Ухвала
від 29.04.2009 по справі 24/477-б
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

24/477-б

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ

           УХВАЛА          

        

29 квітня 2009 р.                                                                                   № 24/477-б  

Судова колегія Вищого господарського суду України у складі :

Полякова Б.М., –головуючого (доповідач у справі),

Заріцької А.О.

Міщенка П.К.

розглянувши касаційну скаргу

ДПІ у Печерському районі м. Києва

на постановувід 20.11.2008 р. господарського суду м. Києва

у справі№ 24/477-б господарського суду м. Києва

за заявою ТОВ "Авантекс - Групп", м. Київ (ліквідатор банкрута)

до ТОВ "Євразія - Трейдінг", м. Київ

пробанкрутство

в судовому засіданні взяли участь представники:

ДПІ у Печерському районі м. КиєваМоскальова Г.С., довір.;

ініціюючого кредитораСкакун О.П., довір.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду м. Києва від 06.11.2008 р. за заявою ТОВ "Авантекс - Групп" порушено провадження у справі № 24/477-б про банкрутство ТОВ "Євразія - Трейдінг" в порядку ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ” (далі –Закон про банкрутство ).

Постановою господарського суду м. Києва від 20.11.2008 р. визнано відсутнього боржника –ТОВ "Євразія - Трейдінг" банкрутом відповідно до ст. 52 Закону про банкрутство та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено ініціюючого кредитора ТОВ "Авантекс - Групп" та зобов'язано ліквідатора вчинити певні дії, зокрема подати до офіційного друкованого органу оголошення про визнання боржника банкрутом, а також письмово повідомити усіх відомих йому кредиторів банкрута.

Не погоджуючись з винесеною у справі постановою, ДПІ у Печерському районі м. Києва звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову господарського суду м. Києва від 20.11.2008 р. та припинити провадження у справі.

Касаційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. ст. 1, 7, 14, 40, 52 Закону про банкрутство та ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України (далі –ГПК України).  

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, проаналізувавши наявні матеріали справи та подані матеріали касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку щодо необхідності припинення касаційного провадження за вказаною касаційною скаргою, виходячи з наступного.

Пункт 8 частини 3 статті 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.

Зазначена конституційна норма конкретизована законодавцем в ст. 12 Закону України “Про судоустрій України”, згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, передбачених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.           

Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення ставиться в залежність від положень процесуального закону.

Стаття 107 ГПК України передбачає, що касаційну скаргу мають право подати також особи, яких не було залучено до участі у справі, якщо суд прийняв рішення чи постанову, що стосується їх прав і обов'язків.

Між тим, у відповідності до ст. 41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство (тобто особливостей процедури банкрутства).

Отже, в силу приписів ст. 41 ГПК України положення ст. 107 цього Кодексу підлягають застосуванню з урахуванням особливостей процедури банкрутства.

Касаційні скарги на ухвали місцевого або апеляційного господарських судів можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, передбачені цим Кодексом та Законом про банкрутство (ч. 3 ст. 11113 ГПК України).

Таким чином, в силу особливостей процедури банкрутства (ст. 41 ГПК України), коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.

Враховуючи те, що у справах про банкрутство, окрім судових рішень у формі ухвал, в одному випадку, у разі визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, виноситься постанова, оскарження такої постанови відбувається з урахуванням особливостей, передбачених Законом про банкрутство.

Відтак, касаційну скаргу на постанову про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури можуть подавати тільки учасники справи про банкрутство.

У відповідності до абз. 22 ст. 1 Закону про банкрутство учасниками провадження у справі про банкрутство визнано таких осіб: сторони (кредитори, боржник), арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.

При цьому, колегія суддів бере до уваги, що вищевказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Однак, інші випадки участі органу державної податкової служби у справі про банкрутство платника податків Законом про банкрутство не передбачені.

Отже, орган державної податкової служби не віднесений чинним законодавством до інших, окрім кредиторів, учасників справи про банкрутство.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог ч. 5 ст. 52 Закону про банкрутство ліквідатор банкрута письмово повідомляв можливих кредиторів банкрута, в т.ч. ДПІ у Печерському р-ні м. Києва.

Відповідь ДПІ у Печерському р-ні м. Києва на такий запит ліквідатора в матеріалах справи відсутня.

Більш того, з матеріалів справи вбачається, що в газеті "Голос України" від 29.11.2008 р. за №229 (4479) (а.с. №№72-73) надруковано відповідне оголошення про визнання боржника –ТОВ "Євразія - Трейдінг" банкрутом. При цьому, в даному оголошенні зазначено, що кредитори можуть заявити свої вимоги до боржника протягом одного місяця з моменту опублікування оголошення.

З дня публікації відповідного оголошення в офіційних друкованих органах зазначені в ньому відомості набувають загальновідомого значення.

У зв'язку з чим, призначаючи касаційну скаргу ДПІ у Печерському районі м. Києва до розгляду, ухвалою від 30.03.2009 р. Вищим господарським судом України було зобов'язано заявника касаційної скарги надати суду докази набуття статусу учасника справи про банкрутство (кредитора), зокрема, докази заявлення грошових вимог до боржника.

На виконання вимог ухвали ДПІ у Печерському районі м. Києва було повідомлено (лист від 27.04.2009 р. б/н) про те, що вона не зверталась до суду з заявою про визнання її кредитором боржника.

Таким чином, заявник касаційної скарги –ДПІ у Печерському районі м. Києва не є учасником справи про банкрутство, оскільки не звернувся з грошовими вимогами до боржника.

У зв'язку з чим, вказана особа позбавлена можливості оскаржити постанову про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

За таких обставин справи колегія суддів дійшла висновку, що касаційне провадження у справі про банкрутство за касаційною скаргою неучасника такої справи не може бути здійснене, а тому підлягає припиненню.

На підставі наведеного та керуючись ст. 129 Конституції України, ст. 12 Закону України "Про судоустрій України", ст. ст. 1, 23, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 41, 80, 107, 1115, 1117, 11113 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Касаційне провадження за касаційною скаргою ДПІ у Печерському районі м. Києва на постанову господарського суду м. Києва від 20.11.2008 р. у справі № 24/477-б припинити.

       Головуючий                                                                              Б.М. Поляков  

       Судді                                                                                               А.О. Заріцька

                                                                                                 П.К. Міщенко

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення29.04.2009
Оприлюднено19.05.2009
Номер документу3581951
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —24/477-б

Ухвала від 28.05.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смілянець В.В.

Ухвала від 22.07.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко В.М.

Ухвала від 06.07.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко В.М.

Ухвала від 29.04.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Поляков Б.М.

Ухвала від 30.03.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Поляков Б.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні