Рішення
від 02.12.2013 по справі 243/11016/13-ц
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

№243/11016/13-ц

№2/243/4014/2013

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

І м е н е м У к р а ї н и

02 грудня 2013 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого судді - Хаустової Т.А.,

при секретарі - Нікіфоровій В.В.,

за участю представника позивача - Титаренко С.С.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні залі суду міста Слов'янська Донецької області цивільну справу за позовом Приватного підприємства «Навігатор» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території, -

В С Т А Н О В И В :

Приватне підприємство " Навігатор»" звернулися до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території, обгрунтувавши свої вимоги тим, що у відповідності до укладеного договору №3 від 10.07.2003 року «Про використання комунального майна, власності територіальної громади житлового фонду», Приватне підприємство «Навігатор» є підприємством, яке обслуговує житловий фонд, що належить Слов»янській міській Раді. Згідно п.4.1 договору ПП «Навігатор» надано право отримання платні за житло, яка спрямовується на обслуговування житлових будинків.

Квартира АДРЕСА_1»янська входе до складу Фонду, який обслуговує ПП «Навігатор». Квартира була у власності ОСОБА_2, площею 50,7 кв.м Тариф за місяць складає 77,52 грн, на підставі Рішення Слов»янськой міської Ради №153 від 18 березня 2009 року. Особовий рахунок був відкритий на ім»я відповідача. Договір на надання послуг по утриманню будинку і прибудинкової території не укладався з вини відповідача, який не бажав оформити договір.

Згідно до ст.ст. 64, 66-68 Житлового кодексу України, наймач житлового приміщення зобов»язаний щомісячно здійснювати оплату по утриманню житлового будинку і прибудинкової території по затвердженим тарифам. Підприємством забезпечена життєдіяльність житлового будинку. Здійснюється уборка території, технічне обслуговування мереж. Заміна вентелів, системи трубопроводів, дверей. Подається вода, тепло, єлектричество, здійснюється водовідведення по комунікаціям. Сплачується внутріпід»їздне освітлення, проводиться дератизація і дезинфекція, щомісячно розносяться рахунки для сплати. За станом на 1 червня 2013 року за відповідачем значиться заборгованість в сумі 3639,55 грн. за період часу з 1 травня 2009 року по 1 червня 2013 року.

В травні місяці 2013 року ОСОБА_2 продав квартиру АДРЕСА_1 однак борг за утримання житлового будинку і прибудинкової території не сплатив і переїхав на АДРЕСА_2 Підприємством було подано до суду Заяву про видачу Судового наказу. На підставі Ухвали від 5 листопада 2013 року Судовий наказ був скасований у зв»язку з чим підприємство звертається до суду з позовною заявою.

В судовому засіданні представник Приватного підприємства «Навігатор»- Титаренко С.С., яка діє на підставі Довіреності №1юр від 4 січня 2013 року(а.с.4) підтримала заявлені позовні вимоги, на обґрунтування яких послалася на обставини, викладені у позовній заяві та просить суд стягнути з ОСОБА_2 суму заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території, за період 1 травня 2009 року по 1 червня 2013 року у розмірі 3639,55 грн. та судовий збір у розмірі 229,40 грн. Також зазначила, що не заперечує проти винесення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином(а.с. 23) Про причини своєї неявки суд не повідомив.

Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства «Навігатор» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі Договору №3 від 10 липня 2003 року Про використання комунального майна, власності територіальної громади житлового Фонду, Приватне підприємство «Навігатор», яке має державну реєстрацію, є підприємством, яке обслуговує житловий Фонд, що належить Слов»янській міській Раді. Квартира АДРЕСА_1 входить до складу Фонду, який обслуговує ПП «Навігатор».( а.с. 10-16).

Згідно відомостей про Державну реєстрацію нерухомого майна, квартира АДРЕСА_1 належала на праві власності ОСОБА_2

З 1 травня 2009 року по 1 червня 2013 року відповідач не сплачував послуг з утримання будинку та прибудинкової території. За період часу з 1 травня 2009 року по 1 червня 2013 року утворилася заборгованість у розмірі 3639,55 грн ( а.с.5-8), яку позивач просить стягнути з відповідача.

Судом встановлено, і підтверджується особовим рахунком, що відповідач дійсно проживав в квартирі та був зареєстрований за адресою- АДРЕСА_1 ( а.с.7-8).

Як вбачається з інформації по особовому рахунку № НОМЕР_2, починаючи з 1 травня 2009 року відповідач не в повному обсязі оплачував витрати на утримання будинку та прибудинкової території, внаслідок чого утворилася заборгованість, яка відповідно до інформації по особовому рахунку № НОМЕР_2 в період з 1 травня 2009 року по 1 червня 2013 року складає 3639,55 грн.

Суд вважає, що наявність заборгованості та необхідності погашення цієї заборгованості відповідає фактичним обставинам справи та вимогам закону.

Відповідно до вимог ст.ст. 322, 382, 384 ЦК України власник зобов»язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Власникам квартири у багатоквартирному будинку належить на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опоні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або в середині квартири, яке обслуговує більш однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир. Будинок, споруджений або придбаний житлово-будівельним ( житловим) кооперативом є його власністю.

Статтею 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що залежно від порядку затвердження цін/ тарифів на житлово-комунальні послуги можуть визначатися виключно за договором ( домовленістю сторін).

Статтями 20,21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені обов»язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг.

Зокрема, обов»язком споживача є укладання договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово- комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов»язком виконавця- надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладання із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотриманням умов його виконання.

Обов»язок власника квартири укласти договір на надання житлово-комунальних послуг та оплачувати надані послуги передбачено також пунктом 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 572 від 8 жовтня 1992 року, в редакції, яка діяла на момент правовідносин.

Таким чином, необхідність укладання договору на надання житлово-комунальних послуг передбачена законом і його укладання визначено як обов»язок, а не право сторін.

Проте, сама по собі відсутність договору між сторонами не може бути підставою для відмови в позові про стягнення заборгованості за фактично надані послуги.

Крім того, у статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення визначено перелік житлово-комунальних послуг, які поділяються на :1) комунальні послуги ( централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2)послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ( прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків ( балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд ( заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово- комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Згідно з Рішенням Виконавчого комітету Слов»янської міської Ради № 153 від 18 березня 2009 року затверджені тарифи на послуги по утриманню житла згідно з переліком послуг та розміру статей витрат по утриманню будинків.

Згідно ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», утримання приватизованих квартир здійснюється за рахунок коштів їх власників. Заборгованість власників квартир, яка пов»язана з утриманням будинку і оплатою комунальних послуг, стягується у безспірному порядку.

Відповідно до ст. 151 ЖК України громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок ( квартиру), зобов»язані забезпечувати його схоронність, проводити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку прибудинкову територію.

Згідно зі ст. 162 ЖК України та ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за комунальні послуги береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами.

У відповідності з п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 року №572 ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року №45) власник квартири зобов»язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Нормами Житлового кодексу України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не передбачено, що виконавець повинен щомісячно надавати акти щодо фактично наданих послуг споживачу.

Суд приходить до висновку, що сторони перебували у фактичних договірних відносинах, оскільки будинок АДРЕСА_1 знаходиться на балансі Приватного підприємства «Навігатор», яке надає послуги з утримання будинку та прибудинкової території.

Суд вважає, що оскільки власником квартири був відповідач, він зобов»язаний нести відповідальність за оплату послуг з утримання будинку і прибудинкової території і вважає, що заборгованість підлягає стягненню з ОСОБА_2

Згідно п.5 ч.3 ст.20 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором або законом.

У відповідно до вимог ст. 68 ЖК України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.

Загальна площа квартири АДРЕСА_1, що належала на праві власності відповідачу - ОСОБА_2, складає 50,70 кв.м, тариф- 1,5290 грн, щомісячна плата складає 77,52 грн.( а.с.7-8).

Згідно ст.32 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", плата за житлово-комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін тарифів та показань засобів обліку або за нормами затвердженими в установленому порядку.

Заборгованість за надані позивачем послуги утворилася з 01 травня 2009 року по 01 червня 2013 року та складає 3639,55 грн.(а.с.7-8)

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України, а саме цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Таким чином, між позивачем та відповідачем виникли відносини, що породжують права та обов'язки, оскільки позивач надає житлово-комунальні послуги, відповідач ними користується.

Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином, згідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, одностороння відмова не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.

У відповідності зі ст.10 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду" утримання приватизованих квартир ( будинків) здійснюється за рахунок коштів їх власників, згідно з Правилами користування приміщеннями жилих будинків та при будинкових територій, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від форм власності на них.

Згідно ч.2 ст. 10 зазначеного Закону, власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов"язані брати участь у загальних витратах, пов"язаних з утриманням будинку і при будинкової території, відповідно до своєї частки в майні будинку.

У відповідності до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини,на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень,крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами,які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини,які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб,які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідачем ОСОБА_2 не наведено обгрунтованих обставин та не надано належних та допустимих доказів на підтвердження невідповідності визначеної позивачем суми заборгованості, яка підлягає стягненню.

Натомість з розрахунків, наданих позивачем вбачається, що за період з 01 травня 2009 року по 01 червня 2013 року відповідачем систематично, але не в повному обсязі здійснювалися сплати за житлово-комунальні послуги.(а.с.7-8).

Судом встановлено, що відповідачу з травня 2009 року по травень 2013 року нараховано суму за спожиті послуги у розмірі 3798,48 грн. Відповідачем за цей період було сплачено за спожиті послуги суму у розмірі 1762,80 грн. Також відповідачем було отримано субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 598,60 грн.

Враховуючи зазначене з ОСОБА_2 підлягає стягненню сума у розмірі 1437,08 грн, з розрахунку 3798,48 грн(нараховано)- 1762,80 грн (сплачено)- 598,60 грн(субсидія)

Як встановлено в судовому засіданні Приватне підприємство «Навігатор» надавало відповідачу комунальні послуги, від яких відповідач у встановленому законом порядку не відмовлявся.

Також, у відповідності до вимог ч.1 ст.18 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо.

Відповідно до ч.1,3 ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складання та підписання акту-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо, акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами.

У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі.

У матеріалах справи відсутні акти-претензії за період, коли утворилася заборгованість, складені та підписані у встановленому законом порядку.

Стосовно позовної давності до вимог позивача, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 264 ЦК України, перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Позовна давність переривається у разі пред'явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується.

Ухвалою Слов'янського міськрайонного суду від 05 листопада 2013 року №2-с/243/103/2013 був скасований судовий наказ про стягнення з відповідача суми заборгованості.

Тобто позивачем було перервано строк позовної давності шляхом зверненням до суду з заявою про видачу судового наказу

Отже, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що з ОСОБА_2 на користь ТОВ "Навігатор" необхідно стягнути заборгованість за житлово- комунальні послуги у розмірі 1437,08 грн.

Щодо вимог позивача про стягнення з ОСОБА_2 на їх користь сплачений судовий збір, суд виходить з наступного.

Згідно п.9 ч.1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір", від сплати судового збору звільняються інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп.

Відповідач є інвалідом 2-ї групи з дитинства.

На підставі ст. 88 ЦПК України, судові витрати компенсуються позивачу за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до чого відповідач звільненяється від сплати судового збору, та позивачу судовий збір компенсується за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3,10,60,88,212,213,214,215 ЦПК України, ст.ст. 264,509,525,526 ЦК України, ст. 66,68 ЖК України, ст.18, 20, 32 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", ст.10 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду", п.9 ч.1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір" -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Приватного підприємства «Навігатор» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у м. Слов»янську Донецької області, ІНН НОМЕР_1, інваліда 2 групи, проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Приватного підприємства «Навігатор» на розрахунковий рахунок №26008329814001 ФКБ «Приватбанк», МФО 335548, код ОКПО 31419925 заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 1437,08 грн

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити у зв'язку з відсутністю підстав.

Стягнути з державного бюджету коштів, Слов'янське УК/Слов'янськ/ 22030001, код ЄДРПОУ 37803368, банк ГУДКСУ у Донецькій області, код банка МФО 834016, рахунок 31210206700075, код класифікації доходів бюджету 22030001 судовий збір у розмірі 229,40 грн. на користь Приватного підприємства «Навігатор» на розрахунковий рахунок №26008329814001 ФКБ «Приватбанк», МФО 335548, код ОКПО 31419925.

Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено в судову палату по цивільним справам Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а для осіб які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засідання під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення постановлено і підписано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Головуючий:

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду Т.А. Хаустова

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення02.12.2013
Оприлюднено18.12.2013
Номер документу35723385
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/11016/13-ц

Ухвала від 03.03.2014

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Хейло Я. В.

Рішення від 02.12.2013

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Хаустова Т. А.

Ухвала від 20.11.2013

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Хаустова Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні