Черкаський районний суд Черкаської області
Справа № 707/3185/13-ц
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2013 року Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Василенка В.В.
при секретарі Царенко Т.М.
за участю прокурора Цимбала С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Черкаси цивільну справу за позовом Черкаського міжрайонного екологічного прокурора до Червонослобідської сільської ради Черкаського району та ОСОБА_1, третя особа - Державна інспекція сільського господарства у Черкаській області про визнання незаконним рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району та недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, -
в с т а н о в и в:
Черкаський міжрайонний екологічний прокурор звернувся до суду з позовною заявою до Червонослобідської сільської ради Черкаського району та ОСОБА_1, третя особа - Державна інспекція сільського господарства у Черкаській області про визнання незаконним рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району та недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.
Свої позовні вимоги мотивував тим, що перевіркою Черкаської міжрайонної екологічної прокуратури з питань дотримання земельного та водного законодавства при передачі земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 встановлено, що відповідно до рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 15.07.2011 року № 11-10 «Про приведення у відповідність користування земельною ділянкою СТ «Дніпро» та надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою земельних ділянок» надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою 83 громадянам в межах с. Червона Слобода Черкаського району.
На підставі рішенням Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 12.01.2012 року № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно з матеріалів технічної документацї із землеустрою, розроблених ПП «Гарант», затверджено технічну документацію із землеустрою, щодо оформлення права власності на земельні ділянки громадян та незаконно надано у приватну власність 63 громадянам земельні ділянки, в тому числі і ОСОБА_1
Вважає, що рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 12.01.2012 року № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно з матеріалів технічної документацї із землеустрою, розроблених ПП «Гарант» та державний акт серія ЯК № 438346 від 10.02.2012 року про право власності на земельну ділянку площею 0,0551 га виданий ОСОБА_1 є незаконними, оскільки Червонослобідською сільською радою був порушений порядок відведення земельної ділянки, зокрема не був розроблений та затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не була проведена державна експертиза землевпорядної документації, чим порушені вимоги ст.ст. 118, 186-1 ЗК України, ст.ст.50, 62 ЗУ «Про землеустрій». Передача земельної ділянки ОСОБА_1 була проведена з порушенням порядку, передбаченого ст.ст. 20, 118, 186-1 ЗК України, зокрема Червонослобідською сільською радою з порушенням встановленого порядку у своєму рішенні фактично змінено цільове призначення землі із земель рекреаційного призначення на землі сільськогосподарського призначення. Крім цього технічна документація не була погоджена із Управлінням водних ресурсів, відділом охорони культурної спадщини Департаменту культури Черкаської облдержадміністрації, Департаментом екології та природних ресурсів Черкаської облдержадміністрації.
Частина земельної ділянки наданої у приватну власність ОСОБА_1 розташована у безпосередній близькості із акваторією Кременчуцького водосховища та знаходиться у межах її прибережної захисної смуги, що підтверджується даними Публічної кадастрової карти України та є порушенням ст.ст. 60, 61 ЗК України та ст.ст. 88, 89 Водного Кодексу України, та згідно ч.4 ст.83 ЗК України не може передаватись у приватну власність.
На підставі рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 12.01.2012 року № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно з матеріалів технічної документацї із землеустрою, розроблених ПП «Гарант» було видано ОСОБА_1 державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0551 га серії ЯК № 438346 від 10.02.2012 року з грубим порушенням чинного законодавства, тому виданий акт повинен бути визнаним судом недійсним. Просить визнати незаконним та скасувати рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 12.01.2012 року № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно з матеріалів технічної документацї із землеустрою, розроблених ПП «Гарант» в частині припинення права постійного користування земельною ділянкою та надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0551 га, що розташована в с. Червона Слобода Черкаського району Черкаської області; визнати недійсним та скасувати державний акт серії ЯК № 438346 від 10.02.2012 року на право власності на земельну ділянку, площею 0,0551 га, виданий ОСОБА_1.
В судовому засіданні прокурор Цимбал С.В. підтримав вимоги позовної заяви, просив позов задовольнити: визнати незаконним та скасувати рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 12.01.2012 року № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно з матеріалів технічної документацї із землеустрою, розроблених ПП «Гарант» в частині припинення права постійного користування та надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0551 га, що розташована в с. Червона Слобода Черкаського району Черкаської області; визнати недійсним та скасувати державний акт серії ЯК № 438346 від 10.02.2012 року на право власності на земельну ділянку, площею 0,0551 га, виданий ОСОБА_1 та скасувати державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку та стягнути з відповідачів на користь держави судові витрати.
Відповідачі представник Червонослобідської сільської ради Черкаського району, ОСОБА_1 та представник третьої особи - Державної інспекції сільського господарства у Черкаській області в судове засідання повторно не з’явились, хоча про час і місце його проведення повідомлялись в установленому законом порядку, що підтверджується даними рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень.
Зі згоди представника позивача суд вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі ст.224 ЦПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача з приводу заявлених вимог, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини і вважає, що дана позовна заява підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 15.07.2011 року № 11-10 «Про приведення у відповідність користування земельною ділянкою СТ «Дніпро» та надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою земельних ділянок» надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою 83 громадянам в межах с. Червона Слобода Черкаського району Черкаської області.
Рішенням Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 12.01.2012 року № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно з матеріалів технічної документацї із землеустрою, розроблених ПП «Гарант», затверджено технічну документацію із землеустрою, щодо оформлення права власності на земельні ділянки громадян та надано у приватну власність 63 громадянам земельні ділянки, в тому числі і ОСОБА_1
На підставі рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 12.01.2012 року № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно з матеріалів технічної документацї із землеустрою, розроблених ПП «Гарант» ОСОБА_1 10.02.2012 року отримала державний акт серії ЯК № 438346 на право власності на земельну ділянку площею 0,0551 га.
Рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 15.07.2011 року № 11-10 «Про приведення у відповідність користування земельною ділянкою СТ «Дніпро» та надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою земельних ділянок» яким надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою 83 громадянам в межах с. Червона Слобода Черкаського району в тому числі і ОСОБА_1, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.07.2012 у справі № 2-а3/12 визнано протиправним щодо надання дозволу 83 особам на розробку технічної документації із землеустрою земельних ділянок в межах с. Червона Слобода.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.02.2013 року постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26.07.2012 року по справі № 2а-3/12, було залишено без змін.
Скасування рішення Червонослобідської сільської ради від 15.07.2011 № 11-10, свідчить не лише про порушення сільрадою порядку відведення земельних ділянок, ще на стадії надання дозволу на розробку землевпорядної документації, а також виключає можливість прийняття рішення щодо розпорядження земельною ділянкою.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України та повинні включати у тому числі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Але даний проект землеустрою не містить чинного рішення сільської ради про надання відповідного дозволу.
Частиною першою ст. 21 ЦК України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, в тому числі способом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Статтею 118 Земельного Кодексу України (чинної на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія).
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідності до ст.19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Відповідно до ст. 126 ЗК України ( в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Частиною першою ст. 155 ЗК України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Судом встановлено, що відповідачами був порушений порядок відведення спірної земельної ділянки, зокрема не був розроблений та затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не була проведена державна експертиза землевпорядної документації, чим порушені вимоги ст.ст. 118, 186-1 ЗК України, ст.ст. 50, 62 ЗУ «Про землеустрій».
Передача земельної ділянки ОСОБА_1 була проведена з порушенням порядку, передбаченого ст.ст. 20, 118, 186-1 ЗК України, зокрема Червонослобідською сільською радою з порушенням встановленого порядку у своєму рішенні № 19-25 від 12.01.2012 року фактично змінено цільове призначення землі із земель рекреаційного призначення на землі сільськогосподарського призначення. Крім цього, технічна документація не була погоджена із Управлінням водних ресурсів, відділом охорони культурної спадщини Департаменту культури Черкаської облдержадміністрації, Департаментом екології та природних ресурсів Черкаської облдержадміністрації.
Надана ОСОБА_1 земельна ділянка знаходиться у межах нормативно визначеної 100 метрової прибережної захисної смуги Кременчуцького водосховища річки Дніпро, що підтверджується актом обстеження земельної ділянки від 10.10.2013 № 15, складеного Державною інспекцією сільського господарства у Черкаській області. Тому, надання вказаної земельної ділянки у власність ОСОБА_1 є порушенням ст.ст. 60, 61 ЗК України та ст.ст. 88, 89 Водного кодексу України. Прибережна захисна смуга Кременчуцького водосховища відноситься до категорії земель водного фонду та згідно п. ґ) ч. 4 ст. 83 Земельного кодексу України не може передаватись у приватну власність.
З урахуванням вищезазначеного, передача у власність ОСОБА_1 земельної ділянки на підставі рішення Червонослобідської сільської ради № 19-25 від 12.01.2012 року відбулася з численними порушеннями норм чинного законодавства, а отже вказане рішення ради в частині передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення садівництва, площею 0,0551 га, що розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району - є протиправним і підлягає скасуванню.
Суд враховує, що частинами першою та другою статті 116 ЗК України визначено, що громадяни і юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною першою ст. 116 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Таким чином, державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. У спорах, пов'язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки.
Згідно із частиною третьою статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Частиною першою ст. 155 ЗК України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Тому суд вважає, що рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району від 12.01.2012 року № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно з матеріалів технічної документацї із землеустрою, розроблених ПП «Гарант» в частині надання у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0551 га - є таким, що прийняте з порушенням діючого законодавства, порушує інтереси держави, тому його необхідно визнати протиправним і скасувати. Дана позовна вимога є доведеною, обґрунтованою і підлягає до задоволення.
Враховуючи, що державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0551 га серії ЯК № 438346 від 10.02.2012 року був виданий ОСОБА_1 на підставі вказаного рішення Червонослобідської сільської ради, яке прийнято з грубим порушенням чинного законодавства, тому вказаний акт необхідно визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію права власності на дану земельну ділянку.
Суд вважає, що позовна вимога прокурора зобов’язати ОСОБА_1 повернути Червонослобідській сільській раді за актом прийому-передачі отриману земельну ділянку, площею 0,0551 га, не підлягає до задоволення, оскільки є необґрунтованою, недоведеною і передчасною. Позивач не обґрунтував і не довів на підставі якої саме норми закону необхідно зобов’язати відповідача повернути земельну ділянку, оскільки статтями 140, 143 Земельного кодексу України передбачені підстави припинення права власності на земельну ділянку, які не стосуються даних правовідносин. Спосіб повернення земельної ділянки в даному випадку - за актом прийому-передачі, що вказано прокурором, також не передбачений жодною нормою закону. При оформленні земельної ділянки відповідачкою не підписувалось будь-яких актів приймання-передачі земельної ділянки, а підписувався акт передачі межових знаків, що наявний в матеріалах справи. Крім цього, вказана позовна вимога прокурора фактично заявлена в інтересах Червонослобідської сільської ради, однак прокурор звернувся до суду не в інтересах сільської ради, яка є відповідачем по справі.
З відповідачів необхідно стягнути на користь держави судові витрати, а саме судовий збір в сумі 229 грн. 40 коп., від сплати якого звільнений позивач.
Таким чином, позовні вимоги прокурора підлягають до часткового задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 144 Конституції України, ст.ст. 20, 60, 61, 83, 116, 118, 152, 155, 186-1 Земельного кодексу України, ст.ст. 88, 89 Водного кодексу України, ст.ст. 50, 62 ЗУ «Про землеустрій», ст. ст. 16, 328 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 88, 208, 209, 213-215, 224 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в :
Позов Черкаського міжрайонного екологічного прокурора задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області № 19-25 від 12.01.2012 року в частині передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення садівництва, площею 0,0551 га, що розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
Визнати недійсним державний акт серії ЯК № 438346 від 10.02.2012 року на право власності на земельну ділянку, площею 0,0551 га, виданий ОСОБА_1 та скасувати державну реєстрацію права власності на дану земельну ділянку, кадастровий № 7124989000:02:006:0123.
Стягнути з ОСОБА_1 та Червонослобідської сільської ради Черкаського району на корить держави судові витрати по справі в сумі 229 гривень 40 копійок, по 114 гривень 70 копійок з кожного.
В решті позовних вимог Черкаського міжрайонного екологічного прокурора - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя:
ОСОБА_2
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 36400949 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Василенко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні