Постанова
від 12.05.2009 по справі 2-8/8916-2008
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

2-8/8916-2008

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 12 травня 2009 р.                                                                                    № 2-8/8916-2008  

Вищий господарський суд України у складі  колегії суддів:

Плюшка І.А. - головуючого,

Бернацької Ж.О.,

Разводової С.С.

розглянувши у відкритому

судовому засіданні касаційну

скаргу           Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур"

на рішення           господарського суду Автономної Республіки Крим від 19.12.2008 року

та на постанову           Севастопольського апеляційного господарського суду від 28.01.2009 року

у справі          № 2-8/8916-2008

господарського суду          Автономної Республіки Крим

за позовом          Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур"

до          Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Термодом"

про           спонукання до виконання певних дій

за зустрічним позовом           Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Термодом"

до відповідачів          1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур"

          2. Сімферопольської міської ради

про          усунення перешкод користування власністю та визнання недійсним договору оренди

за участю представників:

позивача –          Жук О.М. –довіреність № 01 від 01 січня 2009 року

відповідача –          Попкова О.А. –довіреність № 10 від 26.08.2008 року

відповідача 2 за зустрічним позовом –не з'явився

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Термодом" про спонукання до виконання певних дій.

У процесі розгляду справи по суті Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Термодом" звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з зустрічно позовною заявою, в якій просить суд визнати недійсним договір оренди земельної ділянки № 151-р, укладений 06.12.2007 року між ТОВ "Тавридаінтур" та Сімферопольською міською радою; позивач за зустрічним позовом уточнив позовні вимоги та також просить зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" знести будівлю кафе "Іванна", прилягаючої до стіни будівлі за адресою: м.Сімферополь, вул. Пушкіна/вул. Маяковського 32/5 –з боку вул. Маяковського

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 19.12.2008 року (суддя Чумаченко С.А.) залишеним без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 28.01.2009 року (судді Плут В.М., Черткова І.В., Гонтар В.І.) у справі № 2-8/8916-2008 у задоволенні первісного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" відмовлено. Зустрічний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Термодом" задоволено. Суд визнав недійсним пункт 8.6 рішення Сімферопольської міської ради № 378 від 27.09.2007 року "Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду у м. Сімферополі", визнав недійсним договір оренди земельної ділянки № 151-р, укладений 06.12.2007 року між ТОВ "Тавридаінтур" та Сімферопольською міською радою; а також зобов'язав товариство з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" знести будівлю кафе "Іванна", прилягаючої до стіни будівлі за адресою: м.Сімферополь, вул. Пушкіна/вул. Маяковського 32/5 –з боку вул. Маяковського.

Не погодившись з постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 28 січня 2009 року, Товариство з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" звернулось з касаційною скаргою, в якій просить зазначені рішення та постанову скасувати та передати справу на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.

Вимоги касаційної скарги Товариство з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" обґрунтовує тим, що оскаржувані процесуальні документи прийняті з порушенням вимог матеріального та процесуального права.

Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарським судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені в п.1 Постанови від 29.12.1976 року № 11 “Про судове рішення”, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Обґрунтованим визнається рішення, в якому повністю відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими у судовому засіданні.

Рішення та постанова господарських судів відповідають зазначеним вимогам, оскільки ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.

Відповідно до ч. 2 ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, судами попередніх інстанцій встановлено, що 26 листопада 2003 року між Сімферопольською міською радою –Орендодавець, та товариством з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" –Орендар, було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до пунктів 1.1., 4.1 якого, Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку під майданчик літнього кафе, яка знаходиться за адресою вул. Пушкіна/вул. Маяковського. Пунктом 2.1 договору встановлено, що договір оренди укладено на строк у три роки.

27 вересня 2007 року Сімферопольської міської радою було прийнято рішення № 378 "Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам –підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду у м. Сімферополі", пунктом 8.6. якого було вирішено поновити договір оренди та надати ТОВ "Тавридаінтур" земельну ділянку площею 0,0088 га по вул.Маяковського/вул. Пушкіна, 1/35 в короткострокову оренду строком на 3 роки –до 27 вересня 2010 року, для обслуговування майданчику літнього кафе.

06 грудня 2007 року між Сімферопольською міською радою –Орендодавець, та товариством з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" –Орендар, було укладено договір оренди земельної ділянки № 151-Р, відповідно до пункту 1.1. якого, Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку для обслуговування і експлуатації майданчику літнього кафе, яке знаходиться за адресою м. Сімферополь, вул. Маяковського/вул. Пушкіна, 2/35 кадастровий номер 0110100000:03:001:0076.

Із змісту пункту 2.1. зазначеного договору вбачається, що в оренду передається земельна ділянка площею 0,0088 га з метою несільськогосподарського використання, а саме для обслуговування та експлуатації майданчику літнього кафе.

Пунктом 3.1. договору оренди від 06 грудня 2007 року передбачено, що земельна ділянка передається в оренду строком на 3 роки – до 27 вересня 2010 року.

Договір оренди земельної ділянки від 06 грудня 2007 року посвідчено виконавчим комітетом міської ради, 18 січня 2008 року зареєстровано в Комітеті по керуванню земельними ресурсами за № 1510 та зареєстровано в Кримській регіональній філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" в книзі записів реєстрації договорів оренди землі Центрального району за №040800100054 11 серпня 2008 року.

06 грудня 2007 року між сторонами договору складено Акт прийому-передачі земельної ділянки, відповідно до якого, Сімферопольська міська рада передала, а ТОВ "Тавридаінтур" прийняло в користування на умовах оренди строком на 3 роки –до 27 вересня 2010 року земельну ділянку площею 0,0088 га по вул. Маяковського/вул. Пушкіна, 1/35, ділянка межує з землями загального користування.

На орендованій товариством з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" земельній ділянці зведено кафе "Іванна", яке, за своєю конструкцією, впритул примикає до стіни будівлі, власником якої є Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Термодом".

Частиною 1 статті 103 Земельного кодексу України встановлено, що власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

Так, з матеріалів справи вбачається, що товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Термодом", у відповідності до умов договору № 835 купівлі-продажу є власником нежитлових приміщень у літері "Е", №№ 1-27, загальною площею 603,6 кв. м., які знаходяться за адресою  м. Сімферополь, вул. Пушкіна, буд. 35/вул. Маяковського, 2.

Право власності також підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 17 листопада 2007 року, відповідно до якого, нежитлові приміщення по вулиці Пушкіна/вулиці Маяковського, 35/2 у                                        м. Сімферополі зареєстровані за Товариством з обмеженою відповідальністю "Фірма "Термодом" на праві приватної власності відповідно до договору купівлі-продажу від 17 травня 2007 року.

Судами попередніх інстанцій досліджено, також Технічний паспорт БРТІ з якого вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Термодом" є власником нежитлових приміщень, розташованих на першому поверсі літери "Е2, а саме: приміщення № 23 площею 29,1 кв. м, з вікном та дверима, які виходять на вул. Маяковського і приміщення № 24 площею 4,65 кв. м, яке також виходить на вул. Маяковського, тобто на земельну ділянку, яка знаходиться в орендному користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур".

Частиною 1 статті 321 Цивільного кодексу України закріплено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Оскільки, зведене Товариством з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" кафе "Іванна" впритул примикає до стіни будівлі, власником приміщень якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Термодом", судами вірно застосовано положення Закону України "Про основи містобудування", приписами статті 5 якого встановлено, що при здійсненні містобудування повинні бути забезпечені і враховані законні інтереси і вимоги власників або користувачів земельних ділянок і будов, які оточують місце будівництва.

Згідно з частиною 5 статті 23 Закону України «Про планування і забудову територій», планування окремої земельної ділянки, будівництво на ній будівель і споруд власниками або користувачами здійснюється з урахуванням інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будівель і споруд.

Відповідно до статті 29 Закону України "Про планування і забудову територій", дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на підставі проектної документації, документа, що засвідчує право власності чи користування (в тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, угоди про право забудови земельної ділянки, рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування, комплексного висновку державної інвестиційної експертизи, документа про призначення відповідальних виконавців робіт.

Відповідно до частини 3 статті 375 Цивільного кодексу України, право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Пунктом 3.25 Правил «Містобудування. Планування і забудови міських і сільських поселень ДБН 360-92**»затверджених Наказом Держкоммістобудування 17.04.1992 № 44 встановлено, що для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене лаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.

Відповідно до частини 2 статті 10 Закону України «Про пожежну безпеку», забороняється будівництво, реконструкція, технічне переоснащення приміщень, випуск пожежонебезпечної продукції без попередньої експертизи (перевірки) проектної та іншої документації на відповідність нормативним актам з пожежної безпеки.

Суди попередніх інстанцій прийшли до вірного висновку, що під час прийняття Сімферопольською міською радою рішення № 378 від 27 вересня 2007 року (зокрема, пункту 8.6) та укладення 06 грудня 2007 року з товариством з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" договору оренди земельної ділянки № 151 -Р за адресою м. Сімферополь, вул. Маяковського/вул. Пушкіна, 1\35, кадастровий номер 0110100000:03:001:0076 зазначені вище вимоги земельного, пожежного, містобудівного законодавства, а також спеціальні будівельні норми не були дотримані, зокрема, не було отримано згоду користувача приміщень в будівлі, до якої примикає літнє кафе, внаслідок чого, було закрито доступ товариству з обмеженою відповідальністю "Фірмі "Термодом" у вказане приміщення шляхом блокування вікон та дверей.

На підставі рішення Сімферопольської міської ради 378 від 27 вересня 2007 року товариству з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" надано в оренду земельну ділянку площею 0,0088 га для обслуговування і експлуатації майданчика кафе.

Судом апеляційної інстанції досліджено проект (виконавчої документації) майданчика літнього кафе по вул.Пушкіна/Маяковського, 35/2 в м.Сімферополі зі змісту якого вбачається, що майданчик літнього кафе прибудований до існуючої адміністративної будівлі і покритий легкою спорудою у вигляді навісу.

Відповідно до Дозволу № 3223 на право розміщення об'єктів торгівлі, товариству з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" дозволено розміщення літнього майданчику.

Статтею 376 Цивільного кодексу України встановлено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

У даному випадку, будь-які дозволи на будівництво кафе, як стаціонарного об'єкту, або узгодження на зведення споруди, яка закриває двері і вікна приміщень 1-го поверху не видавались.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Пунктом 10 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України зазначено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, у тому числі, визнання правочину недійсним, а також припинення дії, яка порушує право.

Стаття 386 Цивільного кодексу України встановлює, що власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону здійснення дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про здійснення певних дій для запобігання такому порушенню.

На підставі викладеного колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що господарський суд Автономної Республіки Крим та Севастопольський апеляційний господарський суд правомірно задовольнив позовні вимоги ТОВ "Фірма "Термодом" про визнання недійсним пункту 8.6 рішення 27-ї сесії  Сімферопольської міської ради № 378 від 27.09.2007 року.

Встановивши невідповідність вимогам законодавства зазначеного вище рішення, суди попередніх інстанцій також вірно застосували положення статей 203, 215 Цивільного кодексу України та дійшли правильного висновку про необхідність визнання недійсним договору оренди від 06 грудня 2007 року, який укладався на підставі зазначеного вище рішення Сімферопольської міської ради та який суперечить положенням законодавства.

Колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про відмову у задоволенні первісного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" про усунення перешкод в користуванні майном та стягнення 75735,48 грн. шкоди та 20000,00 грн. моральної шкоди, оскільки правопорушення має місце саме збоку первісного позивача.

Крім того, необхідно додати, що Державною виконавчою службою Автономної Республіки Крим виконано оскаржуване рішення, а саме знесено будівлю кафе "Іванна", прилягаючої до стіни будівлі за адресою: м.Сімферополь, вул. Пушкіна/вул. Маяковського 32/5 –з боку вул. Маяковського.

Отже, під час вирішення спору, судами попередніх інстанцій правильно встановлені усі обставини, що мають значення для справи, їм надана вірна юридична оцінка, норми права застосовані вірно, а доводи касаційної скарги  не спростовують  висновків суду.

За наведених вище обставин, Вищий господарський суд України не знайшов законних підстав для повного або часткового задоволення вимог касаційної скарги, а тому судові акти слід залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

На підставі наведеного вище і керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, –  

П О С Т А Н О В И В:

1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавридаінтур" залишити без задоволення.

2. Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 28.01.2009 року зі справи № 2-8/8916-2008 залишити без змін.

Головуючий                                                                                 І. А. Плюшко

Судді                                                                                                    Ж.О. Бернацька

С. С. Разводова

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення12.05.2009
Оприлюднено28.05.2009
Номер документу3668763
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2-8/8916-2008

Постанова від 12.05.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Плюшко І.А.

Ухвала від 14.04.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Плюшко І.А.

Постанова від 31.01.2009

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Черткова І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні