Рішення
від 30.09.2013 по справі 327/299/13-ц
РОЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

327/299/13-ц

2/327/126/2013

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.09.2013 смт. Розівка

Розівський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді: Коржова А.В.

при секретарі : Пригінській О.В.

з участю:

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: ОСОБА_2

відповідача: ОСОБА_3 директор ТОВ В«Агро-ВекторВ»

представників відповідача: ОСОБА_4

ОСОБА_5 представники відповідача ТОВ

В«Агро-ВекторВ»

третіх осіб: ОСОБА_6 представник відділу

державного земельного Агенства у

Куйбишевському районі, Запорізької області

ОСОБА_7Б, фізична особа підприємець,

в приміщенні Розівського районного суду, вул. Новобудови б. 23, Запорізької області, розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2 до ТОВ В«Агро-ВекторВ» , до третіх осіб - Відділу державного земельного Агентства у Куйбишевському районі Запорізької області, фізичної особи підприємця ОСОБА_7, про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, та скасування державної реєстрації договору оренди землі від 22.07.2010 року за № 041027900204, суд -

В С Т А Н О В И В :

До Розівського районного суду з позовною заявою звернулися позивач ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2 до ТОВ В«Агро-ВекторВ» , до третіх осіб - Відділу державного земельного Агентства у Куйбишевському районі Запорізької області, фізичної особи підприємця ОСОБА_7, про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, та скасування державної реєстрації договору оренди землі від 22.07.2010 року за № 041027900204.

У своєму позові позивач вказав, що він є власником земельної ділянки №465, площею 10,21 га, розташованої на території Азовської сільської ради Розівського району Запорізької області.

22.07.2010 року між ним та відповідачем було укладено договір оренди землі, який було зареєстровано в Розівському ДЗК, реєстраційний номер № 041027900204 від 22.07.2010 року, термін дії до 01.12.2019 року, строком на 10 років.

На даний час існує ще один договір оренди землі з фізичною особою підприємцем (ФОП) ОСОБА_7, який пройшов державну реєстрацію в Реєстраційну службі Розівського району Запорізької області відповідно до вимог чинного Законодавства про порядок реєстрації договору оренди землі.

Отримавши примірник договору оренди землі з додатками від відповідача, у судовому засіданні він ознайомившись знайшов невідповідність, та порушення які зазначені в самому договорі оренди землі.

Невідповідність договору оренди землі полягає в тому, що відповідно до пункту 20 договору оренди землі «Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний строк після державної реєстрації цього договору за Актом її прийому передачі» який ними було підписано 15.07.2010 року, (додаток Акту прийому передачі додається), а в супереч Акту прийому передачі який вони підписали відповідач відповідно до п.32 зазначає, що «Ризик випадкового знищення або пошкодження оренди чи його частини несе орендодавець» тобто він власник землі. У нього як у власника землі по цьому є сумнів, що до дійсності такого договору оренди землі.

З одного боку відповідач взяв у нього в оренду землю для своїх особистих потреб, а саме підприємницької діяльності, що передбачає отримання прибутку, при цьому згідно Акту прийому передачі він відповідачеві передав земельну ділянку в оренду з визначеним кадастровим номером та місцем розташування, визначено стан в якому земельна ділянка передана в оренду, а вона передана в задовільному стані придатна для її використання згідно з цільовим призначенням, з виділенням земельної ділянки на місцевості, та те що на переданій земельній ділянці відсутні будівлі, споруди водойми , комунікації.

На момент набуття чинності договору оренди землі, тобто на дату державної реєстрації ст.15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі визначалися:

об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін.

Отже невідповідність істотної умови по визначення сторони яка несе ризик пошкодження, або знищення об'єкта оренди чи його частини в даному випадку на такі умови договору він не погоджувався і згоди не давав. Невідповідність п. 32 неможливо визначити недоліком договору оренди землі. Згідно із ч.8 ст.93 Земельного Кодексу України, відносини, пов'язані з орендою землі регулюються законом.

Ч.1 ст.15 закону України «Про оренду землі» визначені істотні умови договору оренди, відсутність (невизначеність) хоча б однієї з цих істотних умов є відповідно до ч.2 цієї ж статті підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору оренди землі недійсним.

Згідно із частиною першою ст.215 ЦК України підставою недійсності правочинну є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановленні частиною першою-третьою, п'ятою та шостою ст.203 цього Кодексу.

У частині першій ст.203 ЦК України встановлено, що зміст правочинну не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного Законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Другу невідповідність яка існує в договорі оренди землі є те що сам договір оренди землі підписано 22.07.2010 року, а в додатках до договору оренди землі міститься документ який не відповідає дійсності, це Акт визначення меж земельної ділянки який датований 15.07.2010 року тобто раніше зроблений чим сам договір оренди. Даний Акт він ніколи не підписував 15.07.2010 року, тому що на той час не мав намір укласти угоду з відповідачем, а лише 22.07.2010 року ним було підписано договір який він не розумів з точки юридичного зору а довірився відповідачеві, в подальшому він звернувся до фахівця права, який йому розтлумачив ганебний смисл договору, та негативні наслідки які виникли з вини відповідача по даній справі.

Отже існує ще одна невідповідність по договору оренди землі яка йому незрозуміла як може існувати Акт визначення в натурі до того коли він ще не підписав договір і не визначився з усіма істотними умовами по договору оренди землі.

Також ним зроблено додатково запити до Обласного управління державного земельного агентства, та до Куйбишевського Державного земельного агентства, в яких він просив надати йому відомості як відбувалась державна реєстрація договору оренди землі. Нажаль він ще не отримав відповіді, а при надходженні відповіді він надасть суду додатково пояснення по цьому питанню.

Статтею 16 ЦК України передбачено «Що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів являється визначення правочину недійсним».

В зв'язку з тим що в квітні 2011 року було внесено зміни до порядку державної реєстрації, а саме внесення усіх договорів оренди землі з поземельної книги в автоматизовану систему державного земельного кадастру з моменту набрання чинності даної норми закону до теперішнього часу істотні вимоги Закону не виконанні. Коли він звернувся до Розівського відділення, що до перевірки дійсності укладеного договору оренди землі від 22.07. 2010 року то з'ясувалось, що такий договір не зареєстровано і не внесено до єдиної автоматизованої бази ДЗК. Окрім того спеціалістом земельного агентства ОСОБА_8 повідомлено що земельна ділянка по кадастровому номеру договору оренди землі з відповідачем №2324980200:03:002:0017 знаходиться на території Каховського водосховища з причини не виконання вимог Закону про оренду Землі та вимог по виготовленню технічної документації договору оренди землі та порядку реєстрації, набуття чинності договору оренди землі.

Після чого він звернувся до орендаря в особі директора ТОВ «Агро-Вектор» ОСОБА_3В, та запропонував укласти новий договір оренди який би відповідав вимогам чинного законодавства, на що він йому відповів:

- в насмішливій формі «Купуй баркас та лови рибу» .

Розуміючи те що відповідач ухиляється від виконання вимог по реєстрації вимог чинного законодавства договору оренди землі він був вимушений укласти новий договір оренди з ФОП ОСОБА_7, який відповідає всім вимогам чинного законодавства на теперішній час. (докази додаються).

В добровільному порядку відповідач не бажає розірвати договір оренди землі і тому він вимушений звернутися до суду з позовною заявою про визнання договору оренди землі недійсним.

На підставі викладеного просить суд:

Визнати недійсним договір оренди землі від 22.07.2010 року який укладено між ним ОСОБА_1 та ТОВ «Агро-Вектор» зареєстрований 09.12.2010 року за № 041027900204 у Розівському відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру».

Скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 22.07.2010 року, який зареєстрований 09.12.2010 року за № 041027900204 у Розівському відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру».

Стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали повністю та попросили суд: визнати недійсним договір оренди землі від 22.07.2010 року який укладено між ним ОСОБА_1 та ТОВ «Агро-Вектор» зареєстрований 09.12.2010 року за № 041027900204 у Розівському відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»; скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 22.07.2010 року, який зареєстрований 09.12.2010 року за № 041027900204 у Розівському відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»; стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати.

Відповідач у судове засідання не з'явився, але його представники ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з позовними вимогами позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2 не погодилися повністю, надали до суду заперечення та додаткові пояснення в яких вважають, що доводи позовної заяви не обгрунтовані по наступним підставам.

Відповідно до приписів Закону України «Про оренду землі»:

Стаття 13 «Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Стаття 14 «Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Стаття 15 «Умови договору оренди землі»

Істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін;

умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки;

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону е підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.

Невід'ємною частиною договору оренди землі є:

план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

акт приймання-передачі об'єкта оренди;

проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

У договорі оренди від 22.07.2010р. відповідно до умов ЗУ «Про оренду землі», Постанови КМУ № 220 від 03.03.2004р. Про затвердження Типового договору оренди землі узгоджені всі нормі діючого законодавства.

Вказано кадастровий номер земельної ділянки та місто розташування у п.п. 2- 2.7 договору оренди.

Вказано строк дії договору до 01.09.2019р. п. 8 Договору.

Визначена орендна плата та індексація п.п. 9-14 Договору.

Визначені умови використання и цільового призначення п.п. 15 - 16 Договору.

Умови збереження стану об'єкта оренди визначена сторонами Договору по їх домовленості, п. 17 Договору.

Умови передачі та повернення земельної ділянки передбачені п.п. 18-25 Договору за домовленістю сторін.

Умови обмеження використання земельної ділянки передбачені п.п. 27-28 Договору за домовленістю сторін.

Умови визначення сторін, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренді чи його частини передбачені п. 23 Договору за домовленістю сторін.

Умови сторін передбачені межами використання земельної ділянки передбачені п.п. 26-27 Договору за домовленістю сторін.

Умови відповідальності сторін передбачені п.п. 28-35, 41-43 Договору за домовленістю сторін.

Умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду передбачено п.п. 41-43 Договору за домовленістю сторін.

Даний Договір укладено відповідно до приписів Закону України «Про оренду землі», а також до приписів Постанови КМУ № 220 від 03.03.2004р. Про затвердження Типового договору оренди землі узгоджені всі нормі діючого законодавства.

Відповідно до п.2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073. в редакції станом на час виникнення правовідносин, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.

Відповідно до ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Договір пройшов державну реєстрацію у Розівському відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 09.12.2010 року за №041027900204.

Позивач неодноразово отримував від відповідача кошти у вигляді орендної плати, видатковий касовий ордер від 07.11.2011р. в розмірі 2740,07 грн., видатковий касовий ордер від 12.11.2012р. в розмірі 7 500грн., тому доводи позивача про те що «він ніякі документи не підписував, не мав намір укласти угоду з відповідачем, договір оренди не розумів з точки юридичного зору» та інші його доводи, є хибними, та не підтверджуються матеріалами справи.

Відносно доводів позивача про те, що виготовлення технічної документації, було здійснено раніше, чим підписаний сам договір, то ці доводи є також хибними, та необгрунтованими Нормами діючого на той момент законодавства не передбачено заборону виготовлення акта визначення меж земельної ділянки до укладення договору оренди, даний акт важаться технічною документацією, котра виробляється не залежно від строку підписання договору оренди.

Крім того вказали, що згідно з ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

За змістом ч.2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Як раніш було вказано в заперечені на позов, спірній договір має всі істотні умови передбачені ст. 15 Закону України «Про оренду землі».

Також ч. 2 ст. 14 Закону України «Про оренду землі» передбачена Типова форма договору оренди землі яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постанови КМУ № 220 від 03.03.2004р. був затверджений Типовий договір оренди земельної ділянки, відповідно до приписів діючого законодавства.

Спірний договір оренди земельної ділянки має всі пункти та розділи як і Типова форма договору оренди землі яка була затверджена вищевказаною постановою КМУ, котрі розташовані в такій же послідовності як і в Типовій формі договору оренди землі.

Таким чином спірний договір оренди земельної ділянки відповідає нормам діючого законодавства, та пройшов державну реєстрацію у Розівському відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.12.2010 року за №041027900204.

Тому вважають позовні вимоги позивача не обґрунтовані, просить відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Третя особа (представник Відділу державного земельного Агентства у Куйбишевському районі Запорізької області) в особі ОСОБА_6 в судовому засіданні позовні вимоги позивача ОСОБА_1В та його представника ОСОБА_2 не підтримав у повному обсязі та попросив суд у задовольнити позовні вимоги позивача та його представника відмовити у повному обсязі.

Третя особа (фізична особа підприємець - ОСОБА_7) в судовому засіданні позовні вимоги позивача ОСОБА_1 підтримав у повному обсязі та пояснив суду, що відповідачем до ТОВ В«Агро-ВекторомВ» при складені договору оренди з позивачем ОСОБА_1 істотно були порушені вимоги діючого законодавства, тому ОСОБА_1 з ним уклав договір про оренду землі, яку буде обробляти. тому просить суд визнати договір про оренду землі складений між ОСОБА_1 та ТОВ В«Агро-ВекторомВ» -недійсним.

Вивчивши у судовому засіданні матеріали цивільної справи та надані до неї документи, вислухавши у судовому засіданні пояснення позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2 які позовні вимоги підтримали у повному обсязі, а також пояснення представника відповідача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 які позовні вимоги позивача та його представника не підтримали у повному обсязі та попросили суд відмовити повністю позивачеві та його представнику у заявлених позовних вимогах.

Суд також прийняв до уваги пояснення третіх осіб представника відділу державного земельного Агентства у Куйбишевському районі Запорізької області ОСОБА_6 який позовні вимоги не підтримав у повному обсязі, а також пояснення фізичної особи підприємця ОСОБА_7, які позовні вимоги позивача та його представника підтримали у повному обсязі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1В та його представника ОСОБА_2 не підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав:

Як вбачається із позовної заяви позивач є власником земельної ділянки №465, площею 10,21 га, розташованої на території Азовської сільської ради Розівського району Запорізької області.

22.07.2010 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі, який було зареєстровано в Розівському ДЗК, реєстраційний номер № 041027900204 від 09.12.2010 року, термін дії до 01.12.2019 року, строком на 10 років.

Позивач отримавши примірник договору оренди землі з додатками від відповідача, знайшов невідповідність, та порушення які зазначені в самому договорі оренди землі.

Невідповідність договору оренди землі полягає в тому, що відповідно до пункту 20 договору оренди землі «Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний строк після державної реєстрації цього договору за Актом її прийому передачі» який сторонами було підписано 15.07.2010 року, (додаток Акту прийому передачі додається).

В супереч Акту прийому передачі який сторони підписали та діючого законодавства п.32 в якому відповідач зазначав, що «Ризик випадкового знищення або пошкодження оренди чи його частини несе орендодавець» тобто ОСОБА_1В власник землі. Чим істотно порушив ст.15 Закону України В«Про оренду земліВ» .

Але відповідно до приписів Закону України «Про оренду землі»:

Стаття 13 «Договір оренди землі» яка наголошує - що договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Стаття 14 «Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Стаття 15 «Умови договору оренди землі»

Істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін;

умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки;

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону е підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.

Невід'ємною частиною договору оренди землі є:

план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

акт приймання-передачі об'єкта оренди;

проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

У договорі оренди від 22.07.2010р. відповідно до умов ЗУ «Про оренду землі», Постанови КМУ № 220 від 03.03.2004р. Про затвердження Типового договору оренди землі узгоджені всі нормі діючого законодавства.

Вказано кадастровий номер земельної ділянки та місто розташування у п.п. 2- 2.7 договору оренди.

Вказано строк дії договору до 01.09.2019р. п. 8 Договору.

Визначена орендна плата та індексація п.п. 9-14 Договору.

Визначені умови використання і цільового призначення п.п. 15 - 16 Договору.

Умови збереження стану об'єкта оренди визначена сторонами Договору по їх домовленості, п. 17 Договору.

Умови передачі та повернення земельної ділянки передбачені п.п. 18-25 Договору за домовленістю сторін.

Умови обмеження використання земельної ділянки передбачені п.п. 27-28 Договору за домовленістю сторін.

Умови визначення сторін, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренді чи його частини передбачені п. 23 Договору за домовленістю сторін.

Умови сторін передбачені межами використання земельної ділянки передбачені п.п. 26-27 Договору за домовленістю сторін.

Умови відповідальності сторін передбачені п.п. 28-35, 41-43 Договору за домовленістю сторін.

Умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду передбачено п.п. 41-43 Договору за домовленістю сторін.

Даний Договір укладено відповідно до приписів Закону України «Про оренду землі», а також до приписів Постанови КМУ № 220 від 03.03.2004р. Про затвердження Типового договору оренди землі узгоджені всі нормі діючого законодавства.

Відповідно до п.2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073. в редакції станом на час виникнення правовідносин, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.

Відповідно до ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Договір пройшов державну реєстрацію у Розівському відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 09.12.2010 року за №041027900204.

Позивач неодноразово отримував від відповідача кошти у вигляді орендної плати, видатковий касовий ордер від 07.11.2011р. в розмірі 2740,07 грн., видатковий касовий ордер від 12.11.2012р. в розмірі 7 500грн., тому доводи позивача про те що «він ніякі документи не підписував, не мав намір укласти угоду з відповідачем, договір оренди не розумів з точки юридичного зору» та інші його доводи, є хибними, та не підтверджуються матеріалами справи.

Відносно доводів позивача про те, що виготовлення технічної документації, було здійснено раніше, чим підписаний сам договір, то ці доводи є також хибними, та необгрунтованими. Нормами діючого на той момент законодавства не передбачено заборону виготовлення акта визначення меж земельної ділянки до укладення договору оренди, даний акт важаться технічною документацією, котра виробляється не залежно від строку підписання договору оренди.

Крім того, згідно з ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

За змістом ч.2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Як раніш було вказано в заперечені на позов, спірній договір має всі істотні умови передбачені ст. 15 Закону України «Про оренду землі».

Також ч. 2 ст. 14 Закону України «Про оренду землі» передбачена Типова форма договору оренди землі яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постанови КМУ № 220 від 03.03.2004р. був затверджений Типовий договір оренди земельної ділянки, відповідно до приписів діючого законодавства.

Спірний договір оренди земельної ділянки має всі пункти та розділи як і Типова форма договору оренди землі яка була затверджена вищевказаною постановою КМУ, котрі розташовані в такій же послідовності як і в Типовій формі договору оренди землі.

Суд прийшов до висновку, що спірний договір оренди земельної ділянки відповідає нормам діючого законодавства, та пройшов державну реєстрацію у Розівському відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.12.2010 року за №041027900204, який було підписано сторонами добровільно, що знайшло своє підтвердження у судовому засіданні .

Доводи на які у судовому засідання посилається позивач та його представник суд вважає не обгрунтованими та такими які не відповідають нормам діючого законодавства.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 13, 14, 16, 202, 215, 216, 651 ЦК України, ст.ст. 5, 13, 14, 15, 27, 31, 32 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 10, 60, 209, 213-215 ЦПК України, суд-

В И Р І Ш И В :

В позовних вимогах ОСОБА_1. представника позивача ОСОБА_2 до ТОВ В«Агро-ВекторВ» , третіх осіб - Відділу державного земельного Агентства у Куйбишенвському районі Запорізької області, фізичної особи підприємця ОСОБА_7, про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, та скасування державної реєстрації договору оренди землі від 22.07.2010 року за № 041027900204 - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду через Розівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Суддя: А.В. Коржов

30.09.2013

СудРозівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення30.09.2013
Оприлюднено22.01.2014
Номер документу35430820
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —327/299/13-ц

Ухвала від 16.12.2013

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Пільщик Л. В.

Ухвала від 26.11.2013

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Пільщик Л. В.

Рішення від 30.09.2013

Цивільне

Розівський районний суд Запорізької області

Коржов А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні