Постанова
від 12.11.2013 по справі 5017/2591/2012
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" листопада 2013 р.Справа № 5017/2591/2012 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Мацюри П.Ф.

Суддів: Разюк Г.П., Лисенко В.А.

при секретарі судового засідання: Стеблиненко В.С.

за участю представників сторін в судовому засіданні:

від Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради : Попової Т.В., за довіреністю;

від Товариства з обмеженою відповідальністю „Модуль": Молодецького Р.А., за довіреністю;

Інші представники сторін в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради

на рішення господарського суду Одеської області від 11 квітня 2013 року

у справі №5017/2591/2012

за первісним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробнича компанія "Старт"

до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеської міської ради

про визнання недійсним договору оренди,

та

за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю "Модуль"

до 1) Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробнича компанія "Старт"

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеської міської ради

про визнання договору оренди недійсним,

та за зустрічним позовом Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробнича компанія "Старт"

про розірвання договору оренди та стягнення 434 821,57 грн.,

В С Т А Н О В И В:

В вересні 2009р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробнича компанія "Старт" звернулось в господарський суд Одеської області з позовною заявою до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання недійсним договору оренди окремого індивідуально визначеного майна від 01.06.2011 р. № 1959.

Обґрунтовуючи позов, ТОВ "ТВК "Старт" посилається на положення ст.ст.190,203,215,215,228 ЦК України, ст.126 ЗК України, ст.4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та зазначає, що названа вище угода, укладена між ним та відповідачем, не відповідає вимогам діючого законодавства України, а саме:

- окреме індивідуально визначене майно у вигляді твердого покриття, що є власністю територіальної громади, відсутнє в переліку майна, яке може бути об'єктом оренди згідно Закону України "Про оренду державного та комунального майна";

- тверде покриття не може виступати окремим об'єктом оренди, та є складовою частиною тієї чи іншої земельної ділянки, тобто фактично між сторонами виникли правові відносини щодо користування землею, які мають посвідчуватись договором оренди, зареєстрованим у встановленому порядку, що зроблено не було;

- у відповідача відсутнє право на передачу майна в оренду, адже тверде покриття за адресою: м. Одеса, вул. Стовпова, 17 загальною площею 3474,00 кв.м не являється власністю територіальної громади м. Одеси.

В жовтні 2012р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Модуль" як третя особа з самостійними вимогами на предмет спору подало позовну заяву, в якій, керуючись ст.ст.203,215,316,319,321 ЦК України, також просить визнати недійсним договір оренди від 01.06.2011 р. № 1959, укладений між ТОВ "ТВК "Старт" та Управлінням, з підстав порушення цією угодою прав TOB "Модуль".

Третя особа з самостійними вимогами вважає, що тверде покриття, яке виступило предметом оренди, насправді належить TOB "Модуль", що підтверджується договорами купівлі-продажу та судовими рішенням по іншим справам. Про обізнаність Управління з приводу права власності TOB "Модуль" на тверде покриття за адресою: м. Одеса, вул. Стовпова, 17 (17-а) та розташування на ньому оптового продовольчого ринку свідчить той факт, що з 2002 р. цей орган регулярно видавав TOB "Модуль" дозволи на розміщення та експлуатацію об'єкту торгівлі та сфери послуг. Підсумовуючи наведене, третя особа вказує, що за змовою посадових осіб Управління та TOB „TBK "Старт" мала місце спроба захоплення ринку "Стовповий" та позбавлення TOB "Модуль" права власності на майно, придбане ним на законних підставах.

В жовтні 2012р.Управління звернулось в господарський суд із зустрічним позовом до TOB "TBK "Старт" про розірвання договору оренди від 01.06.2011 р. № 1959 з дати прийняття судового рішення та стягнення 414509,10 грн. заборгованості з орендної плати, 43604,34 грн. пені, 1700,00 грн. штрафу.

В процесі розгляду спору Управління зменшило власні вимоги шляхом подачі письмових уточнень, в яких просить розірвати договір оренди від 01.06.2011 р. № 1959 з дати прийняття судового рішення, стягнути з TOB "TBK "Старт" 414509,10 грн. заборгованості з орендної плати, 18612,47 грн. пені, 1700,00 грн. штрафу.

Нормативним обґрунтуванням зустрічного позову являються ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування Україні", ст.ст.16,22,525,526 ЦК України, ст.188 ГК України, рішення Одеської міської ради від 04.07.2007 р. № 1466-V "Про нову редакцію Правил установки та експлуатації некапітальних пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі в місті Одесі".

Мотивуючи зустрічну позовну заяву, Управління зазначає, що рішення Одеської міської ради від 04.07.2007 р. № 1466-V надає йому статус орендодавця твердого покриття, що не є власністю територіальної громади, за умови відсутності у інших осіб оформленого права на землю, на якій це тверде покриття знаходиться. За таких обставин, на думку Управління, воно цілком правомірно уклало спірний договір та вимагає стягнення з орендаря плати за користування, від внесення якої останній безпідставно ухиляється.

Управлінням та TOB "TBK "Старт" подано письмові відзив та додаткові пояснення відповідно, в яких просили відмовити в задоволенні вимог TOB "Модуль", наполягаючи на тому, що ним індивідуально визначене майно у вигляді твердого покриття придбавалось меншою площею та за іншою адресою.

Рішенням господарського суду Одеської області від 11 квітня 2013 року первісний позов та позов третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору задоволені, визнано недійсним договір оренди окремого індивідуально визначеного майна від 01.06.2011 р. № 1959, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробнича компанія "Старт" та Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради. У зустрічному позові відмовлено. Стягнуто з Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Модуль" 1073грн. судового збору. Стягнуто з Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробнича компанія "Старт" 1073грн. судового збору. Повернуто з Державного бюджету України на користь Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради 1067грн. 84коп. судового збору, надмірно сплаченого.

Рішення господарського суду Одеської області мотивовано тим, що право власності на нерухоме майно зареєстровано у встановленому законом порядку, що підтверджується витягом про державну реєстрацію прав та технічним паспортом, на якому зображені всі належні ТОВ "Модуль" об'єкти, у т.ч. мостіння відкритої складської площадки, інженерна споруда для очистки зливових та талих вод, бетонна огорожа складу, а також тимчасові забудови міні-ринку. А договори купівлі-продажу від 09.11.2001 р. та 05.12.2001 р. недійсними у судовому порядку не визнавались, а тому на теперішній час з урахуванням встановленої ч.1 ст.204 ЦК України презумпції правомірності правочину (правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним) вони є обов'язковим для сторін та для врахування судом.

Не погоджуючись з даним рішенням, Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради звернулося до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою і просить його скасувати і постановити нове рішення, яким відмовити ТОВ "ТВК "Старт" та ТОВ "Модуль" в задоволенні позову про визнання недійсним договору оренди окремого індивідуально визначеного майна № 1959 від 01.06.2011 р., укладеного управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради з ТОВ "ТВК "Старт" задовольнити позов управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради щодо розірвання договору оренди окремого індивідуально визначеного майна № 1959 від 01.06.2011 р., укладеного управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради з ТОВ "ТВК "Старт" з моменту прийняття судового рішення і стягненути з ТОВ "ТВК "Старт" заборгованості з орендної плати у розмірі 414 509,10 грн., пені у розмірі 18612,47 грн., штрафу у розмірі 1700 грн. Стягнути на користь управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради з ТОВ "Модуль" та ТОВ "ТВК "Старт" 4348.22 грн. судового збору в рівних частках.

Вимоги обґрунтовує тим, що на момент укладення договору оренди № 1959 від 01.06.2011 р. з ТОВ «ТВК «Старт», рішення Одеської міської ради 04.07.2007 р. № 1466-У «Про нову редакцію Правил установки та експлуатації некапітальних пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі в місті Одесі» не визнане у судовому порядку незаконним, не відмінене, у зв'язку з чим відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Пунктом 2.3. рішення Одеської міської ради 04.07.2007 р. № 1466-У "Про нову редакцію Правил установки та експлуатації некапітальних пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі в місті Одесі" встановлено, що об'єктом оренди є окреме, індивідуально визначене майно, що є власністю територіальної громади м. Одеси - тверде покриття, розміром, рівним площі некапітального пункту дрібно-роздрібної торговельної мережі, не розташоване на земельних ділянках, відведених у встановленому порядку у власність чи користування юридичним особам, фізичним особам підприємцям, громадянам. На підставі Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" договір на проведення оцінки майна, що передається в оренду, укладається між Управлінням (замовником оцінки майна), суб'єктом оціночної діяльності та суб'єктом господарювання. На момент укладення договору оренди № 1959 від 01.06.2011 р. з ТОВ «ТВК «Старт», предметом якого є оренда окремого індивідуально визначеного майна, площею 3 474,00 кв.м., розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Стовпова, 17, права власності, права постійного користування та право оренди земельної ділянки на зазначену адресу були відсутні. Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

В Відзиві на апеляційну скаргу ТОВ "Модуль" вказує на те, що Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради на момент укладення договору оренди № 1959 від 01.06.2011 року з ТОВ ТВК «Старт» не могло бути орендодавцем окремого індивідуально визначеного майна, оскільки це майно належало ТОВ «Модуль», що підтверджено численними доказами залученими до матеріалів справи, а також судовими рішеннями у інших справах, де розглядалась законність отримання ТОВ "Модуль" права власності на всі об'єкти розташовані за адресою вул. Стовпова, 17/17а у м. Одеса. Отримання права власності ТОВ «Модуль» на ці об'єкти відбулось належним чином, та факт набуття права власності не оскаржений в судовому порядку.

В додаткових поясненнях до відзиву на апеляційну скаргу ТОВ "Модуль"вказує те, що рішеннями господарського суду Одеської області від 14.04.2008 р. по справам №34/43-08-754; №34/46-08-895; №34/47-08-896; №34/48-08-897; №34/49-08-898; №34/50-08-899; №34/51-08-900; №34/52-08-901; №34/53-8-902; №34/54-08-903, що залишені в силі і апеляційною інстанцією у задоволені позовів прокурора про визнання недійсним договорів, які ТОВ "Модуль" укладає із підприємцями ринку з підстав відсутності прав власності (користування) було відмовлено в повному обсязі.

У зазначених десяти справах визначено, що підстав для визнання недійсним договорів, які ТОВ "Модуль" укладає із підприємцями на ринку "Стовповий" з підстав відсутності на момент укладання документа, що посвідчує право на земельну ділянку на якій знаходиться майно ринку "Стовповий" (відкритий складський майданчик складу ТНС) немає (а.с.51-159).

Дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено господарським судом першої інстанції 01.06.2011 р. між Управлінням як орендодавцем та TOB "TBK "Старт" як орендарем укладено договір оренди № 1959, згідно якого з метою підвищення ефективності майна комунальної власності орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно - тверде покриття площею 3474,00 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Стовпова, 17 (п.1.1 договору). Вказане Майно передається в оренду з метою здійснення діяльності у сфері торгівлі (п.1.2 договору). Строк дії договору оренди: з 01 червня 2011 р. по 01 червня 2014 р. (п.1.3 договору). За орендоване майно орендар зобов'язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного в додатку 1 до договору, що становить за перший після підписання договору місяць 20472,00 грн. без урахування податку на додану вартість, плати за землю, індексу інфляції та вартості експлуатаційних витрат. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Орендар вносить орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця незалежно від його господарської діяльності (п.3.2 договору). Договір підписано уповноваженими представниками та скріплено печатками контрагентів.

Частинами 1,3 ст.215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч.1-3,5,6 ст.203 цього Кодексу; якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ч.ч.1-3,5 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Господарський суд, проаналізувавши зміст названого вище договору та норм діючого законодавства, дійшов висновку про те, що наявні правові передумови для визнання оспорюваного правочину недійсним у зв'язку з порушенням під час його укладання приписів ст.761 ЦК України, згідно якої: право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права; наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.

В даному випадку майно передавалось в користування неналежним орендодавцем, адже власником твердого покриття виступає TOB "Модуль", що підтверджується наступним.

У 1967 році Виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення № 298, відповідно до якого Одеському заводу пресів відведено земельну ділянку загальною площею 1,4 га по вул. Стовповій для забудови об'єктів виробничого та допоміжного призначення.

На вказаній земельній ділянці Одеський завод пресів побудував гуртожитки, їдальню, інженерний корпус та інші об'єкти, у т.ч. і склад товарів народного споживання (склад ТНС).

10.02.1995 р. між ВАТ "Пресмаш" (правонаступник Одеського заводу пресів) як орендодавцем та ТОВ "Золотий будинок" як орендарем укладено договір оренди № 01-А/95, згідно умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду строком до 31.12.2005 р. склад ТНС (зокрема, криті і відкриті майданчики), що знаходився на балансі ВАТ "Пресмаш" та мав поштову адресу: м. Одеса, вул. Стовпова, 17. Невід'ємною частиною зазначеного договору є планування, на якому відображено весь цілісний майновий комплекс складу ТНС.

27.02.1997 р. ТОВ "Компанія "Золотий будинок" звернулось до Одеської міської ради для отримання дозволу на розробку проекту продовольчого міні-ринку на відкритому складському майданчику орендованого складу ТНС.

03.04.1997 р. листом № 1172/4 Виконком Одеської міської ради повідомив ТОВ "Компанія "Золотий будинок" про надання згоди на розробку техніко-економічного рішення для розміщення міні-ринка по вул. Стовповій, 17, зазначивши, що ділянка міні-ринка належала ВАТ "Пресмаш" та експлуатувалася як відкритий складський майданчик.

У процесі проектування ринку ТОВ "Компанія "Золотий будинок" отримало всі необхідні висновки та узгодження.

Листом № 1245 від 22.10.1997 р. ВАТ "Пресмаш" надіслало голові Одеського міськвиконкому своє погодження на тимчасове (на строк дії договору оренди складу ТНС) вилучення частки (0,3715 га) земельної ділянки, зайнятої складом ТНС та передачу її компанії "Золотий будинок" для забудови міні-ринку на відкритому складському майданчику складу ТНС.

З урахуванням положень договору оренди від 10.02.1995 р. № 01-А/95 та згоди ВАТ "Пресмаш" Виконкомом Одеської міської ради прийнято рішення від 20.12.1997 р. № 821, відповідно до п.3 якого компанії "Золотий будинок" надано земельну ділянку площею 0,3715 га по вул. Стовповій, 17 у тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком до 31.12.2005 р. для розміщення тимчасового продовольчого міні-ринку з подальшою передачею його у встановленому порядку ВАТ "Пресмаш" згідно з діючим законодавством.

На виконання рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 20.12.1997 р. № 821 між ТОВ "Компанія "Золотий будинок" та Виконавчим комітетом Одеської міської ради укладено договір оренди земельної ділянки від 12.08.1998 р. № 98 площею 3715 кв.м в межах складу ТНС для будівництва та експлуатації міні-ринку.

В подальшому на замовлення ТОВ "Компанія "Золотий будинок" ліцензованою організацією розроблений проект оптового продовольчого міні-ринку, відповідно до якого і був споруджений сам об'єкт. У проекті зазначалось, що будівництво здійснюється на ділянці, яка вкрита бетонованими плитами та межує із будівлями складу ТНС. Також, враховуючи, що і будівля складу, і ринок знаходяться у володінні ТОВ "Компанія "Золотий будинок", для цих об'єктів використовуються єдині служби, мережі та споруди.

Завершений будівництвом об'єкт - оптовий продовольчий міні-ринок "Стовповий" прийнятий в експлуатацію у встановленому законом порядку, про що складений акт державної технічної комісії про готовність завершеного будівництвом об'єкту до експлуатації від 31.08.1998 р., який затверджений розпорядженням Іллічівської районної адміністрації м. Одеси від 07.09.1998 р. № 897.

Згідно акту державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта тимчасовий оптовий продовольчий міні-ринок "Стовповий" прийнятий в експлуатацію за адресою: м. Одеса , вул. Стовпова, 17. У відповідності до п.4 вказаного акту об'єкт має площу 0,3715 га, яка розрахована на 120 контейнерних місць.

З вищенаведеного вбачається, що створення продовольчого міні-ринку "Стовповий" з проектною та фактичною площею забудови 3715 кв.м відбулось у відповідності до приписів діючого на той час законодавства України, в т.ч. з отриманням всіх передбачених дозвільних документів.

18.04.2001 р. ВАТ "Пресмаш" з метою подальшого продажу оформило свідоцтво про право власності на склад ТНС, яке видано Виконавчим комітетом Одеської міської ради на підставі рішення від 11.04.2001 р., а також отримало для нього нову адресу: вул. Стовпова, 17-а.

Протоколом № 11 до договору оренди від 10.02.1995 р. № 01-А/95, складеним 24.10.2001 р., дія зазначеного договору припинена за домовленістю сторін з 31.10.2001 р.

Отже, ВАТ "Пресмаш" повернуло собі майно складу ТНС, на якому на той момент залишалось майно ТОВ "Компанія "Золотий будинок", а саме законно створена забудова продовольчого міні-ринку "Стовповий".

09.11.2001 р. між ТОВ "Модуль" як покупцем та ВАТ "Пресмаш" як продавцем укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна та споруд № 01-11/2001, відповідно до умов якого ВАТ "Пресмаш" продало, а ТОВ "Модуль" придбало нерухоме майно - "Склад товарів народного споживання", розташований за адресою: м. Одеса вул. Стовпова, 17-а. Пунктом 2.1 цього договору передбачена загальна вартість майна 201500,00 грн. До складу майна, придбаного ТОВ "Модуль", увійшло, зокрема, покриття території площадки бетонованими плитами, (відкритої складської площадки, прилеглої до складу товарів народного споживання із боку вул. Остапа Вишні) загальною площею 3715 кв.м.

Того ж дня за актом прийому-передачі ВАТ "Пресмаш" передало ТОВ "Модуль" нерухоме майно та споруди.

05.12.2001 р. ТОВ "Модуль" як покупець та ТОВ "Компанія "Золотий будинок" як продавець уклали договір купівлі-продажу споруд № 02-12/2001, відповідно до умов якого продавець продав, а покупець придбав тимчасовий оптовий продовольчий міні-ринок "Стовповий", розташований за адресою м. Одеса, вул. Стовпова, 17.

10.12.2001 р. ТОВ "Компанія "Золотий будинок" передало ТОВ "Модуль" за актом прийому-передачі майно відповідно до договору купівлі-продажу від 05.12.2001 р. № 02-12/2001.

Таким чином, після виконання договорів, укладених з ВАТ "Пресмаш" та ТОВ "Компанія "Золотий будинок", ТОВ "Модуль" наприкінці 2001 р. стало власником складу ТНС, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Стовпова, 17-а, який складається з приміщень складу, огородженого покриття відкритого складського майданчика цього ж складу з інженерними спорудами та майна оптового продовольчого міні-ринку "Стовповий", розташованого на вказаному складському майданчику.

Земельна ділянка площею 3715 кв.м, яка з часу будівництва складу товарів народного споживання, була зайнята спорудами відкритого складського майданчика, вилучена у ВАТ "Пресмаш" та передана в оренду ТОВ "Золотий будинок" під забудову ринку, про що свідчить договір від 14.08.1998 р. № 98 на право тимчасового використання землі під будівництво, який уклали Виконком Одеської міської ради та компанія "Золотий будинок".

Право власності на нерухоме майно зареєстровано у встановленому законом порядку, що підтверджується витягом про державну реєстрацію прав та технічним паспортом, на якому зображені всі належні ТОВ "Модуль" об'єкти, у т.ч. мостіння відкритої складської площадки, інженерна споруда для очистки зливових та талих вод, бетонна огорожа складу, а також тимчасові забудови міні-ринку.

Доводи апеляційної скарги спростовуються тим, що після виконання договорів, укладених ТОВ "Модуль" з ВАТ "Пресмаш" та ТОВ "Золотий будинок", у листопаді-грудні 2001р., ТОВ "Модуль" став власником складу ТНС розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Стовпова, 17-а, який складається з огороджених загальним бетонним парканом будівель складу, мостіння відкритого складського майданчика цього ж складу, загальною площею 3715 кв.м. з інженерними спорудами, та забудов оптового продовольчого міни-ринку «Стовповий», розташованого на вище означеному складському майданчику складу.

Відповідно до приписів ст. 128 ЦК УРСР, який діяв на той час, право власності, у ТОВ "Модуль" на майно придбане за договорами з ВАТ" "Пресмаш" та ТОВ "Золотий будинок" виникло з моменту його передачі та одержання за відповідними актами, а саме на майно складу

Оскільки договори купівлі-продажу № 01-11/2001 від 09.11.2001р. та № 02-12/2001 від 05.12.2001р. були укладені ТОВ "Модуль" до набрання чинності ЦК України у 2004р, то до них застосовуються положення ЦК УРСР в редакції від 18.07.1963 р.

Відповідно до ст. 128 ЦК УРСР право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.

Тільки з 2004 року, згідно зі статтею 331 ЦК України, почала діяти вимога: якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації

Відповідно до ст. 26 Закону України " Про власність " об'єктами права власності господарського товариства, що є юридичною особою, є грошові та майнові внески його членів, а також майно, набуте внаслідок господарської діяльності, та інше майно, придбане на підставах, не заборонених законом.

У ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" в редакції від 11.02.2010р., який почав діяти у 2004р. встановлено, що:

1. Державна реєстрація прав с обов'язковою. Інформація про права па нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

2. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме мато.

3. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

4 Права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх., державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент а виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

Таким чином, згідно п.4 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ", випливає те, що право власності набуте господарським підприємством до прийняття ЦК України та Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень " не обов'язково підтверджувати шляхом державної реєстрації.

Право власності ТОВ "Модуль" на майно придбане за договорами з ВАТ "Пресмаш" та ТОВ "Золотий будинок" виникло після його отримання згідно актів прийому - передачі у 2001 році та підтверджувати його шляхом державної реєстрації взагалі необов'язково.

Але ТОВ "Модуль" зареєструвало майно складу ТНС у "МБТІ та РОН", та одержало відповідний витяг з державного реєстру та технічний паспорт, на якому зображені всі належні ТОВ "Модуль" об'єкти, а саме будівлі складу ТНС, мостіння відкритої складської площадки, інженерна споруда для очистки зливових та тали а. вод та бетонна огорожа складу, а також тимчасові забудови міні-ринку.

Враховуючи вищенаведене, оскільки доводи, викладені в апеляційній скарзі, та матеріали справи не спростовують вищенаведені висновки суду першої інстанції, апеляційний господарський суд вважає, що оскаржуване судове рішення прийнято з дотриманням норм матеріального і процесуального права, відповідає фактичним обставинам і матеріалам справи, а підстави, передбачені ст. 104 ГПК України, для його зміни чи скасування відсутні.

За таких обставин оскаржуване рішення місцевого господарського суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ст. ст. 101; 103 - 105 ГПК України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Рішення господарського суду Одеської області від 11 квітня 2013 року у справі №5017/2591/2012 залишити без змін, а апеляційну скаргу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Головуючий суддя П.Ф. Мацюра

Суддя Г.П. Разюк

Суддя В.А. Лисенко

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення12.11.2013
Оприлюднено19.11.2013
Номер документу35309853
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/2591/2012

Ухвала від 01.10.2013

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мацюра П.Ф.

Ухвала від 06.06.2013

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Ярош А.І.

Ухвала від 10.09.2013

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мацюра П.Ф.

Постанова від 12.11.2013

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мацюра П.Ф.

Ухвала від 29.07.2013

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мацюра П.Ф.

Ухвала від 01.07.2013

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Гладишева Т.Я.

Ухвала від 30.04.2013

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Ярош А.І.

Рішення від 11.04.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Лічман Л.В.

Ухвала від 01.04.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Лічман Л.В.

Ухвала від 07.03.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Лічман Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні