АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 541/2052/13-ц
Номер провадження 22-ц/786/125/14
Головуючий у 1-й інстанції Андрущенко-Луценко С.В.
Доповідач Буленко О. О.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2014 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого - судді Буленка О.О.
Суддів: Бондаревської С.М., Омельченко Л.М.
при секретарі: Ачкасовій О.Н.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1, та його представників - ОСОБА_2, ОСОБА_3
на рішення Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 15 листопада 2013 року
по справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю " ЛІН-ПОЛ", директора Товариства з обмеженою відповідальністю " ЛІН-ПОЛ" ОСОБА_6 про стягнення вартості спадщини
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 15 листопада 2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю " ЛІН-ПОЛ" на користь ОСОБА_1 6100 грн. вартості майна спадщини.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_6 - відмовлено.
З рішенням суду не погодився позивач та він та його представники подали апеляційну скаргу, в якій просять рішення суду першої інстанції змінити та задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що суд першої інстанції не з'ясував всіх обставин справи, неправильно оцінив докази, які мають значення для вирішення справи. Крім того, апелянтом зазначено, що місцевим судом не було враховано, фінансовий звіт спірного підприємства за 2011 рік, з якого вбачається що вартість майна на кінець звітного періоду становить 485,6 тис. грн., а тому висновок аудитора, який суд прийняв за доказ, є неправдивим.
В своїх запереченнях на апеляційну скаргу, ОСОБА_6 просила відхилити апеляційну скаргу, оскільки чинним законодавством не передбачено стягнення на користь спадкоємця, який відмовився від вступу до товариства, саме вартості частки, зазначеної в свідоцтві про право на спадщину, чи суми, на яку зменшено розмір статутного капіталу товариства, як цього вимагає апелянт.
Згідно п.2 ч.1 ст.307 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення по суті позовних вимог.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції є неправильне застосування норм матеріального права.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до звіту незалежного аудитора вартість чистих активів ТОВ « Лін - Пол» станом на 19.11.2011 р. складає 12,2 тис. грн.., а тому з врахуванням положень ст.. 55 Закону України « Про господарські товариства», позивачу до сплати підлягає 6100 грн. вартості майна, на яке мав право спадкодавець на день смерті.
Однак, погодитись з таким висновком місцевого суду не можна, оскільки висновки суду не відповідають обставинам справи, суд не правильно застосував норми матеріального та процесуального закону.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме зі Статуту ТОВ «ЛІН-ПОЛ» , що вказане підприємство було створено в 1994 році, співзасновниками якого були ОСОБА_5 і ОСОБА_6. Статутний капітал ТОВ « Лін -Пол» становив 150375 грн., та складався з вартості вкладів Учасників по 50% у кожного. Учасники Товариства мали наступні розміри часток : ОСОБА_5 - 50% -75187,50 грн.; ОСОБА_6 -50% -75187,50 грн. (а.с 38 - 47 Том 1).
Як вбачається зі свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_5 ( а.с. 6 Том 1).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Після смерті батька - ОСОБА_5, позивачем було оформлено спадщину та отримано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 50% статутного капіталу ТОВ «ЛІН-ПОЛ». Вартість майна визначена нотаріусом в свідоцтві на суму 75187,50 грн. (а.с.10).
Як вбачається з заяви ОСОБА_1, останній скористався своїм правом та відмовився від вступу в ТОВ «ЛІН-ПОЛ» та просив сплатити йому його частку в товаристві, про що свідчить його заява (а.с.11 Том 1).
В свою чергу, ТОВ «ЛІН-ПОЛ» не виплатило позивачу вартості спадкового майна
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року N13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" , - спори за участю спадкоємців учасників господарського товариства, які ще не стали його учасниками, не є підвідомчими (підсудними) господарським судам.
Згідно ч. 5 ст. 147 ЦК України , - частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства. Розрахунки із спадкоємцями (правонаступниками) учасника, які не вступили до товариства, здійснюються відповідно до положень статті 148 цього Кодексу .
Статтею 148 ЦК України , - передбачено, що порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці у статутному фонді, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом. Спори, що виникають у зв'язку з виходом учасника із товариства з обмеженою відповідальністю, у тому числі спори щодо порядку визначення частки у статутному капіталі, її розміру і строків виплати, вирішуються судом.
Вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників (стаття 145 ЦК України ). До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема, внесення змін до статуту товариства та виключення учасника із товариства.
Відповідно до ст.ст. 59 , 60 Закону України "Про господарські товариства" , - рішення про внесення змін до статуту вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотків загальної кількості голосів учасників товариства.
Як вбачається з протоколу загальних зборів учасників ТОВ «ЛІН-ПОЛ» від 22.10.2012 року, на вказаних зборах було прийнято рішення про зменшення статутного капіталу на суму 75 187,50 грн.
Також, вказаними зборами було прийнято рішення про видачу спадкоємцю ОСОБА_1 частки у майні товариства вартість якої визначається станом на 19.11.2011 року , розрахунки провести у відповідності з Статутом товариства (а.с. 37 Том 1).
Відповідно до п.5.8 Статуту товариства, частка у статутному капіталі Товариства переходить до спадкоємця Учасника Товариства лише за згодою інших Учасників Товариства. Розрахунок із спадкоємцями учасника, які не вступили до Товариства, здійснюється відповідно до п. 5.10 Статуту ( а.с. 43 Том 1) .
Пунктом 5.10 Статуту передбачено, що учасник , який виходить із Товариства, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі Товариства. За домовленістю між учасником та товариством виплата вартості частини майна товариства може бути змінена переданням майна в натурі. Якщо вклад до статутного капіталу був здійснений шляхом передання права користування майном, відповідне майно повертається Учасникові без виплати винагороди. Порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному фонді, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом.
У відповідності до статті 55 Закону України «Про господарські товариства» №1576-XII від 19 вересня 1991 року при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства. При відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника. У цих випадках розмір статутного капіталу товариства підлягає зменшенню. Спадкоємець має право одержати вартість частини майна, пропорційну частці спадкодавця у статутному капіталі товариства, або за домовленістю виплата вартості частини майна може бути замінено переданням майна в натурі.
Положення Статуту ТОВ «Лін-Пол» в частині спадкування після померлого учасника товариства також узгоджуються з зазначеними вище вимогами законодавства та передбачає, що спадкоємці учасника ТОВ мають право на вступ до ТОВ. У разі відмови спадкоємця учасника ТОВ від вступу до ТОВ спадкоємцю виплачується вартість частини майна ТОВ, що пропорційна частці учасника - спадкодавця у майні ТОВ
Також, ст. 54 Закону України "Про господарські товариства" , передбачено, що при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному фонді.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 04 вересня 2012 року, розмір спадщини встановлено 50 % ТОВ « ЛІН - ПОЛ», який належав спадкодавцю та складає 75187, 50 грн. ( а.с. 10 Том 1).
Частиною 1 ст. 60 ЦПК України встановлено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи те, що Свідоцтво про право на спадщину відповідачем оскаржено не було, рішенням зборів ТОВ « ЛІН - ПОЛ» від 22.10.2012 року було зменшено статутний капітал саме на частку, яка належала померлому ОСОБА_5, колегія суддів вважає, що на користь позивача необхідно стягнути грошову компенсацію частки у статутному капіталі товариства, внесеної ОСОБА_5 в розмірі 75187, 50 грн .
З цих підстав колегія суддів приходить до висновку про скасування рішення Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 15 листопада 2013 року, ухваливши нове, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 88 ЦПК України, з відповідача необхідно стягнути судовий збір у сумі 750 грн. .
Керуючись ст. ст. 303 ч.1, 307 ч.1 п.2, 309 п.3, 4, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, та його представників - ОСОБА_2, ОСОБА_3 - задовільнити.
Рішення Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 15 листопада 2013 року - скасувати.
Постановите нове рішення, яким стягнути з ТОВ « ЛІН-ПОЛ» на користь ОСОБА_1 75187, 50 грн. вартості майна спадщини та 750 грн. витрат по сплаті судового збору, в іншій частині - залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2014 |
Оприлюднено | 16.01.2014 |
Номер документу | 36608703 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Буленко О. О.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні