УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа №280/2331/13-ц Головуючий у 1-й інст. Рибнікова М.М.
Категорія 37 Доповідач Галацевич О. М.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2013 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого судді Галацевич О.М.
суддів Широкової Л.В., Борисюка Р.М.,
з участю секретаря судового засідання Ходаківської О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кропивнянської сільської ради Коростишівського району Житомирської області про визнання права власності на частину земельної ділянки у порядку спадкування,
за апеляційною скаргою ОСОБА_1,
на рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 05 листопада 2013 року, -
встановила:
У жовтні 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, у якому просила визнати за нею право власності на ? земельної ділянки в порядку спадкування після смерті брата - ОСОБА_2 В обґрунтування позову зазначила, що після смерті матері - ОСОБА_3, вона та її брат ОСОБА_2 прийняли в рівних частках спадщину у вигляді земельної ділянки НОМЕР_1, площею 3,1202 га, розташованої на території Кропивнянської сільської ради, кадастровий номер 1822583600:07:000:0020 та отримали свідоцтво про право на спадщину на це майно за законом. Своє право на 1/2 частину спадкового майна вона оформила належним чином, проте її брат через тривалу хворобу право власності не оформив. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер. Як єдиний спадкоємець, вона звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, у чому їй відмовлено у зв'язку з тим, що за спадкодавцем право власності на 1/2 частину земельної ділянки не зареєстровано та рекомендовано звернутися до суду.
Рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 05 листопада 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення позову. На думку апелянта, суд не звернув увагу на наявність перешкод в оформленні спадкових прав, визнання їх відповідачем.
Заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та її брат ОСОБА_2 успадкували після смерті матері ОСОБА_3 в рівних частках земельну ділянку НОМЕР_1, площею 3,1202 га, розташовану на території Кропивнянської сільської ради, кадастровий номер 1822583600:07:000:0020, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом (а.с.11).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер та не встиг зареєструвати право власності на успадковану частину земельної ділянки.
25.10.2013 року нотаріус відмовив позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину на ? частину спадкового майна після смерті брата за законом. Зазначив, що право власності останнього на вказане майно не зареєстровано у визначеному законом порядку (а.с.6).
Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано доказів, що ОСОБА_2 зареєстрував у встановленому законом порядку належне йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом право власності на 1/2 частину земельної ділянки, а отже відсутні підстави для задоволення позову.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду, враховуючи наступне.
У відповідності до п. 1 інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» при розгляді справ про визнання права власності на спадкове нерухоме майно у випадках, якщо спадщина прийнята, проте спадкоємцем не було одержано свідоцтво про право на спадщину (ст. 1297 ЦК) або не здійснено державну реєстрацію права на спадщину (ст. 1299 ЦК), слід брати до уваги, що законодавець розмежовує поняття "виникнення права на спадщину" та "виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини", і пов'язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки.
Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов'язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину (статті 1296, 1297 ЦК) та не здійснив його державної реєстрації (ст. 1299 ЦК - в редакції, що діяла на момент відкриття спадщини).
Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 21.02.2005 року за № 19-32/319 «Щодо порядку оформлення документів в разі смерті власника нерухомого майна» встановлено, «що у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку».
Враховуючи, що ОСОБА_2 отримав свідоцтво про право на спадщину після смерті матері, право власності на успадковане майно не зареєстрував, позивачка є єдиною спадкоємицею після його смерті, оформити спадщину після смерті брата в іншій спосіб змоги не має, відповідач право позивачки визнає, колегія суддів приходить до висновку про скасування рішення суду першої інстанції, з ухваленням нового про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів,-
вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 05 листопада 2013 року скасувати, ухваливши нове, яким позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на 1/2 частину земельної ділянки НОМЕР_1, площею 3,1202 га, яка розташована на території Кропивнянської сільської ради Коростишівського району Житомирської області, кадастровий номер 1822583600:07:000:0020 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і з цього ж часу може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий Судді:
Суд | Апеляційний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2013 |
Оприлюднено | 20.12.2013 |
Номер документу | 36137401 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Житомирської області
Галацевич О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні