Рішення
від 30.12.2013 по справі 903/1121/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25 грудня 2013 р. Справа № 903/1121/13

Господарський суд Волинської області у складі:

головуючого судді - Гарбара Ігоря Олексійовича

секретар судового засідання - Шевчук Світлана Анатоліївна

за участю представників сторін:

від позивача: Бойчук Г.О., Пилипчук В.Ф.

від відповідачів:

- садівничого товариства "Коршів-2" - Плеханов Ю.О., Панасюк О. С.

- Державного реєстратора Луцької районної державної адміністрації - н/з

- Луцької районної державної реєстрації - н/з

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: - н/з

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку у приміщенні господарського суду Волинської області справу за позовом садівничого товариства "Коршів" до відповідачів садівничого товариства "Коршів-2", Державного реєстратора Луцької районної державної адміністрації, Луцької районної державної реєстрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Коршівська сільська рада Луцького району Волинської області, про визнання недійсним рішення зборів про створення садівничого товариства "Коршів-2",

В судовому засіданні 25.12.2013 р. у відповідності до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

ВСТАНОВИВ:

Садівниче товариство "Коршів" звернулося в суд з позовом до садівничого товариства "Коршів-2", Державного реєстратора Луцької районної державної адміністрації, Луцької районної державної реєстрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Коршівська сільська рада Луцького району Волинської області про скасування державної реєстрації юридичної особи та визнання недійсним рішення зборів про створення садівничого товариства "Коршів-2".

Позивач зазначає, що 24.09.2012 р. йому стало відомо про те, що 17.05.2012 р. державним реєстратором Луцької районної державної адміністрації проведена реєстрація юридичної особи-СТ "Коршів-2".

Звертає увагу суду на те, що державна реєстрація СТ "Коршів-2" є незаконною та такою, що порушує права членів та статут діючого товариства "Коршів". Статут відповідача не затверджений Луцької райдержадміністрацією, не було рішення (розпорядження) про утворення та не було рішення про виділення земельної ділянки для ведення садівництва.

Крім того, позивач вважає, що назва відповідача є тотожною найменуванню позивача і тому державний реєстратор був зобов'язаний відмовити у проведенні державної реєстрації.

Ухвалою господарського суду від 29.10.2013 р. за вказаним позовом було порушено провадження у справі та призначено розгляд останньої в судовому засіданні.

Ухвалою суду від 27.11.2013 р. припинено провадження по справі в частині вимоги про скасування державної реєстрації юридичної особи. Отже, позивач просить суд визнати недійсним рішення зборів про створення садівничого товариства "Коршів-2".

У зв'язку із закінченням робочого часу 24.12.2013 р. в судовому засіданні оголошувалась перерва до 14 год. 30 хв. 25.12.2013р.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали. подали копію договору про надання правової допомоги, квитанцію, довідку-розрахунок, копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та список членів СТ "Коршів" станом на 01.01.2012 р.

В судовому засіданні представники відповідача (СТ "Коршів-2") позов заперечили. Подали копію протесту на розпорядження голови Луцької районної державної адміністрації.

Державний реєстратор Луцької районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився. В клопотанні від 11.12.2013 р. просить суд розглядати справу без її участі (а.с. 208).

Представник від Коршівської сільської ради в судове засідання не з'явився. В клопотанні від 09.12.2013 р. Коршівська сільська рада просить проводити розгляд справи без участі представника (а.с. 206).

Представник Луцької районної державної реєстрації в судове засідання не з'явився.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази в справі, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25.04.1991 р. в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено дані про юридичну особу Садівниче товариство "Коршів" (код ЄДРПОУ 23251472), що підтверджується випискою з ЄДР (а.с. 12).

17.05.2012 р. державним реєстратором Луцької районної державної адміністрації на підставі установчих документів (рішення про створення юридичної особи та інших передбачених законом документів) було проведено реєстрацію юридичної особи Садівниче товариство "Коршів-2" (код ЄДРПОУ 38193643), що підтверджується витягом з ЄДР юридичних та фізичних осіб-підприємців (а.с. 8).

Згідно п. 6.2.5. Роз'яснення Вищого арбітражного суду, від 26.01.2000 р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів, прийнятих (виданих) іншими, крім державних, органами, у тому числі актів органів господарських товариств, громадських організацій тощо, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язковий характер.

Варто зазначити, що посилання позивача на приписи ст. 12 ГПК України є безпідставними, оскільки до підвідомчості господарських судів віднесено справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів. Господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства (ст. 1 ЗУ "Про господарські товариства").

Як вбачається із вищевказаної норми, садівниче товариство не належить до господарських товариств, тому суд розглядає заявлені позовні вимоги, як спір про визнання недійсним рішення загальних зборів, в даному випадку - офіційного письмового документу, який породжує певні правові наслідки.

Згідно п. 1 Роз'яснення Вищого арбітражного суду, від 26.01.2000 р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів", акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу , який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Недодержання вимог правових норм, які регулюють порядок прийняття акта, у тому числі стосовно його форми, строків прийняття тощо, може бути підставою для визнання такого акта недійсним лише у тому разі, коли відповідне порушення спричинило прийняття неправильного акта. Якщо ж акт в цілому узгоджується з вимогами чинного законодавства і прийнятий відповідно до обставин, що склалися, тобто є вірним по суті, то окремі порушення встановленої процедури прийняття акта не можуть бути підставою для визнання його недійсним, якщо інше не передбачено законодавством (Роз'яснення Вищого арбітражного суду, від 26.01.2000 р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів").

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема, статуту СТ "Коршів-2", товариство є об'єднанням громадян, яке не має права займатися комерційною або іншою фінансово-господарською діяльністю з метою отримання прибутку.

Згідно ст. 9 ЗУ "Про громадські об'єднання" утворення громадського об'єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом. Протокол установчих зборів громадського об'єднання має містити відомості про:

1) дату та місце проведення установчих зборів;

2) осіб, які брали участь в установчих зборах (відповідно до частини одинадцятої цієї статті);

3) рішення про утворення громадського об'єднання із зазначенням мети (цілей) його діяльності;

4) рішення про визначення найменування та за наявності - скороченого найменування громадського об'єднання;

5) рішення про затвердження статуту громадського об'єднання;

6) рішення про утворення (обрання) керівника, органів управління громадського об'єднання відповідно до затвердженого статуту;

7) рішення про визначення особи (осіб), яка має право представляти громадське об'єднання у правовідносинах з державою та іншими особами і вчиняти дії від імені громадського об'єднання без додаткового уповноваження (далі - особа, уповноважена представляти громадське об'єднання), - для громадського об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність без статусу юридичної особи, якщо утворення (обрання) органів управління не передбачено рішенням про утворення такого об'єднання;

8) рішення про визначення особи (осіб), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, - для громадського об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.

У протоколі установчих зборів можуть зазначатися відомості і про інші прийняті на цих зборах рішення стосовно утворення та/або діяльності громадського об'єднання.

Особа може бути обрана керівником, обрана до складу керівного органу громадського об'єднання, визначена особою, яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, або визначена особою, уповноваженою представляти громадське об'єднання, за наявності її особистої згоди.

Протокол установчих зборів підписується головуючим та секретарем зборів.

Невід'ємною частиною протоколу установчих зборів громадського об'єднання є реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах, в якому обов'язково зазначаються відомості, зокрема, щодо фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові особи, дата народження, а для іноземців та осіб без громадянства також дані національного паспорта або документа, що його замінює. Дані про особу засвідчуються її особистим підписом.

Як вбачається із матеріалів справи, предметом позову виступає рішення, оформлене протоколом № 1 від 13.05.2012 р. (а.с. 72-77).

Даним рішенням було створено нове окреме садівниче товариство, визначено назву товариства, обрано правління та голову правління, ревізійну комісію та інш.

Дослідивши долучений до матеріалів справи протокол зборів СТ "Коршів-2" № 1 від 13.05.2012 р., суд встановив, що даний документ відповідає вимогам чинного законодавства, тому підстави для визнання його недійсним відсутні.

Щодо твердження позивача про тотожність назв товариств, варто зазначити наступне.

Згідно ст. 8 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу встановлюються Міністерством юстиції України.

Згідно п. 1.1. Наказу Міністерства юстиції України, від 05.03.2012, № 368/5 "Про затвердження Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу" найменування юридичної особи повинно містити інформацію про її організаційно-правову форму (крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, державних, комунальних організацій, закладів, установ) та назву.

Згідно ст. 4 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ст. 27 вищевказаного закону підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є, зокрема, наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися.

За наявності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор зобов'язаний не пізніше трьох робочих днів з дати надходження документів для проведення державної реєстрації видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) засновнику або уповноваженій ним особі повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації із зазначенням підстав для такої відмови та документи, що подавалися для проведення державної реєстрації юридичної особи, відповідно до опису.

Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що обов'язок контролю за наявністю тотожних найменувань юридичних осіб покладено саме на державного реєстратора і саме державний реєстратор при розгляді документів виявляє факт тотожності найменування товариств та відмовляє на цій підставі.

Факт чи є найменування юридичної особи тотожним найменуванню іншої юридичної особи підлягає з'ясування під час вчинення реєстраційних дій відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Як вбачається із відзиву державного реєстратора Н. П. Горбач, факту тотожності назв позивача та відповідача встановлено не було, оскільки згідно п. 3.2. Наказу Мінюсту від 05.03.2012 р. № 368/5 "Про затвердження Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу" при написанні найменування юридичної особи можуть використовуватись арабські цифри (а.с. 199).

Враховуючи вищезазначене, найменування юридичних осіб є тотожними, якщо в цих найменуваннях співпадають і організаційно-правові форми і назви.

Отже, найменування сторін є різними. Позивач має назву - СТ "Коршів", а відповідач - СТ "Коршів-2".

Крім того, варто зазначити, що позивач в обгрунтування своїх позовних вимог посилався на той факт, що стосовно частини членів товариства "Коршів-2", присутніх на зборах товариства, встановлено факт смерті, хоча в журналі реєстрації наявні їх підписи.

У зв'язку із вищевикладеним ухвалою суду від 17.12.2013 р. на підставі ст. 38 ГПК України, було уповноважено адвоката ОСОБА_10 на отримання у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби ГУЮ у Волинській області витягів про смерть ОСОБА_6 (АДРЕСА_1), ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9.

Як вбачається із відповіді Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби ГУЮ у Волинській області, зокрема витягу ЄДР актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть, ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровано смерть ОСОБА_6 (13.05.2012 р. було проведено загальні збори, де був присутній ОСОБА_6). За період з 2006 року по теперішній час по архіву відділу та в державному реєстрі актів цивільного стану громадян факту реєстрації смерті стосовно ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 не виявлено. (а.с. 47). Отже, доводи позивача є безпідставними.

Згідно ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим (ст. 43 ГПК України).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

В даному випадку, позивачем не доведено які охоронювані законом інтереси та права порушені, не обгрунтовано підставності для визнання недійсним рішення зборів про створення садівничого товариства "Коршів-2", документально не доведено та нормативно не обгрунтувно заявленої позовної вимоги.

Решта доводів позивача на які він посилається, як на підставу позову, а саме:

- для утворення товариства необхідна земельна ділянка;

- терміни "утворення", "заснування" та "створення" відрізняються. В законі "Про громадські об'єднання" передбачено термін "утворення";

судом до уваги не приймаються як такі, що не мають жодного правового значення для вирішення судом спору по суті.

Беручи до уваги викладене, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позову.

Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 39, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, на підставі ст.ст. 4, 8, 27 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", суд,

ВИРІШИВ:

У позові садівничого товариства "Коршів" до садівничого товариства "Коршів-2", Державного реєстратора Луцької районної державної адміністрації, Луцької районної державної реєстрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Коршівська сільська рада Луцького району Волинської області, про визнання недійсним рішення зборів про створення садівничого товариства "Коршів-2" відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається через господарський суд Волинської області до Рівненського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з моменту підписання повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено

30.12.13

Суддя І. О. Гарбар

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення30.12.2013
Оприлюднено31.12.2013
Номер документу36411753
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/1121/13

Ухвала від 20.03.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Нєсвєтова H.M.

Постанова від 17.02.2014

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Ухвала від 17.02.2014

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Ухвала від 17.01.2014

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Рішення від 30.12.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Гарбар Ігор Олексійович

Ухвала від 17.12.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Гарбар Ігор Олексійович

Ухвала від 11.12.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Гарбар Ігор Олексійович

Ухвала від 27.11.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Гарбар Ігор Олексійович

Ухвала від 29.10.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Гарбар Ігор Олексійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні