Справа № 524/6481/13-ц
Провадження №
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.11.2013 року
Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді - Савічева В.О., при секретарі - Бойко С.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Повного товариства «Тарасов і компанія, ломбард «Статус» про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Повного товариства «Тарасов і компанія, ломбард «Статус» про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, зазначаючи, що у відповідності з наказом № 19-к від 25.06.2013 року директора її звільнено з посади завідувача відділення № 18 повного товариства «Тарасов і компанія, ломбард «Статус» з 25.06.2013, року за п. 2 ст. 41 КЗпП України.
Із зазначеним наказом вона ознайомлена 25.06.2013 року.
Вважає, що наказ про звільнення її є незаконним з наступних підстав.
У відповідності до ч. 2 ст. 41 КЗпП України трудовий договір може бути розірваний з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у випадку винних дій працівника, який безпосередньо обслуговує грошові, товарні або культурні цінності, якщо ці дії дають підстави для втрати довір'я до нього з боку власника або уповноваженого ним органу.
Підставою для звільнення слугував акт підведення підсумків проведеної інвентаризації виділення № 18, узагальнений 19.06.2013 року. При цьому зазначений акт не встановлює її винуватості в порушенні посадової інструкції або у вчиненні умисно будь-якого правопорушення.
Відтак, недовіра до працівника не може ґрунтуватися на підозрі, для звільнення за таким формулюванням потрібні конкретні факти або вчинки, наявність яких робить неможливим залишення на роботі, пов'язаній з обслуговуванням цінностей. Факт вчинення винних дій має бути належно встановлений відповідними органами.
Між відповідачем та нею не укладався договір про повну матеріальну відповідальність.
Разом з тим, згідно з вимогами ч. 2 ст. 184 КЗпП України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства...
Вона одинока матір, самостійно виховує сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
З 25.06.2013 року вона не працює. Просила суд поновити її, ОСОБА_1, на роботі в повному товаристві «Тарасов і компанія, ломбард «Статус» на посаді завідувача відділення №18. Стягнути з повного товариства «Тарасов і компанія, ломбард «Статус» (36000, м. Полтава, вул. Жовтнева, 21, ЄДРПОУ 34502942) середній заробіток за час вимушеного прогулу з 25.06.2013 року по день поновлення на роботі та витрати на правову допомогу адвоката в сумі 400,00 грн. Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення на роботі.
В судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала посилаючись на обставини викладені в позовній заяві і просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача повного товариства «Тарасов і компанія, ломбард «Статус» ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав посилаючись на обставини викладені в заперечені на позовну заяву і просив суд в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Згідно із ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу . Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Судом досліджені всі докази надані сторонами, клопотань про витребування та дослідження інших доказів не надходило.
Позивач ОСОБА_1 була прийнята на підприємство на посаду приймальника дорогоцінних металів наказом № 19-к від 14.04.2009р., з нею був укладений договір про повну матеріальну відповідальність від 14.04.2009р..
Наказом № 1-к від 01.01.2012р. ОСОБА_1 було переведено на посаду менеджера у сфері надання кредитів.
Наказом № 28-к від 01.10.2012р. ОСОБА_1 було переведено на посаду завідувача відділенням № 18.
17.06.2013р. на підставі розпорядження директора завідуюча відділенням № 5 ОСОБА_4 здійснила перевірку відділення № 18 підприємства, в результаті якої було виявлено:
запізнення ОСОБА_1 на роботу на 20 хвилин;
розбіжність готівкових коштів у касі та в звітних документах на 340 грн.;
не заповнений звіт по касі на кінець попереднього дня;
невідповідність фактичної ваги зазначеній в договорах № 323 та № 290 на 0,17 гр. та 2 гр.;
Наказом № 13 від 18 червня 2013 року директором підприємства було призначено проведення інвентаризації товарно-матеріальних цінностей та грошових коштів, що знаходяться у підзвіті ОСОБА_1.
За результатами перевірки встановлено:
при інвентаризації предметів закладу із дорогоцінного металу (золота) виявлено нестачу металу в розмірі 1,68 грам та лишків у розмірі 0,11 грам - підсумкова різниця 1,57 грам золота на суму 345,40 грн. (220,00*1,57);
виправлення нумерації в прибуткових касових ордерах шляхом наведення (02.05.13, 09.05.13, 17.05.13);
недотримання послідовності нумерації по договорах фінансового кредиту (дублювання нумерації договорів: № 266 від 03.05.2013р., № 266 від 07.05.2013р.);
неналежне зберігання печатки відділення № 18 підприємства (до сейфу печатка не замикається);
при підведенні підсумків оборотів за робочий день ОСОБА_1 не використовує програмне забезпечення, без звірки оборотів за день.
У зв'язку з цим директор ПОВНОГО ТОВАРИСТВА «ТАРАСОВ І КОМПАНІЯ, ЛОМБАРД «СТАТУС» наказом № 19-к від 25.06.2013р. звільнив ОСОБА_1 за п. 2 ст. 41 КЗпП України у зв'язку з втратою довіри. З яким ОСОБА_1 була ознайомлена та отримала копію 25.06.2013р., зазначивши, що не згодна з формулюванням причини звільнення.
Відповідно до п. 2 ст. 41 КЗпП України трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний у випадку винних дій працівника, який безпосередньо обслуговує грошові, товарні або культурні цінності, якщо ці дії дають підстави для втрати довір 'я до нього з боку власника або уповноваженого ним органу.
В абз. 2 п. 28 Постанови № 9 Пленуму Верховного суду України від 06.11.92 р. «Про практику розгляду судами трудових спорів» (з подальшими доповненнями та змінами) зазначено, що звільнення з підстав втрати довір'я суд може визнати обгрунтованим, якщо працівник, який безпосередньо обслуговує грошові або товарні цінності (зайнятий їх прийманням, зберіганням, транспортуванням, розподілом і т.п.) вчинив умисно або необережно такі дії, які дають власнику або уповноваженому ним органу підстави для втрати до нього довір'я (зокрема, порушення правил проведення операцій з матеріальними цінностями).
Отже, для застосування роботодавцем п. 2 ст. 41 КЗпП необхідні такі умови: працівник, який безпосередньо обслуговує грошові або товарні цінності (зайнятий їх прийманням, зберіганням, транспортуванням, розподілом і т.п.); винні (умисні або необережні) дії такого працівника, які дають власнику або уповноваженому ним органу підстави для втрати до нього довір'я (зокрема, порушення правил проведення операцій з матеріальними цінностями).
Позивач ОСОБА_1, займаючи посаду завідувача відділення № 18 ПОВНОГО ТОВАРИСТВА «ТАРАСОВ І КОМПАНІЯ, ЛОМБАРД «СТАТУС» на яку була переведена на підставі наказу № 28-к від 01.10.2012р., безпосередньо обслуговувала грошові та товарні цінності.
Відповідно до п. З розділу II посадової інструкції завідувача відділення, з якою ОСОБА_1 була ознайомлена під підпис остання, зокрема, проводила операції з кредитування, в тому числі видавала грошову готівку під заставу ювелірних виробів із дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння.
З ОСОБА_1 було укладено договір про повну матеріальну відповідальність від 01.10.2012р., як з особою, що виконує роботу, безпосередньо пов'язану з прийомом, збереженням грошових коштів, ювелірних виробів із дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння. У вказаному договорі про повну матеріальну відповідальність ОСОБА_1, зобов'язалась дбайливо ставитися до переданих їй матеріальних цінностей підприємства і вживати заходів для відвернення шкоди, вести облік складати і надавати у встановленому порядку товарно-грошові та інші звіти про рух і залишки довірених їй матеріальних цінностей.
Таким чином, позивач ОСОБА_1 була працівником, який безпосередньо обслуговував грошові та товарні цінності.
Відповідно до ч. 3 ст. 184 КЗпП України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням.
Як визначено в п. 9 Постанови № 9 Пленуму Верховного суду України від 06.11.92 р. «Про практику розгляду судами трудових спорів» одинока матір - жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері, вдова, інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.
Позивачка надала суду витяг з акту про народження, виданого 20.05.2003р., переклад зазначеного документу, виконаного перекладачем ОСОБА_5, довідку про реєстрацію ОСОБА_2 громаднином України № 0962 від 30.05.2003р., свідоцтво про смерть ОСОБА_6 03.09.2008р.
Відповідно до вимог статті 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що позивачка є вдовою, яка виховує і утримує дитину сама, що є порушенням вищевказаних вимог трудового законодавства, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що позивачку звільнено без законних підстав та вона підлягає поновленню на роботі, а рішення суду в цій частині відповідно до п. 4 ч.1 ст. 367 ЦПК України, ч.5 ст. 235 КЗпП України підлягає негайному виконанню.
Посилання представника відповідача на те, що позивачка не повідомляла роботодавця про виховання і утримання дитини самою, суд не приймає до уваги, оскільки правила ст. 184 КЗпП України не вимагають від жінки попереднього повідомлення роботодавця про це.
Згідно ч. 1 ст. 235 КзпП України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
У відповідності з вимогами вказаної статті, суд вважає правильним задовольнити позовні вимоги в частині поновлення позивача на посаді завідувача відділенням №18 з 25.06.2013 року.
Згідно ч. 2 ст. 235 КЗпП України, при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Розрахунок розміру середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 25.06.2013 року по 22.11.2013 рік має бути здійснений у відповідності з вимогами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою KM України від 08.02.1995 р. № 100.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що на користь позивачки підлягає стягненню середній заробіток за час вимушеного прогулу з 25 червня 2013 року по 22 листопада 2013 року, що становить 111 днів, в розмірі 7968,24 грн., оскільки відповідно до довідки № 314 від 25.10.2013 року виданої Повним товариством «Тарасов і компанія, ломбард «Статус» середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 за січень - червень 2013 року складає 73,78 грн..
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються, зокрема, позивачі - за подання позовів про стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин.
Оскільки суд задовольняє позовні вимоги повністю, а позивач був звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду, то з відповідача в дохід держави підлягають стягненню 229,40 грн. у відшкодування судового збору.
У відповідності до ст. 84 ЦПК України не підлягають стягненню з відповідача кошти на надання правової допомоги в розмірі 400 грн. оскільки позивачем не надано обґрунтування затрат адвокатом на надання правової допомоги.
Відповідно до ст. 367 п.4 ЦПК України, рішення в частині поновлення на роботі та стягненню заробітної плати за місяць підлягає виконанню негайно.
Керуючись п. 2 ст. 41, ч. 3 ст. 184, ст.ст. 231, 232, 233, 235 КЗпП України, ст.ст. 3, 40, 42, ч. 3, ст. 184, 231, 232, 233, 23510 ,57-60, 79, 84, 88, 208, 212, 214-215, 218, ч. 4, ст. 367 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Повного товариста «Тарасов і компанія, ломбард «Статус» про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 на роботі в Повному товаристві «Тарасов і компанія, ломбард «Статус» на посаді завідувача відділенням №18.
Стягнути з Повного товариста «Тарасов і компанія, ломбард «Статус» на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 25.06.2013 року по день винесення рішення в сумі 7968,24 гривні (без утримання прибуткового податку) та на користь держави судовий збір в сумі 229 грн. 40 коп..
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення в частині поновлення на роботі та присудження ОСОБА_1 виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць, в розмірі 1549,38 грн. допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Автозаводський районний суд міста Кременчука шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя :
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 35534238 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Савічев В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні