Провадження № 2/522/11386/13
Справа № 522/26767/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
21.11.2013 року , Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючого судді - Турецького О.C.,
при секретарі - Гасуляк С.Г.,
за участю представника відповідача за первісним позовом (представника позивача за зустрічним позовом) - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Приморського районного суду м. Одеси цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Одеської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «КОВЧЕГ-3000» про знесення об’єкту нерухомості та зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КОВЧЕГ-3000» до Одеської міської ради, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про визнання права власності на нежитлове приміщення за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія»,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до Приморського районного суду м. Одеси з позовом про знесення об’єкту нерухомості.
Свої вимоги позивачка обґрунтувала наступним.
На території пляжу «Аркадія» у м. Одесі був самовільно, без дозвільних документів, збудований торгівельний павільйон, площею 50 кв.м. на земельній ділянці, загальною площею 363,8 кв.м. Дана конструкція не відповідає будівельним, санітарно-епідеміологічним, протипожежним нормам і правилам, вона сприяє обваленню та руйнуванню берегової лінії. Будівництво заважає проходу відпочиваючих до пляжу, звужує зону відпочинку, псує загальний вигляд пляжу «Аркадія», порушуючи права одеситів та гостей міста на вільне користування берегом.
Позивачу стало відомо, що даний об'єкт був збудований ТОВ «КОВЧЕГ-3000». Жодних дозвільних документів на будівництво споруди це Товариство не має, тому вони не мали право розміщувати її на пляжі «Аркадія» у м. Одесі.
Посилаючись на викладене, позивачка просила суд визнати самовільне будівництво торгівельного павільйону, площею 50 кв.м. на земельній ділянці, загальною площею 363,8 кв.м. на пляжі «Аркадія» у м. Одесі незаконним та зобов’язати ТОВ «КОВЧЕГ-3000» знести його.
В свою чергу, до початку розгляду справи по суті, представник Товариства з обмеженою відповідальністю «КОВЧЕГ-3000» (далі - ТОВ «КОВЧЕГ-3000») звернувся до суду із зустрічним позовом про визнання права власності на нежитлове приміщення за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія», вказуючи на те, що договором, укладеним з Департаментом екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради №38/13 від 01 червня 2013 року, ТОВ «КОВЧЕГ-3000» надано у оренду строком до 31.10.2013 р. земельну ділянку площею 363,8 кв.м., яка розташована в межах пляжу «Аркадія» у м. Одесі, для розміщення торговельного майданчика.
ТОВ «КОВЧЕГ-3000» власним коштом збудувало нежитлове приміщення загальною площею 50 кв.м.
ПП «Проект» 02.10.2013 року було видало технічний паспорт № 2-10/13 на нежитлове приміщення за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія».
З метою введення в експлуатацію вищевказаного нежитлового приміщення для подальшої державної реєстрації, позивач за зустрічним позовом звернувся до Одеської міської ради. В свою чергу Одеська міська рада повідомила позивача, що чинним законодавством передбачено отримання певних дозволів уповноважених органів для будівництва об'єктів нерухомості. Враховуючи їх відсутність при здійсненні будівництва нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія», вказаний об'єкт є самочинним будівництвом.
Посилаючись на викладене, представник позивача за зустрічним позовом просив суд визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «КОВЧЕГ-3000» право власності на об’єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення загальною площею 50 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія» (перша лінія від узбережжя Чорного моря).
В судовому засіданні представник позивача за зустрічним позовом (представник відповідача за первісним позовом) просила суд у задоволенні первісного позову відмовити, а зустрічний позов - задовольнити та справу розглянути заочно.
В судове засідання інші учасники цивільного процесу не з’явилися, від позивача за первісним позовом надійшла заява про розгляд справи в її відсутність, позов підтримує у повному обсязі, просила суд винести по справі заочне рішення, проти задоволення зустрічного позову - заперечувала.
Представники Одеської міської ради та Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції до суду не з’явилися, про час, дату та місце розгляду справи були сповіщені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, заяв про розгляд справи в їх відсутність до суду не надходило.
Згідно ч. 2 ст. 158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнанні неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Частиною 2 ст. 197 ЦПК України закріплено, що у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу звукозаписувальним засобом не здійснюється.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів щодо взаємовідносин сторін, а також маючи згоду позивачів на заочний розгляд справи, суд вважає можливим заочно розглядати справу у відсутності належно повідомлених відповідачів.
З’ясувавши обставини, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, та правовідносини сторін, що випливають з таких обставин, дослідивши матеріали справи, надавши їм правову оцінку, суд вважає, що первісний позов ОСОБА_2 задоволенню не підлягає, а зустрічний позов ТОВ «КОВЧЕГ-3000» слід задовольнити з наступних підстав.
Як випливає з матеріалів справи, 01.06.2013 року між Департаментом екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради та ТОВ «КОВЧЕГ-3000» було укладено договір оренди комунального майна для розміщення тимчасових споруд та торговельних (літніх) майданчиків №38/13, яким ТОВ «КОВЧЕГ-3000» надано у оренду строком до 31.10.2013 р. земельну ділянку площею 363,8 кв.м., яка розташована в межах пляжу «Аркадія» у м. Одесі, для розміщення торговельного майданчика.
ТОВ «КОВЧЕГ-3000» власним коштом збудувало нежитлове приміщення загальною площею 50 кв.м., а ПП «Проект» 02.10.2013 року було видало технічний паспорт № 2-10/13 на нежитлове приміщення за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія».
З метою введення в експлуатацію нежитлового приміщення для подальшої державної реєстрації, позивач за зустрічним позовом звернувся до Одеської міської ради. В свою чергу Одеська міська рада повідомила позивача, що чинним законодавством передбачено отримання певних дозволів уповноважених органів для будівництва об'єктів нерухомості. Враховуючи їх відсутність при здійсненні будівництва нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія», вказаний об'єкт є самочинним будівництвом.
Відповідно до приписів ст. ст. 13, 41 Конституції України, від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Стаття 14 Конституції України визначає, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально - економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
За положеннями ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).
Частина 1 ст. 4, ч. 8 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.2004 року передбачають, що речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав підлягають обов'язковій державній реєстрації. Реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.
Пунктом 1.4. "Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. №7/6 (далі - Положення) визначено, що реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлюючих документів.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав зокрема є: акти прийому нерухомого майна до експлуатації (якщо будівництво та введення в експлуатацію нерухомого майна відбувалося власником) та інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.
Пунктом 6.1. "Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно" передбачено, що оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності, які видаються зокрема місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування юридичним особам: на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію; юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна, крім правовстановлюючих документів, передбачених у додатку 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Статтею 328 ЦК України встановлено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
На вимогу власника (користувача) земельної ділянки, суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує прав інших осіб (ч. 5 ст. 376 ЦК України).
Твердження позивача за первісним позовом свого підтвердження в матеріалах справи не знайшло.
Відповідно до ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 ЦПК України. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у позові ОСОБА_2 до Одеської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «КОВЧЕГ-3000» про знесення об’єкту нерухомості слід відмовити, а зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КОВЧЕГ-3000» до Одеської міської ради, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про визнання права власності на нежитлове приміщення за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія» підлягає задоволенню.
На підставі ст. ст. 3-4, 10-11, 15, 38, 44, 59-60, 109, 208-209, 212-215, 218, 224-226, 294 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 до Одеської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «КОВЧЕГ-3000» про знесення об’єкту нерухомості - залишити без задоволення.
Зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КОВЧЕГ-3000» до Одеської міської ради, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про визнання права власності на об’єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення загальною площею 50 кв.м. за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія» (перша лінія від узбережжя Чорного моря) - задовольнити у повному обсязі.
Визнати за юридичною особою - Товариством з обмеженою відповідальністю «КОВЧЕГ- 3000» (08150, Київська область, Святошинський район, м. Боярка, вул. 40 років жовтня, 36, код ЄДРПОУ 36578051) право власності на об’єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення загальною площею 50 кв.м. за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія» (перша лінія від узбережжя Чорного моря).
Зобов’язати Реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції зареєструвати право власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення загальною площею 50 кв.м. за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія» (перша лінія від узбережжя Чорного моря) за Товариством з обмеженою відповідальністю «КОВЧЕГ-3000» (08150, Київська область, Святошинський район, м. Боярка, вул. 40 років жовтня, 36, код ЄДРПОУ 36578051).
Заява про перегляд заочного рішення, може бути подана відповідачем до Приморського районного суду м. Одеси, протягом 10-ти днів, після отримання копії рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, рішення суду може бути оскаржено в Апеляційний суд Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а у випадку коли сторони були відсутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: О.С.Турецький
21 листопада 2013 року
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 35518910 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Турецький О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні