22/503
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" квітня 2009 р.Справа № 22/503
до приватної фірми "Глас", м. Хмельницький
про стягнення 2975,84 грн.
Суддя Заверуха С.В.
Представники сторін:
від позивачів: Богачова Л.М. - за довіреністю №140 від 13.02.2009р.;
Лаврентюк Л.Є. - за довіреністю №68/6 від 03.03.2009р.
від відповідача: не з`явився.
Суть спору: позивачі у позовній заяві та їх представники в судовому засіданні просять суд стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі за оренду нежитлового приміщення по вул. Перемоги, б.1 в сумі 2975,84грн., в т.ч. 2189,33грн. основної суми заборгованості та 786,51грн. пені.
При цьому позивачі на підтвердження позовних вимог посилаються на договір оренди індивідуального визначеного майна, що належить до комунальної власності від 22.12.2006р., додаткову угоду від 10.05.2007р., додаткову угоду від 01.07.2008р., рішення 18 сесії Хмельницької міської ради №25 від 28.05.2008р.
Позивачі в судовому засіданні подали суду правове обгрунтування заявленої до стягнення пені. Посилаються на ст. 231 ГПК України, якою передбачено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за весь час користування чужими грошовими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено договором. Пунктом 3.5. договору оренди встановлено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 1% від суми заборгованості з урахуванням індексації за кожний день прострочення, включаючи день оплати. Крім того, типовий договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або) майна, що належить до комунальної власності, затверджено власником майна - Хмельницькою міською радою.
Відповідач повноважного представника у судове засідання не направив, витребуваних документів не подав. При цьому, ухвала суду від 13.03.09р. повернулася не врученою відповідачу з відміткою поштового відділення "за зазначеною адресою не проживає", що не перешкоджає вирішенню спору згідно ст.75 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців відповідач зареєстрований як юридична особа, за адресою м. Хмельницький вул.Панаса Мирного, б.31, кв.3.
22.12.2006р. між управлінням комунального майна Хмельницької міськради (орендодавець), ПП "Глас" (орендар) та Управлінням житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради (отримувач коштів) було укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого та іншого) майна, що належить до комунальної власності (надалі-договір), згідно п.1.1 якого, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно нежитлове приміщення, площею 52,3кв.м., розміщене за адресою: м. Хмельницький, вул. Перемоги, 1, що знаходиться на балансі ЖЕК №6, вартість якого встановлена за результатами проведення незалежної оцінки (експертним шляхом) і становить відповідно до Звіту про оцінку майна 82805,00грн. станом на 31.10.2006р. Майно передається в оренду з метою - під перукарню - на строк з 22.12.2006р. по 12.10.2009р.
Відповідач, згідно п. 5.4. договору, зобов'язався сплачувати в повному обсязі орендну плату щомісяця до 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем по день фактичної здачі приміщення по акту.
Відповідно до п. 3.1. договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати затвердженої рішенням міської ради №11 від 28.12.1999р.; №6 від 24.06.2003р. згідно з розрахунком за перший місяць оренди грудень 2006р. в сумі 337,18грн.
Пунктом 3.2. договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Орендна плата перераховується отримувачу коштів щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем на обумовлений договором рахунок (п. 3.3. договору).
Акт приймання-передачі від 10 вересня 2002 р. підтверджує вступ відповідача у строкове платне користування майном.
Додатковою угодою від 10.05.2007р. внесено зміни до договору оренди від 22.121.2006р. Пункт 3.1. договору викладений в такій редакції: орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати затвердженої рішенням міської ради №11 від 28.12.1999р.; №18 від 25.04.2007р. згідно з розрахунком за перший місяць оренди - травень 2007р. в сумі 516,98грн.
01.07.2008р. сторони уклали додаткову угоду до договору оренди, якою замінено отримувача коштів з "управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради" на "міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності".
Пункт п. 5.4. договору оренди від 22.12.2006р. викладено в такій редакції: зобов'язався сплачувати в повному обсязі орендну плату щомісяця до 25 числа поточного місяця по день фактичної здачі приміщення по акту.
Відповідно до п.3.5. договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 1% від суми заборгованості з урахуванням індексації за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Зобов'язання по сплаті орендної плати відповідач не виконував належним чином.
18.02.2009р. позивач звернувся до відповідача з претензією №187 про сплату заборгованості за оренду приміщення.
Відповідач вказану претензію залишив без відповіді.
Станом на день розгляду справи заборгованість відповідача перед позивачем склала 2189,33грн. за період з листопада 2008р. по лютий 2009р., що підтверджується розрахунком заборгованості по орендній платі станом на 09 квітня 2009р.
За неналежне виконання умов договору, відповідно до п. 3.5. договору, позивач нарахував відповідачу пеню в сумі 786,51грн. за період з 25.11.2008р. по 28.02.2009р.
На момент прийняття рішення по справі в матеріалах справи відсутні будь-які докази погашення відповідачем спірної заборгованості в добровільному порядку.
Ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частиною 1 ст.762 Цивільного кодексу України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно зі ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Статтею 636 ЦК України встановлено, що договором на користь третьої особи є договір, в якому боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок на користь третьої особи, яка встановлена або не встановлена у договорі. Виконання договору на користь третьої особи може вимагати як особа, яка уклала договір, так і третя особа, на користь якої передбачено виконання, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із суті договору.
Факт наявності у відповідача заборгованості перед позивачем в сумі 2189,33 грн. підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме договором, додатками до договору, претензією, актом-приймання передачі, розрахунком суми боргу, тощо.
Відповідачем доказів погашення заборгованості не надано.
Виходячи із вищенаведеного, позов в частині стягнення основної суми заборгованості є обґрунтованим, підтвердженим матеріалами справи і належними доказами та підлягає задоволенню. Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.551 Цивільного кодексу України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені, встановлений за згодою сторін, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Зважаючи на помилкове нарахування позивачем пені (без урахування імперативного припису, передбаченого ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань") за період з 25.11.2008р. по 28.02.2009р. в сумі 786,51грн. грн., позовні вимоги в частині стягнення пені підлягають задоволенню в сумі 70,01грн., в частині вимог щодо стягнення решти нарахованої позивачем суми пені слід відмовити.
У відповідності із ст.49 ГПК України судові витрати у справі належить покласти на сторони, пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позов міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, м. Хмельницький, та управління комунального майна Хмельницької міської Ради, м. Хмельницький до приватної фірми "Глас", м. Хмельницький про стягнення заборгованості по орендній платі за оренду приміщення по вул. Перемоги, 1 в сумі 2975,84грн. задовольнити частково.
Стягнути з приватної фірми "Глас" (м. Хмельницький, вул. П. Мирного, 31, кв. 1, код 21341509) на користь Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 2, код 30579655) орендну плату в сумі 2189,33грн. (дві тисячі сто вісімдесят дев'ять гривень 33 коп.), 70,01грн. (сімдесят гривень 01 коп.) пені, 77,44грн. (сімдесят сім гривень 44 коп.) державного мита та 89,59грн. (вісімдесят дев'ять гривень 59 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
В решті суми позову відмовити.
Суддя С.В. Заверуха
Віддрук. 4 прим.:1 - до справи,2-3 - позивачам,3 - відповідачу. Помічник судді-Цимбалюк І.О.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2009 |
Оприлюднено | 05.05.2009 |
Номер документу | 3468322 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні