38/227пн
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2009 р. № 38/227пн
Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П. –головуючий, судді Бенедисюк І.М. і Львов Б.Ю.,
розглянувши касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Макіївського міського відділення № 3292, м. Макіївка Донецької області,
на рішення господарського суду Донецької області від 21.01.2009
зі справи № 38/227пн
за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області (далі –Відділення), м. Макіївка Донецької області,
до відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Макіївського міського відділення № 3292 (далі –Банк)
про зобов'язання перерахувати страхові суми,
за участю представників сторін:
позивача –Кушнір Г.О.,
відповідача –Гейко Н.В., Колісника О.В.,
ВСТАНОВИВ:
Відділення звернулося до господарського суду Донецької області з позовом (з урахуванням подальших змін та доповнень позовних вимог) про зобов'язання Банку перерахувати позивачеві 4 099,60 грн. страхових виплат, зайво сплачених на особовий рахунок громадянина Бондаренка П.М. після його смерті.
Рішенням названого суду від 21.01.2009 (суддя Радіонова О.О.) позов задоволено. Рішення місцевого суду мотивовано необхідністю повернення позивачеві його коштів, безпідставно перерахованих померлій особі.
У касаційній скарзі до Вищого господарського суду України Банк просить рішення місцевого господарського суду зі справи скасувати внаслідок його прийняття з неправильним застосуванням норм матеріального права та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Учасників судового процесу відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України (далі –ГПК України) належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, заслухавши представників сторін, Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Місцевим господарським судом у справі встановлено, що:
- Відділенням з червня 2003 року Бондаренку П.М. як потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві було призначено та здійснювалися страхові виплати;
- сторонами укладено договір від 01.08.2007 № СБ/37-07/НЮ, згідно з умовами якого Відділення доручає, а Банк бере на себе зобов'язання здійснювати розрахунково-касове обслуговування шляхом зарахування страхових платежів на рахунки фізичних осіб;
- 06.08.2006 Бондаренко П.М. помер, що підтверджується копією довідки про смерть № 2668 (а.с. 66);
- за період з 07.08.2006 по 31.05.2008 Відділенням через відсутність у нього відомостей про смерть застрахованої особи перераховано Банку для зарахування на особовий рахунок Бондаренка П.М. № 25927 страхові виплати в сумі 6 612,38 грн.;
- на час розгляду даного судового спору на особовому рахунку Бондаренка П.М. обліковується 4 099,60 грн. зайво сплачених страхових виплат за період з 07.08.2006 по 31.05.2008 (а.с. 67-68).
Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо наявності правових підстав для повернення Відділенню перерахованих ним коштів.
Відповідно до статті 317 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно з частинами першою та другою статті 321 ЦК України право власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні; особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
За приписами пункту 11 частини першої статті 346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника.
Відповідно до частини першої статті 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом.
Статтею 1071 ЦК України визначено, що банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження. Грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом.
Пунктом 1.39 статті 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" встановлено, що списання примусове –це списання коштів, що здійснюється стягувачем без згоди платника на підставі встановлених законом виконавчих документів у випадках, передбачених законом.
З огляду на наведене суд першої інстанції, встановивши знаходження на рахунку померлого в Банку коштів, що мають належати Відділенню та не входять до складу спадщини, дійшов обґрунтованого висновку щодо необхідності задоволення даного позову.
Доводи скаржника щодо залишення поза увагою місцевого суду можливості включення згаданих коштів до складу спадщини не підтверджені відповідними доказами (щодо оформлення спадщини) та спростовуються наведеним змістом статті 1219 ЦК України.
У свою чергу, посилання Банку на неправомірність стягнення з нього державного мита також є безпідставним, оскільки місцевим господарським судом судові витрати зі справи покладено на відповідача з дотриманням приписів статті 49 ГПК України.
Таким чином, рішення місцевого господарського суду зі справи відповідає встановленим ним фактичним обставинам, прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права і передбачені законом підстави для його скасування відсутні.
Керуючись статтями 1117 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Донецької області від 21.01.2009 зі справи № 38/227пн залишити без змін, а касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Макіївського міського відділення № 3292 –без задоволення.
Суддя В.Селіваненко
Суддя І.Бенедисюк
Суддя Б.Львов
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2009 |
Оприлюднено | 05.05.2009 |
Номер документу | 3468804 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Львов Б.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні