УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2013 року Справа № 876/13704/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
Судової-Хомюк Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові апеляційну скаргу приватного підприємства «Енергія плюс» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17.10.2013 р. в адміністративній справі № 2а-813/6895/13-а за позовом державної екологічної інспекції у Львівській області до приватного підприємства «Енергія плюс» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
В С Т А Н О В И В :
11.09.2013 р. державна екологічна інспекція у Львівській області (далі - ДЕІ у Львівській області) звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просила застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт приватним підприємством «Енергія плюс» (далі - ПП «Енергія плюс») щодо здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а також заборонити експлуатацію стаціонарних джерел (одного котла «Vaillant» та витяжної вентиляції виробничого приміщення), яка здійснюється ПП «Енергія плюс» без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за адресою: м.Львів, вул.Роксоляни, буд.63.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, а саме: з котла «Vaillant», що в процесі роботи спалює природній газ, та витяжної вентиляції виробничого приміщення, в якому проводяться роботи, без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням норм ст.ст.10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17.10.2013 р. позов задоволено.
З таким рішенням суду не погодилось ПП «Енергія плюс» і подало апеляційну скаргу, в якій покликається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не є підставою для застосування спеціальних заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, а саме зупинення діяльності суб'єкта господарювання. Норми матеріального права, на які посилався суд першої інстанції у своїй постанові, встановлюють лише порядок для застосування спеціальних заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
При винесенні оскаржуваної постанови судом не взято до уваги положення Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, який затверджений постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 р. № 2751-ХІІ (далі - Порядок № 2751-ХІІ), яким встановлено підстави для тимчасового призупинення діяльності, пов'язаної з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, клопотань про розгляд справи за їх участю не подали, тому відповідно до п.2 ч. 1 ст.197 КАС України колегія суддів вважає можливим здійснювати розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів вважає, що дана апеляційна скарга є безпідставна і не належить до задоволення з наступних міркувань.
Як видно із свідоцтва про державну реєстрацію серія А00 № 373077, ПП «Енергія плюс» зареєстроване 14.04.2004 року виконавчим комітетом Самбірської міської ради Львівської області як юридична особа.
На підставі наказу від 20.08.2013 р. № 545 і/п та направлення на проведення перевірки від 21.08.2013 - 04.09.2013 року № 1715 ДЕІ у Львівській області провела планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПП «Енергія плюс», про що складено акт перевірки за № 1715/06/1386; акт підписано директором ПП «Енергія плюс» без зауважень.
Перевіркою встановлено порушення ПП «Енергія плюс» вимог природоохоронного законодавства, у тому числі й щодо охорони атмосферного повітря, а саме: проведеним 22.08.2013 р. обстеженням приміщення по вул.Роксоляни, 63 в м.Львові, у якому здійснює свою діяльність ПП «Енергія плюс», виявлено три стаціонарних джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - два газових котли «Vaillant» та витяжну вентиляцію виробничого приміщення, у якому проводяться монтажні роботи (акт обстеження від 22.08.2013 р., а.с. 22).
У акті зазначено, що ПП «Енергія плюс» здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з двох стаціонарних джерел - котла «Vaillant», що в процесі роботи спалює природній газ, та витяжної вентиляції виробничого приміщення, в якому проводяться роботи, без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням норм ст.ст.10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
З метою усунення вказаних порушень ДЕІ у Львівській області видано припис за № 801-06 від 06.09.2013 р., яким зобов'язано ПП «Енергія плюс» до 05.12.2013 р. отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідно до вимог ст.ст.10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що матеріалами справи доведено порушення відповідачем в ході господарської діяльності умов до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, тому є підстави для тимчасової заборони (зупинення) такої діяльності.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 454/2011 (далі - Положення), до повноважень Державної екологічної інспекції України, територіальним органом якої є ДЕІ у Львівській області, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України «Про охорону атмосферного повітря», статтею 10 якого передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни-суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч.5 ст.11 вказаного Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства (ст.12 цього ж Закону).
Як видно із матеріалів справи, фактичних обставин щодо використання ПП «Енергія плюс» стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря без відповідного на це дозволу відповідач не оспорює (підписав акт без зауважень, сплатив штраф, виконує вимоги, викладені у приписі).
Пунктом 4 «в» Порядку № 2751-ХІІ передбачено, що діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
Згідно із ч.5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Так як ПП «Енергія плюс», в порушення норм ст.ст.10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел без відповідних на те дозволів, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про задоволення позову відповідає нормам матеріального права, встановленим обставинам справи і є правильним.
Покликання апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції, при тому, що положення Порядку № 2751-ХІІ не суперечать їм, а повністю з ними узгоджуються.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
У відповідності до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно зі ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198 п.1 ч.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу приватного підприємства «Енергія плюс» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17.10.2013 р. в адміністративній справі № 2а-813/6895/13-а, - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя Р.Й. Коваль
Судді В.В.Гуляк
Н.М.Судова-Хомюк
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2013 |
Оприлюднено | 17.12.2013 |
Номер документу | 36058249 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Коваль Р.Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні