У Х В А Л А
про відкриття провадження в адміністративній справі
27 грудня 2013 року справа № 823/4063/13-а м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до голови Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області Архип’юка Віталія Васильовича, Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
24.12.2013 ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області Архип’юка Віталія Васильовича (далі-відповідач 1), Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області (далі-відповідач 2), в якому просить:
встановити відсутність компетенції (повноважень) відповідача 1 та 2 у розпорядженні земельними ділянками, які передані громадянам і знаходяться у їх приватній власності, а саме: відсутність компетенції (повноважень) щодо передачі в оренду земельної ділянки за договором оренди земельної ділянки від 18.10.2012 площею 3,3070 га з кадастровим номером 7121880500:02:000:0028, яка розташована в Черкаській області, Камянському районі за межами населеного пункту Баландинської сільської ради (далі - земельна ділянка) та належить на праві приватної власності позивачу;
визнати протиправними дії відповідача 1 щодо передачі в оренду цієї земельної ділянки за договором оренди від 18.10.2012;
скасувати розпорядження відповідача 2, на підставі якого було укладено договір оренди земельної ділянки від 18.10.2012 між відповідачем 2 та ТОВ «ІМПУЛЬС»;
визнати недійсним договір оренди та скасувати його реєстрацію;
зобов'язати відповідача 2 повернути позивачу земельну ділянку;
стягнути з відповідача 2 на користь позивача сплачений судовий збір та інші судові витрати, які пов'язані з розглядом справи, у розмірі згідно з розрахунком, який буде наданий суду наприкінці та за результатами розгляду справи.
Спір виник із публічно-правових відносин, у яких відповідачі є суб'єктами владних повноважень. Водночас, позовна вимога щодо визнання недійсним договору оренди земельної ділянки не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, виходячи з наступного.
Частиною 2 ст. 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. При цьому ч.4 ст.105 КАС України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень; зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення; стягнення з суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Таким чином, предметом адміністративного судочинства є перевірка правомірності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Водночас, позовна вимога про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки породжує права у сфері господарських відносин, що виключає можливість розгляду такої вимоги в порядку адміністративного судочинства.
Справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів підвідомчі господарським судам відповідно до п.1 ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України від 06.11.1991 №1798-ХІІ.
Отже вимога про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки має розглядатись відповідно до норм Господарського процесуального кодексу.
Згідно з п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Тому суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті провадження в частині позовної вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 7121880500:02:000:0028) від 18.10.2012, укладеного між відповідачем 2 та ТОВ «ІМПУЛЬС».
З матеріалів позову суд встановив, що земельна ділянка, щодо якої виникли спірні правовідносини, знаходиться в адміністративних межах Баландинської сільської ради Кам'янського району Черкаської області. Крім того, позовна вимога скасувати державну реєстрацію договору оренди цієї земельної ділянки стосується ТОВ «ІМПУЛЬС», відділу Держземагенства в Кам'янському районі. Тому суд дійшов висновку про необхідність залучення їх як третіх осіб на стороні відповідачів без самостійних вимог на предмет спору на підставі ч.2 ст.53 КАС України.
Суд звернув увагу, що до адміністративного позову позивач додав клопотання, в якому просив витребувати у відповідача 2 та долучити до матеріалів справи його розпорядження від 01.10.2012 про передачу в оренду ТОВ «ІМПУЛЬС» земельної ділянки площею 3,3070 га (кадастровий номер 7121880500:02:000:0028), що розташована в Черкаській області, Кам'янському районі за межами населеного пункту Баландинської сільської ради, - з усіма додатками до нього та матеріалами дорадчого органу та/або комісії; а також договір оренди земельної ділянки від 18.10.2012, за яким відповідач 2 передав ТОВ «ІМПУЛЬС» в оренду цю земельну ділянку з усіма додатками та невід'ємними частинами.
Оскільки вилучення оригіналів службових документів із документаційного фонду суб'єкта діловодства може бути тільки тимчасовим і у випадках, передбачених законодавством, а вказані документи мають істотне значення для повного та всебічного дослідження обставин спору, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача 2 надати належним чином завірені копії вищезазначених документів, а клопотання задовольнити лише в цій частині.
Керуючись ст. ст. 53, 104 - 109 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі в частині позовної вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 7121880500:02:000:0028) від 18.10.2012, укладеного між Кам'янською районною державною адміністрацією Черкаської області та ТОВ «ІМПУЛЬС».
Відкрити провадження в адміністративній справі щодо інших позовних вимог.
2. Призначити судове засідання на 08 січня 2014 року о 14 годині 10 хвилин , що буде проводитись суддею Бабич А.М. одноособово в приміщенні Черкаського окружного адміністративного суду за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 117, - із повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
3. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Баландинську сільську раду Кам'янського району Черкаської області, товариство з обмеженою відповідальністю «ІМПУЛЬС» та відділ Держземагенства в Кам'янському районі Черкаської області.
4. Зобов'язати позивача надати до часу призначеного судового засідання:
- письмове підтвердження того, що у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору;
- витяг з ЄДРПОУ на відповідача та залучених третіх осіб станом на час розгляду справи;
- всі оригінали наданих копій документів (для огляду).
5. Зобов'язати відповідачів надати до часу призначеного судового засідання:
- належним завірені копії оскаржуваного розпорядження від 01.10.2012, відповідно до якого передано в оренду ТОВ «ІМПУЛЬС» земельну ділянку, щодо якої виникли спірні правовідносини з усіма додатками до нього, договору оренди цієї земельної ділянки від 18.10.2012 з додатками, а також документів відповідно до яких приймалось оскаржуване розпорядження;
- письмові пояснення (заперечення) щодо позову, у т.ч. з посиланням на нормативно-правові акти, якими керувався відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення;
- належним чином завірену копію довідки форми 6-зем на земельну ділянку, щодо якої виникли спірні правовідносини;
- у разі заперечення проти позову всі матеріали, що були або мали бути взяті судом до уваги при прийняті рішення.
6. Зобов'язати третіх осіб надати суду письмові пояснення щодо позову, а у разі заперечення - докази, які має врахувати суд при прийнятті рішення.
7. У судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Особи, які беруть участь у справі та не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд.
8. Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяА.М. Бабич
Витяг з Кодексу адміністративного судочинства про процесуальні права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі, встановлені статтями 49, 51.
Стаття 49. Права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі
1. Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки.
2. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
3. Особи, які беруть участь у справі, мають право:
1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів;
2) знайомитися з матеріалами справи;
3) заявляти клопотання і відводи;
4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення;
5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів;
6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам;
7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб;
8) знайомитися з технічним записом, журналом судового засідання, протоколом про вчинення окремої процесуальної дії і подавати письмові зауваження до них;
9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень;
10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів;
11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом.
4. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Стаття 51. Права та обов'язки сторін
1. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право в будь - який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
2. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
3. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
4. Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2013 |
Оприлюднено | 31.12.2013 |
Номер документу | 36466115 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
А.М. Бабич
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні