07.12.2013
Справа № 434/4410/13-ц
Провадження № 2/434/2900/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
18 листопада 2013 року
Артемівський районний суд міста Луганська в складі головуючого судді Космініна С.О., при секретарі: Калашнікової Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду, у місті Луганську цивільну справу за позовом -
Комунального підприємства «Ювілейне» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті послуг за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, вивезення твердих побутових відходів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідачки, в обґрунтування якого зазначив, що житловий будинок, у якому мешкає відповідачка перебуває на балансі КП «Ювілейне» з 01 січня 2011 року та відповідачка є користувачем послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, вивезення твердих побутових відходів. Власники або наймачі квартири зобов’язані щомісячно вносити плату за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, однак відповідачка оплату не вносила, внаслідок чого у неї за період з 01 січня 2011 року по 01 квітня 2013 року утворилась заборгованість з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій у сумі 2644,72 грн., з вивезення твердих побутових відходів у розмірі 675,00 грн.. що взагалі складає суму у розмірі 3319,72 грн..
Тому позивач просить суд стягнути з відповідачки ОСОБА_2 заборгованість за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій у сумі 2644,72 грн., з вивезення твердих побутових відходів у розмірі 675,00 грн., а всього на загальну суму 3319,72 грн. та витрати з судового збору у розмірі 229,40 грн..
У судове засідання представник позивача - ОСОБА_3 не з’явився та до початку судового засідання від нього на адресу суду надійшла заява, в якої він підтримав позовні вимоги КП «Ювілейне», просила їх задовольнити у повному обсязі, проти винесення заочного рішення по справі не заперечував та просив провести розгляд справи за його відсутністю.
Відповідачка - ОСОБА_2 у судове засідання не з’явилися, про час, дату та місце судового засідання були повідомлені належним чином, заперечень проти позову не надала та заяви про розгляд справи за її відсутністю до суду не надходило. Таким чином, в силу ч. 2 ст. 77 ЦПК України суд вважає, що відповідачка не з'явилася до суду без поважних причин.
Відповідно до ч. 4 ст. 169 ЦПК України, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній даних та доказів без участі відповідачки ОСОБА_2.
Зі згоди представника позивача суд постановлює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Відповідно до ст. 15 ЦПК України розгляд даної справи належить до компетенції суду.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Згідно статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У судовому засіданні встановлено, що житловий будинок № 11 на кв. Шахтарський, смт. Ювілейне у м. Луганську, у квартирі №32 якого мешкає відповідачка - ОСОБА_2 перебуває на балансі КП «Ювілейне» з 01 січня 2011 року.
З 01 липня 2011 року у відповідності до Рішення виконкому Луганської міської ради від 20 червня 2011 року № 203 «Про встановлення (затвердження) та погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», були затверджені нові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановлений у залежності від категорії житлових будинків за один квадратний метр загальної площі житлового приміщення.
Власник квартири, маючі її на праві приватної власності або який являється її наймачем зобов’язаний щомісячно вносити плату за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, однак своєчасно ОСОБА_2 оплату не вносила, внаслідок чого у неї за період з 01 січня 2011 року по 01 квітня 2013 року утворилась заборгованість з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій у сумі 2644,72 грн., з вивезення твердих побутових відходів у розмірі 675,00 грн.. що взагалі складає суму у розмірі 3319,72 грн.
Відповідно до статті 151 Житлового кодексу України , громадяни, які мають в приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов'язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку прибудинкову територію. Безгосподарне утримання громадянином належного йому будинку (квартири) тягне за собою наслідки, передбачені Цивільним кодексом України .
При цьому, у ст. 179 ЖК України , визначено, що користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється за рахунок коштів власників згідно діючих Правил користування приміщеннями жилих будинків та прибудинковими територіями.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги» .
Відповідно до ст. 1 цього Закону утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Статтею 3 цього Закону передбачено, що предметом його регулювання є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг. Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово - комунальних послуг.
Виконавці житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій визначаються органами місцевого самоврядування, власниками житлових будинків відповідно до Порядку, встановленому наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25 квітня 2005 року N 60 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 травня 2005 р. за N 541/10821.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Статтями 20 , 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання.
Згідно Правил утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76 , комунальні послуги, це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи в забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, установленому законодавством. Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Відповідно до п. 2 статті 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями власники приватизованого житла в багатоквартирних будинках (до них належать і власники квартир у кооперативних будинках та викуплених квартир) є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і повинні сплачувати свою частку витрат у загальних квартирах на утримання будинку (житла) та прибудинкової території пропорційно до займаної площі. Послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій зобов'язані сплачувати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир. Комунальні послуги, тарифи на які визначені з розрахунку на 1 кв. м загальної площі квартир, оплачуються незалежно від факту проживання.
Відповідно до ст. 526 ЦК України , зобов'язання повинно виконуватись належним чином згідно умов договору та вимогам чинного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а при відсутності таких умов та вимог - згідно звичаям ділового обігу або іншим вимогам, які звично ставляться.
У судовому засіданні встановлено, що за надання вказаних послуг КП «Ювілейне» у відповідності до ч.2 ст. 162 ЖК України нараховувалася плата за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Статтею 29 цього Закону передбачено, що договір на надання житлово-комунальних послуг у будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.
Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" , п. 32 Положення про порядок передачі квартир (будинків) у власність громадян, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 15 вересня 1992 року №56 , п. п. 13, 17 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 року №572 , для власників приватизованих квартир є обов'язковим укладення договору про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території і внесення відповідної плати власнику будинку чи уповноваженому органу за обслуговування і ремонт будинку.
Відповідно до вимог частини 2 ст. 509 Цивільного кодексу України , зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу .
Судом встановлено, що дійсно між сторонами договору про участь відповідачів у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території, до теперішнього часу не укладено.
Разом з тим, вказана обставина не звільняє відповідача від участі у зазначених витратах. Частиною 3 ст. 11 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільні права і обов'язки можуть виникати, не тільки з договорів, а й безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Статтею 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що власники квартир багатоквартирних будинків зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території.
Таким чином, у даному випадку зобов'язання ОСОБА_2 брати участь у зазначених витратах випливає безпосередньо з закону, а тому вона зобов'язані їх оплачувати.
Отже, відсутність укладеного між відповідачкою ОСОБА_2 та позивачем договору про утримання будинку та прибудинкової території не є підставою для несплати вказаних послуг, оскільки, обов'язок укласти договір на надання житлово-комунальних послуг покладається саме на власника житла (п.5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» , п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків), а не реалізація відповідачкою ОСОБА_2 цього права за наявності доказів підтвердження фактичного надання послуг, не може бути підставою для відмови виконавцю цих послуг у стягненні заборгованості по ньому.
Таким чином, незважаючи на те, що між позивачем та ОСОБА_2 відсутній письмовий договір, не звільняє її від обов’язку як власника квартири, яка знаходиться в будинку, який обслуговується КП «Ювілейне», сплачувати надані останнім послуги у відповідності до іншого законодавства України, а саме ЗУ „Про житлово-комунальні послуги", ЖК України , ЦК України та інших нормативних актів та проживаючи в будинку, який обслуговує позивач, відповідачка ОСОБА_2 разом з іншими жильцями фактично отримує послуги, які надаються позивачем, а тому зобов’язана їх оплачувати.
За таких обставин суд задовольняє вимоги КП «Ювілейне» та вважає, що відповідачка ОСОБА_2, споживши послуги з утримання житлового будинку та прибудинкової території та вивезення твердих побутових відходів за адресою: м. Луганськ, смт. Ювілейне, кв. Шахтарський АДРЕСА_1 зобов'язана, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» , провести оплату заборгованості за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій у сумі 2644,72 грн., з вивезення твердих побутових відходів у розмірі 675,00 грн., а всього на загальну суму 3319,72 грн.
Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України, з відповідачки ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь КП «Ювілейне» понесені останнім витрати по сплаті судового збору в сумі 229,40 грн., відповідно до платіжних доручень: № 500 від 31 серпня 2012 року /а. с. 1/, № 974 від 10 квітня 2013 року /а. с. 2/, № 713 від 25 квітня 2013 року /а. с. 3/.
Згідно п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року № 14 «Про судове рішення у цивільній справі» , рішення суду як найважливіший акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснення проголошеного Основним Законом України принципу верховенства права.
На підставі викладеного, керуючись: ст. ст. 16, 322, 526 ЦК України , ст. ст. 151, 179 ЖК України , ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» , ст. ст. 10 , 11 , 60 , 88, 212-215, 217, 224 - 233 ЦПК України , суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Комунального підприємства «Ювілейне» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті послуг за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, вивезення твердих побутових відходів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Ювілейне» заборгованість за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій у сумі 2644,72 грн., з вивезення твердих побутових відходів у розмірі 675,00 грн., та взагалі суму у розмірі 3319 (три тисячі триста дев’ятнадцять) гривень, 72 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 229 (двісті двадцять дев’ять) гривень, 40 коп. (р/р 26002060438415 ЛФ ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 304795, код ЄДРПОУ 34450313).
Копію заочного рішення надіслати відповідачці не пізніше трьох днів з дня його проголошення. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачки, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк, на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку, встановленого ЦПК України.
Суддя: С.О. Космінін
Суд | Артемівський районний суд м. Луганська |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 35892321 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Артемівський районний суд м. Луганська
Космінін С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні