Рішення
від 28.04.2009 по справі 12/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

12/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          

28.04.09                                                                                           Справа№ 12/18

Суддя  господарського  суду  Львівської області  ЗапотічнякО.Д. при  секретарі  ДжусР.В. розглянула  у  відкритому  судовому  засіданні  справу  

За позовом: відкритого акціонерного товариства "Львівобленерго", м. Львів,

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю торгово-господарської фірми "Налист", м. Львів,

про: стягнення 107370,94 грн.

За участю представників:

Від позивача:не з”явився;

Від відповідача:не з”явився.

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов відкритого акціонерного товариства "Львівобленерго" до товариства з обмеженою відповідальністю торгово-господарської фірми "Налист" про стягнення 107370,94 грн. Ухвалою від 17.02.2009 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 03.03.2009 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач у порушення вимог законодавства про електроенергетику та положень укладеного між сторонами договору, що полягає у зміні полярності підключення трансформатора струму. Зазначений факт був установлений працівниками енергонагляду ВАТ "Львівобленерго" та зафіксований в акті №019522 від 08.11.2006 р. У зв'язку з наведеним відповідачу нараховано 107370,94 грн.

Відповідач проти позовних вимог заперечив у повному обсязі. Вважає, що його вина мала би бути підтверджена не актом, а проведеною експертизою. Крім того, позивач помилково нарахував заборгованість за період з 11.05.06, а не з 12.07.06 р. Відповідач вважає, що позивач невірно застосував Методику визначення обсягу та вартості електричної енергії, оскільки вчинене порушення не значиться серед підстав її застосування.

Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

Між сторонами по справі укладено договір про постачання електричної енергії №62738 від 15.06.2005 р., на виконання умов якого відповідачу постачалася електрична енергія.

08.11.2006 року службою енергоінспекції ВАТ “Львівобленерго” було проведено перевірку електроустановок ТзОВ “Торгово-господарська фірма “Налист”, що розташований за адресою : м.Львів, вул. Липинського,4.

За результатами проведеної перевірки було складено акт про порушення Правил користування електричною енергією №019522 від 08.11.2006 року (надалі –Акт). Виходячи зі змісту акта позивачем було встановлено факт зміни полярності підключення трансформатора струму . 21.11.2006 року відбулося засідання комісії

виконавчої дирекції ВАТ “Львівобленерго” з розгляду акту №019522 від 08.11.2006 року. За наслідками розгляду акту було прийнято рішення - протокол засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил № 2687 від 21.11.2006 року.

На підставі Акту, відповідно до вимог Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої внаслідок порушення споживачем Правил, енергопостачальна організація визначила обсяг неврахованої електроенергії –107370,94 грн.

При прийнятті  рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до п. 2 Договору під час виконання умов даного Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема, Правилами користування електричною енергією.

Статтею 3 Закону України “Про електроенергетику”передбачено, що відносини, пов'язані виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Згідно із ч. 4 ст. 26 цього ж Закону споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно з положеннями п. 6.38 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996 р. (надалі –Правила), за результатами технічної перевірки складається акт, в якому зазначаються виявлені недоліки. У разі потреби проводиться експертиза відповідних засобів обліку. Якщо експертиза виявить втручання споживача в роботу засобів обліку, споживачу проводиться перерахунок кількості спожитої електричної енергії відповідно до законодавства України. Аналіз зазначеного положення дає змогу зробити висновок, що проведення експертизи засобів обліку не є обов'язковим при складанні акта про порушення, а тому суд не бере до уваги посилання відповідача на необхідність її проведення.

Крім того, як зазначає сам відповідач, відповідно до ч. 2 п. 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562 (надалі –Методика), у разі незгоди споживача із зафіксованим в акті порушень фактом пошкодження пломб та/або засобів обліку факт пошкодження установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства (далі –експертиз ).

Стаття 33 ГПК України встановлює обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Проте суду відповідачем не представлено доказів того, що висновок, викладений в Акті, є невірним. Відповідачем не проводилася експертиза, яка могла б установити неправильність висновку працівників позивача про зміну полярності підключення трансформатора струму.

Відповідно до п. 6.40 Правил, у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656.

Виходячи з наведеного, суд вважає доведеним факт порушення відповідачем п. 6.40 Правил, що полягало у зміні полярності підключення трансформатора струму.

Суд не бере до уваги заперечення відповідача, яке полягає у неможливості застосування до спірних правовідносин Методики. Невірність такого висновку спростовується тим, що зміна полярності підключення трансформатора струму спрямована на зміну показів засобів обліку, що передбачено пп. 3 п. 2.1 Методики, а також самими Правилами (зокрема, п. 6.40).

Відповідно до п. п. 2.3, 2.5 Методики у разі виявлення у споживача порушень, передбачених, зокрема, п. 6.40 Правил, розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії здійснюється за величиною розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W) за формулою, яка визначається з урахуванням таких елементів: Р –потужність, Т –тривалість роботи обладнання протягом доби, К –коефіцієнт використання струмоприймачів.

З розрахунку кількості неврахованої електроенергії, здійсненого позивачем, вбачається, що тривалість роботи ТзОВ ТГФ “Налист” протягом доби становить 18 год.

Невірно застосовано відповідачем і коефіцієнт використання струмоприймачів. Замість коефіцієнта 1, згідно з Додатком №1 до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, необхідно застосовувати коефіцієнт 0,5.

Суд частково не погоджується із запереченням відповідача стосовно строків нарахування електричної енергії з огляду на таке.

Відповідно до п. 6.40 Правил (в редакції, яка діяла станом на день складання акта про порушення) у разі виявлення у споживача пошкоджень пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного зняття представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) показів розрахункового засобу обліку чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.

Процитоване положення Правил дає змогу зробити висновок про те, що перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії здійснюється від дня останнього контрольного зняття представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) показів розрахункового засобу обліку або фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку. П. 1.2 Правил контрольний огляд засобу обліку –це виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу обліку, пломб на ньому, із зазначенням показів засобу обліку. Технічна перевірка –виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку "Правилам устройства электроустановок" та іншим нормативно-технічним документам.

Актом № 019522 про порушення Правил користування електричною енергією від 08.11.2006 року зафіксовано порушення, яке полягало у зміні полярності підключення трансформатора струму, а згідно Акту контрольного огляду засобів обліку № 007197 від 12.07.2006 року, який був взятий за основу заперечення відповідача, предметом огляду був прилад обліку, а не схема підключення електроустановок ТзОВ ТГФ “Налист”. Крім того, порушення схеми обліку може бути виявлене тільки в результаті проведення технічної перевірки.

Отже, враховуючи вищевказане, суд вважає невірним заперечення відповідача, яке полягає у необхідності розрахунку неврахованої електричної енергії з 12.07.2006 р.

Проте п. 6.40 Правил встановлює, що період, за який перераховуються величина споживання електричної енергії, не може перевищувати 6 місяців. Кількість  недорахованої   електричної  енергії   по   акту  порушення   Правил  користування   електичною   енергією  № 019522  від 08.11.2006 року    здійснено   перерахунок  кількості  недорахованої  електричної   енергії,   в    результаті  якого  остаточна  сума  заборгованості  складає    9197,66  грн.

         Оскільки суд відмовляє в задовільняє позовні  вимоги  частково, судові витрати потрібно покласти на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а  саме 92,02 грн. відшкодування витрат на оплату державного мита, 10,11 грн. відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Враховуючи наведене, керуючись ст. Закону України “Про електроенергетику” п. 6.38 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996 р., ст. ст. 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1.          Позовні  вимоги  задоволити  частково.

2.          Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю торгово-господжарської фірми "Налист" (адреса: вул. Липинського, 4, м. Львів, 79058; код ЄДРПОУ 23887106) на користь відкритого акціонерного товариства "Львівобленерго" (адреса: вул. Козельницька, 3, м. Львів, 79026; код ЄДРПОУ 00131587) 9299,79 грн.  

3.          Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

    

Суддя                                                                                                     

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення28.04.2009
Оприлюднено19.05.2009
Номер документу3593367
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —12/18

Постанова від 10.08.2009

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Цвіркун Ю.І.

Постанова від 10.08.2009

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Цвіркун Ю.І.

Постанова від 10.08.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Цвіркун Ю.І.

Постанова від 10.08.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Цвіркун Ю.І.

Постанова від 10.08.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Цвіркун Ю.І.

Постанова від 10.08.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Цвіркун Ю.І.

Постанова від 10.08.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Цвіркун Ю.І.

Постанова від 10.08.2009

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Цвіркун Ю.І.

Постанова від 10.08.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Цвіркун Ю.І.

Постанова від 10.08.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Цвіркун Ю.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні