Рішення
від 26.11.2013 по справі 303/260/13
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

26 листопада 2013 року м. Ужгород

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Закарпатської області в складі

головуючого судді КОНДОРА Р.Ю.

суддів ЛЕСКА В.В., КОЖУХ О.А.

при секретарі ПУДАК О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгороді цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Весна-2», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Виконавчий комітет Мукачівської міської ради Закарпатської області та державний реєстратор Міщук Валентина Леонідівна, про визнання протиправними дій та недійсними установчих документів і державної реєстрації юридичної особи, за апеляційною скаргою ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 на заочне рішення Мукачівського міськрайонного суду від 2 квітня 2013 р., -

в с т а н о в и л а :

18.01.2013 р. мешканці будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 звернулися до суду із указаним позовом до ОСББ «Весна-2» і мотивували його наступним. Рішенням Виконкому Мукачівської міської ради народних депутатів від 24.01.1979 р. № 21 був організований Житлово-будівельний кооператив «Весна-2» і був затверджений його Статут. 31.03.2008 р. відповідач склав протокол № 4 загальних зборів ЖБК «Весна-2», яким вирішив реорганізувати кооператив у ОСББ «Весна-2». 02.06.2008 р. відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Мукачівського міськвиконкому провів державну реєстрацію юридичної особи ОСББ «Весна-2» і видав відповідне Свідоцтво.

Дії по створенню ОСББ «Весна-2» та його державній реєстрації не відповідають вимогам закону. Так, Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (Закон № 2866-III) передбачає можливість створення ОСББ шляхом його заснування або шляхом реорганізації ЖБК (ст.ст. 5, 6). Перетворення юридичної особи та порядок державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її перетворення визначаються положеннями ст.ст. 104, 107, 108 ЦК України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (Закон № 755-IV), а щодо ОСББ застосовується Порядок державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, затверджений Постановою КМ України від 11.10.2002 р. № 1521.

За правилами, встановленими Законом № 2866-III, реорганізація кооперативу відбувається за рішенням його зальних зборів, участь в установчих зборах для створення ОСББ на базі кооперативу беруть члени ЖБК, які повністю сплатили вартість жилих приміщень та частки, належної їм у іншому майні, і виявили бажання взяти участь у зборах. ОСББ створюється з числа власників квартир, власника будинку та власників інших приміщень будинку, членами ОСББ можуть бути лише власники квартир чи інших приміщень. Установчі збори є правомочними, якщо на них присутні більше 50% власників, а рішення є прийнятим, якщо за нього проголосували не менше 2/3 присутніх осіб, рішення оформлюється особистим підписом кожного учасника в протоколі щодо результату голосування. Таким чином, на зборах власників квартир у 72-квартирному будинку мали бути присутні власники не менше 37-ми квартир, а проголосувати «за» створення ОСББ мало не менше 25 власників.

Поряд із цим, згідно із п. 31 пп. 2 Статуту ЖБК «Весна-2» загальні збори кооперативу є правомочними, якщо на них присутні не менше 2/3 від загального числа членів кооперативу, а рішення про реорганізацію кооперативу приймається голосами не менш ніж 3/4 від загальної кількості всіх членів кооперативу. Оскільки у протоколі від 31.03.2008 р. № 4 загальних зборів ЖБК «Весна-2» ставилося питання про реорганізацію кооперативу, за це повинні були проголосувати власники не менше 54 квартир, фактично ж у списку, поданому для державної реєстрації ОСББ «Весна-2», указані 46 квартир.

Процедуру реорганізації ЖБК «Весна-2» у ОСББ «Весна-2» відповідач порушив: установчі документи щодо створення ОСББ «Весна-2» містять недостовірні дані, оскільки список членів об'єднання, який є обов'язковим додатком до протоколу установчих зборів, не містить зазначення власників 72-х квартир та їх підписів, натомість до списку включені 46 квартир, у т.ч., мешканці квартир №№ 19 і 28, що не приватизовані, тому відповідні особи не можуть бути членами ОСББ; відповідач прийняв рішення про реорганізацію фактично одноособово; про проведення таких зборів у порядку, визначеному Законом № 2866-III, позивачів не було повідомлено; відповідач прийняв незаконне рішення про «автоматичне» зарахування як голосів «за» щодо всіх пунктів порядку денного зборів голосів тих осіб, які відсутні на зборах; протокол зборів не відповідає установленим законодавством формі та змісту, позаяк він є протоколом позачергових зборів засновників ЖБК «Весна-2», а не протоколом установчих зборів ОСББ «Весна-2», відсутнє рішення про затвердження Статуту ОСББ. На момент проведення указаних зборів, державної реєстрації ОСББ «Весна-2» і подачі позову у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відсутні дані про реєстрацію припинення юридичної особи ЖБК «Весна-2», тому процедуру перетворення однієї юридичної особи в інше не можна вважати завершеною.

Діями відповідача порушені права позивачів як співвласників житлового будинку АДРЕСА_1 на вільне волевиявлення щодо включення їх в ОСББ. Про реорганізацію кооперативу в об'єднання позивачі не знали, участі в зборах з питань реорганізації - не брали, такі збори - не проводилися, підписами членів кооперативу - власників квартир відповідні результати голосування не засвідчувалися. Позивачі не давали згоди на включення їх до ОСББ, тоді як членство в такому об'єднанні є добровільним, порушені особисті немайнові права позивачів на свободу об'єднання громадян та на вільне волевиявлення, передбачені положеннями ст. 36 Конституції України, ст.ст. 288, 314 ЦК України, ст. 9 Закону № 2866-III, ст. 6 Закону України «Про об'єднання громадян», на вимоги про захист особистих немайнових прав не поширюється позовна давність (ст. 268 ч. 1 ЦК України).

Оскільки збори, які оформлені протоколом від 31.03.2008 р. № 4, не скликалися і не проводилися, рішення про реорганізацію кооперативу на ОСББ, усі похідні від такого рішення установчі документи та державна реєстрація ОСББ «Весна-2» є незаконними. Документи, подані на реєстрацію, містять недостовірні дані. Крім того, діючи нібито в порядку реорганізації кооперативу, правонаступником якого вказувалося ОСББ, відповідач фактично подав реєстратору документи для державної реєстрації юридичної особи як новоутвореної, а не створеної в порядку перетворення іншої юридичної особи, а реєстратор так само незаконно зареєстрував об'єднання як новостворену юридичну особу, тоді як процедура реєстрації створених у різний спосіб юридичних осіб істотно відрізняється і для держаної реєстрації ОСББ на основі тих документів, що були подані, законних підстав не було.

Посилаючись на ці обставини, позивачі просили: визнати дії ОСББ «Весна-2» з приводу включення їх до цього об'єднання без їх згоди протиправними, такими, що порушують право на добровільне волевиявлення; визнати позачергові збори засновників ЖБК «Весна-2» від 31.03.2008 р., оформлені протоколом № 4, неправомочними, а протокол - недійсним; визнати недійсними установчі документи ОСББ «Весна-2», зареєстрованого 02.06.2008 р., а саме, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 611590, Статут об'єднання, протокол № 4 від 31.03.2008 р. про створення юридичної особи; визнати недійсною державну реєстрацію юридичної особи ОСББ «Весна-2», ідентифікаційний код 35685272, проведену 02.06.2008 р. за № 132310200000001468, із місцезнаходженням у будинку АДРЕСА_1.

Заочним рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 02.04.2013 р. позов задоволено частково, визнано протиправними дії ОСББ «Весна-2» щодо включення ОСОБА_1 і ОСОБА_4 до ОСББ «Весна-2» без їх згоди; визнано позачергові збори засновників ЖБК «Весна-2», оформлені протоколом № 4 від 31.03.2008 р., неправомочними; у решті позову - відмовлено; стягнуто з ОСББ «Весна-2» у відшкодування сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 і ОСОБА_4 по 14,36 грн., на користь ОСОБА_2 і ОСОБА_3 - по 7,18 грн.

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 оскаржили заочне рішення суду в частині відмови в задоволенні вимог позову про визнання недійсними установчих документів ОСББ «Весна-2» і про визнання недійсною державної реєстрації цього об'єднання. Вказують, зокрема, на суперечливість рішення суду, оскільки необхідність задоволення цих вимог випливає з фактів визнання протиправності дій відповідача та неправомочності зборів засновників ЖБК «Весна-2». На обґрунтування апеляції посилаються на ті ж доводи, якими обґрунтовувався позов. Просять у оскарженій частині рішення суду скасувати і зазначені вимоги - задовольнити. В іншій частині, а також відповідачем і третіми особами судове рішення не оскаржується.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників: позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_7, позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_8, які скаргу підтримали, розглянувши справу за правилами ст. 305 ч. 2 ЦПК України у відсутність інших учасників процесу, обговоривши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, оглянувши матеріали інвентарної справи № 7681/7170, оцінивши докази в сукупності, суд приходить до такого.

Апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції (ст. 303 ч. 1 ЦПК України). Із урахуванням принципу диспозитивності цивільного процесу, апеляційний суд не робить висновків щодо неоскарженої частити рішення та бере до уваги відповідні пов'язані факти і обставини, оскільки це необхідно для розгляду апеляції.

Спірні правовідносини регулюються нормами законодавства щодо створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та у відповідній частині законодавством щодо діяльності житлово-будівельних кооперативів, реєстрації юридичних осіб у редакції, чинній на час виникнення відповідних юридичних фактів. Під час апеляційного розгляду справи встановлені наступні факти і обставини.

Виконком Мукачівської міської ради народних депутатів Закарпатської області 24.01.1979 р. вирішив реорганізувати житлово будівельний кооператив «Весна-2» на будівництво 72-квартирного будинку по АДРЕСА_1 перереєстрував та затвердив Статут ЖБК «Весна-2» (рішення № 21) (а.с. 14-16, 173-185 т. 1). Відповідно до п.п. 42, 45, 46 Статуту, п.п. 11, 59, 62 чинного на час реєстрації Статуту Типового статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого Постановою РМ УРСР від 27.06.1972 р. № 297 і п.п. 5, 75, 76 чинного з 01.09.1985 р. Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого Постановою РМ УРСР від 30.04.1985 р. № 186, ЖБК «Весна-2» є юридичною особою, за рішенням загальних зборів членів кооперативу його діяльність може бути припинена ліквідацією, кооператив може також бути реорганізований.

Постановою КМ України від 14.07.1993 р. № 538 було затверджено Положення про Державний реєстр звітних (статистичних) одиниць України, пунктом 2 Постанови всі господарюючі суб'єкти, на які поширюється Закон України «Про державну статистику», було зобов'язано до 01.10.1993 р. подати відповідному органу статистики заповнену реєстраційну картку для включення даних про них до цього реєстру. За змістом п.п. 1, 9 Положення, використання ідентифікаційного коду з Державного реєстру є обов'язковим для всіх видів первинних звітних та облікових документів, що складаються господарюючими суб'єктами - юридичними особами; первинні звітні та облікові документи, в яких відсутні ідентифікаційні коди з Державного реєстру, вважаються недійсними.

Отже, до 01.10.1993 р. ЖБК «Весна-2» повинен був бути внесений до вищезгаданого реєстру та отримати ідентифікаційний код. У подальшому на базі Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць України був створений Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), Постанова КМ України від 22.01.1996 р. № 118 зобов'язувала юридичні особи, що раніше не були включені до Державного реєстру, до 31.03.1996 р. подати необхідні документи для реєстрації, а за приписами п. 7 Постанови та п. 16 Положення про ЄДРПОУ, відсутність ідентифікаційного коду унеможливлювала складення облікових документів, подачу податкової звітності, здійснення безготівкових розрахунків тощо, відповідні документи без коду є недійсними, використання таких тягне відповідальність, передбачену законодавством.

Положення про ЄДРПОУ в редакції, що була чинною станом на 2008 рік, також передбачає обов'язковість використання ЖБК «Весна-2» ідентифікаційного коду, при цьому, на відносини щодо реєстрації кооперативу поширюється і Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (Закон № 755-IV), юридична особа має в ЄДРПОУ та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДР) єдиний код (п.п. 5, 6, 7 Положення, ст. 3 ч. 1, ст. 4 ч. 1, ст. 16 ч. 1, ст.ст. 23, 25, 26 Закону № 755-IV). Облік юридичної особи в ЄДРПОУ та в ЄДР за відповідним ідентифікаційним кодом пов'язується, крім іншого, з процедурами здійснення організаційно-правових змін щодо статусу і діяльності юридичної особи, її припинення, юридична особа є ліквідованою з дня внесення до ЄДР запису про її припинення (ст.ст. 104-110, ст. 111 ч. 5 ЦК України, вищезазначені норми, ст.ст. 33, 36, 37 та інші положення Закону № 755-IV).

Невиконання юридичною особою вимог щодо реєстрації, відсутність ідентифікаційного коду самі по собі не означають припинення юридичної особи, що була створена до уведення в дію відповідного законодавства, однак, унеможливлюють належну участь такої незареєстрованої юридичної особи в цивільному обороті, виконання податкових, інших зобов'язань у порядку, встановленому законодавством, порушують у т.ч. і порядок ліквідації юридичної особи. Встановлено, що ЖБК «Весна-2» не був унесений до Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць України, ЄДРПОУ та ЄДР, ідентифікаційного коду кооператив не отримував.

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 є членами ЖБК «Весна-2» та власниками квартир відповідно №№ 1, 47, 56 і 63 у будинку, що стверджується документально (а.с. 193-195 т. 1, а.с. 77-80 т. 2 та ін.) і ніким не заперечується. Станом на 10.11.2013 р. згідно із офіційним списком, підписаним головою правління кооперативу ОСОБА_12, нараховувалося 69 власників квартир у будинку.

За приписами Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (Закон № 2866-III), житлово-будівельний кооператив за рішенням загальних зборів може бути реорганізований в об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ); з моменту прийняття цього рішення зазначені збори вважаються установчими зборами об'єднання і далі проводяться відповідно до вимог цього Закону (ст. 5). Порядок скликання та проведення установчих зборів для створення ОСББ визначений ст. 6 Закону № 2866-III і передбачає, що повідомлення про проведення установчих зборів направляється власником будинку або ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів; воно направляється в письмовій формі і вручається кожному власнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом); кожний власник на установчих зборах має один голос; рішення приймається шляхом поіменного голосування і оформлюється особистим підписом кожного, хто проголосував, у протоколі із зазначенням результату голосування («за» чи «проти»); рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 2/3 присутніх осіб, які мають право голосу; установчі збори правомочні, якщо на них присутні більше 50% власників; установчі збори приймають рішення про створення ОСББ і затверджують його статут. Метою створення ОСББ є забезпечення і захист прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами; діяльність ОСББ полягає, зокрема, у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території; в одному житловому комплексі може бути створене тільки одне об'єднання; ОСББ є юридичною особою, яка створюється відповідно до закону (ст. 4 ч.ч. 1, 3, 4, 6 Закону № 2866-III, ст. 385 ЦК України).

Як убачається зі змісту протоколу № 4 позачергових зборів засновників ЖБК «Весна-2» від 31.03.2008 р. (а.с. 17 т. 1), присутніми на зборах були лише голова правління кооперативу ОСОБА_10 і члени правління ОСОБА_1 і ОСОБА_11 Пунктами порядку денного була реорганізація ЖБК «Весна-2» в ОСББ «Весна-2» та виготовлення печатки і кутового штампу ОСББ «Весна-2». Збори вирішили: «для реорганізації ЖБК «Весна-2» в об'єднання співвласників багатоповерхового будинку «Весна-2» звернутися до відповідних державних органів Мукачівського міськвиконкому» і «виготовити печатку та кутовий штамп ОСББ «Весна-2»».

Заочним рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 02.04.2013 р. позачергові збори засновників ЖБК «Весна-2», оформлені протоколом № 4 від 31.03.2008 р., визнано неправомочними внаслідок відсутності кворуму та порушення порядку проведення зборів. На додаток, беручи до уваги доводи позову та апеляції колегія суддів констатує, що на зборах, учасниками яких були лише окремі члени правління кооперативу, взагалі не приймалися юридично значимі рішення, що необхідні для створення ОСББ на базі кооперативу, а саме, про припинення кооперативу як юридичної особи внаслідок перетворення (реорганізації) у ОСББ або про ліквідацію кооперативу; про створення ОСББ; про затвердження Статуту ОСББ.

Висновок суду першої інстанції в рішенні про те, що предметом оскарження (оспорювання) може бути рішення, що прийняте зборами, а не протокол, у якому таке рішення зафіксоване, і протокол не є відповідним актом, установчим документом, правильне. До того ж, зборами не приймалося рішення про створення юридичної особи. За таких умов, вимога позову про визнання недійсним протоколу про створення юридичної особи по суті безпредметна, позбавлена правового змісту, в її задоволенні правильно відмовлено судом.

Порядком державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, затвердженим Постановою КМ України від 11.10.2002 р. № 1521, передбачено, що для реєстрації об'єднання подаються, зокрема, протокол установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення об'єднання та затвердження його статуту; примірники статуту об'єднання, оформлені згідно з вимогами законодавства; список членів об'єднання, складений згідно з додатком 2 до цього Порядку, що передбачає наявність особистого підпису кожного члена об'єднання або уповноваженої ним особи (п. 3 ч. 1 пп. 2, 3, 4 Порядку).

Закон № 755-IV встановлює правила, за якими установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом (ст. 8 ч. 3); для проведення державної реєстрації юридичної особи подається оригінал або нотаріально посвідчена копія рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо документи подані не в повному обсязі (ст. 24 ч.ч. 1, 11); підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є, зокрема, невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом (ст. 27 ч. 1); перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення (ст. 37 ч. 15).

02.06.2008 р. державний реєстратор Виконкому Мукачівської міськради ОСОБА_6 провела державну реєстрацію юридичної особи ОСББ «Весна-2» за реєстровим номером у ЄДР 1 323 102 0000 001468, цього ж дня було видано Свідоцтво серії А00 № 611590 від 02.06.2008 р. про державну реєстрацію юридичної особи ОСББ «Весна-2», якій був присвоєний ідентифікаційний код 35685272, із місцезнаходженням у будинку АДРЕСА_1, а 04.06.2008 р. ОСББ «Весна-2» було внесено до ЄДРПОУ (а.с. 18, 19, 217-220 т. 1). Для проведення реєстрації були подані протокол № 4 позачергових зборів засновників ЖБК «Весна-2» від 31.03.2008 р., список із 46 власників квартир «членів» ОСББ «Весна-2» включаючи ОСОБА_1 і ОСОБА_4 без особистих підписів членів об'єднання або уповноважених ними осіб, Статут ОСББ «Весна-2» із відміткою на титульному аркуші про затвердження його позачерговими зборами ЖБК «Весна-2», протокол № 4 від 31.03.2008 р. (а.с. 221-231 т. 1). Як зазначено в п. 1.1. Статуту ОСББ «Весна-2», «об'єднання створено власниками квартир та/або приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» або шляхом реорганізації житлово-будівельного кооперативу «Весна-2»… і є його правонаступником».

Із встановленого судами під час розгляду справи випливає, що державну реєстрацію ОСББ «Весна-2» було проведено за відсутності необхідних рішень про припинення (реорганізацію) ЖБК «Весна-2», про створення ОСББ та затвердження його статуту, із наданням неналежно оформленого списку членів ОСББ і за відсутності доказів набуття ними такого членства. Недопустиме формулювання пункту 1.1. Статуту ОСББ виключає можливість для однозначного висновку, в який спосіб було створено нову юридичну особу: шляхом реорганізації кооперативу чи шляхом заснування нової юридичної особи без правонаступництва. Фактично ж ОСББ «Весна-2» було зареєстровано як новостворену юридичну особу із використанням протоколу зборів засновників кооперативу та за відсутності необхідного у такому випадку протоколу установчих зборів об'єднання. Порушення встановленого законодавством порядку державної реєстрації ОСББ «Весна-2» зафіксовані й перевіркою дій держреєстратора, яку 13.07.2012 р. провело Головне управління юстиції в Закарпатській області, що відображено в листах від 19.07.2012 р. № Б-323/02-22, від 09.11.2012 р. № Б-323/02-22/11.4 (а.с. 21-24 т. 1), наявність порушень випливає й з інших матеріалів справи.

У той же час, під час апеляційного розгляду справи встановлено, що попри недотримання вимог законодавства щодо реєстрації юридичної особи у ЄДРПОУ та ЄДР, а також незважаючи на проведення державної реєстрації юридичної особи ОСББ «Весна-2», у будинку АДРЕСА_1 на момент реєстрації ОСББ діяв і на час розгляду справи судом продовжує діяти ЖБК «Весна-2», цей факт стверджується документально, зокрема: станом на 31.03.2008 р. діяв договір між ВАТ ЕК «Закарпаттяобленерго» і ЖБК «Весна-2» від 04.12.2007 р. про постачання електроенергії, з оборотної відомості до якого вбачається, що споживання електроенергії оплачувалося кооперативом по травень 2008 р. включно (а.с. 48-56 т. 2); 07.06.2013 р. ЖБК «Весна-2» уклав із ДП «Закарпатський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України» угоду-рахунок № 23/818, яким замовив експертне обстеженні ліфтів у будинку (а.с. 237 т. 1); листом від 21.08.2013 р. № 1151/01-14 в.о. Мукачівського міського голови повідомив апеляційному суду, що вищезгаданий будинок ніколи не перебував у комунальній власності та знаходився в управлінні ЖБК «Весна-2», а Виконкомом Мукачівської міськради не приймалось жодних рішень стосовно ОСББ «Весна-2» (а.с. 2 т. 2); КП «Мукачівське МБТІ та ЕО» листом від 05.11.2013 о. № 147-вих. повідомило суду, що первинна інвентаризація будинку проведена в липні 1980 р., будинок по нинішній день перебуває на балансі ЖБК «Весна-2», що підтверджується матеріалами інвентарної справи № 7681/7170 (а.с. 41 т. 2); факт діяльності кооперативу на даний час випливає також із протоколів зборів членів кооперативу, прийнятих рішень, інших документів, датованих 2012-2013 рр. (а.с. 31-34, 57-65 т. 2). Пунктом 7 Статуту ЖБК «Весна-2» передбачено, що будинок і споруди кооперативу належать йому на праві кооперативної власності і не можуть бути продані або передані іншим особам, за винятком передачі, що здійснюється в установленому порядку при ліквідації кооперативу.

Створення і державна реєстрація ОСББ «Весна-2» за наявності у тому ж житловому комплексі (будинку) ЖБК «Весна-2», з балансу якого будинок не вибував і згода на таке не надавалася, суперечить вимогам закону та порушує майнові права кооперативу, його членів, власників квартир. Позивачі є власниками квартир у будинку, тому безвідносно до того, що вони є одночасно і членами ЖБК «Весна-2», до того, чи включені такі позивачі до числа членів ОСББ, порушені їх майнові права, що випливають з права власності на квартири та з членства в кооперативі і ґрунтуються на положеннях ст.ст. 190, 316-319, 321, 355, 382, 384 ЦК України, п.п. 7, 20, 21, 29-31 Статуту ЖБК «Весна-2» щодо права власності на належне до будинку майно, на управління спільним майном та на участь в управлінні кооперативом, у прийнятті рішень щодо його діяльності (в т.ч., припинення) і майна.

Посилання позивачів на порушення їх немайнових прав, передбачених ст. 288 (право на свободу) і ст. 314 (право на свободу об'єднання) ЦК України помилкове, оскільки особисті немайнові права фізичної особи не мають економічного змісту (ст. 269 ч. 2 ЦК України), тоді як у справі йдеться про похідні від права власності майнові права позивачів. Водночас доводи про порушення вимог ст. 9 ч. 2, ст.ст. 5, 6 Закону № 2866-III про добровільність членства в ОСББ, що може набуватися одночасно з створенням об'єднання при проведенні установчих зборів, та про непоінформованість власників квартир, членів кооперативу про збори, порушення порядку їх скликання і проведення обґрунтовані та знайшли своє підтвердження під час судового розгляду справи. ОСББ «Весна-2» було створено саме внаслідок проведення зборів у кооперативі та на підставі протоколу зборів ЖБК «Весна-2», але зареєстроване при цьому було як новоутворена юридична особа, існування створеного із порушенням норм законодавства та у вищенаведений спосіб ОСББ «Весна-2» створює перешкоди у належному здійсненні майнових прав власниками квартир у будинку, членами кооперативу, таке порушення права триває з моменту створення об'єднання. Тож подача власниками квартир позову до ОСББ «Весна-2» ґрунтується на самостійних правових підставах, спрямована на захист їх прав і закону не суперечить, членство в кооперативі не обмежує право власників квартир на такий позов і лише створює додаткові підстави для нього, позов подано у межах позовної давності (ст.ст. 256, 257, ст. 261 ч. 1 ЦК Укаїни). Заяву третьої особи ОСОБА_6 про застосування позовної давності, що є необґрунтованою по суті, суд першої інстанції правильно не взяв до уваги, оскільки право подачі такої належить стороні в спорі (ст. 267 ч. 3 ЦК України), відповідач же такої заяви не робив.

Заочне рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 02.04.2013 р. у частині визнання дій ОСББ «Весна-2» щодо включення ОСОБА_1 і ОСОБА_4 до об'єднання без їх згоди протиправними та у частині визнання неправомочними позачергових зборів засновників ЖБК «Весна-2», оформлених протоколом № 4 від 31.03.2008 р. не оскаржувалося.

Беручи до уваги викладене в сукупності та враховуючи, що позачергові збори засновників ЖБК «Весна-2», оформлені протоколом № 4 від 31.03.2008 р., визнано неправомочними, а дії об'єднання щодо включення до його складу двох позивачів визнано протиправними, доводи апеляції про необхідність визнання недійсними установчих документів ОСББ «Весна-2» і про визнання недійсною державної реєстрації цього об'єднання заслуговують на увагу. Складення Статуту ОСББ «Весна-2» та реєстраційні дії щодо цієї юридичної особи залежать від наявності рішення про створення об'єднання, прийнятого в установленому законодавством порядку, є похідними від рішення. Відсутність такого рішення і факту проведення установчих зборів зі створення об'єднання, неправомочність зборів, які мали місце, та відсутність отриманої встановленим порядком згоди власників квартир, які були включені до складу ОСББ, що ніким не заперечується, виключали легітимність установчих документів ОСББ «Весна-2» і можливість проведення державної реєстрації об'єднання. Статут об'єднання як його установчий документ і складені внаслідок реєстраційних дій документи не ґрунтуються на законі, порушення закону, що мали місце при здійсненні державної реєстрації юридичної особи, не можна усунути.

Суд першої інстанції неповною мірою з'ясував обставини справи, а задовольнивши частково позов і відмовивши при цьому у задоволенні вимог про визнання недійсними установчих документів ОСББ «Весна-2» і державної реєстрації цього об'єднання ухвалив непослідовне та суперечливе рішення.

Свідоцтво про державну реєстрацію не є установчим документом, а є документом встановленого зразка, який засвідчує факт внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи - підприємця; з урахуванням положень ст. 8 ч. 1 ЦК України, суд може прийняти рішення про визнання недійсними установчих документів юридичної особи; запис про проведення державної реєстрації юридичної особи може бути визнаний недійсним через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути (ст. 1 ч. 1 абз. 9, ст. 4 ч. 2, ст. 9, ст. 31 ч. 1, ст. 38 ч. 2 Закону № 755-IV).

Відтак, із урахуванням положень ст. 303 ч. 1 ЦПК України та на підставі ст. 309 ч. 1 п.п. 1, 4 цього Кодексу, апеляцію слід задовольнити частково, заочне рішення суду першої інстанції скасувати в частині відмови в задоволенні вимог позову про визнання недійсними установчих документів та державної реєстрації ОСББ «Весна-2» і відповідні вимоги задовольнити, врахувавши при цьому, що свідоцтво державну реєстрацію юридичної особи свідчить про вчинення реєстраційної дії, внесення відповідного запису до ЄДР, є невід'ємним елементом державної реєстрації, а тому в контексті визнання недійсною державної реєстрації теж підлягає визнанню недійсним. Вимога апеляції про скасування рішення суду в частині відмови у визнанні недійсним протоколу від 31.03.2008 р. № 4 та про задоволення цієї вимоги позову необґрунтована, в цій частині на підставі ст. 308 ЦПК України апеляцію належить відхилити, рішення суду - залишити без змін.

Керуючись ст. 303 ч. 1, ст. 307 ч. 1 п.п. 1, 2, ст. 308, ст. 309 ч. 1 п.п. 1, 4, ст.ст. 314, 316 ЦПК України, колегія суддів -

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 задовольнити частково, заочне рішення Мукачівського міськрайонного суду від 2 квітня 2013 р. у частині відмови в задоволенні вимог позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Весна-2» про визнання протиправними дій та недійсними установчих документів і державної реєстрації юридичної особи щодо визнання недійсними установчих документів та державної реєстрації ОСББ «Весна-2» скасувати, ці вимоги задовольнити і визнати недійсними:

Статут Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Весна-2», зареєстрований 2 червня 2008 р. державним реєстратором Виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області Міщук Валентиною Леонідівною за реєстровим № 1 323 102 0000 001468;

державну реєстрацію юридичної особи ОСББ «Весна-2», ідентифікаційний код 35685272, проведену 02.06.2008 р. за реєстровим № 1 323 102 0000 001468, із місцезнаходженням у будинку АДРЕСА_1;

Свідоцтво серії А00 № 611590 від 02.06.2008 р. про державну реєстрацію юридичної особи ОСББ «Весна-2»;

рішення суду про відмову в задоволенні вимоги позову про визнання недійсним протоколу № 4 позачергових зборів засновників ЖБК «Весна-2» залишити без змін.

Стягнути з ОСББ «Весна-2» по 14,34 грн. на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у відшкодування сплаченого судового збору.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, але протягом двадцяти днів може бути оскар жене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Судді

СудАпеляційний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення26.11.2013
Оприлюднено12.12.2013
Номер документу35893817
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —303/260/13

Ухвала від 09.04.2014

Цивільне

Апеляційний суд Закарпатської області

Кондор Р. Ю.

Ухвала від 28.01.2014

Цивільне

Апеляційний суд Закарпатської області

Кондор Р. Ю.

Окрема ухвала від 26.11.2013

Цивільне

Апеляційний суд Закарпатської області

Кондор Р. Ю.

Рішення від 26.11.2013

Цивільне

Апеляційний суд Закарпатської області

Кондор Р. Ю.

Рішення від 02.04.2013

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Морозова Н. Л.

Рішення від 02.04.2013

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Морозова Н. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні