню земельної ділянки,  а також на підставах,  визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Орендар земельної ділянки зобов'язаний: приступати до  використання  земельної  ділянки   в   строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені   щодо   об'єкта   оренди    обмеження (обтяження)  в обсязі,  передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого  природоохоронного призначення,    оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п'ятиденний  строк  після  державної  реєстрації   договору оренди  земельної  ділянки  державної  або  комунальної  власності надати копію договору  відповідному  органу  державної  податкової служби (ст. 25 Закону).

Підставами припинення  права  користування земельною ділянкою є: використання земельної ділянки  не за цільовим призначенням. (п. Ґ ст. 141 Земельного кодексу України).

          Як на підставу для розірвання договору суборенди позивач посилається на використання відповідачем суборендованої земельної ділянки не за цільовим призначенням, звертаючи увагу суду на ст. 32  Закону України „Про оренду землі” та ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України (пояснення позивача від 16.03.2009 р.).  

          Вказані доводи позивача судом до уваги не приймаються, оскільки вони суперечать вимогам діючого земельного законодавства (главі 15 Земельного кодексу України), а також спростовуються змістом розпорядження голови Городоцької районної державної адміністрації від 17.02.2009 р. №120/2009 р. та умовами договору суборенди. Зокрема п.15 договору передбачено передачу земельної ділянки в суборенду для вирощування сільськогосподарських культур.

          Крім того, аналіз наявних матеріалів справи, свідчить про не доведення позивачем факту використання ТОВ „Агро-Інвест-Груп” суборендованої земельної ділянки не за цільовим призначенням.     

          При цьому, судом враховується, що використання земельної ділянки не за цільовим призначенням означає те, що землекористувач (відповідач) не додержується цілей експлуатації наданої йому землі, які передбачені в рішенні відповідних державних органів про надання в користування земельної ділянки та зафіксовані у державному акті на право користування землею. Державним актом від 16.05.2001 р. передано в користування земельну ділянку для ведення селянського (фермерського) господарства. Розпорядженням голови Городоцької районної державної адміністрації від 17.02.2009 р. №120/2009 р., затверджено робочий проект по закладці саду ТОВ „Агро-Інвест-Груп” на території Іванковецької сільської ради за межами населеного пункту.

          Відповідно до листа Державного комітету України із Земельних ресурсів від 08.04.2009 р. №14-17-11/3702 розпорядження районної державної адміністрації змінено вид угідь земельної ділянки (рілля на багаторічні насадження) використання земельної ділянки наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва під закладення багаторічних насаджень та розміщення тимчасових споруд необхідних для ведення цього виду діяльності, не потребує зміни цільового призначення земельної ділянки, оскільки використання земельної ділянки буде здійснюватися в межах категорії земель сільськогосподарського призначення.

          Вище викладене спростовує посилання відповідача на листи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області та акт перевірки, приписи, протоколи державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області.

          Крім того, судом звертається увага, що 10 лютого 2009 р. проводилась перевірка державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області  на підставі якої складено акти, приписи, постанови, тощо. Проте, розпорядження голови Городоцької районної державної адміністрації №120/2009 р. датоване 17.02.2009 р., тобто після проведення перевірки державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області.

 Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна  довести  ті  обставини,  на  які  вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які  відповідно  до  законодавства  повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

          Позивачем у позовній заяві та його представником в судовому засіданні не наведено жодних інших підстав передбачених ст. 32 Закону України „Про оренду землі” та договором від 01.03.2006 р., згідно з якими договір  суборенди  землі  може  бути достроково розірваний  за  рішенням  суду.

За таких обставин, позовні вимоги позивача заявлені безпідставно, не підтверджені належними та допустимими доказами, суперечать діючому законодавству України, а тому в їх задоволенні належить відмовити.

При прийнятті рішення, судом також береться до уваги, що розпорядження голови Городоцької районної державної адміністрації від 17.02.2009 р. №120/2009 р., яким землю що є предметом договору суборенди переведено з ріллі в багаторічні насадження без зміни цільового призначення, не оскаржене в установленому законодавством порядку.

Судові витрати відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, в зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, підлягають покладенню на позивача.

Приймаючи рішення, судом враховано, п.1 ст.69 ГПК України, згідно з яким спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.

Керуючись  ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові селянського фермерського господарства ”Струмок” м. Городок до товариства з обмеженою відповідальністю „Агро-Інвест-Груп” м. Городок про розірвання договору суборенди за участю третьої особи, яка не заявляє  самостійних  вимог на предмет спору, на стороні позивача –Городоцька районна держана адміністрація м. Городок відмовити.

                              Суддя                                                                      С.В. Заверуха

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення09.04.2009
Оприлюднено05.05.2009
Номер документу3466688
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —22/276

Ухвала від 24.06.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Лариса Дмитрівна

Ухвала від 11.05.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Лариса Дмитрівна

Ухвала від 29.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Ухвала від 16.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Судовий наказ від 17.12.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Лариса Дмитрівна

Судовий наказ від 17.12.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Лариса Дмитрівна

Рішення від 10.09.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Судовий наказ від 21.08.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Л.Д.

Рішення від 04.12.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Л.Д.

Рішення від 09.04.2009

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні