Рішення
від 03.12.2013 по справі 922/4562/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2013 р.Справа № 922/4562/13

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Погорелової О.В

при секретарі судового засідання Кролівець М.О.

розглянувши справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк", м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Оплот", м. Харків про стягнення 43588,80 грн. за участю представників сторін:

позивача - Варданян А.В.

відповідача - не з"явився,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до господарського суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача на свою користь 43588,80 грн. заборгованості, з яких: 40708,01 грн. основний борг, 2880,79 грн. пеня, що виникла внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань по договору оренди № б/н, укладеного між сторонами 29.11.2010 року. Витрати по оплаті судового збору позивач просить суд покласти на відповідача.

02.12.2013 року до господарського суду від позивача надійшло клопотання, в якому він просить суд долучити до матеріалів справи копію витягу про включення відповідача до ЄДРЮОтаФОП.

Суд, дослідивши наданий документ, долучає його до матеріалів справи.

Відповідач правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, витребуваних судом документів не надав. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка про направлення ухвали про призначення справи до розгляду за адресою, вказаною у позовній заяві. Проте ухвала суду повернута без вручення адресатові з позначкою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання".

Як визначено у п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Таким чином, суд вважає, що ним вжито всі заходи для належного повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі та просив суд його задовольнити.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

29 листопада 2010 року між Публічним акціонерним товариством "ВТБ Банк" (надалі за текстом - Орендодавець, Позивач), та "БІ ЕНД БІ КОНСЛАТИНГ" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, перейменованого на ТОВ "ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ "ОПЛОТ" (надалі - Відповідач, Орендар) було укладено договір оренди приміщення № б/н (надалі - Договір).

Відповідно до п.п. 1.1., 1.2. Договору, Орендодавець зобов'язується передати, а Орендар прийняти у строкове платне користування приміщення (надалі за текстом - Об'єкт оренди), яке знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 33-А, загальною площею 337,11 (триста тридцять сім та одинадцять сотих) квадратних метрів. Склад Об'єкта оренди та його розміщення виділено на Плані приміщення, який додається до цього Договору (додаток 1). Додаток 1 до цього Договору є його невід'ємною частиною. Об'єкт оренди належить Орендодавцю на праві власності згідно договору купівлі-продажу від 19.11.2002 р., укладеного між Орендодавцем та Буглаком Юрієм Олександровичем, і зареєстрованого комунальним підприємством "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" 11 жовтня 2002 року за реєстровим № 2077.

Згідно п. 2.1. Договору, факт передачі Об'єкта оренди Орендареві підтверджується Актом приймання-передавання в оренду Об'єкта оренди, який підписується сторонами. Акт приймання - передавання додається до цього Договору (додаток 2) та є його невід'ємною частиною. У момент підписання Акта приймання-передавання в оренду Об'єкта оренди Орендодавець передає Орендареві ключі від Об'єкта оренди.

Позивач належним чином виконав свій обов'язок за Договором, а саме: передав Об'єкт оренди у користування Відповідачеві 01.12.2010 року, що підтверджується Актом приймання-передавання приміщення від 01.12.2010 року.

Відповідно до п. 10.1 Договору, цей Договір укладено строком на 6 (шість) місяців. Обчислення строку дії Договору оренди та обчислення строку сплати орендної плати починається з дати підписання Сторонами акта приймання-передавання.

31.05.2011 року між Позивачем та Відповідачем було укладено додатковий договір про внесення змін № 1 до Договору оренди приміщення № б/н від 29.11.2010 року, згідно якого п. 10.1. Договору було викладено у наступній редакції: "Цей Договір укладено строком на 9 (дев'ять) місяців. Права та обов'язки сторін за Договором виникають з моменту підписання Сторонами акта приймання - передавання".

29.08.2011 року між Позивачем та Відповідачем було укладено додатковий договір про внесення змін № 2 до Договору оренди приміщення № б/н від 29.11.2010 року, згідно якого було змінено Розділ 12 "Платіжні реквізити сторін. Підписи уповноважених осіб (Представників) та викладено п. 10.1. Договору у наступній редакції: "Цей Договір укладено строком на 13 місяців (до 31.12.2011 року). Обчислення строку дії Договору оренди та обчислення строку сплати орендної плати починається з дати підписання Сторонами акта приймання-передавання".

29.12.2011 року між Позивачем та відповідачем було укладено додатковий договір про внесення змін № 3 до Договору оренди приміщення № б/н від 29.11.2010 року, згідно якого п. 10.1. Договору було викладено у наступній редакції: "Цей Договір укладено строком на 25 (двадцять п'ять) місяців (до 31.12.2012 року). Обчислення строку дії Договору оренди та обчислення строку сплати орендної плати починається з дати підписання Сторонами акта приймання-передавання".

Згідно п. 5.1., 5.2. Договору, за оренду Об'єкта оренди Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату в національній валюті України у розмірі, встановленому цим Договором. Розмір орендної плати за цим договором за 1 (один) кв.м. на місяць, становить: 88,992 грн., крім того, ПДВ - 17,798 грн.; усього з урахуванням ПДВ - 106,79 грн. Загальна сума орендної плати за місяць становить 30 000,00 (тридцять тисяч) грн., крім того ПДВ 6 000,00 грн., усього з урахуванням ПДВ 36 000,00 грн. Розмір орендної плати протягом усього строку дії Договору підлягає індексації на індекс інфляції, визначений Державним комітетом статистики України. До складу орендної плати, розмір якої встановлено цим пунктом Договору, включаються всі платежі, які входять до складу орендної плати відповідно до законодавства України, зокрема плата за землю, і не включається вартість комунальних послуг (у тому числі плата за послуги телефонного зв'язку) та експлуатаційних витрат, якими користується Орендар у будівлі з Об'єктом оренди.

Відповідно до п. 5.8. Договору, оплата комунальних послуг та експлуатаційних витрат, включаючи електроенергію, якими Орендар користується в Об'єкті оренди, здійснюється за рахунками, що виписуються Орендодавцем на підставі показників відповідних лічильників, збільшену на 20 % (ПДВ, що сплачує орендодавець у державний бюджет), встановлених в Об'єкті оренди (у разі відсутності чи несправності лічильника обліку спожитої Орендарем комунальної послуги обсяг такої спожитої комунальної послуги визначається за нормами відповідно до загальної площі Об'єкта оренди чи кількості працівників Орендаря, які постійно працюються у приміщеннях, що становлять Об'єкт оренди). У рахунках на оплату комунальних послуг, Орендодавець зазначає повний перелік комунальних послуг, що підлягають оплаті Орендарем. Оплата комунальних послуг та експлуатаційних витрат здійснюється Орендарем протягом п'яти банківських днів з моменту отримання відповідного рахунка.

Проте, з жовтня 2012 року Відповідачем не виконуються зобов'язання щодо сплати орендної плати та комунальних платежів за Договором.

21.11.2012 року Позивачем Відповідачу було відправлено з супровідним листом рахунок-фактуру № 183 від 12.11.2012 року, рахунок-фактуру № 184 від 12.11.2012 року, Акт № б/н від 30.11.2012 року та Акт № б/н від 30.11.2012 року. Згідно даних документів, Позивачем Відповідачу за Договором було нарахована орендна плата та комунальні платежі.

07.10.2013 року Позивачем Відповідачу було відправлено Претензію за вих. № 400.17-15, згідно якої Позивачем пред'явлено вимогу Відповідачу протягом 14 календарних днів з дати отримання даної Претензії погасити заборгованість за Договором оренди № б/н від 29.11.2010 року та повідомлено, що у випадку непогашення заборгованості Відповідачем в установлені терміни, Позивачем буде ініційовано примусове стягнення заборгованості в судовому порядку або у інший спосіб, відповідно до чинного законодавства України.

Відповідачем проігноровано Претензію Позивача про необхідність погашення заборгованості за Договором. За таких умов, Позивач був змушений звернутися до суду для захисту свого порушеного права.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

У відповідності зі статтею 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) та статтею 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконати її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 ГК України).

Відповідно до частини 7 статті 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Відповідно до ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до статті 284 Господарського кодексу України орендна плата є істотною умовою договору оренди.

Пунктом 1 статті 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Відповідно до пункту 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Обов'язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату встановлені частиною 2 статті 285 Господарського кодексу України.

Договір найму укладається на строк, встановлений договором (ст. 763 ЦК України).

Враховуючи вищевикладене, відповідач визнається судом таким, що прострочив виконання зобов'язання з оплати орендної плати в розмірі 37828,20 грн. та 2879,81 грн. з оплати комунальних платежів.

Відповідно до частини 1 статті 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 статті 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частини 1 статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Правові наслідки порушення зобов'язання встановлені статтею 611 Кодексу. Відповідно до частини 1 вказаної статті, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.

Відповідно до ч. 1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до п. 9.2 Договору, у разі порушення строків сплати орендної плати Орендодавець має право вимагати від Орендаря, а Орендар має сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожний день прострочення та/або припинення дії Договору на умовах, викладених цим договором.

Згідно статті 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Спеціальним законом, що регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, є Закон України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань". Суб'єктами зазначених правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності.

За статтями 1 та 3 вказаного Закону, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Вказані норми є імперативними, стягнення неустойки (пені) у разі прострочення грошового зобов'язання може проводитись судом в межах розміру, визначеному законом.

Частиною 2 статті 343 Господарського кодексу України визначено, що пеня за прострочку платежу встановлюється за згодою сторін господарських договорів, але її розмір не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України.

Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено договором або законом, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Судом був перевірений розрахунок пені та встановлено, що розрахунок зроблений позивачем з урахуванням наведених вище положень діючого законодавства, та суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення пені у розмірі 2880,79 грн.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Оплот" (61001, м. Харків, пл. Повстання, 7/8, код ЄДР 37093258, відомості про відкриті поточні рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь Публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк" (01004, м. Київ, бульвар Т. Шевченка/вул. Пушкінська, 8/26, код ЄДР 14359319, р/р 37396000002100, МФО 321767) - 40708,01 грн. основної заборгованості, 2880,79 грн. пені та 1720,50 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 05.12.2013 р.

Суддя Погорелова О.В.

Дата ухвалення рішення03.12.2013
Оприлюднено06.12.2013
Номер документу35792557
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 43588,80 грн

Судовий реєстр по справі —922/4562/13

Ухвала від 18.11.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Постанова від 14.03.2014

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Пелипенко Н.М.

Рішення від 03.12.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 03.12.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 04.11.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні