Копія Справа №403/929/13-ц Провадження № 2/403/204/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2013 р. Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого: Годованець Іван Алімович
при секретарі: Гарбар С.І.
з участю:
з участю:
представника позивачки: ОСОБА_1
представника відповідача
ПП Агрофірма «Криничуватська»: ОСОБА_2
представника відповідача
відділу Держземагенства у Устинівському районі
Кіровоградської області: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Приватного підприємства Агрофірма «Криничуватська», відділу Держземагенства у Устинівському районі Кіровоградської області та реєстраційної служби головного управління юстиції у Кіровоградській області про визнання договору оренди землі недійсним відповідно до закону та скасувати державну реєстрацію договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачкою подано до суду позов до відповідачів про визнання договору оренди землі недійсним відповідно до закону та скасувати державну реєстрацію договору оренди землі. Вимоги мотивуються тим, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
В судовому засіданні представник позивачки настоює на позовних вимогах про визнання договору оренди землі недійсним відповідно до закону та скасувати державну реєстрацію договору оренди землі, так як договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Просить задовольнити позовні вимоги, як обґрунтовані.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги про визнання договору оренди землі недійсним відповідно до закону та скасувати державну реєстрацію договору оренди землі не визнає, так як в договорі оренди зазначено всі істотні умови, якими є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Позивачкою не обґрунтовано належними доказами, які саме її права, свободи чи інтереси є порушеними, невизнаними або оспорюваними в результаті відсутності в тексті договору оренди землі однієї з істотних умов, як умови передачі у заставу та внесення до статного фонду права оренди земельної ділянки. Позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
В судовому засіданні представник відповідача - відділу Держземагенства у Устинівському районі позовні вимоги про визнання договору оренди землі недійсним відповідно до закону та скасувати державну реєстрацію договору оренди землі визнає, так як договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
В судове засідання представник відповідача - реєстраційної служби головного управління юстиції у Кіровоградській області не з’явився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи в його відсутність чи про причини неявки не подано.
Заслухавши сторони, ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
За договором оренди землі №22 від 25 липня 2009 року, ОСОБА_5, як орендодавець, передала приватному підприємству Агрофірма «Криничуватська», як орендарю, відповідно до п.п.2,5 цього договору на десять років в оренду земельну ділянку площею 7,17 га, на території Криничуватської сільської ради. Договір оренди землі відповідно до ст.ст. 18, 20 Закону України «Про оренду землі», набрав чинності після його державної реєстрації в Устинівському районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП В«Центр державного земельного кадаструВ» 22 листопада 2010 року, за № 041038500283.
Частиною 1 ст. 210 ЦК України встановлено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Частиною 5 ст. 126 ЗК України визначено, що договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Статтею 20 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку встановленому законом.
ОСОБА_5 померла 05 травня 2010 року.
Державним нотаріусом Бобринецької державної нотаріальної контори Кіровоградської області ОСОБА_4, як спадкоємцю за заповітним розпорядженням ОСОБА_5, видано свідоцтво про право на спадщину від 20 серпня 2011 року. За цим свідоцтвом спадщина складається із земельної ділянки за №393, кадастровий номер 3525885600:02:000:0393, площею 7,17 га в межах згідно з планом, розташованої на території Криничуватської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину від 20 серпня 2011 року видано Державний акт на право власності на земельну ділянку за №393, кадастровий номер 3525885600:02:000:0393, площею 7,17 га в межах згідно з планом, розташованої на території Криничуватської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Позовні вимоги про визнання договору оренди землі недійсним відповідно до закону обґрунтовуються тим, що у договорі оренди землі №22 від 25 липня 2009 року, між ОСОБА_5 (орендодавець) та приватним підприємством Агрофірма «Криничуватська» (орендар), державна реєстрація в Устинівському районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 22 листопада 2010 року, за № 041038500283, відсутні істотні умови договору оренди землі: строк дії договору оренди, орендної плати із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, умови передачі у заставу та внесення до статного фонду права оренди земельної ділянки. Представник позивача пояснила, що в цьому договорі оренди землі відсутня істотна умова договору оренди, як умови передачі у заставу та внесення до статного фонду права оренди земельної ділянки. Строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю зазначені в цьому договорі оренди землі, але не належним чином виписані. В порушення істотних умов цього договору оренди землі: не визначено склад натуральної оплати, її кількість і вартість, не передбачено види та обсяги робіт у разі розрахунку у відробітковій формі; передача земельної ділянки відбулася не після державної реєстрації договору, а в день його підписання; збільшився строк оренди землі на один рік чотири місяці. Позивачка вважає, що відсутність в договорі оренди землі однієї з істотних умов є порушення передбачених законом її прав.
Частинами 1,2,3,4,5 ст. 203 ЦК України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Частиною 1 ст.215 ЦК України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.215 ЦК України та ст.14 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Частинами 1,2 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06 листопада 2009 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» встановлено, що відповідно до частини першої статті 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 ЦК, саме на момент вчинення правочину. Не може бути визнаний недійсним правочин, який не вчинено. У зв'язку з цим судам необхідно правильно визначати момент вчинення правочину (статті 205 - 210, 640 ЦК тощо). Зокрема, не є укладеними правочини (договори), у яких відсутні встановлені законодавством умови, необхідні для їх укладення (відсутня згода за всіма істотними умовами договору; не отримано акцепт стороною, що направила оферту; не передано майно, якщо відповідно до законодавства для вчинення правочину потрібна його передача тощо).
На підставі матеріалів справи, письмових доказів встановлено, що договір оренди землі №22 від 25 липня 2009 року, між ОСОБА_5 (орендодавець) та приватним підприємством Агрофірма «Криничуватська» (орендар), державна реєстрація в Устинівському районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 22 листопада 2010 року, за № 04103850028, укладений у письмовій формі, проведена державна реєстрація цього договору, сторона договору ОСОБА_5 (орендар), при укладенні правочину мала необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення було спрямоване на укладення договору оренди, до договору оренди землі додано: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом, з описом її меж.
В договорі оренди землі №22 від 25 липня 2009 року, між ОСОБА_5 (орендодавець) та приватним підприємством Агрофірма «Криничуватська» (орендар), державна реєстрація в Устинівському районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 22 листопада 2010 року, відповідно до вимог ч. 1 ст. Закону України «Про оренду землі», зазначено: орендну плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (п.п.6-11 договору); умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; строк дії договору оренди землі (п.п.2-5 договору); умови і строки передачі земельної ділянки орендарю (п.п.15-17 договору); умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін. Тобто, в цьому договорі оренди землі, відповідно до положень ч.1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», зазначено всі істотні умови договору оренди землі, крім, умови передачі у заставу та внесення до статного фонду права оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.32 договору оренди землі, ПП Агрофірма «Криничуватська» у письмовому зверненні ОСОБА_4 запропоновано укласти додаткову угоду щодо внесення в договір оренди землі доповнень, в частині істотної умови, як умови передачі у заставу та внесення до статного фонду права оренди земельної ділянки. Додаткова угода позивачкою погоджена не була, коли договором є домовленість двох сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків (ч.1 ст.626 ЦК), зобов’язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Під час судового розгляду, на підставі матеріалів справи та пояснень представника позивачки не встановлено і не обґрунтовано належними доказами, які саме права, свободи чи інтереси позивачки є порушеними, невизнаними або оспорюваними в результаті відсутності в тексті договору оренди землі однієї з істотних умов, як умови передачі у заставу та внесення до статного фонду права оренди земельної ділянки, так як відсутні дані, що відповідачем (орендарем) чи іншими особами вчинялись дії, направлені на передачу у заставу та внесення до статутного фонду права оренди землі.
При встановлених обставинах позовні вимоги в частині про визнання договору оренди землі недійсним відповідно до закону задоволенню не підлягають, як необґрунтовані, так як зобов’язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості (ч.3 ст. 509 ЦК України), кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч.1 ст.3 ЦПК України), а не припущень щодо порушення права в майбутньому.
Відповідно до п.п. 1 «а» ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Позовні вимоги в частині скасувати державну реєстрацію договору оренди землі задоволенню не підлягають, так як державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою факту припинення прав на нерухоме майно, шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, коли позовні вимоги про визнання договору оренди землі недійсним відповідно до закону судом не задоволено, а відповідно до п.5 ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» , державна реєстрація прав проводиться на підставі: рішень судів, що набрали законної сили.
Судові витрати по справі, в порядку ч.1 ст.88 ЦПК України відшкодуванню позивачці не підлягають, так як в позовних вимогах відмовлено.
Керуючись ст. ст. 88, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В позовних вимогах відмовити.
В позовних вимогах ОСОБА_4 до Приватного підприємства Агрофірма «Криничуватська», відділу Держземагенства у Устинівському районі Кіровоградської області та реєстраційної служби головного управління юстиції у Кіровоградській області про визнання договору оренди землі недійсним відповідно до закону та скасувати державну реєстрацію договору оренди землі - відмовити.
Судові витрати по справі, в порядку ч.1 ст.88 ЦПК України відшкодуванню позивачці не підлягають, так як в позовних вимогах відмовлено.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Кіровоградської області через Устинівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а для реєстраційної служби головного управління юстиції у Кіровоградській області, з дня отримання його копії.
Суддя: підпис.
Згідно з оригіналом.
Суддя Устинівського
районного суду: ОСОБА_6
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2013 |
Оприлюднено | 20.01.2014 |
Номер документу | 35244645 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Устинівський районний суд Кіровоградської області
Годованець І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні