ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
м.Сімферополь
06 грудня 2013 р. 10:39 Справа №2а-1133/11/6/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Захаровій М.В., за участю представник позивача- Компанейцева Сергія Вікторовича розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖИ.АЙ.ТІ"
до Сімферопольської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів України
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЖИ.АЙ.ТІ" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим від 21.06.2010 року № 0000542301/0, від 21.06.2013року № 0000532301/0, від 21.06.2013 року № 0001021701/0 від 02.09.2010 року № 0001021701/1, від 02.09.2010 року № 0000532301/1, від 02.09.2010 року № 0000542301/1, від 17.11.2010 року № 0001021701/2, від 17.11.2010 року № 0009842301/2, від 17.11.2010 року № 0000542301/2.
Позовні вимоги мотивовані тим, що висновки акту документальної перевірки від 09.06.2010 року № 1078/23-02/35003775, на підставі якого прийняти оскаржувані податкові повідомлення-рішення, не відповідають дійсності та Законам України "Про податок на додану вартість" та "Про оподаткування прибутку підприємств", а також Податковому кодексу України.
Ухвалою суду від 11.04.2011 року призначено по справі судово-економічну експертизу та зупинено провадження у справі.
Ухвалою від 05.11.2013 року поновлено провадження у справі.
Ухвалою від 28.11.2013року було замінено відповідача по справі ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим його правонаступником Сімферопольською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів України.
У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача до суду не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив, заперечень на позов не надав.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представників сторін, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив зібрані докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "ДЖИ.АЙ.ТІ" (далі-Позивач) зареєстроване в Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим .15.03.2007р.
Підприємство взято на податковий облік в органах державної податкової служби за № 2649 від 19.03.2007р.
ТОВ "ДЖИ.АЙ.ТІ" зареєстроване, як платник податку на додану вартість відповідно до Свідоцтва про реєстрацію № 100037094 від 24.04.2007р., індивідуальний податковий № 350037701240.
ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим проведена позапланова документальна невиїзна перевірка ТОВ "ДЖИ.АЙ.ТІ" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.09 по 31.03.10.
За результатами перевірки складений акт від 09.06.2010 року № 1078/23-02/35003775, відповідно до висновків якого встановлено порушення:
п.4.1 ст.4 та п.п. І І.З.І.п.11.3 ст.11, п.8.6 ст.8 , п.5.1, п.п.5.6.1 п.5.6, п.п.5.7.1 п.5.7, п.п.5.2.5 п.5.2 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 83/97-ВР від 03.04.97 встановлено заниження за 2-4 квартал 2009 року всього у сумі 132861 грн., у тому числі за 2 квартал 2009 року заниження в сумі 13 338 грн., за 3 квартал 2009 року заниження в сумі 138423 грн., за 4 квартал 2009р завищення у сумі 18900 грн. та завищення за 1 квартал 2010р. у сумі 30404 грн.
п.п.7.3.1.п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.97 занижено ПДВ у сумі 34277грн., в т.ч. заниження у жовтні 2009р. у сумі 4727 грн., грудні 2009р. у сумі 17113 грн., січні 2010р. у сумі 1320 грн. лютому 2010р. у сумі 5299 грн., березні 2010р у сумі 4825грн.та завищення у вересні 2009 р у сумі 963 грн.
ст. 1, 39 Закону України "Про відходи" від 05.03.98р № 187/98- ВР, п.п.2,3,4,5.3,6,7,9 "Інструкції про порядок обчислення та справляння збору за забруднення навколишнього природного середовища", введеної Постановою КМУ від 01,03.99р за №303, затвердженої спільним Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України 19.07.99р № 162/319 заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 47,47 грн., в т.ч. 2 кв.09р- 7,19 грн., 3 кв.09р- 9,02 грн., 4 кв.09р- 15,91 грн., 1 кв.10р- 15,35 грн.
п.п.8.1.1 п.8.1 ст.8, п.1.2„ п.1.15. ст.1, п.п.9.6.2 п.9.6 ст.9 , п.п.12.1. ст.12. п.7.1 ст.7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-ІV від 22.05.2003. донараховано податок з доходів фізичних осіб у сумі 139570,20 грн.
За результатами акту відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення:
від 21.06.2010 року № 0000542301/0, про збільшена грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 259 501,50 грн., у т.ч. 241 286,00 грн. за основним платежем та 18 215,50 грн. штрафні санкції;
від 21.06.2013року № 0000532301/0 про збільшена грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 149319 грн., у т.ч. 102457 грн. за основним платежем та 46862 грн. штрафні санкції;
від 21.06.2013 року № 0001021701/0 про збільшена грошового зобов'язання податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 418710 грн., у т.ч. 139570,20 грн. за основним платежем та 279140,40 грн. штрафні санкції;
від 02.09.2010 року № 0001021701/1, про збільшена грошового зобов'язання податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 418710 грн., у т.ч. 139570,20 грн. за основним платежем та 279140,40 грн. штрафні санкції;
від 02.09.2010 року № 0000532301/1, про збільшена грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 149319 грн., у т.ч. 102457 грн. за основним платежем та 46862 грн. штрафні санкції;
від 02.09.2010 року № 0000542301/1, про збільшена грошового зобов'язання з ПДВ на загальну суму 48963,00 грн., у т.ч. 32321 грн. за основним платежем та 16642 грн. штрафні санкції;
від 17.11.2010 року № 0001021701/2, про збільшена грошового зобов'язання податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 418710 грн., у т.ч. 139570,20 грн. за основним платежем та 279140,40 грн. штрафні санкції;
від 17.11.2010 року № 0009842301/2, про збільшена грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 122164,5 грн., у т.ч. 84639 грн. за основним платежем та 37525,5 грн. штрафні санкції;
від 17.11.2010 року № 0000542301/2. про збільшена грошового зобов'язання з ПДВ на загальну суму 48963,00 грн., у т.ч. 32321 грн. за основним платежем та 16642 грн. штрафні санкції
Не погодившись з зазначеним висновком та податковими повідомленнями - рішенням, ТОВ "ДЖИ.АЙ.ТІ" звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати як такі, що суперечить діючому законодавству, податкові повідомлення-рішення від 21.06.2010 року № 0000542301/0, від 21.06.2013року № 0000532301/0, від 21.06.2013 року № 0001021701/0 від 02.09.2010 року № 0001021701/1, від 02.09.2010 року № 0000532301/1, від 02.09.2010 року № 0000542301/1, від 17.11.2010 року № 0001021701/2, від 17.11.2010 року № 0009842301/2, від 17.11.2010 року № 0000542301/2.
Оцінюючи правомірність дій ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це
повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у м. Сімферополі АР Крим ДПС № 0006292204 від 18.10.2012 р. № 0006302204 від 18.10.2012р., суд зобов'язаний встановити чи діяв Відповідач на підставі закону, чи являються його дії обґрунтованими, безсторонніми, добросовісними та розсудливими.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Ст.67 Конституції України визначає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Коло платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету в період до 01.01.2011 року були встановлені Законом України "Про податок на додану вартість". Починаючи з 01.01.2011 року з набранням чинності розділу V Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. питання стосовно оподаткування податком на додану вартість врегульовані нормами цього розділу ПКУ.
Згідно з п.п. 1.6 та 1.7 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" податкове зобов'язання - це загальна сума податку, одержана ( нарахована) платником податку у звітному (податковому) періоді, визначена згідно з Законом, а податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язаннязвітного періоду, визначена цим законом. Згідно п.п.7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", який діяв до 01 січня 2011 року, різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду є сумою податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету (при її позитивному значенні) або бюджетному відшкодуванню (при її від'ємному значенні). Аналогічна норма стосовно визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету при позитивному значенні різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду, що діє з 01.01.2011 року, встановлена п.200.1 та п.200.2 ст.200 розділу V ПКУ.
Право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу (п. 198.1 ст.198 ПК України).
Згідно п.п.7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.198.3 ст.198 розділу V ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону (до 01 січня 2011 року) або пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу (після 01 січня 2011 року), протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (до 01 січня 2011 року - п.п.7.5.1 п.7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", після 01 січня 2011 року - п.198.2 ст.198 розділу V ПК України).
Згідно п.п.7.4.5 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", який діяв до 01 січня 2011 року, не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів (послуг) ПДВ, не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту). З 01 січня 2011 року згідно п.198.6 ст.198 розділу V ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Згідно статті 203 Цивільного Кодексу України від 16.01.2003 року №435-ІV (зі змінами та доповненнями) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до частин першої та другої статті 215 Цивільного Кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. -
Згідно статті 228 Цивільного Кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
Відповідно до частини першої статті 216 Цивільного Кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Таким чином, виходячи із приписів вищевказаних норм закону, лише відсутність податкової накладної позбавляє платника податку права на включення до податкового кредиту сплачених (нарахованих) сум податків у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат.
Валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності (п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 р. № 334/94-ВР).
До складу валових витрат включаються: суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті (п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 р. № 334/94-ВР).
Господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою (п. 1.32 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 р. № 334/94-ВР).
Не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку (абз. 4 п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 р. № 334/94-ВР).
Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 р. № 334/94-ВР, із змінами і доповненнями втратив чинність з 1 квітня 2011 року.
Відповідно до п.п. 14.1.27 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VІ, із змінами і доповненнями: витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).
Згідно з п. 138.1 ст. 138 Податкового кодексу України від.2 грудня 2010 р. № 2755- VІ, із змінами і доповненнями: витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із:
витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4. 138.6 - 138.9, підпунктами 138.10.2 - 138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті:
інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу;
крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VІ, із змінами і доповненнями: господарська діяльність - діяльність: особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь- яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно з п. 138.8 ст. 138 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. № 2755- VІ, із змінами і доповненнями: собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг, а саме: прямих матеріальних витрат; прямих витрат на оплату праці;
амортизації виробничих основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг;
загальновиробничі витрати, які відносяться на собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку;
вартості придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг;
інших прямих витрат, у тому числі витрат з придбання електричної енергії (включаючи реактивну);
Відповідно до п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. № 2755-УІ, із змінами і доповненнями: витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Згідно з п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. № 2755-УІ, із змінами і доповненнями: не включаються до складу витрат: витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи (п. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 999 р. № 996-ХІУ).
Первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади (п.2.7. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене Наказом міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88 (далі - Положення №88)).
Форма первинного документа КБ-2в затверджена Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 04.12.2009 р. №554 та рекомендована до використання листом того самого Міністерства №12/19-2-9/11-5008.
Щодо заниження валових доходів в сумі 668 164 гри. в т.ч. 2009 р. 327 608 т.ч. 1 квартал 2010 р. 340 556 грн., завищення валових витрат в сумі 312 930 грн. 2009 р. в сумі 94 511 грн., 1 квартал 2010 р. в сумі 218 419 грн. завищення амортизаційних відрахувань в сумі 3 141 грн. в т.ч. в 2009 р. - грн., 1 квартал. 2010 р. в сумі 522 грн., судом встановлено наступне.
Так, з акту перевірки №1078/23-02/35003775 від 09.06.2010 р. за наслідками планової перевірки ТОВ "Джі Ай Ті" з питання дотримання податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 31.03.2009 р. вбачається, що за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2010 р. "Джі Ай Ті" задекларувало валовий дохід в сумі 7 523 541 грн.
ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим щодо визначення скорегіррованного валового доходу з 01.04.2009 по 31.03.2010р. встановлено його завищення в сумі 12948 грн., в т.ч.: заниження за 2-4 квартал 2009 р. в сумі 327608 грн., зокрема за 2 квартал 2009 р. заниження в сумі 43 940 грн., за 3 квартал 2009 р. заниження в сумі 340 556 грн., в 4 кварталі 2009р. завищення в сумі 56 888 грн.;
- завищення 1 квартал 2010 р. в сумі 340 556 грн.
Відповідно до стор. 01.1 Декларацій "доходи від продажу товарів (робіт, послуг)" показників за період з 01.04.09 р. по 31.03.10 р. в загальній сумі 7 295 350 грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій по внутрішньому перевезенню вантажів.
Судом була проведена перевіркою відображеного показника за період з 01.04.09 р. по 31.03.10 і в сумі 7 295 350 грн. на підставі таких документів: оборотно - сальдова відомість за 2-4 партал 2009 р. і 1 квартал 2010 р., оборотно - сальдових відомостей по бухгалтерських рахнках 311, 361, первинних документів, рахунків-фактур, журналів-ордерів і відомостей рахунках 31 "Рахунку в банках", аналізи бухгалтерських рахунків 703 "Доходи від реаалізації робіт, послуг", 712 "Дохід від реалізації інших оборотних активів", 742 "Дохід від реалізації необоротних активів" встановлено завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників, відображених в рядку 01.1 Декларацій в сумі 12948 грн., в т.ч.:
- заниження за 2-4 квартал 2009 р. в сумі 327 608 грн., зокрема за 2 квартал 2009 р.
- заниження в сумі 43 490 грн., за 3 квартал 2009 р. завищення в сумі 56 888 грн.
- завищення за 1 квартал 2010 р. в сумі 340 556 грн.
Відповідно до акту попередньої документальної перевірки від 28.05.2009 р. № 1092/23- 2 35003775, доповнення № 10 "Реєстр суб'єктів господарювання, з якими ТОВ "Джі Ай Ті" знаходився в господарських відносинах" сальдо рахунків по бухгалтерському рахунку 361 станом на 31.03.2009 р. складає 220 878 грн., в т.ч.
ТОВ "Велес Крим" 0 грн., ТОВ "Скворцово ТД" Дт 76 809,24 грн.; ПП "Крісанов" Дт 66 334, 35 грн.; ТОВ "Яросвіт Агро" Дт 77 734,71 грн.
Так, до суду надані первинні і інші документи ТОВ "Джи.Ай.Ті" в повному обсязі.
Під час розгляду справи, судом була досліджена оборотно-сальдову відомість по бухгалтерському рахунку 361 станом на 01.04.2009р. та за 4 кв. 2009 р.
Виходячи з даних оборотно-сальдову відомість по бухгалтерському рахунку 361 за 4 квартал 2009 р. валовий дохід складає в 4 кварталі 2009 р. 2 154 431,38 грн. (з ПДВ) в т.ч. по ТОВ "Велес Крим" - 100429,23 грн.; ТОВ "Ськворцово ТД" - 1046654,23 грн.; ЧП "Крісанов" - 915 951 грн.; ТОВ "Днтей" - 47304,02 грн.; Монтаж буд - 900 грн.; ТОВ "Яросвіт Агро" - 43192,90 грн.
Всього 2 154 431,38 грн.(з ПДВ) - Ндс=1 795 359 грн.
Таким чином відповідач дійшов необґрунтованого висновку про порушення ТОВ "Джи.Ай.Ті" п. 4.1. ст.4 і п.п.11.3.1.п.11.3.ст.11 Закону "Про оподаткування прибутку підприємства" № 83\97-ВР від 03.04.97 р. у наслідку чого завищено валовий дохід в 4 кв. 2009 р. на 56 888 грн. (1 795 359грн. - 1 852 247грн.) = 56 888 грн.
Виходячи з даних оборотно-сальдової відомості по бухгалтерському рахунку 361 за 1 квартал 2010 р. валовий дохід складає в 1 кварталі 2010 р. 2 648 551,24 грн.(з ПДВ): в т.ч. по ТОВ "Велес Крим" 99 385,87 грн.; ТОВ "Ськворцово ТД" 1 194 161 грн.; ЧП "Кирсанов" 1 267 579 грн.; ТОВ "Антей" 26 982,70 грн.; Монтаж буд 0 грн.;
ТОВ "Яросвіт Агро" 53 587,58 грн.; УЖКХ 6 855,09 грн.
Всього 2 648 551,24 грн. (з ПДВ) - Ндс = 2 207 126 грн.
Так, органами ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим встановлено порушення п. 4.1. ст.4 і п.п.11.3.1.п.11.3.ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємства" № 83\97-ВР від 03.04.97 р., яким підприємством завищено валовий дохід в 1 кв. 2010 р. на 472 038 грн. (2 207 126 грн.- 2 679 164 грн.) = 340 556 грн.
З акту №1078/23-02/35003775 від 09.06.2010 р. за наслідками планової виїзної перевірки ТОВ "Джі Ай Ті" з питання дотримання податкового законодавства за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2009 р. вбачається, що за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2010 р. встановлено завищення валових витрат всього в сумі 312 930 грн., в т.ч. за 2 квартал 2009 р. заниження в сумі 98 208 грн., за 3 квартал 2009 р. завищення в сумі 212 368 грн., за 4 квартал 2009 р. заниження в сумі 19 649 грн., за 1 квартал 2010 р. завищення в сумі 218 419 грн.
ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим була проведена перевірка відображеного показника по рядку 04.1 за період з 01.04.2009 по 31.03.2010 в сумі 5003074 грн. на підставі таких документів: оборотно - сальдових відомостей за 2,3,4 кварталів 2009 г і 1 квартал 2010 р.
За результатами вказаних даних, відповідачем встановлені завищення задекларовані суб'єктом господарювання показників; Декларацій „витрати на придбання товарів (робіт, послуг), окрім визначена і 435 589 грн. В результаті порушення п.п.5.1 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №283/97-вр від 22.05.97 р. і невідповідності даних оборотно- сальдових відомостей: за 2,3,4 кварталів 2009 р. і 1 квартал 2010 р., первинним документам, даним Декларації встановлено:
- заниження витрат в 2 кварталі 2009 р. в сумі 73520 грн. 726690 грн. - 653170грн = 73520 грн.)
- завищення в 3 кварталі 2009 р. в сумі 252 751 грн. [1065985 грн. - 1318736 грн.= 252751 грн.)
- завищення в 4 кварталі 2009 р. в сумі 37939 грн. (1365164 грн. - 1403103 гр. =37 939 грн.)
- завищення в 1 кварталі 2010 р. в сумі 218 419 грн. (1409646 грн. - 1628065 грн.= 218 419 грн.)
Так, органами ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим в рядку 04.3 Декларацій "витрати на оплату праці" показників за період з 01.04.2009 по 31.03.2010 в загальній сумі 899963 грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив нарахування заробітної плати.
Слід зазначити, що відповідачем встановлені порушення п.п.5.6.1 п.5.6 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №283/97-ВР від 22.05.97 р. відповідно до якого: "до складу валових витрат платника податку відносяться витрати на оплат фізичних осіб, які знаходяться в трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати і інших видів заохочень і сходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати, на виплату авторських винагород і виплат за виконання робіт (послуг), згідно договорам цивільно-правового характеру, будь-які інші виплати в грошовій або натуральній формі, встановлені домовленістю сторін" і невідповідності дані до перевірки документів, даних Декларарації.
Проте, судом досліджено відображення показників на підставі наступних документів: оборотно - сальдових відомостей за 2,3,4 кварталів 2009 р. і 1 квартал 2010 р.; оборотно-сальдових відомостей по балансових рахунках № 661,23,91,92, відомостей нарахування зарплати та інших документів, в результаті порушення, відповідно до яких в цілому за перевіряємий період не підтверджено заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників в рядку 04.3 Декларацій в сумі 1 грн., в т.ч. 2 квартал 2009 р. завищення в сумі 7791 грн. 207 3433 грн. - 215 135 грн. =7791 грн., 3 кварталу 2009 р. заниження в сумі 7792 грн. 225846 грн. - 218054 грн. = 7792 грн.
Так, в рядку 04.4 Декларацій "сума страхового збору внесків до фондів державного загальнообов'язкового страхування показників за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010 в загальній сумі 331 651 грн. встановлено, що на формування цих показників в значному об'єму мало вплив нарахування зборів до фондів необов'язкового страхування.
Так, судом були досліджені наступні документи оборотно - сальдових відомостей за 2,3,4 кварталів 2009 р. і 1 квартал 2010 р. ; оборотно - сальдових відомостей по балансових рахунках 651,652,653.656 і інших документів, в результаті порушення п.п.5.7.1 п.5.7 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємтсв" №283/97-ВР від 22.05.97 р. і відповідності даних з перевіркою документів, даним декларації, в цілому за період, що перевіряється, встановлені заниження задекларовані суб'єктом господарювання показників в рядку 04.4 Декларацій в сумі 228 48 грн., в т.ч. -2 квартал 2009 р. завищення в сумі 9162 грн. 78834 грн. - 87996 грн. = 9162 грн.
- 3 квартал 2009 р. заниження в сумі 6299 грн. 84226 грн. - 77927 грн. = 6299 грн.
- 4 квартал 2009 р. заниження в сумі 25711 (86548 грн. - 60837 грн. = 2571 1 грн.)
Перевіркою відображених в рядку 04.6 Декларацій сума податків, зборів (обов'язкових платежів), окрім визначених в 04.4 показників за період з 01.04.2009 по 31.03.2010 в загальній сумі 30 827 грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив нарахування податків.
Проведеною перевіркою відображеного показника за 01.04.2009 по 31.03.2010 в сумі 30827 грн. на підставі документів, вказаних в доповненні №4 до акту перевірки, в результаті порушення п.п.5.2.5 п.5.2 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" і невідповідності дані бухгалтерського (податкового) обліку даним Декларації встановлені заниження задекларовані суб'єктом господарювання показників в рядку 04.6 Декларацій на 37 грн.
- заниження в 2 кварталі 2009 р. в сумі 15 004 грн. (8083 грн. - (-6921 грн.) = 15004 грн.)
- завищення в 3 кварталі 2009 р. в сумі 18027 грн. (5682 грн. - 23709 грн. = 18027)
- заниження в 4 кварталі 2009 р. в сумі 3048 грн. грн. (7806 грн. - 4758 = 3048 грн.)
- заниження в 1 кварталі 2010 р. в сумі 12 грн. ( 9293 грн. - 9281 грн. = 12 грн.)
Перевіркою відображених в рядку 04.13 Декларацій "інші витрати" показників за період з 01.04.2009 по 31.03.2010 в загальній сумі 25 413 грн. встановлено, що на формування цих показників мало сплата відсотків банку обслуговування і відсотків за кредит.
Проведеною перевіркою відображеного показника за 01.04.2009 по 31.03.2010 в сумі 15-13 грн. на підставі документів, вказаних в доповненні №4 до акту перевірки, в результаті невідповідності даних бухгалтерського (податкового) обліку даним Декларації встановлені заниження задекларовані суб'єктом господарювання показників в рядку 2-4 квартал 2009 р. на 99 785 грн., в т.ч. квартал 2009 р. в сумі 26 637 грн., квартал 2009 р. в сумі 44 319 грн., квартал 2009 р. в сумі 28 829 грн.
Так, з акту перевірки від 09.06.2010 р. за наслідками ТОВ "Джі Ай Ті" вбачається, що за період з 01.04.2009 р. - 31.03.2010р. встановлено перевіркою відображені в рядку 07 Декларацій „Сума амортизаційних відрахувань" показників за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2010 р. в загальній сумі 775005 грн. встановлено порушення п.п.8.6.1 п.8.6 ст.8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №283/97-ВР від 22.05.97 р.
Згідно вказаної статті нові норми амортизації основних фондів можуть бути застосовані платником податків з урахуванням наступних умов: на придбання основних фондів понесені (нараховані) платником податків після 01.01.2004 р., відносяться нові основи фонди, тобто які не були в експлуатації
Відповідно до оборотно - сальдовою відомістю по бухгалтерському рахунку 104 "машини і устаткування" і бухгалтерському рахунку 105 "транспортних засобів" на балансі = ТОВ "Джі Ай Ті" враховується
ВАЗ 21009 1988 року випуску балансова вартість на 01.04.09 р. - 6196,50 грн.
Мерседес Бенс 2003 року випуску балансова вартість на 01.04.09 р. - 5904,90 грн.
Volkwagen Caddy 2000 року випуску балансова вартість на 01.04.09 р. - 12312 грн.
Таким чином, згідно п.п.8.6.1 п.8.6 ст.8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №283/97-ВР від 22.05.97 р. ТОВ "Джі Ай Ті" повинно було застосовувати норми амортизаційних відрахувань, які діяли до 01.01.2004 р., а саме до основних засобів 2 групи - 6,25% ( замість 10 %).
Тобто 2 квартал 2009 р. 24 413,40 грн. х 6,25 %= 1525,84 24 413,40 грн. х 10%= 2 441,34 грн., відхилення 915,50 грн.
3 квартал 2009 р. (24 413,40 грн,- 1525,84 грн.) х 6,25%= 1430,47 грн.
( 24 413,40 грн. -2441,34 грн.) х 10%= 2 197,21 грн., відхилення 766,74 грн.
4 квартал в 2009 р. (24 413,40 грн.- 1525,84 грн. - 1430,47 грн.) х 6,25 %= 1341,07 грн. (24 413 40 грн.- 2441,34 грн.- 2197,21) х 10%= 1977,49 грн., відхилення 636,42 грн.
1 квартал в 2010 р. (24 413,40 грн.- 1525,84 грн. - 1430,47 грн.- 1341,07) х 6,25 %= 1257,25 грн. (24 413,40 грн.-2441,34 грн.-2197,21- 1977,49) х 10%= 1779,74 грн., відхилення 522,49 грн.
Усього заниження податку на прибуток по даним ДПІ склало за 2-4 кв. 20 132 861 грн., завишення за 1 кв. 2010 року 30 404 грн. З рішення про розгляд повторної скарги слід, що заниження податку на прибуток по даним ДПІ склало за 2-4 кв. 2009 року 106 185 грн., завишення за 1 кв. 2010 року 21 546 грн. Таким чином, за результами перевірки необхідно було визначити податок на прибуток у сумі 84 639 грн.
Так, судом встановлено, що формування валового доходу по звідних регістрах "бухгалтерського обліку з урахуванням передоплат (першої події КД 361 "Розрахунки з купцями") по ТОВ "ДЖІ АЙ ТИ" за період квітень 2009 р. - березень 2010р. склав за 2-4 кв. 2009 року - 4 703 868,43 грн., за 1 квартал 2010 року - 207 126,00 грн.
Судом, при досліджені оборотів по картах за період квітень-грудень 2009 р., за якими заправлялися автомашини ТОВ "ДЖІ АИ ТІ" встановлено, що 50 відсотків вартості бензину для заправки дегкового атотранспорту склало за 2-4 кв. 2009 рока у сумі 166 695,27 грн., за 1 кв. 2010 р. 49195,73 грн. яка знята при формуванні рядка 04.1. відповідно з п. 5.4.10 Закону України від № 283/97-ВР від 22.05.97 "Про оподаткування прибутку підприємств".
Відповідно до декларацій з прибутку за 1 квартал 2009 року встановлено, що залишкова вартість основних засобів на 01.01.2009 року склала 1 710 939 грн., отже до складу витрат підприємство має право відобразити суму поліпшень основних засобів у 2009 році на суму 171 0 93 грн. відповідно з п. 8.7.1 Закону України від N 283/97-ВР від 22.05.97 "Про оподаткуванні прибутку підприємств".
Під час розгляду справи, судом також досліджені Інвентарні картки обліку основних засобів ТОВ "Джі Ай Ті" по автомобілях ВАЗ 21099 НОМЕР_1 № 87, Мв208 НОМЕР_3 №21 VW Кадик НОМЕР_2 № 126 при дослідженні яких встановлено, що автомобілі ВАЗ 21099 НОМЕР_1, Мв208 НОМЕР_3, VW Кадік АК введені в експлуатацію в 2007-2008 роках.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу встановлено, що автомобіль VW Кадік НОМЕР_2 був придбаний згідно біржового договору № 051982 від 01.04.08 року.
У відповідності с п. 8.6.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" Норми амортизації встановлюються у відсотках до балансової вартості кожній з груп основних фондів на початок звітного (податкового) періоду в наступному розмірі (з розрахунку на податковий квартал): група1-2 відсотки; група 2-10 відсотків; група 3 - 6 відсотків; група і 4 - 15 відсотків.
Платник податку може ухвалити рішення про застосування інших норм амортизація, яка не перевищує норми, визначені цим підпунктом.
Вказане рішення: приймається платником податку на початок звітного податкового року і не може бути змінене протягом такого року; доводиться до зведення податкового органу разом з представленням декларації за перший квартал такого звітного податкового року.
Для платників податку, визнаних монополістами згідно із законом, сума амортизаційних відрахувань немає обов'язковій складовій тарифів, інших видів цін, на їх послуги.
Норми амортизаційних відрахувань, зазначені в статті 8 цього Закону для основних фондів груп 1, 2 і 3, застосовуються щодо витрат, понесених (нарахованих) платником податку після 1 січня 2004 року, здійснюється за нормами амортизація яка діяла до 204 року. При цьому для цілей податкового обліку платники податку зобов'язанні вести окремий облік витрат, понесених у зв'язку з придбанням, спорудою та/або поліпшенням основних фондів, які здійснюються після 1 січня 2004 року, за законом України від 01.07.2004 № 1957 -IV.
З вказаної норми вбачається, що нові норми амортизаційних відрахувань застосовуються до понесених витрат на будівництво, ремонти, споруду основних фондів, понесені підприємством після 01.01.2004 року.
Так, завищення амортизаційних відрахувань в сумі 3 141 грн. (2 619 грн. за 2-4 квартал 2009р. та 522 грн. за 1 кв. 2010р. ) нормативно та наданими документами не підтверджується .
Розбіжність з даними акту у сумі 3 141 грн. у бік збільшення амортизаційних відрахувань утворилась за рахунок того, що в акті перевірки не враховані норми п. 8.6.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Формування фінансового результату по податку на прибуток по ТОВ "ДЖІ АІ ТІ" за період 2-4кв.2010 року розбіжність утворилася з даними акту:
- 131 481,97 грн. у бік зменшення валового доходу за рахунок тог, що в акті не прийнято до уваги перша подія у сумі 239834,12 грн. , у сумі +116473,53 грн., у бік збільшення по приросту- убитку ТМЦ.
+ 341530,17 грн. у бік збільшення валових витрат за рахунок чого визначити не представляється можливим, оскільки суми в акті не розкрити.
Розбіжність з даними акту -116877,44 грн. у бік зменшення податку на прибуток утворилося за рахунок розбіжностей по доходах, витратах і амортизаційних відрахуваннях у сумі 106186 грн. (132-26653), у сумі -10691,44 грн. (15961,56-26653 ) за рахунок розбіжностей з підприємством.
При дослідженні формування фінансового результату по податку на прибуток по ТОВ "ДЖІ АІ ТІ" за період 1кв.2010 року встановлено збиток в сумі 125 112,52 грн.
Так, розбіжність утворилася з даними акту:
- 131 481,97 грн. у бік зменшення валового доходу за рахунок арифмитичної помилки в акті (на стор. 42 в акті дохід склав 2 207 126 грн., до табліці на стор 31 перенесена сума 2 338 608 грн.).
- 42 323,45 грн. у бік зменшення валових витрат.
Заниження податку на прибуток у сумі 84 639 грн. за період 2-4 кв. 20009 року, за 2010 р. наданими на дослідження документами не підтверджується.
Розбіжності з даним акту - 84 639 грн. у бік зменшення утворилися за рахунок розбіжностей по доходах і видатках, а також амортизаційних відрахувань.
Щодо заниження податкового зобов'язання з ПДВ в сумі 63 783 грн. в т.ч. за травень 2009 р. в сумі 17 232 грн., за липень 2009 р. в сумі 6273 грн.. у вересні 2009 р. в сумі 6994 грн., жовтні в сумі 4727 грн., в листопаді 2009 р. в сумі 4862грн., у грудні 2009 р. в сумі 12 251 грн., в січні 2010 грн. в сумі 1320 грн., в лютому 2010 в сумі 5299 р., в березні 2010 р. в сумі 4825 грн., і завищення в сумі 31 462 грн., в т.ч. в квітні 2009 р. в сумі 3773 грн., червні 2009 р. 26 916 грн., і серпні 2009 р. у сумі 773 грн., а також заниження ПДВ до сплати 34 277 грн., у т.ч. заниження у жовтне 2009р.в сумі 4 727 грн., у грудні 2009 р. у сумі 17 113 грн., січні 2010 року у сумі 1 32 грн., у лютому 2010 року у сумі 5 299 грн., березні 2010 року у сумі 4825 грн. та завищення у вересні 2009 року у сумі 963 грн., слід зазначити наступне.
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г)податковий номер платника податку (продавця та покупця місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізично особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України), (пункт 201.1 статті 201 ПКУ)
Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг (пункт 201.4 статті 201 ПКУ). Податкова накладну податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця, (пункт 201.6. статті 201 ПКУ).
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу, (пункт 198.6. статті 198 ПКУ).
У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу (абзац 2 пункт 198.6. статті 198 ПКУ).
Податкові накладні, з яких сформовано невизнаний актом податковий кредит, відображені у реєстрі отриманих та виданих податкових накладних відповідних податкових періодах та внесені до декларації з ПДВ.
При проведені дослідження встановлено, що податковий кредит повністю сформований з вимогами діючого законодавства та підтверджений належним чином оформленими податковими накладними.
Податкові накладні, суми сплаченого (нарахованого) податку, за якими підприємство включило до складу податкового кредиту, оформлені згідно з вимогами чинного законодавства надійшли до підприємства у відповідних періодах, що підтверджується записами у реєстрі отриманих податкових накладних .
Податкові накладні - є звітними податковими документами та одночасно розрахунковими, що підтверджують правомірність включення платником податку сум ПДВ до податкового кредиту.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: - придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; - придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Підпунктом до п. 198.2 ст. 198 ПКУ датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше;
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Пунктом 2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПА України №165 від 30.05.97, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997 року за № 233/2037, встановлює, що податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку в податковому органі і якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
ПКУ не передбачено, що платник податку не має права віднести до податкового кредиту суми ПДВ, за податковими накладними, виписаними контрагентом, який не знаходиться по місцезнаходженню.
З акту перевірки від 09.06.2010 р. вбачається, що перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2010 р. встановлено їх заниження в сум.63783 грн., в т.ч. за травень 2009 р. в сумі 17 232 грн., за липень 2009 р. в сумі 6273 грн., у вересні 2009р. в сумі 6994 грн., жовтні в сумі 4727 грн., в листопаді 2009 р. в сумі 4862 грн., грудні 2009 р. в сумі 12 251 грн., в січні 2010 грн. в сумі 1320 грн., в лютому 2010 р. в сумі 5299 грн., в березні 2010 р. в сумі 4825 грн., і завищення в сумі 31462 грн. в т.ч. в квітні 2009 р. в сумі 3773 грн., червні 2009 р. 26 916 грн., і серпні 2009 р. в сумі 773 грн. (усього заниження 32 321 грн. - 63 783-31 462):
В результаті порушень п. 7.3.1 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" встановлено заниження ПДВ до сплати у розмірі 34 277 грн., у т.ч. заниження у жовтні 2009 р. у сумі 4 727 грн., у грудні 2009 р. у сумі 17 113 грн., січні 2010 р. у сумі 1 320 грн., лютому 2010 року у сумі 5 299 грн., березні 2010 року у сумі 4825 грн. та завишення у вересні 2009 року у сумі 963 грн.
Судом, під час розгляду справи досліджено формування податкового зобов'язання по ПДВ по звідних регістрах бухгалтерського обліку з урахуванням передоплат (першої події КД 361 "Розрахунки з покупцями") по ТОВ "ДЖІ АИ ТІ" за період квітень 2009 р. - березень 2010, яке складає за 2-4 кв. 2009 року- 940 773,69 грн., за 1 кв. 2010 року -441 425,21 грн.
З урахуванням дослідженого вище, розбіжність з даними декларації у розмірі 15 665 грн. утворилася у бік зменшення податкового зобов'язання за рахунок того, що підприємством не враховано перша подія.
Так у результаті визначених податкових зобов'язань з податку на додану вартість по ТОВ "ДЖІ АЙ ТІ" за період квітень 2009р.- березень 2010 р. за даним суду, підприємства і перевірки встановлено наступне: сума ПДВ за 2009 р. за даними суду складає 940 774 грн., за даним підприємства 967 883 грн., за 2010 рік сума ПДВ складає за даним суду 441426 грн., за даними підприємства 429982 грн., тобто розбіжність з даними акту - 47986 грн. утворилася у бік збільшення податкового зобов'язання за рахунок того, що в акті не врахована перша подія, а саме за рахунок розбіжностей по доходах і видатках, а також амортизаційних відрахувань,
При формуванні ПДВ до сплати по ТОВ "ДЖІ ФЙ Т" за період квітень 2009 р. - березень 2010 р., встановлено, що всього за даними бухгалтерського і податкового обліків утворилося від'ємне сальдо розрахунків з бюджетом в сумі -3 384 грн., за 1 квартал 2010 року ТОВ "ДЖІ АЙ ТІ" слід було сплатити до бюджету 60630 грн. ( 17 703+21 171+ 21 756), з урахуванням від'ємного сальдо 57 246 грн. ( 60 630-3384)
ТОВ "ДЖІ АЙ ТІ" за 2-4 кв. 2009 рік перераховано до бюджету 23 725 грн. (3005+1468+19 252) і за 1 квартал 2010 року нараховане 52 570 грн. та перераховане (за даними аналізу рахунку 311 "Розрахунковий рахунок" за період 2-4 кв. 2009 - січень - квітень 2010), таким чином всього нарахування за 2-3 кв. 2009 р. і нарахування за 2010 рік склало 76295 грн.( 52 570+23 725), слід було нарахувати та перерахувати за 2010 рік 57 246 грн. на 01.04.2010 р. ТОВ "ДЖІ АЙ ТІ" надмірно нараховане та перераховано 19 049 грн. (76295-57246).
Розбіжність з даними акту - 34 277 грн. по не донарахуванню податку на додану вартість до сплати у бік зменшення утворилося за рахунок розбіжності за податковим зобов'язанням - 32 321 грн., у сумі - 1 956 грн. за рахунок того, що у висновках акту сума завищення податкового зобов'язання у вересні 2009 року в сумі 963 грн. помилково додано до суми заниження.
Отже, всі суми фактично сплачені і підтверджені податковими накладними, а тому, у позивача не було підстав не включати їх в податковий кредит.
Щодо заниження податку з доходів фізичних осіб в сумі 139 570 грн., судом встановлено наступне.
Відповідно п.п.9.6.2 п.9.6 ст.9 Закону України від 22.05.03р. №889-ІV "Про податок з доходів фізичних осіб", встановлено що придбанням інвестиційного активу зважають операції з внесення платником податку засобів або майна до статутного фонду юридичної особи - резидента до обміну на емітованих їм корпоративні права.
Згідно п.1.31. ст.1 Закону України від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР „ Про оподаткування прибутку підприємств" будь-які операції, які здійснюються згідно договорам купівлі-продажу, міни, постачання, іменуються цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за або компенсацію, незалежно від термінів її надання, а також операції з безоплатно надання товарів вважаються продажем товару.
Згідно п.1.2. ст.1 Закону України від 22.05.03 р. №889-ІV "Про податок з доходів фізичних осіб " із змінами і доповненнями, встановлено що доход - сума будь-яких коштів, вартість - матеріального і нематеріального майна, інших активів, які мають вартість..."
Відповідно з п.1.15. ст.1 Закону України від 22.05.03 р. №889-ІV " Про податок з доходів фізичних осіб " , податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа або представництво -президента - юридичної особи, незалежно від їх організаційно-правового статусу і способу оподаткування іншими податками які зобов'язані налічувати, утримувати і платити цей даток до бюджету від імені і за рахунок платника податку, вести податковий облік і подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести в відповідальність за порушення норм цього Закону.
На підставі п.п.8.1.1 п.8.1 ст.8 Закону України від 22.05.03 р. №889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб " із змінами і доповненнями, податковий агент, який налічує (виплачує) оподатковуваний податком дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку платника податку, утримує податок від суми такого дохід за його рахунок, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Відповідно п.п.12.1. ст. 12 Дохід платника податку від продажу об'єкту рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, встановленою пунктом 7.1 статей 7 цього Закону.
Відповідно з п.7.1 ст.7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб ", ставка податку складає 15 відсотків від об'єкту оподаткування .
Відповідно до ст.3 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність і Україні" № 996-14 від 16.07.99г. бухгалтерський облік є єдиним видом обліку, фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, які використовують грошовий показник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" № 996-14 від 16.07.99г. господарські операції на підставі первинних документах відображаються у зведених регістрах бухгалтерського обліку.
У статті 12 Закону України від 22.05.2003 № 889-ІУ "Про податок з доходів фізичних осіб" описаний порядок оподаткування операцій з продажу майна, операції продажу визначені п. 1.31 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств N 283/97-ВР від 22.05.97 як будь-які операції, які здійснюються згідно договорам покупки - продажу, міни, постачання, і іншим цивільно-правовим договорам, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від термінів її подання, а також операції, з безоплатного надання товарів.
Визначення договору представлене в ст. 626 ЦКУ, відповідно до якого Договором є домовленість двох або більше сторін, направлена на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Закон України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 N 514-VI визначає, що статутний капітал - це капітал товариства, що утворюється з суми номінальної вартості всіх розміщених акцій товариства.
Судом встановлено, що позивач мав господарські взаємовідносини з фізичними особами з ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, якими був зроблений внесок до статутного фонду не в грошовій формі.
Згідно наданих до перевірки документів, а саме згідно приймальний - здавальних актів транспортних засобів, б/н від 01.11.09 р. ОСОБА_4 внесено:
а/м Мерседес - Бенс 814 D, реєстраційний номер НОМЕР_6, "оцінна вартість 150997, грн.,
а/м Мерседес - Бенс 814 D, реєстраційний номер НОМЕР_7, оцінна вартість 150997, грн.,
а/м ОАР 95 ХР 430, реєстраційний номер НОМЕР_8, оцінна вартість 274351,00 грн.,
ОСОБА_5 внесено а/м II Мерседес - Бенс 814 Про, реєстраційний номер НОМЕР_9, оцінна вартість 203126,О0 грн.
ОСОБА_6 внесено а/м Мерседес - Бенс 814 D, реєстраційний НОМЕР_12, оцінна вартість 150997,00 грн., як частини свого внеску до статутного капіталу ТОВ "Джі.Ай.Ти".
Отже, учасниками (засновниками) був зроблений внесок до статутного капіталу ТОВ "Джі.Ай.Ти" у не грошовій формі, згідно приймальний - здавальними актами б/н від 01.11.09 р. на кожен транспортний засіб, який внесений до статутного фонду, наступними учасниками:
ОСОБА_7 на загальну суму 576345,00 грн., ОСОБА_5 на загальну суму 203126,00 грн., ОСОБА_6 на загальну суму 150997,00 грн.
Згідно з сальдовою відомістю сальдо по рахунку 40 "Статутний капітал за станом на 01.04.2009 р. і 31.03.2010 р. складає 10 000 000,00 грн., тобто протягом періоду зміни, що перевіряється, в бухгалтерському рахунку 40 "Статутний капітал" не внесений.
Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада в 1999 р. N 291 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 грудня в 1999 р. за N 893/4186 рахівниць 40 "Статутний капітал" призначено для обліку і узагальнення інформації про стан і рух статутного капіталу підприємства, а кредитом рахунку 40 "Статутний капітал" відображається збільшення статутного капіталу, за дебетом - його зменшення (виключення). Сальдо на цьому рахунку повинне відповідати статутного капіталу, який зафіксований в засновницьких документах підприємства.
З урахуванням зазначеного внески фізичних осіб ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до статутного фонду ТОВ "Джі.Ай.Ти" слід вважати, як продаж рухомого майна і оподатковувати згідно ст. 12 Закону України від 22.05.03 р. №889-ІV "Про податок з доходів фізичних осіб " із змінами і доповненнями.
Враховуючи те, що підприємство, яке в обмін на внесене до його статутного фонду рухоме майно надає фізичній особі корпоративні права, то згідно п.1.15 ст.1 Закону № 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб " із змінами і доповненнями ТОВ "Джі.Ай.Ти" виступає податковим агентом щодо вартості такого майна .
Таким чином, ТОВ "Джі.Ай.Ти" при здійсненні вказаної операції (внесок до статутного фонду не в грошовій формі) був зобов'язаний, як податковий агент утримати податок доходів фізичних осіб в розмірі - 15% від оцінної вартості внесків в не грошовій формі по наступних платниках; ОСОБА_8 сума внеску в не грошовій формі 576345, 00 грн., з яких ПДФО -86451,75 грн., ОСОБА_5 сума внеску в не грошовій формі 203 126,00 грн., з яких ПДФО - 30 468,9 грн., ОСОБА_6 сума внеску в не грошовій формі 150 997,00 грн., з яких ПДФО 22 649,55 грн., загальна сума внеску в не грошовій формі складає 930 468,00 грн., з яких ПДФО 139570,20 грн. (930468*15% = 139570,20).
Відповідно до протоколу № 11 зборів учасників ТОВ "Дж; 05.06.09р. вбачається, що прийняте рішення пункти 3.3 і 3.4 Статуту викласти в редакції :
" 3.3Для забезпечення діяльності Товариства за рахунок внесків Учасників формується Статутний капітал у розмірі 10 930 468 грн.
3.4 У формуванні Статутного капіталу Суспільства беруть участь своїми і майном:
ОСОБА_9 8 000 000 грн.;
ОСОБА_10 2 000 000 грн.;
ОСОБА_7 а.м. Мерседес-бенц 814 D, реєстраційний номер НОМЕР_10, оцінна вартість 576 345 грн.;
ОСОБА_5 а.м. Мерседес-бенц 814 D, реєстраційний номер НОМЕР_9, оцінна вартість 203 126 грн.;
ОСОБА_6 а.м Мерседес-бенц 814 D, реєстраційний НОМЕР_12 , оцінна вартість 150 997 грн.".
Також, судом встановлено, що Статут підприємтсва зареєстрований 03.04.04 р., статутний фонд згідно Статуту склав 10 000 000 грн., засновниками є ОСОБА_9 8 000 000 грн. і ОСОБА_10 2 000 000 грн., з наданих до Статуту змін від 23.07.09г. вбачається, що склад учасників змінений, а саме:
ОСОБА_9.8 000 000 грн.;
ОСОБА_10 2 000 000 грн.;
ОСОБА_7-а.м. Мерседес-бенц 814 D, реєстраційний номер НОМЕР_10, оцінна вартість 576 345 грн.;
ОСОБА_5 а.м. Мерседес-бенц 814 D, реєстраційний номер НОМЕР_11, оцінна вартість 203 126 грн.;
ОСОБА_6 а.м. Мерседес-бенц, регистрационний номер НОМЕР_12, оцінна вартість 150 997 грн.
Статутний капітал склав 10 930 468 грн..
Наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291 "Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій" облік даних по формуванню статутного капіталу в бухгалтерському обліку здійснюється на рахунку рахунок 40 "Статутний капітал".
Рахунок 40 "Статутний капітал" призначено для обліку і узагальнення інформації про стан і тух статутного капіталу підприємства.
За кредитом рахунку 40 "Статутний капітал" відображається збільшення статутного капіталу, за дебетом - його зменшення (виключення). Сальдо на цьому рахунку повинне відповідати розміру статутного капіталу, який зафіксований в засновницьких документах підприємства.
Рахунок 46 "Неоплачений капітал" призначено для узагальнення інформації про зміни у складі неоплаченого капіталу підприємства.
За дебетом рахунку відображається заборгованість засновників (учасників) господарського товариства за внесками до статутного капіталу підприємства, за кредитом - погашення заборгованості за внесками до статутного капіталу.
Відповідно до Наказу Мінфіну від 5 0.11.1999 № 291 "Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій" ведеться облік транспортних засобів на субрахунку 105 "Транспортні засоби".
Згідно з оборотно - сальдовою відомістю за 1 кв. 2010 р. встановлено, що статутний капітал відбитий в бухгалтерському обліку підприємства в сумі 10 000 000 грн., при дослідженні оборотно - сальдовій відомості по рахунку 46 "Неоплачений капітал" за період 1 кв. 2010 р. встановлено, що на 31.03.2010 року відображена заборгованість учасників за внесками до статутного капіталу у сумі 6 748 089,52 грн.
Збільшення статутного капіталу на 930 468 грн. в наданих документах не встановлено. При зіставленні аналізів рахунків 1521 "Придбання основних засобів" і 10 "Основні засоби" за період 2-4 квартал 2009 року - 1 квартал 2010 року приходу основних засобів від учасників (кореспонденція ДТ ,521,10-КД 46) не встановлено.
З оборотно - сальдової відомісті за 2-4 кв. -1 кв. 2010 р. по рахунку 105 "Транспортні засоби" об'єктів аналітичного обліку "Мерседес-бенц 814 Д" у кількості 3 штук не встановлено.
Крім того, відповідно до бухгалтерської довідки позивача, зазначені транспортні засоби не значаться на балансі підприємства.
Судом встановлено, що відображення машин у статутному капіталі підприємства в бухгалтерському обліку за 2-4 кв. -1 кв. 2010 р. не зачиться.
Таким чином, в тому випадку якщо господарська операція не відображена в бухгалтерському обліку підприємства, то підстави для відображення її в податковому обліку підприємства відсутні.
Операції по внеску до статутного фонду є частиною корпоративного права, яке визначається як право власності на частинку (пай) в статутному фонді юридичної особи, створеної відповідно до законодавства про господарські суспільства, включаючи право на управління і отримання відповідної частинки прибутку даної юридичної особи і не є договором в понятті ЦКУ.
Крім того, посилання в акті на порушення ТОВ "ДЖІ.АЙ.ТІ" п. 9 Закону України від 22.05.2003 № 889-ІV "Про податок з доходів фізичних осіб" не обґрунтовано, оскільки облік інвестиційних доходів веде сам платник податку, тобто особа, яка вносить внесок до статутного фонду по п. 9.6.1 цього Закону, а саме облік фінансових результатів операцій інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат., у п.9.6.2 вказаного Закону описаний порядок, який застосовується при розрахунку інвестиційного доходу самим платником податку тобто тією фізичною особою, яка вносить майно до статутного капіталу.
Висновки в акті про донарахування податку з доходів фізичних осіб в сумі 139 570,20 грн. нормативно та документально не підтверджуються.
Розбіжність з даними акту - 139 570,20 грн. у бік зменшення податку з доходів фізичних осіб утворилася за рахунок того, що в акті не врахований факт, що при формування фінансових результатів операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, відсутність цивільно-правових відносин по внеску в статутний капітал, а також не враховано, що машини до статутного капіталу не внесені в бухгалтерському обліку підприємства.
Таким чином, висновки ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим викладені в акті перевірки № 1078/23-02/35003775 від 09.06.2010р. щодо заниження податку з доходів фізичних осіб ТОВ "ДЖИ.АЙ.ТІ" за період з 01.04.2009 - р. по 31.03.2010 р. нормативно та документально не підтверджується.
Крім того, судом встановлено, що товари, роботи (послуги), визначені за актом перевірки ТОВ "ДЖИ.АЙ.ТІ", використовувались у його господарській діяльності, що підтверджується наступним.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п. п. 1.2 п.1, п.п.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95р №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95р. за № 168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999р. № 996-ХІУ (із змінами та доповненнями) встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку.
Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Отримані товари (роботи послуги) використовувалися позивачем у його господарській діяльності.
Це підтверджено документами первинного та регістрами бухгалтерського та податкового обліку (реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, податкові накладні, акти виконаних робіт, виписки банку, та інше).
Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів (абз.2 п.2.1 р.2 Положення №88). Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст. 1 Закону № 996).
Відповідно п.2 ст. 9 Закону № 996 первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату і місце складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи повинні бути складені в момент здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її завершення (п.1. ст. 9 Закону №996).
Згідно Національного Класифікатора України, прийнятого наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 № 375 (із змінами і поповненнями) економічна діяльність - процес виробництва продукції (товарів і послуг), який здійснюється з використанням первинних ресурсів: сировини, матеріалів, устаткування, робочої сили, технологічних процесів і т.д. Економічна діяльність характеризується витратами на виробництво, процесом виробництва та випуском продукції.
Понесені витрати в бухгалтерському обліку відображаються одночасно з отриманням доходу, у тому числі доходом є збільшення активів.
Використання отриманнях ТМЦ, послуг, робіт у власній господарській діяльності підприємства підтверджується приходом ТМЦ у складі активів підприємства у зведених бухгалтерських регістрів, а робіт, послуг у складі витрат також у зведених бухгалтерських регістрів.
Крім того, з висновку експерта № 40 від 30.10.2013 року вбачається, що висновки ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим, по взаємовідносинам по операціях з вищевказаними контрагентами викладені в акті позапланової документальної невиїзної перевірки № 1078/23-02/35003775 від 09.06.2010 року щодо заниження податку на прибуток, заниження податку на додану вартість та заниження податку з доходів фізичних осіб документами первинного бухгалтерського та податкового обліку, не підтверджуються.
Суд знаходить висновок експерта обґрунтованим та підтвердженим у ході судового розгляду справи, приймає його як належний доказ, в доведеності якого сумнів не виникає.
В свою чергу, ч. 2 ст. 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, така позиція контролюючого органу, яка викладена в акті перевірки № 1078/23-02/35003775 від 09.06.2010 року, суперечить ст. 61 Конституції України згідно до якої юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, а тому не може бути підставою для притягнення ТОВ "ДЖІ.АЙ.ТІ" до відповідальності у вигляді збільшення податкового зобов'язання з податку на додану вартість, збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток та заниження податку з доходів фізичних осіб.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог до ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим про визнання протиправним та скасування як таких, що суперечить діючому законодавству податкових повідомлень - рішень від 21.06.2010 року № 0000542301/0, від 21.06.2013року № 0000532301/0, від 21.06.2013 року № 0001021701/0 від 02.09.2010 року № 0001021701/1, від 02.09.2010 року № 0000532301/1, від 02.09.2010 року № 0000542301/1, від 17.11.2010 року № 0001021701/2, від 17.11.2010 року № 0009842301/2, від 17.11.2010 року № 0000542301/2 та задоволення адміністративного позову.
У зв'язку з цим, також необґрунтованим є застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Отже, судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду у розмірі 3,40 грн. підлягає поверненню на його користь з Державного бюджету України
У зв'язку зі складністю справи судом 06.12.2013 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 11.12.2013 року постанову складено у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим від 21.06.2010 року № 0000542301/0.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим від 21.06.2013року № 0000532301/0.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим від 21.06.2013 року № 0001021701/0
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим від 02.09.2010 року № 0001021701/1,
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим від 02.09.2010 року № 0000532301/1,
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим від 02.09.2010 року № 0000542301/1,
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим від 17.11.2010 року № 0001021701/2,
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим від 17.11.2010 року № 0009842301/2,
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сімферопольському районі АР Крим від 17.11.2010 року № 0000542301/2.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖИ.АЙ.ТІ" 3,40 грн. зі сплати судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Латинін Ю.А.
Суд | Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2013 |
Оприлюднено | 25.12.2013 |
Номер документу | 36261848 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Дадінська Тамара Вікторівна
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Дадінська Тамара Вікторівна
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Латинін Ю.А.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Латинін Ю.А.