cpg1251 КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-4292/12/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г.
Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 грудня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді суддів при секретарі за участю: представника позивачаБорисюк Л.П., Петрика І.Й., Собківа Я.М. Гусак О.О. Норця В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2012 року у справі за позовом Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби до Фермерського господарства «Барвисте поле» про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
В вересні 2012 року Миронівська МДПІ Київської області звернулася до Київського окружного адміністративного суду із позовом до Фермерського господарства «Барвисте поле» в якому просила стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за землю в сумі 3 234,43 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, який з'явився в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 27 серпня 2008 року Фермерське господарство «Барвисте поле» зареєстровано Кагарлицькою районною державною адміністрацією Київської області, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 14427099 від 07.08.2012.
Головою Фермерського господарства «Барвисте поле» є Януль Віктор Павлович.
Як вбачається з Довідки про взяття на облік платника податків від 02.09.2008 № 641 Фермерське господарство «Барвисте поле» 28.08.2008 було взято на облік як платника податків Кагарлицькою ОДПІ Київської області за № 641, на сьогоднішній день відповідач перебуває на обліку у Миронівській міжрайонній державній податковій інспекції Київської області ДПС, яка є правонаступником Кагарлицької ОДПІ у Київській області.
30 березня 2012 року Кагарлицьким відділенням Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції в Київській області була проведена камеральна перевірка за період 2011-2012 року щодо своєчасності сплати Фермерським господарством «Барвисте поле» орендної плати за землю, за результатами якої складено акт камеральної перевірки податкової звітності по орендній платі за землю від 30 березня 2012 року № 71/15-00/35799601. Перевіркою встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57, ст.ст. 287, 288 Податкового кодексу України платником ФГ «Барвисте поле» несвоєчасно сплачено орендну плату за землю.
На підставі акта № 71/15-00/35799601 від 30.03.2012 камеральної перевірки податкової звітності по орендній платі за землю, за несвоєчасну сплату орендної плати за землю, відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000931500 від 13 квітня 2012 року, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата за землю у сумі 492,19 грн. в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями - 492,19 грн.
За рахунок переплати, яка рахувалась по особовому рахунку відповідача частково було погашено 113,48 грн. штрафних (фінансових) санкцій, визначених податковим повідомленням-рішенням № 0000931500 від 13 квітня 2012 року.
Крім того, 30 березня 2012 року Кагарлицьким відділенням Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції в Київській області була проведена камеральна перевірка за період 2011 року щодо своєчасності сплати Фермерським господарством «Барвисте поле» орендної плати за землю, за результатами якої складено акт камеральної перевірки податкової звітності по орендній платі за землю від 30 березня 2012 року № 72/15-00/35799601.
Перевіркою встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57, ст. ст. 287, 288 Податкового кодексу України платником ФГ «Барвисте поле» несвоєчасно сплачено орендну плату за землю.
На підставі акта № 72/15-00/35799601 від 30.03.2012 камеральної перевірки податкової звітності по орендній платі за землю, за несвоєчасну сплату орендної плати за землю, відповідно до п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000941500 від 13 квітня 2012 року, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата за землю у сумі 2 855,72 грн. в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями - 2 855,72 грн.
Всього згідно зазначених вище податкових повідомлень-рішень відповідачу було нарахована сума грошового зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 3 347,91 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено факт несвоєчасної сплати Фермерським господарством «Барвисте поле» орендної плати за землю.
З таким висновком суду колегія суддів не може погодитися, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України, що визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
В пункті 14.1.136 статті14 Податкового кодексу України зазначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У свою чергу, пункт 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Разом з тим, згідно із статтею 288 Податкового кодексу України, порядок обчислення орендної плати за землю, строки подання звітності, сплати податку регулюються тими ж нормами, що встановлюють такі вимоги до сплати земельного податку.
Згідно з приписами пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (пункт 31.1 статті 31 Податкового кодексу України).
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, передбачено, що сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Стаття 59 Податкового кодексу України передбачає, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В силу вимог пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
З метою погашення податкового боргу, відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України та Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 24 грудня 2010 року № 1037, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 за № 1432/18727 відповідачу було направлено податкову вимогу від 11.05.2012 № 69 на суму 3 234,43 грн.
Доказів оскарження у судовому порядку податкової вимоги або сплати боргу, відповідачем не надано.
Крім цього, як вбачається з матеріалів справи, 29 травня 2008 року між Кагарлицькою районною державною адміністрацією (орендодавець) та Януль В.П. (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до умов вказаного договору, орендодавець, на підставі розпорядження Кагарлицької райдержадміністрації № 174 від 11 березня 2008 року надає, а орендар приймає у довгострокове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Стайківської сільської ради. За межами населеного пункту, Кагарлицького району, Київської області, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 10 га., згідно з планом земельної ділянки і є невід'ємною частиною цього договору.
Договір оренди земельної ділянки між Януль В.П. та Кагарлицькою районною державною адміністрацією від 29 травня 2008 року було розірвано 4 листопада 2011 року і земельна ділянка була повернута орендодавцю, що підтверджується Договором про розірвання договору оренди земельної ділянки від 4 листопада 2011 року та Актом прийому-передачі земельної ділянки від 4 листопада 2011 року, які наявні в матеріалах справи.
При цьому, матеріали справи містять укладений Договір оренди земельної ділянки між Фермерським господарством «Барвисте поле», директором якого є Януль В.П. та Кагарлицькою районною державною адміністрацією.
Разом з тим, на вимогу апеляційного суду представником позивача надано розрахунки штрафних санкцій по ФГ «Барвисте поле» по Акту № 71/15-00/35799601 від 30.03.2012.
Станом за на час прийняття рішення судом першої інстанції за Фермерським господарством «Барвисте поле» обліковується податковий борг з орендної плати за землю в сумі 3 234,43 грн.
Згідно з підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, а також стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи викладене, зважаючи на доведеність позивачем наявності у відповідача податкового боргу з орендної плати за землю в сумі 3 234,43 грн. та підтвердження вказаної обставини наявними у матеріалах справи доказами, виходячи з меж позовних вимог, колегія суддів дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача податкового боргу з орендної плати за землю в сумі 3 234,43 грн., а відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції не відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у зазначеній постанові, у зв'язку з чим є підстави для її скасування з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2012 року - задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2012 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства «Барвисте поле» (09200, Київська обл., м. Кагарлик, вул. Незалежності, 20 А, код ЄДРПОУ 35799601) на користь держави податковий борг в сумі 3 234,43 грн.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк І.Й. Петрик Я.М. Собків
Повний текст постанови складено та підписано - 30.12.2013
Головуючий суддя Борисюк Л.П.
Судді: Петрик І.Й.
Собків Я.М.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2013 |
Оприлюднено | 15.01.2014 |
Номер документу | 36604908 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Борисюк Л.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні