30/228-08-4759
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2009 р. № 30/228-08-4759
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Дунаєвська Н.Г. - головуючого,
Мележик Н.І.,
Волік І.М.
розглянувши у відкритому
судовому засіданні касаційну
скаргу Одеської обласної спілки споживчих
товариств "Облспоживспілка"
на ухвалу Одеського апеляційного
господарського суду від 24.02.2009 року
у справі № 30/228-08-4759
господарського суду Одеської області
за позовом Суворовського споживчого товариства
до відповідачів: 1) Ізмаїльської районної спілки
споживчих товариств
2) Одеської обласної спілки споживчих
товариств "Облспоживспілка"
3) Підприємства "Ізмаїльський центральний
ринок" Ізмаїльської районної спілки
споживчих товариств
за участю третьої особи, яка не
заявляє самостійних вимог на
предмет спору на стороні
відповідачів Державного реєстратора Виконавчого
комітету Ізмаїльської міської ради
Одеської області
про визнання недійсними постанов правління,
протоколу зборів засновників, статуту та
скасування державної реєстрації статуту
за участю представників:
позивача – не з'явились
відповідачів – 1) не з'явились
2) не з'явились
3) не з'явились
третьої особи - не з'явились
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2008 року Суворовське споживче товариство звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств, Одеської обласної спілки споживчих товариств "Облспоживспілка" та Підприємства "Ізмаїльський центральний ринок" Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств про визнання недійсними постанови Правління Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств № пр.3, п.1 “Про внесення змін до Статуту підприємства “Ізмаїльський центральний ринок” Ізмаїльської райспоживспілки” від 06.03.2007 року; постанови Правління Одеської обласної спілки споживчих товариств “Про Ізмаїльський центральний ринок Ізмаїльської райспоживспілки” від 06.03.2007 року; протоколу Зборів засновників Підприємства “Ізмаїльський центральний ринок” Ізмаїльської райспоживспілки” №1/1 від 06.03.2007 року; статуту підприємства “Ізмаїльський центральний ринок” Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств в редакції від 12.03.2007 року, а також просило скасувати державну реєстрацію зазначеного статуту.
Також позивач звернувся до суду із заявою про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом заборони Державному реєстратору Ізмаїльської міської ради вносити до записів Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб –підприємців, зміни щодо складу засновників (учасників) підприємства “Ізмаїльський центральний ринок” Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 12.11.2008 року (суддя Рога Н.В.) задоволено заяву позивача, заборонено Державному реєстратору Ізмаїльської міської ради на період розгляду справи вносити до записів Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців зміни щодо складу засновників (учасників) підприємства "Ізмаїльський центральний ринок" Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств.
Не погоджуючись з вказаною ухвалою місцевого господарського суду, Одеська обласна спілка споживчих товариств "Облспоживспілка" звернулась до апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати ухвалу господарського суду Одеської області від 12.11.2008 року про забезпечення позову.
В подальшому Одеська обласна спілка споживчих товариств „Облспоживспілка” звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з клопотанням про відмову від апеляційної скарги, яка ухвалою від 24.02.2009 року прийнята судом апеляційної інстанції та припинено апеляційне провадження.
Не погодившись з ухвалою апеляційного господарського суду, Одеська обласна спілка споживчих товариств "Облспоживспілка" звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу суду апеляційної інстанції скасувати, посилаючись на порушення вказаним судом норм процесуального права.
Перевіривши у відкритому судовому засіданні доводи касаційної скарги та правильність застосування господарським судом апеляційної інстанції норм процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 статті 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу –без задоволення.
Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що рішення або постанова господарського суду прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.
Припиняючи апеляційне провадження за апеляційною скаргою Одеської обласної спілки споживчих товариств "Облспоживспілка" на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний господарський суд зробив висновок про те, що відмова останньої від апеляційної скарги не суперечить чинному законодавству, не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси.
Проте, з таким висновком апеляційного суду погодитися не можна.
Відповідно до статті 129 Конституції України одними з основних засад судочинства є законність та забезпечення апеляційного і касаційного оскарження рішення суду, крім випадків встановлених законом.
Згідно роз'яснень, викладених в пункті 2 постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 року № 9 “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя”, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому при розгляді конкретних справ суди мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і, в усіх необхідних випадках, застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Статтею 107 Господарського процесуального кодексу України закріплено право осіб, яких не було залучено до участі у справі, на касаційне оскарження рішень і постанов суду, що стосуються їх прав і обов'язків. Обмеження права на апеляційне оскарження для цих осіб суперечить статті 129 Конституції України.
Разом з цим, прийнявши відмову від апеляційної скарги Одеської обласної спілки споживчих товариств „Облспоживспілка” на ухвалу суду першої інстанції, підписану її представником Румянцевим А.С. виходячи з наявності в нього таких повноважень, апеляційний господарський суд не врахував наступного.
Відповідно до статті 28 Господарського процесуального кодексу України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника.
Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, надають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище.
Як зазначено в частині 2 статті 94 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга підписується особою, яка подає скаргу або її представником.
За змістом статей 47, 48 Закону України “Про господарські товариства” виконавчим органом акціонерного товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю, є правління або інший орган, передбачений статутом.
Роботою правління керує голова правління, який призначається або обирається згідно із статутом акціонерного товариства.
При цьому, голова правління акціонерного товариства без довіреності діє від імені товариства в межах, встановлених даним Законом та установчими документами.
Таким чином, право на представництво юридичної особи пов'язане не з конкретною фізичною особою, а з наявністю акту органу управління, котрим ця юридична особа наділяє посадову особу повноваженнями вчиняти певні юридичні дії.
Реалізуючи надані їй процесуальні права, юридична особа відповідно до вимог статей 91, 100 Господарського процесуального кодексу України може подати апеляційну скаргу, а також відмовитися від неї в установленому порядку. Водночас, суд повинен перевірити наявність у особи відповідних повноважень на вчинення кожної із зазначених процесуальних дій.
Як вбачається з матеріалів справи, подана Одеською обласною спілкою споживчих товариств „Облспоживспілка” апеляційна скарга підписана від її імені Головою правління Негодою І.В., а заява про відмову від апеляційної скарги підписана від імені спілки представником Румянцевим А.С.
Отже, не можна визнати переконливими, наведені в оскарженій ухвалі доводи апеляційного суду про те, що відмова від апеляційної скарги не суперечить чинному законодавству, оскільки підписана неповноважною особою, в довіреності якої не зазначено про його право на вчинення таких дій.
При цьому, апеляційним господарським судом не з'ясовано обставин, пов'язаних з наявністю повноважень у представника Румянцева А.С. на вчинення такої дії, як відмова від апеляційної скарги.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія Вищого господарського суду України вважає, що ухвала Одеського апеляційного господарського суду від 24.02.2009 року про прийняття відмови від апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Одеської області у даній справі від 12.11.2008 року підлягає скасуванню, а справа - передачі на розгляд до апеляційного господарського суду.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Одеської обласної спілки споживчих товариств "Облспоживспілка" задовольнити.
Ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 24.02.2009 року у справі № 30/228-08-4759 скасувати.
Справу направити на розгляд до Одеського апеляційного господарського суду.
Головуючий суддяН.Г. Дунаєвська
СуддіН.І. Мележик
І.М. Волік
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2009 |
Оприлюднено | 20.05.2009 |
Номер документу | 3598860 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Мележик Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні