Рішення
від 14.04.2009 по справі 3/89/09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

3/89/09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 "14" квітня 2009 р.                                                 Справа №  3/89/09

за позовом:           Миколаївського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївської області

                                       54055, м. Миколаїв, вул. Дзержинського, 134

До           Товариства з обмеженою відповідальністю «Санта-Мрія»

57243, Миколаївська область, Жовтневий район, с. Капустине, вул. Горького, 10

Про: стягнення збитків в сумі 34353,81 грн.    

                                                                                                Суддя   Смородінова О.Г.

Представники:

Від позивача Арутюнян А.О., довіреність від 08.01.08. № 02/03.

Від відповідачане з'явився;

ПрокурорФірцак Т.Ю.

Предмет спору:  Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з відповідача шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності в сумі 34 353,81 грн.

                    Відповідач 30.03.09 р. через канцелярію суду надав клопотання, в якому просить суд зупинити провадження у справі до вирішення кримінальної справи за ст. 254 КК України відносно службових осіб ТОВ «Санта-Мрія»та Іванова В.Ю.

          Суд розглянувши вищезазначене клопотання, дійшов висновку про відмову в його задоволенні, оскільки приписи ст. 79 Господарського процесуального кодексу України не містить таких підстав для зупинення провадження у справі як до вирішення кримінальної справи.

Крім того, перелік обставин, які можуть бути підставами для зупинення провадження у справі, є вичерпаним.

Господарський суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та прокурора,  

встановив:

01.09.08 року фахівцями позивача проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства при використанні надр ТОВ «Санта-Мрія»у Жовтневому районі, в межах Коларівської сільської ради, про що було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

В ході перевірки було встановлено, що відповідачем у 2008 році здійснено на земельній ділянці площею 1,5 га зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу з метою видобування корисних копалин (піску), що призвело до порушення структури ґрунту та, внаслідок цього, на 0,99 га повної та на 0,14 га часткової втрати родючості, що зумовило неможливість подальшого використання даної земельної ділянки в сільськогосподарському виробництві, що є порушенням вимог частини 2 статті 168 Земельного кодексу України, Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005р. № 1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2005р. за № 70/10350.

Крім того, про вищезазначене також свідчить висновок Миколаївського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою від 23.12.08 р., який знаходиться в матеріалах справи.

Як вбачається з матеріалів справи, що земельна ділянка площею 6,69 га розташована в межах території Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області була надана у власність Іванову Валерію Юрійовичу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, про що свідчить державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 605822 та яка передана останнім 01.09.2008 року в оренду ТОВ «Санта-Мрія»для сільськогосподарських потреб без відповідної державної реєстрації даного договору.

Відповідно до статті 168 Земельного кодексу України ґрунти є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель. При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.

Згідно з пунктом 1.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005р. № 1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2005р. за № 70/10350, власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.

Відповідно до ст.ст. 3, 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державний контроль за додержанням законодавства про охорону земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Основним принципом здійснення державного контролю за використанням та охороною земель є повне відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю внаслідок порушення земельного законодавства України.

За порушення вимог законодавства про охорону та використання земель, допущені відповідачем, відповідальність передбачена пунктом «и»частини 1 статті 211 Земельного кодексу України, відповідно до якого «громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.

Так, своїми діями відповідач заподіяв державі шкоду внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу на площі 0,99 га в розмірі 14 292 грн. 86 коп., та в наслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням на площі 1,5 га в розмірі 8 130 грн. 76 коп., що підтверджується розрахунками розміру шкоди, актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 01.09.2008року і підписаний повноважними представниками ТОВ «Санта- Мрія»без зауважень; протоколом про адміністративне правопорушення від 01.09.2008р. № 004034.

Розрахунок зазначеної суми виконано на підставі методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963.

Крім того, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 р. № 1279 «Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню», втрати сільськогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, зумовлених погіршенням якості землі та повною втратою родючості ґрунту спричинених незаконним зняттям верхнього шару та порушення структури ґрунту на площі 1,13 га складає 11 930,19 грн.

Отже, загальна шкода заподіяна відповідачем становить 34 353,81 грн.

  За приписами ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода,  заподіяна  внаслідок  порушення  законодавства    про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило,  в  повному  обсязі  без  застосування  норм  зниження розміру  стягнення  та  незалежно  від  збору    за    забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

   Також, слід зазначити, що шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Таким чином, з наданих матеріалів вбачається, що відповідач повинен відшкодувати збитки державі, завдані порушенням природоохоронного законодавства.

Отже, на підставі викладеного, також враховуючи те, що позов заявлено обґрунтовано та підлягає задоволенню в повному обсязі, судові витрати слід віднести за рахунок відповідача.

На підставі викладеного,  керуючись, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити в повному обсязі.

2.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Санта-Мрія»(57243, Миколаївська область, Жовтневий район, с. Капустине, вул. Горького, 10, код ЄДРПОУ 35301794) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області на рахунок № 33116331700180, код ЄДРПОУ 23626050 отримувач 24062100 банк ГУДКУ в Миколаївській області «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності»в сумі 34 353,81 грн.

3.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Санта-Мрія»(57243, Миколаївська область, Жовтневий район, с. Капустине, вул. Горького, 10, код ЄДРПОУ 35301794)  на користь Держбюджету Центрального району м. Миколаєва  85,00 грн. держмита.

4. Стягнути з Дочірнього підприємства «Санта - Петрівка»(вул. Леніна, 39, с. Петрівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57135, код ЄДРПОУ 32614806 на користь Держбюджету Центрального району м. Миколаєва  118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази надіслати на адресу ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва.

          Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення 10 денного строку з дня його прийняття.

   Суддя                                                        

                           

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення14.04.2009
Оприлюднено05.05.2009
Номер документу3469088
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —3/89/09

Постанова від 16.07.2009

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Пироговський В.Т.

Рішення від 14.04.2009

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 23.03.2009

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні