cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2013 року Справа № 925/235/13-г
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., за участю секретаря судового засідання Кенкеч О.С., у приміщенні господарського суду у відкритому судовому засіданні розглянув справу за позовом фермерського господарства «Іскра», Черкаська область, Драбівський район, с. Білоусівка, вул. Гайдара, буд. 42
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Драбівська районна санітарно-епідеміологічна станція Черкаської області, смт. Драбів, вул. Гагаріна, буд. 3
про стягнення 65 997,72 грн. збитків, завданих знищенням урожаю внаслідок авіаційно-хімічної обробки полів,
за участю представників сторін:
від позивача: Бондар М.О. - керівник господарства - за посадою,
Ремша Д.С. - за довіреністю, адвокат;
від відповідача: Куліков С.Ю. - за довіреністю.
третя особа: участі не брав.
Позивач ФГ «Іскра» звернувся в господарський суд та просить стягнути з ТОВ «Зоря Л.І.В.І.» 65997,72 грн. збитків внаслідок знищення посівів позивача при авіахімобробітку своїх полів відповідачем в с. Білоусівка Драбівського району.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на таке:
Відповідачем 15.06.2012р. проводився хімобробіток власних полів авіаційним способом з застосуванням надлегкої авіації. Внаслідок цих робіт було частково пошкоджено та частково знищено посіви кукурудзи, соняшнику, сої на полях позивача - загальною площею 12 га.
19.06.2012р. фахівцями Драбівської СЕС зафіксовано пошкодження полів позивача. На керівника відповідача накладено адміністративне стягнення - штраф в сумі 153 грн. Керівник ТОВ «Зоря» Бугайчук І.С. був визнаний винним у обробці полів пестицидами авіаційним методом без погодження з СЕС. Штраф ним оплачено 20.06.2012р.
Комісія з залученням фахівців управляння агропромислового розвитку Драбівської РДА, СЕС, Держкомзему, інспекції захисту рослин Драбівського району, районного відділу міліції, Білоусівського сільського голови та ін. встановила, що:
посіви кукурудзи на полях позивача на площі 4 га повністю знищено;
посіви соняшнику на полях позивача на площі 5 га повністю знищено;
посіви сої на полях позивача на площі 1 га повністю знищено, на площі 2 га частково пошкоджено. Акт обстеження підписано 02.08.2012р. (а.с. 28).
Актом визначення суми збитків власників землі та землекористувачів, пов'язаних із неправомірною обробкою полів гербіцидами авіаційним методом від 26.12.2012р. встановлено суму збитків, спричинених господарству позивача внаслідок обробки полів відповідача авіаційним методом - 65997,72 грн. (а.с. 41). Акт затверджено розпорядженням голови РДА від 28.12.2012р. №486 (а.с. 40).
Сільська рада Білоусівки підтвердила, що відповідач в червні 2012р. проводив авіахімобробіток полів та не повідомляв про це ні орган місцевого самоврядування, ні населення (а.с. 26).
Порушення прав позивача на належне використання земельної ділянки для товарного сільськогосподарського виробництва та спричинення йому шкоди неправомірними діями відповідача стало причиною звернення позивача до суду для захисту порушеного права та стягнення збитків внаслідок знищення врожаю. Представники позивача вимоги підтримали та просять їх задовольнити.
Представник відповідача вимоги заперечив та просив в позові відмовити. Вказав, що авіахімобробіток полів господарства не проводився, а лише за допомогою дельтаплана вносились добрива на поле кукурудзи. Вказав, що вина господарства «Зоря» не доведена, аналіз грунтів не проводився, тому не можна говорити про відповідальність ТОВ «Зоря» та спричинення шкоди ФГ «Іскра».
Відповідач оскаржив до суду дії голови РДА та його розпорядження №486 від 28.12.2012р. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013р. постанову Драбівського районного суду від 20.03.2013р. скасовано, в задоволенні позову відмовлено повністю. Дії голови РДА по утворенню комісії та по затвердженню збитків, спричинених фермерському господарству «Іскра» - визнано правомірними. Судом встановлено причинний зв'язок між діями відповідача по хімічному обробітку посівів та пошкодженням посівів відповідача і комісійному обстеженню полів ФГ «Іскра», ТОВ «Зоря» за участі посадовців РДА (а.с. 94-98).
Інших доказів не подано.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, враховуючи пояснення учасників, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Згідно положень Пленуму ВГСУ від 23.03.2012р. №6 «Про судове рішення» при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має грунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Між сторонами виникли та існують позадоговірні відносини спричинення шкоди позивачу діями відповідача внаслідок авіахімічного обробітку полів відповідачем в червні 2012р.
Відповідно до положень ст.ст. 1192 та 22 ЦК України шкода відшкодовується в натурі або у вигляді збитків у повному обсязі особі, якій була завдана.
Статтею 157 Земельного Кодексу України передбачено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року №284 (далі - Порядок №284) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Відповідно до ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Статтею 225 ГК України встановлено, що до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включається, у тому числі, неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною. При визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов'язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків, а у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, - на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків.
Суд вважає, що позивач належними та первинними доказами довів свої вимоги та використав належний спосіб захисту порушеного права відповідно до положень ст. 16 ЦК України.
На неодноразові письмові вимоги суду, викладені в ухвалах, відповідач не надав витребувані документи, та не довів належними, в розумінні вимог ст.ст. 33, 34 ГПК України, доказами правомірність своїх дій. Відповідачем не доведено наявність ліцензії на авіахімроботи у виконавця робіт, безпечність реактивів та хімікатів для обробітку полів та посівів відповідача з повітря. Зібрані позивачем докази, документи та матеріали не спростовані відповідачем у належний спосіб. Суд також враховує преюдицію фактів, встановлених у постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013р. - згідно приписів та положень ст. 35 ГПК України.
Позивач картографічними матеріалами (а.с. 20-21) доводить суміжність землекористування з ТОВ «Зоря Л.І.В.І.».
Відділ статистки за даними звіту форми №29-сг (а.с. 35) повідомив, що ФГ «Іскра» мало валовий збір урожаю:
пшениця - 50ц/га;
кукурудза - 45,7ц/га;
соя - 21,2ц/га.
За повідомленням Управління агропромислового розвитку РДА закупівельна ціна на сою станом на 09.10.2012р. становить 4370 грн./т (а.с. 37).
За даними товарної біржі (а.с. 38) біржова ціна на грудень 2012р. по сої становить 4200-4230 грн./т, по кукурудзі 3 класу - 1965-2040 грн./т. Розрахунки позивача відповідач не заперечив. Пропозицій по відшкодуванню збитків відповідач не надав.
Розрахунок перевірено судом за допомогою калькулятора апаратного комплексу «Еліт:Ліга закон». Сума вимоги позивача не перевищує отриманих розрахунків судом, виходячи з вимог про стягнення збитків за недобір урожаю кукурудзи на 4 га та сої на 2 га знищених посівів.
Заперечення представника третьої особи (СЕС) суд не бере до уваги при прийнятті рішення, оскільки оцінює всі докази в їх сукупності, а не посилання представника СЕС про факт не відібрання проб грунтів при проведенні перевірки в червні 2012р. на полях позивача та відповідача.
Позовні вимоги належить задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь позивача 65997,72 грн. збитків внаслідок пошкодження відповідачем врожаю позивача при авіа хімічному обробітку полів.
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на відповідача та стягнути на користь позивача 1 720,50 грн. судового збору, 1033,01 грн. інших судових витрат.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря Л.І.В.І.», Черкаська область, Драбівський район, с. Білоусівка, вул. Зої Космодем'янської, 10, ідентифікаційний код 14197621, номер рахунку в банку невідомий
на користь фермерського господарства «Іскра», Черкаська область, Драбівський район, с. Білоусівка, вул. Гайдара, буд. 42, ідентифікаційний код 14214822, номер рахунку в банку невідомий
65997,72 грн. збитків, 1720,50 грн. судового збору, 1033,01 грн. інших судових витрат.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Повне рішення складено 14.11.2013р.
Суддя Г.М. Скиба
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2013 |
Оприлюднено | 14.11.2013 |
Номер документу | 35199192 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Скиба Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні