Рішення
від 19.12.2013 по справі 904/8197/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19.12.13р. Справа № 904/8197/13

За позовом Прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаманд-Ленд", м. Дніпропетровськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Ліпинський О.В.

Представники:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

за участю прокурора: Захарчук В.О., посв. № 012333 від 01.11.2012р.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради з позовною заявою, в якій з урахуванням поданих уточнень просить суд:

Внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 23.09.2003 року укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Діаманд-Ленд", посвідченого приватним нотаріусом ДМН Сусловою Н.Б. та зареєстрований в реєстрі за №7589, виклавши його в такій редакції:

п. 1.3. „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 08.10.2013 рок, становить 2 703 395 грн. 43 коп."

п. 3.1. Договору - виключити.

п. 3.2. „Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (з гривнях) у розмірі, 81 101 грн. 85 коп. не є сталою та може змінюватися у разі зміні нормативної грошової оцінки земельної ділянки і обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року".

Представник Позивача, який був присутній у попередньому судовому засіданні позов прокурора підтримав та просив суд задовольнити його в повному обсязі.

Відповідач явку уповноваженого представника у судові засідання не забезпечив, витребуваних доказів не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення (а.с. 35).

Згідно ст. 75 ГПК України суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 19.12.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення згідно зі ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника прокурора, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 18.06.2003 року № 122/10 між Дніпропетровською міською радою (Орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Діаманд-Ленд" (Орендарем) 23.09.2003 року був укладений договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір), посвідчений нотаріусом ДМНО Сусловою Н.Б. та зареєстрований в реєстрі за №7589 та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 06.10.2003р. за № 4330 (надалі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду на умовах цього договору земельну ділянку площею 0, 1411 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, узв. Лоцманський, 6, для фактичного розміщення нежитлових будівель, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кадастровим номером 1210100000:03:217:0047 згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Земельна ділянка передається до 18.06.2018р. (п. 2.1 Договору).

Згідно п. 1.3. Договору грошова оцінка частки земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладання цього договору 965633 грн. 29 коп.

Відповідно до п. 3.1. Договору сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 144 848, 00 грн.

Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейстка за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року. (п. 3.2. Договору).

Пунктом 3.3. Договору передбачено, що розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 вказаного кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині (п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України).

Прокурор вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до спірного договору оренди.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

На виконання вимог Податкового кодексу України, 02.02.2011 року Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.2011 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства". Згідно п. 1 резолютивної частини зазначеного рішення визначено, що до моменту прийняття міською радою рішень про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання, розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками, встановлюється у мінімальному її розмірі, визначеному Податковим кодексом України.

Міською радою було здійснено пропозицією про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог Податкового кодексу України та Рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8. Дана пропозиція була опублікована в офіційному виданні Дніпропетровської міської ради (газета "Наше Місто від 22.02.2011р. №26 (3306) відповідно до повідомлення Відповідачу необхідно було у двотижневий строк з моменту публікації (до 08.03.2011р.) звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладання додаткового договору. Проте у строк, визначений повідомленням, Відповідач відповіді на вказану вимогу не надав, додатковий договір не підписав.

На час розгляду справи доказів щодо приведення договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України, сторонами суду не надано.

Згідно доданого Прокурором витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.10.2013р. № 20/20-9911/4 нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 08.10.2013р., яка є предметом спірного договору, становить 2 703 395 грн. 43 коп. (а.с.27).

Прокурор просить внести зміни до Договору оренди землі, визначивши в ньому конкретний розмір орендної плати, який у свою чергу визначається від розміру нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки. Згідно наданого у справу розрахунку, складеного з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та вимог Податкового кодексу України, розмір річної орендної плати за договором становить - 81 101, 85 грн.

На підставі викладеного з урахуванням встановлених обставин, заявлені прокурором вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить із наступного.

Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

Отже нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Згідно приписів ст. 49 ГПК України, витрати у справі покладаються на Відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 32, 33, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни до п. 1.3 Договору оренди земельної ділянки від 23.09.2003 року укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Діаманд-Ленд", посвідченого приватним нотаріусом ДМН Сусловою Н.Б. та зареєстрований в реєстрі за №7589, виклавши його в такій редакції "п. 1.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 05.10.2013 рок; становить 2 703 395 грн. 43 коп."

Пункт 3.1 Договору оренди земельної ділянки від 23.09.2003 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Діаманд-Ленд", посвідченого приватним нотаріусом ДМНО Сусловою Н.Б. т; зареєстрований в реєстрі за №7589 виключити.

Внести зміни до п. 3.2. Договору оренди земельної ділянки від 23.09.2003 року укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Діаманд-Ленд", посвідченого приватним нотаріусом ДМНО Сусловою Н.Б. та зареєстрований в реєстрі за № 7589, виклавши його в такій редакції: "п. 3.2. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (з гривнях) у розмірі, 81 101 грн. 85 коп. не є сталою та може змінюватися у разі зміні нормативної грошової оцінки земельної ділянки і обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року".

Сягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаманд-Ленд" (49000, м. Дніпропетровськ, узв. Лоцманський, 6, код ЄДРПОУ 32007646) на користь Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, р/р 31214206783005 у відділенні банку ГУ ДКСУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012, КБКД 22030001) 1 147 грн. 00 коп. судового збору, видати наказ.

Суддя О.В. Ліпинський Повне рішення складено 24.12.2013

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення19.12.2013
Оприлюднено25.12.2013
Номер документу36264045
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/8197/13

Рішення від 19.12.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 05.12.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 12.11.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 23.10.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні