Постанова
від 25.03.2009 по справі 28/259/08
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

28/259/08

У к р а ї н а

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

  ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

25.03.09                                                                                       Справа №28/259/08

Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:

Головуючий суддя Шевченко Т. М. судді  Шевченко Т. М.    , Колодій Н.А.  , Хуторной В.М.

при секретарі: Акімовій Т.М.

за участю представників:

від позивача: Кобець О.С., довіреність № 19 від 05.01.09р.;

від відповідача: Шумейко М.А., довіреність б/н від 10.03.08р.,

розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи та апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Завод «Акцент», м. Запоріжжя,

на рішення  господарського суду Запорізької області від 09.12.2008р. у справі № 28/259/08

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна правова група Україна», м. Київ,               

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Завод «Акцент», м. Запоріжжя

про зобов'язання ВАТ «Завод «Акцент» надати  інформацію  про діяльність товариства

Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародна правова група» звернулося до господарського суду Запорізької області  з позовом про зобов'язання ВАТ «Завод «Акцент» надати документи: засвідчені копії річних балансів  ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 роки; засвідчені копії річних звітів про фінансові результати ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 р.; засвідчені копії висновків ревізійної комісії ВАТ «Завод «Акцент» стосовно річних звітів та річних балансів ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 роки; засвідчену копію діючої редакції Статуту ВАТ «Завод «Акцент»; засвідчені копії протоколів загальних зборів ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 роки.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 09.12.2008р. у справі №28/259/08 (суддя Яцун О.В.) позов задоволено. Зобов'язано ВАТ «Завод «Акцент» надати ТОВ «Міжнародна правова група «Україна» для ознайомлення наступні документи: засвідчені копії річних балансів  ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 роки, засвідчені копії річних звітів про фінансові результати ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 р., засвідчені копії висновків ревізійної комісії ВАТ «Завод «Акцент» стосовно річних звітів та річних балансів ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 роки, засвідчену копію діючої редакції Статуту ВАТ «Завод «Акцент», засвідчені копії протоколів загальних зборів ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 роки.

Рішення суду мотивовано ст. 10 Закону України «Про господарські товариства», відповідно до якої позивач, як акціонер ВАТ «Завод «Акцент», має право на отримання інформації щодо діяльності товариства. Ненадання такої інформації відповідачем порушує права ТОВ «Міжнародна правова група «Україна» як акціонера товариства. Суд погодився з доводами відповідача, що право на отримання інформації у акціонера виникає лише з моменту отримання статусу учасника (акціонера)товариства, але зазначив, що законодавством України не встановлено обмежень щодо періоду часу, за який учасник товариства має право отримувати інформацію.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, ВАТ «Завод «Акцент» (відповідач у справі) звернувся до Запорізького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.

З підстав, викладених в апеляційній скарзі, відповідач вказує, що господарським судом при вирішенні спору порушені норми матеріального та процесуального права.

Зокрема, посилаючись на п. 4.1 Правил доступу акціонерів та інших заінтересованих осіб до інформації про ВАТ «Завод «Акцент», на ч. 3 ст. 5 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні»,  заявник зазначає, що право на отримання інформації про діяльність товариства може бути реалізовано акціонером лише з моменту внесення запису про особу до реєстру власників іменних цінних паперів, тобто з моменту отримання статусу учасника (акціонера). У зв'язку з тим, що позивач став акціонером товариства 17.04.2008р., він не має права на отримання інформації про діяльність товариства за 2005, 2006, 2007 роки, тобто за той період, в якому він не був акціонером.

Ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 10.02.2009р. апеляційну скаргу ВАТ «Завод «Акцент» прийнято до розгляду, слухання справи призначено на 10.03.2009р. Розгляд справи відкладався.

Розпорядженням Першого заступника голови Запорізького апеляційного господарського суду № 541 від 24.03.2009р. справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя – Шевченко Т.М. (доповідач), судді – Колодій Н.А., Хуторной В.М. Зазначеною колегією справу прийнято до свого провадження.

У судовому засіданні представник заявника (відповідача у справі) підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду у справі і припинити провадження у справі.

Позивач у справі (ТОВ «Міжнародна правова група Україна») письмового відзиву суду не надав. У судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечив, вважає рішення місцевого господарського суду відповідає нормам матеріального і процесуального законодавства, є законним та обґрунтованим. Також пояснив, що чинним законодавством не передбачено обмежень  щодо періоду, за який  учасник (акціонер) товариства може вимагати надання  інформації про його діяльність.

За клопотанням представників сторін судове засідання проводилось без застосування технічних засобів фіксації судового процесу. За їх згодою в судовому засіданні 25.03.2009р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Відповідно до ст. 99 ГПК України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Згідно зі ст. 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого суду у повному обсязі.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення місцевого господарського суду, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників сторін, Запорізький апеляційний господарський суд

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Міжнародна правова група Україна» ( позивач )  є власником 45725 шт. акцій ВАТ «Завод «Акцент» (відповідач) та, відповідно, акціонером ВАТ, що підтверджується сертифікатом іменних акцій № 1577 від 17.04.2008р.( копія сертифікату міститься у матеріалах справи, а.с.17).

24.04.2008 року позивач звернувся до відповідача із письмовим запитом щодо надання йому, як акціонеру, можливості ознайомитися з інформацією про діяльність товариства та надіслати копії документів: засвідчені копії річних балансів  ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 роки; річних звітів про фінансові результати ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 р.; висновків ревізійної комісії ВАТ «Завод «Акцент» стосовно річних звітів та річних балансів ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 роки; діючої редакції Статуту ВАТ «Завод «Акцент»; протоколів загальних зборів ВАТ «Завод «Акцент» за 2005, 2006, 2007 роки (а.с.18).

ВАТ «Завод «Акцент», як свідчать матеріали справи, не відповів на лист позивача та інформацію про діяльність товариства  позивачу  для ознайомлення не надав.

ТОВ «Міжнародна правова група  Україна», вважаючи, що ненадання для ознайомлення документів  порушує його корпоративне право, як акціонера ВАТ «Завод «Акцент», звернулося до суду з даним позовом.    

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він є акціонером ВАТ «Завод Акцент», та відповідно до приписів Закону України «Про господарські товариства», ст. 5 Закону України «Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу  цінних паперів в Україні», ст. 116 ЦК України  має право  одержувати інформацію про фінансово-господарську діяльність  товариства, акціонером якого він є,  для реалізації  прав щодо участі в управлінні справами товариства та інших корпоративних  прав.

Колегія суддів, дослідивши на підставі фактичних обставин справи  застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення, знаходить апеляційну скаргу необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.          

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звернутися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.     

У статті 20 Господарського кодексу України, ст. 16 Цивільного кодексу України  наведені шляхи  захисту   порушених прав та інтересів, а також зазначено, що суд може захистити  порушене право іншим способами, передбаченими законом.

Отже, аналізуючи наведені вище норми права, колегія суддів відзначає, що  позивачем у справі є особа, яка звертається до господарського суду з метою захистити або відновити своє порушене право, у даному випадку –  право на  отримання інформації щодо діяльності підприємства, акціонером якого є позивач.

Згідно з ч. 1 ст. 167 ГК України корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

У ст.10 Закону України «Про господарські товариства» закріплені права учасників товариства, зокрема, право одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів ( пункт  «г» наведеної статті Закону).

Відповідно до ст. 116 ЦК України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленими установчим документом товариства та законом, зокрема, брати участь в управлінні товариством, у розподілі прибутку і одержувати його дивіденди, одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом, тощо.

Згідно з  ч.1 ст. 88 ГК України, учасники  господарського товариства  мають право одержувати інформацію про діяльність  товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти про фінансову-господарську  діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства тощо.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» право на участь в управлінні, на одержання доходу та інші права, що випливають з іменних цінних паперів, в тому числі і право на отримання інформації про діяльність товариства,  можуть бути реалізовані лише після внесення відповідних змін до реєстру власників іменних цінних паперів, тобто з моменту  отримання статусу  акціонера товариства.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач став акціонером ВАТ «Завод «Акцент» з 17.04.2008 року.

Виходячи зі змісту пунктів 36, 37 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»  способом захисту права учасника господарського  товариства на отримання інформації про діяльність товариства ( п. «г» частини першої статті 10 Закону про господарські товариства, ст. 116 ЦК, ч.1 ст.88 ГК) є спонукання в судовому порядку до виконання товариством дій – надання відповідної інформації. <…> Учасник (акціонер) товариства може вимагати надання інформації про діяльність товариства з дати, коли він набув статусу учасника (акціонера). <…>

 Матеріали справи свідчать, що з листом щодо надання відповідної інформації позивач звернувся до відповідача 24.04.2008року, тобто після того, як набув статус учасника (акціонера) відкритого акціонерного товариства «Завод «Акцент». Отже, позивач намагався реалізувати належне йому корпоративне право на отримання інформації  у рамках  діючого законодавства та  правомірно звернувся до господарського суду із позовом, у передбачений законом спосіб,  щодо  захисту своїх порушених прав та інтересів .

В наведених вище положеннях законодавчих актів України визначено дату, з якого акціонер (учасник) товариства набуває право вимагати надання йому інформації для ознайомлення. Разом з тим, жодна з наведених норм права не містить застережень щодо періоду, за який акціонер вправі вимагати інформацію.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що чинним законодавством України не передбачено обмежень щодо періоду часу, за який учасник товариства має право отримувати інформацію про його діяльність.

Посилання відповідача на п.4.1 «Правил доступу акціонерів та інших осіб до інформації про Відкрите акціонерне товариство «Завод «Акцент»»  не приймаються колегією суддів до уваги з тих підстав, що закон не обмежує право акціонера на отримання інформації про діяльність товариства  за певний період.

Виходячи зі змісту  п.4.1 «Правил доступу акціонерів та інших  зацікавлених осіб  до інформації про Відкрите акціонерне товариство «Завод «Акцент»», затверджених Наглядовою радою ВАТ «Завод «Акцент», протокол №2 від 19.04.2006р., «Акціонер не має права вимагати інформацію про товариство за той період часу, коли він  ще не мав статусу акціонера». Отже, вказаний пункт Правил обмежує, порівняно із законом, право акціонерів на отримання інформації  про діяльність товариства, тобто суперечить законам України, що регулюють ці правовідносини і не може бути застосований до спірних відносин.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Запорізької області від 09.12.2008р. у справі № 28/259/08 винесено відповідно до вимог чинного законодавства, з  правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, є обґрунтованим, правових підстав для його скасування колегія суддів не вбачає. Апеляційна скарга Відкритого акціонерного товариства «Завод «Акцент» з наведених підстав є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.

Судові витрати за апеляційній розгляд справи, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України,  покласти на відповідача, заявника апеляційної скарги.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, Запорізький апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Завод «Акцент», м.Запоріжжя, на рішення господарського суду Запорізької області від 09.12.2008р. у справі №28/259/08 залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Запорізької області від 09.12.2008р. у справі №28/259/08 залишити без змін.

  

Головуючий суддя Шевченко Т. М.

 судді  Шевченко Т. М.  

 Колодій Н.А.  Хуторной В.М.

СудЗапорізький апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення25.03.2009
Оприлюднено19.05.2009
Номер документу3593252
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —28/259/08

Постанова від 25.03.2009

Господарське

Запорізький апеляційний господарський суд

Шевченко Т.М.

Рішення від 09.12.2008

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Яцун О.В.

Постанова від 15.10.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Барицька T.Л.

Ухвала від 15.09.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Барицька T.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні