ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-3228/10/1970
"21" жовтня 2010 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Дерех Н.В.
секретаря Вальчук І.М.
за участю: представника позивача Киринюк З.І.
представника відповідача Сампари Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод»до Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання дій протиправними, скасування розпорядження та зобов'язання відповідача вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод»(на далі позивач, ТзОВ «Микулинецький хлібзавод») звернулося до суду з адміністративним позовом до Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (на далі відповідач) про визнання дій щодо відмови у зупиненні обігу акцій ВАТ «Микулинецький хлібзавод»протиправними, скасування розпорядження № 12-В від 21 серпня 2010 року про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій та зобов'язання Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийняти розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією ВАТ «Микулинецький хлібзавод».
В судовому засіданні представник позивача подав клопотання, про уточнення позовних вимог та просив визнати протиправними дії Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в питанні відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Микулинецький хлібзавод», скасувати розпорядження № 12-В від 21 серпня 2010 року про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій та зобов'язання Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийняти розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією ВАТ «Микулинецький хлібзавод».
Представник позивача ТзОВ «Микулинецький хлібзавод»в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, з мотивів, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити, пояснивши, що ТзОВ «Микулинецький хлібзавод»не погоджується з прийнятим Розпорядженням № 12-В від 21 серпня 2010 року Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Микулинецький хлібзавод», і вважає, що дане розпорядження суперечить вимогам Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій із змінами, яке затверджено рішенням ДКЦРФР № 222 від 30 грудня 1998 року, Закону України "Про господарські товариства", Цивільному кодексу України.
Представник позивач стверджує, що при державній реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю, що створюється у результаті перетворення акціонерного товариства, товариством з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод»позивачем виконані вимоги Цивільному кодексу України, Закону України "Про господарські товариства", Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.
Отже, позивач наполягає на тому, що розпорядження №12-В від 21 серпня 2010 року про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій є незаконним, суперечить чинним нормативним актам законодавства і підлягає скасуванню.
Представник відповідача Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку проти позовних вимог заперечила, обґрунтовуючи тим, що 21 серпня 2010 року Уповноваженою особою комісії - начальником управління комісії винесено Розпорядження № 12-В про відмову в зупинені обігу акцій ВАТ«Микулинецький хлібзавод»в межах повноважень та з підстав передбачених п. б п. 8 розділу 1 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222 у редакції від 14.07.2005 року № 398 відмова в зупиненні обігу акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій складається у разі порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства. Крім того, учасниками ТзОВ, що створюється в результаті перетворення ВАТ, можуть бути тільки акціонери товариства, що прийняли рішення про перетворення (на дату прийняття такого рішення) та які обміняли належні їм акції на частки в статутному капіталі ТОВ, що створюється. За таких обставин акціонерне товариство може прийняти рішення про перетворення в ТзОВ лише за умови, що кількість його акціонерів не перевищує 10 осіб на дату проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийняте відповідне рішення. При цьому розмір статутного фонду ТзОВ, що створюється повинен дорівнювати статутному фонду ВАТ, яке перетворюється у ТзОВ, що в даному випадку не було дотримано. Враховуючи наведене, просила суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ТзОВ «Микулинецький хлібзавод»зареєстровано, як юридична особа Теребовлянською районною державною адміністрацією Тернопільської області, ідентифікаційний код 05510906.
В судовому засіданні встановлено, що 23.04.2010 р. уповноваженою особою Комісії - начальником Тернопільського територіального управління Комісії прийнято Розпорядження № 08-ТЕ-З про зупинення обігу акцій ВАТ «Микулинецький хлібзавод».
ТзОВ «Микулинецький хлібзавод»звернулось у Тернопільське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з заявою про скасування реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
За результатами розгляду заяви 21.08.2010р. уповноваженою особою Комісії - начальником Тернопільського територіального управління Комісії прийнято Розпорядження № 12-В про відмову в зупиненні обігу акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ТзОВ «Микулинецький хлібзавод».
Як вбачається із змісту Розпорядження № 12-В, відповідачем відмовлено позивачу ТзОВ «Микулинецький хлібзавод»в зупинені обігу акцій на підставі п. б пункту 8 розділу 1 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та аналювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій та з врахуванням того, що згідно Протоколу № 1 загальних зборів акціонерів ВАТ «Микулинецький хлібзавод»від 25.03.2010 р. прийнято рішення про припинення юридичної особи ВАТ «Микулинецький хлібзавод»шляхом перетворення у ТзОВ, кількість власників цінних паперів (простих іменних акцій) склала 84 фізичних осіб, що не відповідає вимогам ч. 2 ст. 50 Закону України «Про господарські товариства», в частині, що максимальна кількість учасників ТзОВ може досягати 10 осіб.
Відповідно до Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 30.12.98 N 222 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2005 N 398 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2005 р. за N1113/11393) - зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій здійснюються уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або її територіальних органів (далі - реєструвальний орган) відповідно до цього Порядку.
Згідно п.8 Порядку, відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій складається у разі:
а) невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства;
б) порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства;
в) виявлення на дату подання документів порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про припинення діяльності акціонерного товариства.
В абзаці 2 п.8 Порядку зазначено, що інші причини не можуть бути підставами для відмови у зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.
Згідно Розпорядження № 12-В, відповідачем відмовлено позивачу ТзОВ «Микулинецький хлібзавод»в зупинені обігу акцій на підставі п. б пункту 8 розділу 1 Порядку - порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства.
Згідно пункту 3 Порядку, припинення діяльності акціонерного товариства шляхом його ліквідації або реорганізації здійснюється на підставі рішення вищого органу товариства або суду.
Відповідно до ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Як слідує з Протоколу № 1 Загальних зборів акціонерів ВАТ «Микулинецький хлібзавод»від 25.03.2010 року, вищим органом позивача прийнято ряд рішень по питаннях включених до порядку денного зборів, в тому числі:
- прийнято рішення про припинення діяльності юридичної особи -ВАТ «Микулинецький хлібзавод»шляхом перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод»;
- по питанню про затвердження оцінки та умов викупу акцій у акціонерів, які не голосували за прийняте рішення про припинення ВАТ «Микулинецький хлібзавод»затверджено оцінку акцій, за якою буде здійснюватись викуп акцій емітента ВАТ «Микулинецький хлібзавод», на рівні номінальної вартості -0,25грн. за одну акцію;
- здійснити викуп акцій у акціонерів, які вимагають цього, у разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності емітента ВАТ «Микулинецький хлібзавод»та звернулися до Товариства з письмовою заявою про викуп акцій, за ціною не нижчою за номінальною вартістю, яка становить 0,25 грн. за одну акцію;
- встановити строк оцінки і викупу акцій з 26 березня 2010 року по 25 квітня 2010 року.
Відповідно до п. 5 Порядку, акціонерне товариство, яке прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, у разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації та звернулись до товариства з письмовою заявою.
Пунктом 7 Порядку визначено, що акціонерне товариство, яке прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити обмін акцій на частки у статутному фонді товариств, що створюються під час реорганізації, та викуп акцій до їх державної реєстрації.
Отже, Порядком чітко встановлено виключний перелік підстав, за сукупності яких акціонерне товариство, яке прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити викуп і оцінку акцій, а саме:
1. акціонер не голосував за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації;
2. акціонер вимагає здійснити оцінку та викуп акцій та звернувся до товариства з письмовою заявою про викуп акцій.
Виходячи із змісту положень п. 5 та п. 7 Порядку, акціонерне товариство, яке прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації зобов'язано, здійснити обмін всіх акцій, які не були викуплені згідно п.5 Порядку, на частки у статутному фонді товариств що створюється.
Згідно нотаріально засвідченої копії статуту Товариства з обмеженою відповідальністю „Микулинецький хлібзавод", затвердженого установчими зборами 30.06.2010, протокол №1, зареєстрованого державним реєстратором Теребовлянської районної державної адміністрації Тернопільської області 22.07.2010, № запису 16371450000000786, учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю „Микулинецький хлібзавод" є 4 фізичних особи, які володіють сумарно часткою в розмірі 74,3115% в статутному капіталі ТОВ „Микулинецький хлібзавод" на суму 55317,5 грн. і зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю „Микулинецький хлібзавод" тимчасово володіє часткою в статутному капіталі в розмірі 25,6885% на суму 19122,5 грн., проте згідно Звіту про наслідки обміну акцій у статутному капіталі ВАТ „Микулинецький хлібозавод" на частки у статутному капіталі ТОВ „Микулинецький хлібзавод", від 30.06.2010 вих. № 31, засвідченого підписом Голови комісії з припинення ВАТ „Микулинецький хлібозавод" та печаткою Товариства і підписом та печаткою ТОВ "Аудиторська фірма „Галичина - аудитсервіс", в процесі реорганізації у визначений загальними зборами акціонерів від 25.03.2010 строк (з 26.03.2010 по 25.04.2010) акціонери Товариства не зверталися із заявами про викуп належним простих іменних акцій ВАТ „Микулинецький хлібозавод" до комісії з припинення Товариства і викуп простих іменних акцій Товариством не здійснювався.
Таким чином, решта 80 акціонерів - власників простих іменних акцій емітента -відкритого акціонерного товариства „Микулинецький хлібозавод", що реорганізується , яким належить частка в розмірі 25,6885% на суму 19122,5 грн., не включені в склад учасників ТОВ „Микулинецький хлібзавод", тим самим не збережено розмір частки 80 акціонерів (учасників) в статутному капіталі товариства, що створюється шляхом реорганізації, що не відповідає вимогам пункту 6.3. розділу 6 Положення про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариств, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 № 221, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 березня 1999р. за № 137/3430 (із змінами і доповненнями) в частині, що розмір частки (у відсотках) кожного учасника в статутному фонді товариства, що реорганізується, має дорівнювати розміру його частки (у відсотках) у статутному фонді товариства, створеного шляхом перетворення та вимогам пункту 6 Розділу І Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.98 N 222, в редакції рішення Комісії від 14.07.2005 р. N 398, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2005 р. за N 1113/11393, з частині, що розмір статутного фонду товариства на дату прийняття рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації повинен дорівнювати розміру статутного фонду товариства, що створено шляхом реорганізації (на дату його державної реєстрації) і не відповідає вимогам ч. 2 ст. 50 Закону України „Про господарські товариства", в частині, що максимальна кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю може досягати 10 осіб.
Відповідно до вимог ст. 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений власності.
Частиною 1, 3 ст. 319, ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України визначено, що усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення їх прав та право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно з вимогами п.6.3 п.6 Порядку № 222, розмір частки (у відсотках) кожного засновника (учасника) в статутному фонді товариства, що реорганізується, має дорівнювати розміру частки (у відсотках) у статутному фонді товариства, створеного шляхом перетворення.
Як свідчить Протокол № 1 Загальних зборів акціонерів ВАТ «Микулинецький хлібзавод»від 25.03.2010 року, позивачем порушено порядок припинення діяльності акціонерного товариства, а саме п. 5. та п. 7 Порядку.
Виходячи з вищенаведеного суд вважає, що відповідачем Розпорядження № 12-В від 21.08.2010 р. про відмову в зупиненні обігу акцій ВАТ «Микулинецький хлібзавод»прийнято обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України та є правомірним.
При прийнятті оскаржуваного розпорядження відповідач діяв з метою забезпечення захисту майнових прав акціонерів ВАТ «Микулинецький хлібзавод», в процесі припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації.
Крім того посилання представника позивача ТзОВ «Микулинецький хлібзавод». на те, що відповідач допустив різне застосування одного і того ж нормативно правового акту у аналогічних справах за зверненням інших суб'єктів суд до уваги не приймає, оскільки дані правовідносини не стосуються конкретної справи та не впливають на права сторін.
За таких обстави, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не відповідають дійсним обставинам і матеріалам справи та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому до задоволення не підлягають.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про господарські товариства», Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України» від 30.10.1996 № 448/96-ВР , Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV, ЦК України, Положенням про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариства, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 221 (із змінами та доповненнями), Порядком скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222 у редакції від 14.07.2005 року № 398, ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
В позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод»до Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в питанні відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Микулинецький хлібзавод», скасуваня розпорядження № 12-В від від 21 серпня 2010 року про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій та зобов'язання Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийняти розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією ВАТ «Микулинецький хлібзавод» - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.
Суд | Тернопільський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2010 |
Оприлюднено | 30.12.2013 |
Номер документу | 36403499 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Дерех Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні