Рішення
від 13.04.2009 по справі 8/14-338
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8/14-338

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" квітня 2009 р.Справа № 8/14-338

          Господарський суд Тернопільської області у складі

          Cудді  Гирили І.М.

Розглянув справу:

за позовом: Акціонерно-комерційного банку «ІМЕКСБАНК», вул. Гагаріна,12А, м. Одеса, в особі Філії АКБ «ІМЕКСБАНК»у м. Тернополі, майдан Мистецтва,6, м. Тернопіль

до відповідача: Фермерського господарства «Залуччя-цукор», с. Турильче, Борщівський район

про: звернення стягнення на предмет застави в рахунок погашення заборгованості за договором кредиту № 125 від 30 вересня 2005 року, на суму 143 920 грн. 34 коп.

За участю представників сторін:

позивача: Коцюби Н.Я. –начальника юридичного відділу, довіреність №311008 від 31.10.2008р.

відповідача: не з'явився

В судовому засіданні представнику позивача роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутністю відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи:

Акціонерно-комерційний банк «ІМЕКСБАНК», м. Одеса, в особі Філії АКБ «ІМЕКСБАНК»у м. Тернополі, м. Тернопіль, надалі позивач, звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до Фермерського господарства «Залуччя-цукор», с. Турильче Борщівського району Тернопільської області, надалі відповідач, про звернення стягнення на предмет застави в рахунок погашення заборгованості за договором кредиту № 125 від 30 вересня 2005 року, на суму 143 920 грн. 34 коп.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на порушення ФГ «Залуччя-цукор»зобов'язань за кредитним договором № 125 від 30.09.2005р., щодо своєчасного повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом, що призвело до виникнення у позивача права звернення на предмет застави для задоволення своїх вимог, згідно  договору застави від 27.10.2005р.

В підтвердження викладеного додає: договір кредиту №125 від 30.09.2005р., графік погашення кредиту, додаткову угоду №1 від 31.10.2005р. до договору кредиту, платіжне доручення №2 від 30.09.2005р., договір застави транспортних засобів від 27.10.2005р., витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, претензію №1397/04 від 22.12.2008р., а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Розгляд справи, призначений вперше на 10:30 год. 23.03.2009 року, в порядку ст. 77 ГПК України, було відкладено до 10:15 год. 13.04.2009 року, у зв'язку із неявкою в судове засідання представника відповідача та неподанням ним витребовуваних судом документів.

Відповідач явки уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, відзиву на позов не подав, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України.  

Ухвала про порушення провадження у справі №8/14-338, надіслана судом 04.03.09р. на адресу відповідача: с. Турильче Борщівський район Тернопільська область, повернулась на адресу суду із відміткою пошти “за закінченням терміну зберігання”.

Разом з тим, суд відзначає, що ухвала про порушення провадження у справі від 02.03.09р., як і ухвала про відкладення розгляду справи від 23.03.09р. направлялись рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача, якою згідно представленого на вимогу суду Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців є: с. Турильче, Борщівсьокого району Тернопільської області, яка зазначена і в позовній заяві. Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»якщо  відомості,  які  підлягають  внесенню  до  Єдиного державного реєстру,  були внесені  до  нього,  то  такі  відомості вважаються  достовірними  і  можуть  бути  використані  в  спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Згідно до п. 3.6 роз'яснень президії ВГСУ від 18.09.1997 р. № 02-5/289 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»(з наступними змінами та доповненнями) особи, які беруть участь у справі,  вважаються  повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місця знаходження юридичних осіб - учасників судового процесу. Відповідні процесуальні документи надіслані згідно з поштовими реквізитами учасників процесу. Згідно довідки ЄДРПОУ адреса Фермерського господарства «Залуччя-цукор»- 48726, Тернопільська область, Борщівський район с. Турильче. Саме на цю адресу направлялась кореспонденція. Зазначене свідчить про те, що судом були здійснені всі заходи повідомлення відповідача.

За даних обставин, зважаючи на те, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою, справа розглядається без участі повноважного представника відповідача відповідно до ст. 75 ГПК України, за наявними у ній матеріалами.

Присутній в судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, суд встановив наступне:

30 вересня 2005 року між АКБ «ІМЕКСБАНК», в особі директора філії АКБ «Імексбанк»у м. Тернополі, (надалі, Кредитор), з однієї сторони, та Фермерським господарством «Залуччя-цукор»(надалі, Позивальник), з другої сторони, був укладений Договір кредиту №125, відповідно до п.п. 1.1. ст. 1 якого Кредитор зобов'язався надати Позичальнику у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання грошові кошти в сумі 280 000 грн., зі сплатою 22-х відсотків річних, з кінцевим терміном погашення кредиту до 29 вересня 2008 року, згідно графіку погашення суми заборгованості, який є невід'ємною частиною даного договору.

31.10.2005р. між сторонами у справі підписано Додаткову угоду №1 до договору кредиту №125 від 30.09.2005р., згідно якої, Кредитор надає грошові кошти в сумі 280 000грн. зі сплатою 20-ти відсотків річних з кінцевим терміном погашення кредиту до 29 вересня 2008 року.  

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 і п. 2.1 ст. 2 договору від 30.09.05р., кредит надається Позичальнику –ФГ «Залуччя-цукор»для оплати двох зернозбиральних комбайнів CLAAS «DOMINATOR-76»в комплекті згідно договору купівлі, укладеного з ПП «Терно-Маркет». Видача кредиту проводиться шляхом оплати з позичкового рахунку №206350600171001 платіжним дорученням позичальника на цілі, визначені п. 1.2. ст.. 1 цього договору.

Відповідно до п. 3.3 ст. 3 Договору кредиту на позичальника покладено обов'язок повернути в повному обсязі кредит з нарахованими відсотками за факт його використання та можливими штрафними санкціями у термін, визначений п. 1.1 ст. 1 даного Договору.

Згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем і відповідачем у справі виникли зобов'язання за кредитним договором, згідно якого, в силу ст. 1054 Цивільного Кодексу України банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах,  встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 (Позика) цієї глави (Кредит), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору. (ч. 2 ст. 1054 ЦК України).

Згідно частин 1, 2 ст. 345 Господарського кодексу України, кредитні операції полягають у розміщенні банками від свого імені, на власних умовах та на власний ризик залучених коштів юридичних осіб (позичальників) та громадян. Кредитними визнаються банківські операції, визначені як такі законом про банки і банківську діяльність. Кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

В силу ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до статті 536 Цивільного кодексу України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Згідно ст. 11 ЦК України, договір є однією з підстав виникнення зобов'язань.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

У відповідності до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ч. 2 ст. 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання (ч.1 ст. 625 ЦК України).

В силу ч.2 ст. 346 Господарського кодексу України, для зниження ступеня ризику банк надає кредит позичальникові за наявності гарантії платоспроможного суб'єкта господарювання чи поручительства іншого банку, під заставу належного позичальникові майна, під інші гарантії, прийняті у банківській практиці. Кредити надаються банком під відсоток, ставка якого, як правило, не може бути нижчою від відсоткової ставки за кредитами, які бере сам банк, і відсоткової ставки, що виплачується ним по депозитах.

Окрім цього, 27 жовтня 2005 року між АКБ «ІМЕКСБАНК», як Заставодержателем, та Фермерським господарством «Залуччя-цукор», як Заставодавцем, укладено Договір застави транспортних засобів, за умовами якого в рахунок належного виконання зобов'язань по кредитному договору № 125 від 30.09.2005р., а саме: повернення отриманого кредиту в розмірі 280 000 грн., сплати нарахованих відсотків за його користування і можливі пеню та штрафні санкції та у випадках, передбачених Договором кредиту і цим договором, а також інші витрати на здійснення забезпеченої застави вимоги Заставодавець,  відповідач у справі, зобов'язався передати в заставу Заставодержателю,  позивачу:

- комбайн марки CLAAS «DOMINATOR-76», випуску 1985 року, заводський №84003102, двигун №786038, державний  номерний знак ТА 11964, зареєстрований Борщівською РІДТН 06 жовтня 2005 року, що належить йому на підставі Свідоцтва про реєстрацію машини серії АБ №250747, виданого Борщівською РІДТН 06 жовтня 2005 року;  

- комбайн марки CLAAS «DOMINATOR-76», випуску 1985 року, заводський №84001350, двигун №569725, державний номерний знак ТА 11965, зареєстрований Борщівською РІДТН 06 жовтня 2005 року, що належить йому на підставі Свідоцтва про реєстрацію машини серії АБ №250748, виданого Борщівською РІДТН 06 жовтня 2005 року.

Предмет застави оцінений сторонами  в розмірі 140 000 грн.

Згідно долученого позивачем витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна за №9254032 від 25.09.2006р., до застави рухомого майна внесені комбайн марки CLAAS «DOMINATOR-76», випуску 1985 року, заводський №84003102, двигун №786038, державний  номерний знак ТА 11964, зареєстрований Борщівською РІДТН 06 жовтня 2005 року та комбайн марки CLAAS «DOMINATOR-76», випуску 1985 року, заводський №84001350, двигун №569725, державний номерний знак ТА 11965, зареєстрований Борщівською РІДТН 06 жовтня 2005 року.

Статтею 20 Закону України «Про заставу»передбачено, що заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, 30 вересня 2005р. позивач,  на виконання п.2.1 Договору кредиту №125 від 30.09.05р., згідно платіжного доручення №2 перерахував на рахунок ПП «Терно-Маркет»- продавця зернозбиральних комбайнів CLAAS «DOMINATOR-76»280 000 грн.

Відтак, відповідач згідно п.п. 2.4.1 Договору кредиту №125 від 30.09.2005р. зобов'язаний був сплачувати нараховані відсотки за користування кредитом до 30 числа поточного місяця в сумі нарахованих процентів, а погашення суми основної заборгованості –згідно графіку погашення, з кінцевим терміном погашення до 29.09.2008р.

Ст. 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Однак, відповідач, всупереч умов договору та вимог чинного законодавства, покладенні на нього умовами Договору кредиту від 30.09.2005р. №125 зобов'язання по поверненню наданого кредиту та сплати відсотків не виконав і згідно поданого позивачем розрахунку за ФГ «Залуччя-цукор», станом на день розгляду спору в суді, рахується заборгованість по кредиту в сумі 93071,15 грн. та по нарахованих та несплачених відсотках в сумі 16 796,01 грн.

Так, умовами кредитного договору, а саме п.п. 4.1-4.2. ст. 4 Договору , сторони передбачили, що Позичальник за порушення термінів повернення кредиту та сплати нарахованих процентів сплачує кредиторові пеню в розмірі 1 відсоток від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє у цей період, а у випадку порушення вимог п.п. 3.3.2-3.3.12 цього Договору –сплачує штраф у розмірі 10 відсотків від суми кредиту за кожний випадок.

Враховуючи вищезазначене, за невиконання умов кредитного договору позивачем нарахована пеня в сумі 6053,18 грн. та  штраф в розмірі 28000 грн.

22 грудня 2008 року за №1397/04 Філією АКБ «Імексбанк»у м. Тернополі на адресу ФГ «Залуччя-цукор»була направлена претензія з вимогою сплатити заборгованість по кредиту, нараховані відсотки, пеню та штраф на суму 140813,72 грн., яка залишена останнім без реагування та задоволення. Факт направлення претензії підтверджується фіскальним чеком від 23.12.2008р., який долучений до матеріалів справи.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті  обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідач в судове засідання не з'явився, на день розгляду спору не надав суду будь-яких заперечень по суті заявлених позовних вимог, як і не надав суду належних доказів на підтвердження виконання взятих на себе зобов'язань по поверненню кредиту, сплати нарахованих  відсотків, пені та штрафу згідно Кредитного договору №125 від 30.09.05р.  в загальній сумі 143 920,34 грн.

У відповідності до статті 19 Закону України «Про заставу»за рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення, включаючи проценти, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання (а у випадках, передбачених законом чи договором, - неустойку), необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги, якщо інше не передбачено договором застави.

Таким чином, судом встановлено факт невиконання ФГ «Залуччя-цукор»покладених на нього Договором кредиту №125 від 30.09.2005р. зобов'язань щодо погашення кредиту у встановлений термін в сумі 93071,15 грн., сплати нарахованих відсотків в сумі 16796,01 грн., штрафу в сумі 28000 грн. та пені в сумі 6053,18 грн.  і, відповідно, виникнення у позивача згідно норм Закону України «Про заставу»та п.п. 2.4.4, п. 4.1 Договору застави від 27.10.2005р. права звернення стягнення на заставлене майно.

За таких обставин, позовні вимоги Акціонерно-комерційного банку «ІМЕКСБАНК», м. Одеса, в особі Філії АКБ «ІМЕКСБАНК»у м. Тернополі підлягають до задоволення, оскільки підтвердженні матеріали справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Згідно ст. 49 ГПК України державне мито та судові витрати позивачу відшкодовуються за рахунок відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.  1, 2, 4, 12, 32-34, 43, 44, 49, 69, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Звернути стягнення в користь Акціонерно-комерційного банку «ІМЕКСБАНК»(пр. Гагаріна,12А, м. Одеса) в особі Філії АКБ «Імексбанк»у м. Тернополі (вул. Майдан Мистецтв,6, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 26310442) на предмет застави по договору застави транспортних засобів від 27.10.2005р. для погашення заборгованості за договором кредиту №125 від 30.09.2005р. на суму 143 920 грн. 34 коп., а саме:

- комбайн марки CLAAS «DOMINATOR-76», випуску 1985 року, заводський №84003102, двигун №786038, державний  номерний знак ТА 11964, зареєстрований Борщівською РІДТН 06 жовтня 2005 року, що належить Фермерському господарству «Залуччя-цукор»(с. Турильче, Борщівський район, код ЄДРПОУ 33317095) на підставі свідоцтва про реєстрацію машини серії АБ №250747, виданого Борщівською РІДТН 06 жовтня 2005 року;  

- комбайн марки CLAAS «DOMINATOR-76», випуску 1985 року, заводський №84001350, двигун №569725, державний номерний знак ТА 11965, зареєстрований Борщівською РІДТН 06 жовтня 2005 року, що належить Фермерському господарству «Залуччя-цукор»(с. Турильче, Борщівський район, код ЄДРПОУ 33317095) на підставі свідоцтва про реєстрацію машини серії АБ №250748, виданого Борщівською РІДТН 06 жовтня 2005 року.

Видати наказ.

3.          Стягнути із Фермерського господарства «Залуччя-цукор», с. Турильче, Борщівський район, код ЄДРПОУ 33317095, рахунок №26004060171001 в філії АКБ «Імексбанк»у м. Тернополі, МФО 338802, на користь Акціонерно-комерційного банку «ІМЕКСБАНК», пр. Гагаріна,12А, м. Одеса, в особі Філії АКБ «Імексбанк»у м. Тернополі, вул. Майдан Мистецтв,6, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 26310442, рахунок №29094069999008 у філії АКБ «Імексбанк»у м. Тернополі, МФО 338802, - 1440 грн. в повернення державного мита та  118 грн. в повернення сплачених витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ

4. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

5. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

6. Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання), через місцевий господарський суд.

 

Суддя                                                                      

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення13.04.2009
Оприлюднено05.05.2009
Номер документу3467697
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/14-338

Рішення від 13.04.2009

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

Ухвала від 02.03.2009

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні