Справа № 815/7446/13-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2013 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Колесниченка О.В.,
при секретарі Бобровській О.Ю.
за участю сторін:
представника позивача Атанасов Х.С.
представника відповідача Трач А.С.
представника відповідача Решетникова Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов приватного підприємства «Фірма «ВЕСІ-СТО» до Відділу Держземагенства в Овідіопольському районі Одеської області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Фірма «ВЕСІ-СТО» звернулось з адміністративним позовом до Відділу Держземагенства в Овідіопольському районі Одеської області, в якому просить визнати незаконними дії відділу Держземагенства в Овідіопольському районі Одеської області по застосуванню коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки площею 4,9 га, що надана позивачу для розміщення оздоровчо-торгівельного комплексу та розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Горна, 1, як ділянки комерційного призначення при обчисленні її нормативної грошової оцінки та зобов'язати видати новий витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки вищезазначеної ділянки.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував з підстав наведених у запереченнях, наданих до суду.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Як було встановлено при розгляді справи, ПП «Фірма «ВЕСІ-СТО» зареєстроване державним реєстратором виконавчого комітету Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області 08.07.1994 року.
Відповідно до Довідки відділу статистики в Овідіопольському районі АБ №595653 позивач здійснює такі види діяльності за КВЕД-2010: інша діяльність у сфері охорони здоров'я; надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Відповідно до Державного Акту на право постійного користування землею від 01.07.1997 року серії 1-ОД №003537 позивачу надано у постійне користування 4,9 га землі, в межах згідно з планом землекористування, яка розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Горна, 1, для розміщення оздоровчо-торгівельного комплексу.
13.08.2013 року державною податковою інспекцією в Овідіопольському районі було складено акт про результати позапланової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині правильності нарахування земельного податку за період 01.01.2010 року по 31.12.2012 року, яким встановлено порушення позивачем норм податкового законодавства шляхом заниження суми земельного податку у розмірі 524737,42 грн. Основною підставою для даного розрахунку стала надана відділом Дерземагенства у Овідіопольському районі Одеської області інформація в листі 18-18-38/2179 від 09.08.2013 року про те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4,9 га, якою користується позивач становить 23 029 095,64 грн.
З наданою відповідачем інформацією в листі №18-18-38/2179 від 09.08.2013 позивач не був згоден, а тому 24.09.2013 року звернувся до відповідача з листом про видачу витягу про нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту функціонального призначення Кф-0,5 (землі оздоровчого та рекреаційного призначення).
01.10.2013 року відповідачем був виданий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 4,9 га, яка розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Горна, 1, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 22975888,32 грн.
Вищезазначене стало підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суд.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та відповідно до статті 6 цього ж Закону витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, виданий уповноваженим органом виконавчої влади, містить інформацію про грошову оцінку орендованої земельної ділянки, обов'язкову для врахування й сплати орендарем орендної плати.
Відповідно до витягу №18.18.3612369 від 01.10.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розміщення оздоровчо-торгівельного комплексу, розташованого за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Горна, 1, коефіцієнт функціонального використання Кф дорівнює 2,5 (землі комерційного використання).
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, витрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 №213 затверджена методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.95 №213 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.06 №18/15/21/11 затверджено «Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів».
Відповідно до п. 3.3. «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою: Цн =В х Нп:Нк х Кф х Км,
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6%);
Нк - норма капіталізації (3%);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Додатком №1 до «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» затверджені коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф). Так, до земель комерційного використання, з коефіцієнтом 2,5 відносяться:
1) землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту;
2) землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі
3) землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт;
4) землі готелів та ресторанів;
5) землі підприємств фінансового посередництва;
6) землі підприємств страхування;
7) землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування;
8) землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам;
9) землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації;
10) землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам;
11) землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги;
12) землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).
До земель з коефіцієнтом 2,5 згідно Додатку №1 до «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» відносяться:
Землі кладовищ та крематоріїв
Землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення
Землі оздоровчого та рекреаційного призначення (за винятком земель, віднесених до категорії О92.7)
Землі історико-культурного призначення
Землі лісового господарства і пов'язані з ним послуги
Землі під водою, у тому числі:з площею акваторії до 50 га включно
Нормативна грошова оцінка земель населених пунктів визначена розділом 3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Згідно із пунктом 3.5 розділу 3 Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Також, за приписами наведеної норми віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Відповідно до державного акта на право постійного користування земельною І-ОД № 003537 земельна ділянка площею 4,9 га знаходиться у постійному користуванні позивача для розміщення оздоровчо-торгівельного комплексу, за адресою: Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Горна, 1.
У довідках Відділу Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області від 13.04.2012 року: №18-18-38/671 та № 18-18-17/445 зазначено, що відповідно до державної статистичної звітності форми 2-зем, 6-зем земельна ділянка позивача обліковується у рядку 86 «землі рекреаційного вид угідь (графа 57) «землі, які використовуються для відпочинку, в тому числі кемпінгів, будинків для відпочинку або проведення відпусток».
Згідно з інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) у рядку 86 ураховуються дані про землекористувачів землями рекреаційного призначення: будинки і бази відпочинку, пансіонати, кемпінги, мотелі-кемпінги, туристичні бази, туристсько-оздоровчі табори, будинки рибальські і мисливські, дитячі туристські та спортивні станції і табори.
До зазначених графи і рядка віднесені користувачі землями рекреаційного призначення, які здійснюють відповідну економічну діяльність: надають індивідуальні послуги, місця для тимчасового проживання, здають в оренду власне чи орендоване нерухоме майно, тощо.
Отже, слід зазначити, що категорія земель за функціональним призначенням не є категорією земель за основним цільовим призначенням, оскільки відповідно до ст.19 Земельного кодексу України, землі за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, а відповідно до п.3.5 Порядку віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням здійснюється згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) від 14.12.1998 року №788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Судом встановлено, що земельна ділянка позивача використовується для розміщення оздоровчо-торгівельного комплексу. Тобто, на земельній ділянці передбачено надання послуг та здійснення торгівельної діяльності, які користувач земельної ділянки може здійснювати самостійно, або надавати приміщення іншим особам для їх здійснення.
Слід зазначити, що комерційна діяльність (підприємництво) - ініціативна, самостійна, здійснювана від свого імені, на свій ризик, під свою майнову відповідальність діяльність громадян, фізичних і юридичних осіб, спрямована на одержання доходу, прибутку від користування майном, продажу товарів, виконаних робіт, надання послуг.
Отже, суд вважає вірним висновок відповідача, про те що, приватним підприємством фірма «ВЕСІ-СТО» використовується зазначена ділянка, як ділянка комерційного призначення.
Згідно довідки ЄДРПОУ № 595653, виданої 18.12.2012 року (а.с.15), видами діяльності позивача за КВЕД-2010 визначено:
86.90 Інша діяльність у сфері охорони здоров'я.
68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів діяльність позивача за КВЕД: 68.20 (Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна) відноситься до коду розділу КВЕД секція К і передбачає здійснення комерційної діяльності, який відповідає Кф-2,5.
Таким чином, враховуючи види діяльності позивача, відповідачем було правильно віднесено земельну ділянку позивача за функціональним призначенням до земель комерційного призначення та застосовано коефіцієнт комерційного використання 2,5.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідачем до земельної ділянки, позивача, правомірно застосовано коефіцієнт функціонального використання 2,5, як до земельної ділянки комерційного призначення та правомірно надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 4,9 га для розміщення оздоровчо-торгівельного комплексу в частині зазначення коефіцієнту функціонального використання 2,5, у зв'язку із чим у задоволенні позовних вимог приватного підприємства «Фірма «ВЕСІ-СТО» до Відділу Держземагенства в Овідіопольському районі Одеської області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11,71,94, 86, 159 - 163, 167, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Фірма «ВЕСІ-СТО» до Відділу Держземагенства в Овідіопольському районі Одеської області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Судові витрати розподілити відповідно до ст.94 КАС України.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 25.11.2013 року.
Суддя О.В. Колесниченко
В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Фірма «ВЕСІ-СТО» до Відділу Держземагенства в Овідіопольському районі Одеської області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
25 листопада 2013 року.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2013 |
Оприлюднено | 26.11.2013 |
Номер документу | 35453536 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Колесниченко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні