УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
Справа № 819/2688/13-a
09 січня 2014 року
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баранюка А.З., при секретарі судового засідання Дудар М.В.
за участю:
представника позивача - Максимович В.В.;
представника відповідача - Калиняка С.В.;
представника третьої особи: департаменту культури, релігії та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації - Пелехатого Я.О.;
представника третьої особи: релігійної громади "Парафія Святого Отця Миколая міста Бучач Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви" - Усатих В.Є.;
представника третіх осіб: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 - ОСОБА_14
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовною заявою Релігійної громади "Парафія Свято - Миколаївської церкви" Української Православної Церкви Київського Патріархату м. Бучач до Тернопільської обласної державної адміністрації, третіх осіб: релігійної громади "Парафія Святого Отця Миколая міста Бучач Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви", департаменту культури, релігії та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 про скасування розпорядження, визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Релігійна громада "Парафія Свято - Миколаївської церкви" Української Православної Церкви Київського Патріархату м. Бучач (надалі - позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Тернопільської обласної державної адміністрації (надалі - відповідач), третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору релігійної громади "Парафія Святого Отця Миколая міста Бучач Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви" про визнання неправомірною бездіяльність Тернопільської обласної державної адміністрації щодо прийняття рішення про реєстрацію змін до статуту релігійної громади «Парафія Свято-Миколаївської церкви» Української Православної Церкви Київського Патріархату м. Бучач, скасування п.2 розпорядження Тернопільської обласної державної адміністрації від 29 травня 2013р. № 236-од «Про реєстрацію статуту «Парафії Святого Отця Миколая міста Бучач Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви» та зобов'язання відповідача зареєструвати зміни до статуту релігійної громади «Парафія Свято-Миколаївської церкви» Української Православної Церкви Київського Патріархату м. Бучач, викладені в новій редакції статуту і поданій на реєстрацію згідно заяви від 26 вересня 2013р.
До участі у справі як третю особу, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача судом було залучено департамент культури, релігії та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації.
У зв'язку із клопотанням представника позивача до участі у справі, як третіх осіб на стороні позивача судом залучено ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13.
В судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду відповідно до п.1 ч.1 ст. 155 КАС України у зв'язку з тим, що позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Представник позивача проти задоволення клопотання заперечила у зв'язку з його безпідставністю.
Представники третіх осіб релігійної громади "Парафія Святого Отця Миколая міста Бучач Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви" та департаменту культури, релігії та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації клопотання представника позивача підтримали.
Представник третіх осіб: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 проти задоволення позову заперечили у зв'язку з безпідставністю клопотання.
Розглянувши клопотання, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третіх осіб, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини, які мають значення для справи.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 25 серпня 1991 року була утворена релігійна громада "Бучацька парафія храму святого Отця Миколая Української Автокефальної Православної Церкви", ідентифікаційний код 22605070, керівник: Дручок Тарас Іванович, який являєтся настоятелем релігійної громади (а.с. 24).
В судових засіданнях представник позивача зазначила, що такі відомості не відповідають дійсності, оскільки релігійна громада у конфесійній приналежності повинна належати до Української православної церкви Київського патріархату у зв'язку із Помісними соборами цієї Церкви. Також пояснила, що Українська автокефальна православна церква утворена у 1995 році, а тому релігійна громада не може їй канонічно підпорядковуватись. У зв'язку з цим десятьма членами громади було подано до Тернопільської обласної державної адміністрації зміни до статуту щодо канонічного підпорядкування релігійної громади УПЦ-КП.
В попередніх судових засіданнях представник відповідача та представник третьої особи - настоятель релігійної громади "Парафія Святого Отця Миколая міста Бучач Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви" отець Дручок Тарас Іванович пояснили, що релігійна громада канонічно підпорядкована УАПЦ і не змінювала цього підпорядкування, про що також свідчить і витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно із часиною 1 статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Частиною 1 ст. 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" передбачено, що для реєстрації статуту (положення) релігійної громади громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію до обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Автономній Республіці Крим - до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" у реєстрації статуту (положення) релігійної організації може бути відмовлено, якщо її статут (положення) або діяльність суперечать чинному законодавству.
Судом встановлено, що зміни до статуту релігійної громади стосовно її канонічного підпорядкування УПЦ-КП подавалися десятьма громадянами, в тому числі третіми особами у справі на стороні позивача: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, однак, у реєстрації таких змін до статуту релігійної громади відповідачем було відмовлено.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Згідно із ч. 4 ст. 87 Цивільного кодексу України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Оскільки статут позивача - релігійної громади "Парафія Святого Отця Миколая міста Бучач Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви" (щодо канонічного підпорядкування УПЦ-КП) у такій редакції не був зареєстрований відповідачем, то, відповідно, не було проведено державної реєстрації такої юридичної особи, отже позивач не був створений.
Таким чином судом встановлено, що до суду звернулася особа, що не наділена адміністративною процесуальною дієздатністю, тобто не та особа, якій належить право вимоги.
Враховуючи те, що частина членів релігійної громади підтримує зміни до статуту в частині канонічного підпорядкування УПЦ-КП, а частина підтримує канонічне підпорядкування УАПЦ суд вважає, що у даному випадку виник спір між її членами щодо канонічного підпорядкування релігійної громади, її керівництва, внесення відповідних змін до статуту релігійної громади та їх державної реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Представник позивача у судовому засіданні 09 січня 2014 року не погодилась на заміну первинного позивача на третіх осіб на стороні позивача: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, чи на інших зацікавлених осіб. На таку заміну також не погодилася представник цих осіб.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 155 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Враховуючи те, що до суду звернулася особа, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, та те, що представник позивача не дав згоди на його заміну належним позивачем, суд вважає, що позовну заяву слід залишити без розгляду.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 155, ст.ст. 165, 186 КАС України, суд-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Релігійної громади "Парафія Свято - Миколаївської церкви" Української Православної Церкви Київського Патріархату м. Бучач до Тернопільської обласної державної адміністрації, третіх осіб: релігійної громади "Парафія Святого Отця Миколая міста Бучач Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви", департаменту культури, релігії та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 про скасування розпорядження, визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України .
Повний текст ухвали підписано 13 січня 2014 року.
Суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.
Суд | Тернопільський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2014 |
Оприлюднено | 13.01.2014 |
Номер документу | 36563194 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Баранюк А.З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні