8/39-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
06 березня 2009 р. Справа 8/39-09
за позовом:Прокурора Шаргородського району (вул. Леніна, 180, м. Шаргород, Вінницької області ) в інтересах держави в особі Шаргородської районної державної адміністрації (вул. Леніна , 224, м. Шаргород, Вінницької області , код ЄДРПОУ 34701104)
третя особа на стороні позивача
без самостійних вимог : Лозівська сільська рада (вул. Леніна, 1, с. Лозова, Шаргородського району , Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325650)
до:Приватного підприємства "Петамил" (вул. Леніна , 220, м. Шаргород, Вінницької області, код ЄДРПОУ 13325884)
про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення матеріальної шкоди за невиконання умов договору оренди земельної ділянки в сумі 22129,36 грн.
Головуючий суддя Мельник І.Ю.
Cекретар судового засідання Гнилюк О.В.
Представники
позивача : не з'явився
прокурора: не з'явився
3- тя особа без самостійних вимог: не з'явився
відповідача : Герасимчук О.О., за дорученням, Шустов В.В., директор
ВСТАНОВИВ :
Заявлено позов про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 96 га від 27.10.01 року, укладеному між Лозівською сільською радою в особі сільського голови Гренчака І.О. як орендодавцем та Приватним підприємством " Петамил" , м. Шаргород, як орендарем та стягнення на користь держави в особі Шаргородської райдержадміністрації 22129,36 грн. шкоди, завданої відповідачем за не використання ним земельної ділянки по позову за цільовим призначенням.
Відповідач в відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує, мотивуючи тим, що згідно ст. 1 Закону України "Про землеустрій", цільове призначення земельної ділянки це використання земельної ділянки за призначенням , визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 35 Земельного кодексу України , земельні ділянки , призначені для садівництва , можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень , використання сільськогосподарських культур , а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо. Земельні ділянки , призначені для садівництва згідно під "а" частини 2 ст. 22 Земельного кодексу України відносяться до земель сільськогосподарського призначення. Тому земельна ділянка , отримана відповідачем по позову в довгострокову оренду для посадки саду є земельною ділянкою сільськогосподарського призначення та використання . Вона в даному випадку може використовуватись і для інших цілей в межах її цільового призначення.
На вільних , не засаджених садом земельних ділянках щороку здійснювалась підготовка ґрунту до майбутнього закладання багаторічних насаджень. Проводилось осушення землі, культурно - технічні роботи, вирощування сільськогосподарських культур та випасання худоби з метою підготовки ґрунту під посадку яблунь та кущів смородини.
На протязі 2002-2008 років на орендованій земельній ділянці було її підготовлено до посадки плодових дерев і кущів смородини та засаджено плодових дерев на площі 16,71 гектара.
На даний час відповідач продовжує підготовляти орендовану земельну ділянку під посадку саду і продовжує його посадку. З цією метою укладено договір з Черкаською філією Українського державного інституту проектування садів та виноградників "Укрдіпросад". У зв'язку з проведенням додаткових культурно - технічних робіт , термін посадки саду та ягідників по проекту на площі 79,3 га продовжено до 2012 року. Вирощування саду на орендованій земельній ділянці є складним технологічним процесом, який передбачає поступове засадження саду згідно проекту на протязі 2002-2012 років, оскільки орендована земельна ділянка має низький рівень споживних речовин і з підвищеним рівнем води, оскільки споруджена дренажно - осушувальна система вийшла з ладу.
В розробленому проекті зазначено, що під садом на орендованій землі має бути тільки площа розміром 84,88 га. Інша частина землі площею 11,123 га має використовуватись з іншою метою: а) під дорогами - 08,47 га , під садозахисними насадженнями - 02,55 га та під господарським двором - 0,10 га. Отже, земельна ділянка площею - 11,12 га згідно розробленого проекту не буде засаджуватись садом взагалі, що протирічить баченням позивача і прокурора та підтверджує безпідставність позовних вимог.
Договір оренди землі між сторонами площею 96 га укладеного 27.10.2001 року і проведено державну реєстрацію 23.07.2002 року. Згідно розділу № 4 договору оренди, договір оренди між сторонами може бути розірвано за взаємною згодою сторін, випадкового знищення чи пошкодження орендованої землі , добровільної відмови від договору чи на вимогу однієї із сторін у випадку не виконання іншою стороною обов'язків, передбачених договором. Аналогічні умови передбачені ст. 24,25 і ст. 32 Закону України " Про оренду землі". Таким чином , підставою для розірвання договору оренди землі від 27.10.2001 року в судовому порядку може бути лише істотне порушення умов договору оренди з сторін.
Як вбачається зі змісту договору оренди землі від 27.10.2001 року відповідач прийняв земельну ділянку для сільськогосподарського використання - посадки саду і використовує її без порушення умов договору , а також технології посадки.
Згідно довідки ДПІ у Шаргородському районі від 05.11.08 року за № 8379/10/24 станом на 05.11.08 року та довідки Лозівської сільської ради від 13.10.08 року за № 1128 за відповідачем відсутня заборгованість із сплати податків та зборів і відсутність боргу по орендній платі.
В наслідок природно - кліматичних умов в 2004,2006 та в 2007 роках відбулась загибель засадженого саду - яблунь на площі 11,6 га. В результаті чого підприємству завдано збитки.
Викладене свідчить про фактичне зменшення площі засадженого саду яблунями , що виникло не з вини відповідача.
Відсутність вини відповідача стверджується створеною 04.05.06 року розпорядженням Шаргородської райдержадміністрації від 24.03.06 р. за № 125 комісії по перевірці на предмет перезволоження та заболочення земель. Тому в позові прокурору і позивачу відповдіач клопоче відмовити із - за відсутності його вини в склавшихся обставинах.
По заяві сторін справа розглядалась без технічного запису судового процесу.
Розглянувши матеріали справи , давши їм оцінку , заслухавши сторін , відповідач проти позову заперечує, судом встановлено, що згідно з ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору. В разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки , а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Судом встановлено , що сторони27.10.2001 року уклали договір оренди земельної ділянки площею 96 га в задовільному стані (розділ 1 - й договору оренди).
Земельна ділянка передана в оренду відповідачу Лозівською сільською радою з метою сільськогосподарського використання - для посадки саду (п. 1. другий розділ договору - умови договору).
Договір сторонами укладено терміном на 50 років (п. 2 договору).
Орендна плата погоджена сторонами в сумі 150 грн. за гектар . Орендна плата вноситься орендарем щорічно в сумі 720 000 грн. не пізніше першого листопада поточного року (п. 3 договору оренди).
Судом встановлено , що прокурор і позивач не надали суду в засідання доказів порушення відповідачем ст. 24-25 Закону України "Про оренду землі" . Заборгованість по орендній платі перед орендодавцем і по сплаті податків перед державою у відповідача відсутня, що стверджується довідкою № 187 від 25.02.2009 року Лозівської сільської ради та довідкою № 8379/10/22 від 05.11.08 р. ДПІ у Шаргородському районі.
На підставі ст. 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки це використання земельної ділянки за призначенням , визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 22 та ч. 3 ст. 35 Земельного кодексу України , - земельні ділянки , призначені для садівництва , можуть бути використані для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.
На цій підставі можна зробити висновок про те , що отримана відповідачем в оренду земельна ділянка для посадки саду є земельною ділянкою і для сільськогосподарського призначення та використання. Вона може бути використана і для інших культур в межах її цільового призначення.
Судом встановлено, що відповідач згідно умов договору оренди землі уклав договір з Українським державним інститутом проектування садів та виноградників "Укрдіпросад" в особі Черкаської філії.
У зв'язку з проведенням додаткових культурно - технічних робіт (осушення землі, приведення її в належний стан), термін посадки саду та ягідників по розробленому проекту на площі 79,3 га продовжено до 2012 року. Проектом передбачено , що вирощування саду на орендованій землі є складним технологічним процесом, який передбачає поступове засадження саду згідно проекту на протязі 2002-2012 років.
Судом встановлено, що відповідачем на протязі 2002-2008 років на орендованій земельній ділянці було її підготовлено до посадки плодових дерев і кущів смородини і засаджено ними на площі - 16, 71 гектара, оскільки орендована земельна ділянка має низький рівень споживних речовин і знаходиться з підвищеним рівнем води, так як споруджена дренажно-осушувальна система вийшла з ладу, що стверджується довідкою № 301 від 14.11.06 року виданою Вінницьким обласним державним проектно-технологічним центром (а.с.-72).
В розробленому інститутом проекті зазначено, що під садом на орендованій землі має бути тільки площа розміром - 84, 88 га. Інша частина землі площею - 11, 12 га. має використовуватись під дорогами - 08, 47 га., під садозахисними насадженнями - 02, 55 га. та під господарськими дворами - 0, 10 га.
Як вбачається із змісту договору оренди і вищевикладених обставин, відповідач прийняв земельну ділянку по позову для сільськогосподарського використання - посадки саду в незадовільному стані і робить все можливе для її використання і використовує без порушення технології та умов договору і ст. 24-25 З.У. "Про оренду землі", що стверджується розробленим інститутом проектом та листом Черкаської філії інституту "Укрдіпросад" № б/н від 25.07.2008 року.
Згідно довідки ДПІ у Шаргородському районі від 05.11.08 року за № 8379/10/24 та довідки Лозівської сільської ради від 13.10.08 року № 1128 за відповідачем відсутня заборгованість по сплаті податків та зборів і є відсутність боргу по орендній платі за оренду землі по позову.
По розглянутим матеріалам і фактичним обставинам, суд не встановив вини відповідача в невиконанні умов договору оренди землі від 27.10.2001 року та використання земельної ділянки по ньому не за цільовим призначенням. Тому в позові прокурору і позивачу необхідно відмовити.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 115 та ст. 116 ГПК України, ст.ст.24-25, 32 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 22,35 ЗК України, 614 ЦК України, -
ВИРІШИВ :
В позові відмовити.
Суддя Мельник І.Ю.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 17 квітня 2009 р.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2,3 - прокурора (вул. Леніна, 180, м.Шаргород, Вінницької області )
4- позивачу (вул. Леніна , 224, м. Шаргород, Вінницької області , код ЄДРПОУ 34701104)
5- третій особі (вул. Леніна, 1, с. Лозова, Шаргородського району , Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325650)
6- відповідачу.
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2009 |
Оприлюднено | 07.05.2009 |
Номер документу | 3500727 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Мельник І.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні