Постанова
від 11.11.2013 по справі 816/5111/13-а
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/5111/13

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевякова І.С.,

при секретарі судового засідання - Лебідь Т.М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Відділу Держземагенства у Шишацькому районі Полтавської області, треті особи - ОСОБА_3, ФГ "Сагайдацький світанок" про скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, -

В С Т А Н О В И В:

20 серпня 2013 року Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу Держземагенства у Шишацькому районі Полтавської області, треті особи - ОСОБА_3, ФГ "Сагайдацький світанок" про скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки №6 від 05 квітня 2012 року із записом №532570004001104.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що державним реєстратором відділу Держземагенства у Шишацькому районі 07 листопада 2012 року було незаконно проведено державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки №6 від 05 квітня 2012 року, укладеного між ОСОБА_3 та ФГ «Сагайдацький світанок». Таке твердження мотивував тим, що на час проведення спірної реєстрації був нерозірваний та чинний договір оренди цієї ж земельної ділянки №37 від 04 січня 2004 року, укладений між ФОП ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Предметом цих договорів є одна і та ж належна ОСОБА_3 земельна ділянка. Відтак, законні підстави для проведення спірної реєстрації були відсутні. Разом з тим, на думку позивача, всупереч вимогам ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державним реєстратором не було належним чином перевірено відповідність прав на реєстрацію вищевказаного договору оренди земельної ділянки №6 від 05.04.2012 року вимогам закону, та помилково проведено спірну державну реєстрацію.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх у повному обсязі, надала пояснення , аналогічні обґрунтуванню адміністративного позову.

Представник відповідача в останнє судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи. У ході розгляду справи проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на правомірність проведення 07 листопада 2012 року державної реєстрації договору оренди земельної ділянки №6 від 05 квітня 2012 року. Стверджував, що згідно Книги №4 записів державної реєстрації договорів оренди землі Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області за 2004 рік, в яку вносились записи про реєстрацію договорів оренди землі, запис про реєстрацію договору оренди земельної ділянки №37 від 04 січня 2004 року, укладений між ФОП ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (власником земельного паю) відсутній. Таким чином, на думку відповідача, означений договір не є чинним. З огляду на викладене, підстави для відмови у державній реєстрації договору оренди земельної ділянки 6 від 05 квітня 2012 року у державного реєстратора були відсутні. Крім того, ОСОБА_3 не повідомила відповідача про те, що нею було укладено два договори оренди на одну і ту ж належну їй земельну ділянку, що тягне за собою виникнення спору щодо оренди землі. Таким чином, оскаржувана державна реєстрація скасуванню не підлягає в силу відсутності на те законних підстав.

Треті особи в судове засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, клопотань про відкладення чи розгляд справи за відсутності їх уповноважених представників не надали. Крім того, не висловили своє ставлення щодо заявлених позовних вимог.

У ході розгляду справи 04 вересня 2013 року представником позивача було подано заяву про уточнення позовних вимог, у прохальній частині якої останній просив скасувати державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки №6 від 05 квітня 2012 року, укладеного між ОСОБА_3 та ФГ "Сагайдацький світанок", зареєстрованого відділом Держкомзему у Шишацькому районі у Державному реєстрі земель за № 532570004001104; скасувати реєстраційний запис № 532570004001104 у Державному реєстрі земель, внесеного відділом Держкомзему у Шишацькому районі 07 листопада 2012 року.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 3,91 га, розташованої на території Сагайдацької сільської ради, що підтверджується державним актом на право власності на землю Серії РЛ № 016564. (а.с.18)

04 січня 2004 року між позивачем та ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки №37 щодо передачі ФОП ОСОБА_2 в оренду земельної ділянки площею 3,91 га строком на 10 років, починаючи з дати його реєстрації (а.с.11-12), на виконання умов якого сторонами договору складено акт прийому-передачі. (а.с.13)

Суд звертає увагу, що згідно наявної у матеріалах справи копії означеного Акту, у ньому відсутня дата його складення та підписання сторонами.

До закінчення дії зазначеного договору, а саме 05 квітня 2012 року, ОСОБА_3 (Орендодавець) було укладено із ФГ "Сагайдацький світанок" (Орендар) договір оренди земельної ділянки №6, за умовами якого Орендодавець передає в оренду Орендарю (ФГ "Сагайдацький світанок") земельну ділянку площею 3,91 га строком на 10 років, починаючи з дати реєстрації Договору. (а.с.14)

На виконання умов означеного договору сторонами складено акт прийому-передачі від 07.11.2012 року . (а.с.16)

07 листопада 2012 року відділом Держкомзему у Шишацькому районі Полтавської області внесено запис до Державного реєстру про реєстрацію договору оренди земельної ділянки №6 від 05 квітня 2012 року, укладеного між ОСОБА_3 та ФГ "Сагайдачний світанок", проведено державну реєстрацію означеного договору та присвоєно реєстраційний номер 532570004001104.

Вважаючи вищевказану державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 05 квітня 2012 року протиправною, позивач звернувся до суду з вимогами про її скасування та скасування реєстраційного запису №532570004001104.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку правомірності позовних вимог, суд приходить до висновку про їх необґрунтованість та безпідставність, з огляду на наступне.

Згідно положень статті 93 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда). Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-XIV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом (стаття 16, 18 Закону України "Про оренду землі" в редакції, чинній на момент укладення договору оренди від 03.01.2004).

Стаття 210 Цивільного кодексу України визначає, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації, а також порядок ведення відповідних реєстрів встановлюються законом.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року №2073 (в редакції, чинній на момент укладення договору оренди від 03.01.2004 року, далі - Порядок), державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки. Забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське і Севастопольське міське управління земельних ресурсів.

Згідно із пунктом 4 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України від 02.07.2003 № 174 (далі - Тимчасовий порядок), чинного на час виникнення спірних правовідносин, державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.

Заперечуючи проти адміністративного позову, відповідач стверджував, що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області за 2004 рік, в яку вносились записи про реєстрацію договорів оренди землі, запис про реєстрацію договору оренди земельної ділянки №37 від 04 січня 2004 року, укладеного між ФОП ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (власником земельного паю) - відсутній. Тому відповідний договір оренди між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є нечинним, оскільки належним чином не зареєстрований. У зв"язку з відсутністю такої реєстрації у державного реєстратора були відсутні підстави для відмови у державній реєстрації договору оренди №6 від 05.04.2012 року, укладеного між ОСОБА_3 та ФГ «Сагайдацький світанок».

Суд погоджується з такими висновками відповідача, оскільки, з наявної у матеріалах справи копії витягу з Книги №4 записів державної реєстрації договорів оренди землі вбачається, що запис про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки №37 від 04.01.2004 року, укладеного між позивачем та ОСОБА_3, відсутній. Крім того, судом було витребувано та досліджено у судовому засіданні оригінал вказаної книги. Записів про реєстрацію будь-яких договорів осіб з прізвищами ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не бубло виявлено взагалі серед усіх записів за 2004 рік.

На вимогу суду про надання реєстраційної справи вказаної земельної ділянки Сагайдацькою сільською радою Шишацького району було повідомлено про неможливість надання суду такої справи, оскільки вона не була заведена в силу відсутності проведення будь - яких реєстраційних дій щодо договору №37 від 04.01.2004 року.

Позивач посилався, з-поміж іншого, на відмітку про державну реєстрацію в договорі оренди земельної ділянки №37 від 04.01.2004 року, вчинену районним управлінням земельних ресурсів, як на доказ державної реєстрації вказаного договору. Не заперечуючи наявності цієї відмітки, суд не може вважати її належним доказом державної реєстрації договору оренди, оскільки, по-перше, належним доказом проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки є внесення відповідного запису до книги реєстрації, чого не виявлено; по-друге, згадана відмітка містить інформацію про номер та дату відповідного запису, начебто вчиненого у книзі реєстрації. Однак оглядом книги встановлено, що за вказаним номером у книзі зареєстровано інший договір оренди, а у вказану дату 2004 року будь-яких записів про реєстрацію в книзі взагалі не виявлено.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність належних доказів проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки №37 від 04.01.2004 року, укладеного між позивачем та ОСОБА_3, а відтак, і про відсутність підстав у державного реєстратора для відмови у державній реєстрації договору №6 від 05.04.2012 року, укладеного між ОСОБА_3 та ФГ «Сагайдацький світанок».

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV(в редакції, чинної на момент укладання Договору №2 від 18.07.2012 року), державний реєстратор: встановлює, зокрема, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції чинній на момент державної реєстрації Договору №2 від 18.07.2012 року) у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Таких підстав державним реєстратором встановлено не було в силу їх фактичної відсутності. Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що державний реєстратор при здійсненні державної реєстрації договору оренди земельної ділянки №6 від 05.04.2012 року, укладеного між ОСОБА_3 та ФГ «Сагайдацький світанок», діяв на підстав, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому підстави для скасування вказаної реєстрації відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідач довів, що він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, у свою чергу позивач належних доказів на підтвердження правомірності своїх позовних вимог суду не надав.

З огляду на вищевикладене, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 18 листопада 2013 року.

Суддя І.С. Шевяков

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення11.11.2013
Оприлюднено21.11.2013
Номер документу35331551
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —816/5111/13-а

Ухвала від 11.11.2013

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

І.С. Шевяков

Ухвала від 23.08.2013

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

І.С. Шевяков

Ухвала від 21.01.2014

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Катунов В.В.

Ухвала від 20.12.2013

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Катунов В.В.

Постанова від 11.11.2013

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

І.С. Шевяков

Ухвала від 21.10.2013

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

І.С. Шевяков

Ухвала від 23.08.2013

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

І.С. Шевяков

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні