Рішення
від 13.12.2013 по справі 125/2565/13-ц
БАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

125/2565/13-ц

2/125/1365/13

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.12.2013 року м. Бар

Барський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого, судді Хитрука В.М.

при секретарі Грабчак І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бар Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ТОВ "Маньківці" с. Маньківці Барського району Вінницької області про припинення договору оренди землі, про усунення перешкод в користуванні, повернення земельних ділянок у попередній стан, -

ВСТАНОВИВ:

В заявах до суду позивачі вказали, що вони, на підставі Державних актів на право власності на земельну ділянку, є власниками земельних ділянок, призначених для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області. 07.07.2008 року позивачами укладено договір оренди земельних ділянок з ТОВ "Маньківці" на строк 5 років. Вказані договори оренди зареєстровані у Вінницькій регіональній філії центру ДЗК в листопаді 2010 року. Вважаючи, що визначений договором п'ятирічний строк оренди землі закінчився, позивачі звернулися до ТОВ "Маньківці" з проханням не використовувати належні їм земельні ділянки. У задоволенні прохання позивачів ТОВ "Маньківці" відмовило. Тому, позивачі просили суд припинити дію договорів оренди землі, зобов'язати ТОВ "Маньківці" усунути перешкоди в користуванні їх земельними ділянками та повернути земельні ділянки у попередній стан.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3, представник позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_4 свої позовні вимоги підтримала повністю, наполягали на їх задоволенні.

Представник відповідача ТОВ "Маньківці" ОСОБА_5 позов не визнав, заперечував проти його задоволення, пояснивши суду, що договори оренди укладено строком на 5 (п'ять) років і діють вони з моменту їх державної реєстрації. Дані договори оренди землі були зареєстровані у Вінницькій регіональній філії центру ДЗК у листопаді 2010 року, що підтверджується відповідними реєстраційними написами, вчиненими на цих договорах. Таким чином, підписані сторонами 07 липня 2008 року договори оренди були вчиненими (укладеними) з моменту їх державної реєстрації, а саме з листопада 2010 року, і саме з цього моменту слід відраховувати їх п'ятирічний строк дії. Відповідач належним чином виконував та на сьогоднішній день продовжує належним чином виконувати свої обов'язки відповідно до умов договорів оренди землі та чинного законодавства України, в тому числі щодо своєчасності сплати орендних платежів. На даний момент відсутні правові підстави для припинення договорів внаслідок їх розірвання в судовому порядку.

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснив, що ТОВ "Маньківці" почало використовувати земельні ділянки людей, які уклади договори оренди, з моменту їх прийому-передачі, тобто з 2010 року.

Свідок ОСОБА_1 суду пояснив, що він працював комірником в ПОК "Дружба" та видавав позивачам зерно в рахунок сплати орендної плати за землю. В ТОВ "Маньківці" він не працював, тому йому не відомі обставини отримання орендної плати позивачами за оренду їх земельних ділянок вказаним товариством.

Свідок ОСОБА_7 суду пояснив, що він в 2008 році уклав договір оренди землі з ТОВ "Маньківці" та отримував орендну плату від ТОВ "Маньківці" зерном, яке завозили з ТОВ "ПфанерБар".

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників позивачів, представника відповідача, та свідків, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, вважає, що позов недоведений та необґрунтований і в його задоволенні слід відмовити. До такого висновку суд дійшов з наступного.

Так, 07 липня 2008 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Маньківці" с. Маньківці Барського району Вінницької області було укладено та підписано договір оренди земельної ділянки, площею 1,77 га, строком на п'ять років, яка належать позивачу на праві власності на підставі Державного акта серії ІУ-ВН № 062568 від 25.03.2002 р. кадастровий номер - 0520283200:01:002:0080. Договір оренди зареєстрований у Вінницькій регіональній філії центру ДЗК 08.11 2010 року.

07 липня 2008 року між ОСОБА_2 та ТОВ "Маньківці" с. Маньківці Барського району Вінницької області було укладено та підписано договір оренди земельної ділянки, площею 1,96 га, строком на п'ять років, яка належать позивачу на праві власності на підставі Державного акта серії ІУ-ВН № 062562 від 25.03.2002 р. кадастровий номер - 0520283200:01:002:0086. Договір оренди зареєстрований у Вінницькій регіональній філії центру ДЗК 16.11 2010 року.

Договори про оренду земельних ділянок укладені між позивачами та відповідачем відповідно до норм Цивільного та Земельного кодексів України, на підставі вільного волевиявлення сторін і в момент укладання не суперечили нормам земельного законодавства, вони повністю відповідали вимогам статті 15 Закону України "Про оренду землі", так як містять всі визначені нею істотні умови, вчинені в належній формі, в якій сторони виклали досягнуту згоду стосовно всіх істотних умов, що підтвердили своїми підписами під текстом договору.

Вказаними договорами передбачено, що позивач передає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до п. 7 цих договорів оренди землі, договори укладено строком на 5 (п'ять) років і діють вони з моменту їх державної реєстрації.

Згідно з ч. 5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин с вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Згідно з п. 40 вказаних договорів оренди землі ці договори набирають чинності після підписання їх сторонами та їх держаної реєстрації.

Отже, сторонами договорів погоджено, що вони набирають чинності та визнаються укладеними (вчиненими) з моменту настання двох юридичних фактів, а саме: перший юридичний факт - підписання договорів обома сторонами, другий юридичний факт - проведення їх державної реєстрації. Лише за умови настання двох цих юридичних фактів дані договори визнаються укладеними. Настання одного з вказаних юридичних фактів не вказує, на той факт, що вони є укладеними (вчиненими) і набирають чинності.

Таким чином, підписані сторонами 07 липня 2008 року договори оренди були вчиненими (укладеними) з моменту їх державної реєстрації, а саме з 08 листопада 2010 року та 16 листопада 2010 року, і саме з цього моменту слід відраховувати їх п'ятирічний строк дії.

Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, а ст. 126 цього Кодексу встановлюється порядок оформлення речових прав на земельну ділянку відповідно до Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

16 березня 2010 року набрав чинності Закон України від 11 лютого 2010 року № 1878-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України», яким статті 18 та 20 Закону № 161-XIV виключені, а ст. 6 доповнена ч. 5, згідно з якою право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Розділом ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1878-VІ встановлено, що до 1 січня 2012 року, (9 грудня 2011 року дію вказаної норми продовжено до 1 січня 2013 року), державна реєстрація, зокрема договорів оренди земельних ділянок проводиться територіальними органами земельних ресурсів.

Тому, державна реєстрація договору оренди земельної ділянки у період визначеного сторонами строку дії договору (5 років) свідчить про правомірне, договірне використання відповідачем спірної земельної ділянки відповідно до зазначених норм ЗК України, ЦК України, Закону № 161-XIV та Закону № 1878-VI.

Висновок позивачів про те, що договір оренди землі вважається укладеним з моменту його підписання сторонами спростовується як нормами ЦК України, що стосуються чинності правочинів щодо нерухомого майна, а саме ч. 3 ст. 640 ЦК України, так і спеціальними нормами Закону України «Про оренду землі», якими прямо передбачено набрання чинності договором оренди землі саме з його державною реєстрацією.

Крім того, з акта прийому передачі земельної ділянки вбачається, що ОСОБА_2 передав її ТОВ "Маньківці" у користування згідно договору оренди 19.11.2010 року, тобто до вказаної дати відповідач не використовував орендовану земельну ділянку. Акт прийому передачі земельної ділянки ОСОБА_1 дати не містить взагалі, що виключає можливість прийти його як доказ по справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 214 ЦПК України: «При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 355 цього Кодексу».

Так, з приводу моменту укладення договору оренди землі Верховний суд України у рішенні від 21 вересня 2011 року зазначає наступне: «Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі підлягає державній реєстрації і на підставі ч. 1 ст. 210. ч. 3 ст. 640 ЦК України, ч. 2 ст. 125 ЗК України та ст. 18 Закону України «Про оренду землі» є укладеним з моменту такої реєстрації». Також, в Постанові від 31 жовтня 2012 року Верховний суд України погодився з рішенням суду апеляційної інстанції, який зазначив про те, що договір оренди, який не зареєстрований у встановленому законом порядку, є неукладеним.

Беручи до уваги той факт, що дані договори оренди землі визнаються укладеними (вчиненими) сторонами (Позивачем та Відповідачем) лише 08 та 16 листопада 2010 року, строк дії зазначених договорів, відповідно до положень зазначених вище Договорів оренди землі закінчуватиметься 08 та 16 листопада 2015 року.

Тому немає законних підстав для визнання того, що строк дії цих договорів оренди землі закінчився, а відповідно немає законних підстав для вимог щодо повернення цих земельних ділянок Позивачам, які Відповідач орендує на підставі даних договорів оренди землі.

Подані позивачами в судовому засіданні довідки видані ТОВ "Маньківці" та довідка видана ПОК "Дружба" про те, що власникам земельних ділянок була виплачена орендна плата, суд не приймає як доказ, оскільки вони не місять інформації про конкретних осіб (зокрема позивачів), яким була виплачена орендна плата, та за який саме рік. Крім того, ПОК "Дружба" не є стороною по справі.

Щодо вимоги про припинення договорів оренди землі, то згідно з п. 3.5. договорів оренди землі дія договорів припиняється шляхом їх розірвання за взаємною згодою сторін, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договорами, та внаслідок знищення, пошкодження орендованих земельних ділянок, які істотно перешкоджають їх використанню, а також з інших підстав визначених законом.

Відповідно до п. 3.6 цих договорів оренди землі розірвання договорів оренди землі в односторонньому порядку допускається лише за умови недотримання умов договору.

Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України».

Однак, відповідач належним чином виконує свої обов'язки за договорами, зокрема вчасно та в повному обсязі сплачує позивачам орендну плату, що підтверджується видатковими касовими ордерами за 2010 р., відомостями видачі ячменю та пшениці на земельний пай за 2011 рік, платіжними відомостями на видачу орендної плати за пай 2012 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦПК України: «Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень».

Позивачі жодним належним та допустимим засобом доказування не довели обставин порушення відповідачем ТОВ "Маньківці" умов вказаних договорів оренди.

Тому, беручи до уваги ту обставину, що відповідач ТОВ "Маньківці" належним чином виконував та на сьогоднішній день продовжує належним чином виконувати свої обов'язки відповідно до умов договорів оренди землі та чинного законодавства України, в тому числі щодо своєчасності сплати орендних платежів, на даний момент відсутні правові підстави для припинення договорі внаслідок їх розірвання в судовому порядку.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 5, 10, 60, 212, 213, 224 ЦПК України, та ст. 15, ст. 18 ст. 6 Закону України "Про оренду землі", ст. 125, ст. 126 ЗК України, ст. 210, ст. 640 ЦК України Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», суд -

В И Р I Ш И В :

В позові ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ТОВ "Маньківці" с. Маньківці Барського району Вінницької області про припинення договору оренди землі, про усунення перешкод в користуванні, повернення земельних ділянок у попередній стан - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку в строк 10 днів з дня проголошення рішення, а неприсутніми особами в той же строк з дня отримання копії рішення, шляхом подачі апеляційної скарги в Апеляційний суд Вінницької області через Барський районний суд Вінницької області.

Суддя:

СудБарський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення13.12.2013
Оприлюднено21.01.2014
Номер документу36007712
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —125/2565/13-ц

Рішення від 13.12.2013

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Хитрук В. М.

Ухвала від 18.11.2013

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Хитрук В. М.

Ухвала від 18.11.2013

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Хитрук В. М.

Ухвала від 18.11.2013

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Хитрук В. М.

Ухвала від 18.09.2013

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Хитрук В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні