14/317-ПД-06
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.05.2009 Справа № 14/317-ПД-06
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Бєлій Є.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
до відповідача-1: Житлово-будівельного кооперативу "Сокіл", м. Херсон,
до відповідача-2: Управління капітального будівництва виконавчого комітету Херсонської міської ради, м. Херсон,
про спонукання до укладання договору,
за участю представників
позивача: на засідання суду не прибув,
відповідача-1: Голобородько М.І., голова правління витяг з протоколу № 2 від 05.03.2005 р., Вєтрова Л.А., представник, дов. від 20.02.09 р.,
відповідача-2: на засідання суду не прибув.
Позивач у позовній заяві просить зобов'язати відповідача-1 укласти Договір на подачу холодної води і послуги по прийому та очищенню стічних вод з житловими організаціями" № 7990 у редакції позивача. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст. ст. 181, 187 Господарського кодексу України.
Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні частково заперечував проти позовних вимог, відповідно до відзиву на позовну заяву, посилаючись на наступні обставини.
Відповідач не заперечує проти укладання договору з позивачем згідно діючого законодав ства, але враховуючи розбіжності, які викладені в протоколі до Договору №7990 від 01.04.2006р. № 81 від 19.09.06p, що є істотними умовами господарського договору.
Відповідач не може погодитись з Позивачем в слідуючих умовах:
1. Додаток №1 до Договору.
В редакції Водоканалу; «Абонент несе відповідальність за своєчасність, повноту і вірогід ність наданої інформації про вказані об'єкти водоспоживання і водовідведення, що входять до складу підприємства (установи, організації)».
Згідно п. 14 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» Затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630 та п.10.1. «Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України»Зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22.07.1994р. №165 /374.
Тому слід додати, що «показання будинкових засобів обліку знімаються представником виконавця один раз на місяць у присутності постачальника та представника споживачів».
2. П. 1.1. абзац 2 Договору.
Умови розмежування балансової приналежності водопровідних і каналізаційних мереж згідно п. 12.2. «Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведен ня в містах і селищах України» не можуть бути прийняті відповідно додатку 2 до Договору №7990 тому, що:
Згідно рішення виконавчого комітету Суворовської районної ради народних депутатів № 228 від 14.12.1990р. п. 3 «Замовнику інженерні мережі передати на баланс відповідним слу жбам міста». Замовник - Управління капітального будівництва Міськвиконкому.
Відповідно п. 2 «Правил користування системами комунального водопостачання ....»По рядок приєднання абонентів до комунальних водопроводів Замовником було виконано, про що свідчить п. 12 Акту Державної приймальної комісії та довідка № 7 від 14.12. 1990 р.
Згідно п. 1.12. «Правил користування системами комунального водопостачання ...»Точ кою розподілу зовнішніх і внутрішніх комунікацій (якщо інше не визначено договором), згідно п. 2.3.7. «Правил утримання житлових будинків та прибудинкової території»Затверджених На казом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 р. № 76 та Зареєстрованих в Міністерстві юс тиції України 25 серпня 2005 р. за № 927 /11207. є: - "для водопроводу, газопроводу, тепломе режі - вентиль або трійник біля будівлі"
Вентиль на ввід в будинок по пр. Сенявіна,136 (буд № 27 згідно «Плану техпідпілля. Спе цифікація.»(копія 390О-27-88-ВКГ №177382 РП-2-3) знаходиться в підвалі будинку над прохі дним колодязем. Тому обслуговування водопровідної мережі і її експлуатація до вентиля будин ку має відноситись до Позивача.
Точкою розподілу зовнішніх і внутрішніх комунікацій (якщо інше не визначено договором), згідно п. 2.3.7. «Правил утримання житлових будинків та при будинкової території»для каналізації - найближчий до будівлі оглядовий колодязь. Вказаний в додатку № 2 до Договору № 7990 колодязь не є таким.
П. 1.17. «Правил користування системами комунального водопостачання ....»''Межею ву личної каналізаційної мережі є контрольний колодязь на ній включно, а межею дворової каналі зації - перший від будинку колодязь включно ".
Вказаний колодязь відноситься до дворової каналізації і згідно Плану -2 «Вне - и общеплощадочние сети водо - газоснабжения, канализации»(копія фратенту креслення 3900-88-НВКГ інв.№ 176403 Р-3-36) таким є колодязь № 58, що був прийнятий на баланс Позивача Згід но п. 12 Акту Державної приймальної комісії та довідка №7 від 14.12. 1990 р.
Тому точкою розмежування каналізаційних мереж є дворовий колодязь вказаний на «Пла ні -2»№ 58, а враховуючи те, що каналізаційна з'єднувальна лінія від нього до дворового коло дязя № 142 проходить через колодязі № 57 та № 55, ці колодязі теж знаходяться на балансі Пози вача.
3. П. 1.4. Договору.
В редакції Водоканалу: "Обсяги послуг, що надаються, по подачі води та прийманню стоків ви значаються відповідно до п. п. 11.1., 11.2., 11.3, 21.1 -21.3. «Правил користування системами ко мунального водопостачання ....»згідно додатка № 1 "на підставі норм водоспоживання" не може бути прийнято, тому, що в п. 11.2. Якщо вести облік води за водолічильником неможли во з причин, що не залежать від абонента (зняття водолічильника представником Водоканалу, запітніння скла, корозія циферблата, припинення нормальної роботи водолічильників через не справності, що виникли в його механізмі тощо), кількість використаної води визначається за се редньодобовою витратою за попередні два розрахункові місяці. У разі тривалості роботи прила дів обліку менше 2-х місяців кількість води визначається за період роботи водолічильника не менше 10 днів.")
Тому слід додати: "На випадок несправності чи перевірки водолічильника кількість викорис таної води визначається за середньодобовою витратою за попередні два розрахункові місяці.
4. П. 2.1.1. Договору.
Ще одним питанням розбіжності стало питання п. 2.1.1. в редакції Водоканалу: "Забезпечити Абонентові безперебійну подачу питної води з режимом (графіком) протягом доби відповідно до вимог нормативних документів..."
Згідно п. 6 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 "Послуги повинні відповідати: з централізованого постачання холодної та гарячої води —вимогам щодо якості і тиску води, температури гарячої води, а також розрахунковим нормам витрати води у точці розбору? на будинок передбачена централізована устано вка насосів для підкачки і регуляторів тиску вода на верхніх поверхах будинку з ЦТТІ № 64 (по проекту не менше 6 кг/ см.кв.)
Згідно п. 5.1. «Правил користування системами комунального водопостачання ...»та зва жаючи на те, що абоненти жильці будинку оплачують послуги надання води Позивачеві, остан ній повинен забезпечити абонентів, в тому числі й квартири верхніх поверхів будинку водою. (Згідно Статуту ЖБК "Сокіл" п. 2.6. "Кооператив зобов 'язаний представляти інтереси членів кооперативу, відповідно до наданих повноважень у відносинах з третіми особами. "
Тому п. 2.1.1., слід викласти в такій редакції: "Забезпечити Абонентові безперебійну подачу пи тної води з режимом (графіком) протягом доби, та тиском на вводі в будинок не менше 6 кг/м.кв. відповідно до вимог нормативних документів..." далі за текстом Позивача. Крім того, згідно ст. 20 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" "Споживач має право на зменшення розміру плати в разі їх (послуг) ненадання або ненадання не в повному обся зі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством ".
5. П. 2.2.3. Договору.
Згідно додатка № 1 "на підставі норм водоспоживання" не може бути прийнято, тому, що це су перечить п. 11.2. «Правил користування системами комунального водопостачання ....», а Рішен ня Міського виконавчого комітету від 19.12.00 р. № 504 не може суперечити нормативним актам прийнятим на державному рівні. Тому слід додати: "На випадок несправності чи перевірки водолічильника кількість використаної води визначається за середньодобовою витратою за попе редні два розрахункові місяці.
6. П. 2.2.5. Договору.
В ред. Водоканалу. п.2.2.Абонент зобов'язаний: "Здійснювати технічне обслуготгування і ремонт водопровідних, каналізаційних мереж і споруджень, а також ремонт, госпровірку, налагодження устаткування і контрольно-вимірювальних приладів, що знаходяться на балансі, об слуговуванні, а також в оренді в АБОНЕНТА".
Відповідно до п. 3 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (113/98-ВР), Періодична повірка, обслуговування та ремонт (утому числі демонтаж, транспортуван ня та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюється за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання".
Житлово - будівельний кооператив "Сокіл" згідно Довідки ЄДРПОУ № 1079 від 18.04.2005 р., є юридична особа з організаційно - правовою формою - обслуговуючий кооператив, та Рішення № 346 від 15 серпня 2005 р. Державної податкової служби у м. Херсоні є неприбут кова організація, тобто ЖБК "Сокіл" не є суб'єктом підприємницької діяльності.
В супроводжуючому Договір № 7990 від 01.04.2006 р. листі МКП "ВУВКГ м. Херсона" № 1516 / 585 від 01.06.2006 р. П. 2.2.5. Позивач пояснив свою позицію так: " В настоящее время законодательно не урегулирован механизм, связанный с возмещением затрат за поверку и об служивание водомеров. До урегулирования данного вопроса на законодательном уровне ГКП "ПУВКХ г. Херсона" не может производить компенсацию затрат на поверку водомеров".
ЖБК "Сокіл" теж не може виконувати компенсацію затрат на повірку водомірів. Було за пропоновано залишити це питання на контролі до розв'язання його на законодавчому рівні - від чого Позивач відмовився.
Згідно ст. 23 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" Підприємство пи тного водопостачання зобов'язане забезпечити участь у фінансуванні, реконструкції та розвитку об'єктів централізованого питного водопостачання і водовідведення, оснащення їх засобами об ліку та регулювання споживання води.
Крім того, Порушуючи ст. 3 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" Позивач не надає послуг з повірки водолічильників і фізичним особам - мешканцям будинку, а пропонує їм звертатися до житлової організації, яка обслуговує будинок, тобто до ЖБК "Сокіл" Лист МКП "ВУВКГ м. Херсона" № 1516 /1086 від 28.09.2006 р., що, на думку відповідача-1, є неправомірними діями.
Тому П. 2.2.5. Договору, на думку відповідача-1, слід прийняти у наступній редакції. Абонент зобовязаний: "Здійснювати технічне обслуговуван ня і ремонт водопровідних, каналізаційних мереж / споруджень, а також ремонт, госпровірку, налагодження устаткування і контрольно-вимірювальних приладів, що знаходяться на балансі, обслуговуванні, а також в оренді в АБОНЕНТА в випадку забезпечення відшкодувань Водока налом останноьму".
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 07.11.06 р. до 13.11.06 р., з 21.11.06 р. до 04.12.06 р., з 04.12.06 р. до 11.12.06 р., з 25.06.07 р. до 09.07.07 р.
Провадження по справі зупинялось з 18.12.06 р. до 01.06.07 р. (у зв'язку з призначенням по справі судової будівельно-технічної експертизи), з 09.07.07 р. до 06.11.07 р. та з 26.11.07 р. до 18.08.08 р. (до розгляду господарським судом Херсонської області пов'язаної справи № 10/186-АП-07), з 29.09.08 р. до 20.03.09 р. (до розгляду господарським судом Херсонської області пов'язаної справи № 14/430-ПН-08).
За згодою представників учасників судового процесу, що прибули на судове засідання, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
За клопотанням сторін від 11.12.06 р. (а.с. 107, том 1) даний спір вирішується у більш тривалий строк, ніж встановлено частиною першою статті 69 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою у справі від 18.08.08 р. до участі у справі залучено іншого відповідача, у зв'язку з іим розгляд справи розпочато заново, відповідно до вимог ст. 24 ГПК України.
Заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, господарський суд
в с т а н о в и в :
ЖБК "Сокіл" (відповідач по справі) є споживачем послуг водопостачання та водовідведення і використовує у своїй діяльності комунальну міську систему водопроводу та каналізації.
17.07.06 ЖБК "Сокіл" було проведено опломбування встановлених водомірних вузлів (акт від 17.07.06). З цього часу абоненту проводиться нарахування на підставі показників лічильників.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", п. 12.1 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", зареєстрованих Міністерством юстиції України 07.10.08 р. за № 936/15627, "Правил приймання стічних вод підприємств в міську комунальну систему каналізації", затверджених рішенням виконкому Херсонської міської ради 17.08.04 р. № 332, відпуск води та приймання стічних вод підприємств здійснюється на підставі договору.
Сторонами проводились переговори щодо врегулювання договірних відносин із приводу надання послуг на подачу холодної води та послуги по прийманню стоків, однак на сьогодні ЖБК "Сокіл", без укладення відповідного договору продовжує користуватися послугами Водоканалу.
Листом № 1516/977 від 04.09.06 р. Водоканал (позивач по справі) надіслав на адресу ЖБК "Сокіл" два примірники проекту договору від 01.04.06 р. № 7990 для його підписання, та сповістив відповідача про розгляд питання щодо укладення договору про надання холодної води й послуги з прийому та очищення стічних вод від 01.04.06 р. № 7990, у випадку відмови останнього підписати договір у редакції позивача, у судовому порядку.
Листом № 81 від 19.09.06 р. Відповідач направив на адресу МКП "ВУВКГ м. Херсона" підписаний договір від 01.04.06 № 7990 з протоколом розбіжностей.
У зв'язку з непогодженням із редакцією відповідача окремих умов договору, які відповідно до ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та ст. 20 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" є істотними умовами договору, позивач заперечив прийняти положення протоколу розбіжностей.
Згідно п. 8 ст. 181 Господарського кодексу України у випадку, якщо сторони не прийшли до узгодження по всім істотним умовам господарського договору, такий договір вважається неукладеним.
Крім того, згідно зі ст. 21 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" договір про надання послуг з питного водопостачання набирає чинності після досягнення домовленості з усіх його істотних умов та підписання сторонами.
Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав.
Умовами п. 1.1. Договору визначається розмежування балансової приналежності водопровідно-каналізаційних мереж.
Згідно з "Правилами користування .." для оформлення договору абоненти повинні надати Водоканалу акт визначення межі балансової належності їм водопровідно-каналізаційних мереж.
Таким актом є додаток № 2 до Договору № 7990 про надання холодної води й послуг із приймання та очищення стоків.
При визначені точки розмежування внутрішніх та зовнішніх комунікацій слід врахувати наступні обставини. Водопровідна траса від вентиля до зрізу зовнішньої стіни будинку на баланс ЖБК "Сокіл" не передавалась, що робить неможливим її обслуговування відповідачем. Актом визначення меж балансової належності водопровідно-каналізаційних мереж, складеним спеціалістами Водоканалу, межа розмежування визначена відповідно до п. 2.3.7 "Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій", зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.08.05 р. за № 927/11207, яким встановлено, що точкою розмежування внутрішніх та зовнішніх комунікацій є: для каналізації - найближчий до будівлі оглядовий колодязь, для водопроводу - вентиль або трійник біля будівлі.
Відповідно до п. 9 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначення точок розподілу, в яких відбувається передача послуг від виконавця/виробника споживачу є істотною умовою договору.
Крім того, від визначення точок розподілу, в яких відбувається передача послуг від виконавця/виробника споживачу, залежать обсяг прав і обов'язків щодо надання послуг з водопостачання та водовідведення, та встановлюється порядок надання послуг з водопостачання і водовідведення, який згідно ст. 20 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" є істотною умовою договору про надання послуг з питного водопостачання.
Згідно з п. 1.5. "Правил користування.." Водоканал обслуговує лише ті вуличні, квартальні та дворові водопровідні й каналізаційні мережі, споруди і обладнання, а також технологічні прилади й пристрої на них, які перебувають у нього на балансі.
Рішенням господарського суду Херсонської області у справі № 14/430-ПН-08, за участю тих самих сторін, встановлено, що 12 квітня 2005 р. Херсонським міськвиконкомом було зареєстровано житлово-будівельний кооператив "Сокіл". Кооператив створено власниками квартир і приміщень будинку 136 по пр-ту Адмірала Сенявіна у м. Херсоні, згідно п. 1.1 Статуту Кооператив є правонаступником "ЖБК -126".
Згідно п. 12 Акта Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта від 06.12.1990 p., затвердженого Рішенням Суворовської Ради народних депутатів № 228 від 14.12.1990 р.: "Внешние наружные коммуникации холодного и горячего водоснабжения, канализации, теплоснабжения, газоснабжения, энергоснабжения и связи обеспечивают нормальную эксплуатацию объекта и приняты городскими эксплуатационными организациями. Перечень справок городских эксплуатационных организаций приведен в приложении к акту".
ЖБК "Сокіл" неодноразово звертались з заявами про надання Замовником необхідних підтверджень передачі мереж з балансу на баланс.
18.09.2007 р. ЖБК "Сокіл" звернувся до прокурора міста Херсона із заявою про витребування від управління капітального будівництва виконавчого комітету Херсонської міської ради документації, що підтверджує передачу інженерних мереж водопостачання та водовідведення до буд. 136 по пр. Адм. Сенявіна на баланс Водоканалу м. Херсона. Перевіркою встановлено відсутність будь-якого документального підтвердження передачі мереж водопостачання та водовідведення до будинку на баланс Водоканалу. По бухгалтерському обліку в зазначеному Управлінні відповідні документи також відсутні, (відповідь Прокуратури м. Херсона № 26/257-07 від 10.12.07 p.). Таким чином, довідки про зовнішні комунікації холодного та гарячого водопостачання та каналізації з визначенням межі балансової приналежності - відсутні.
Згідно з п. 3 Рішення № 228 від 14.12.1990 р. Виконавчого комітету Суворовської районної ради народних депутатів "Об утверждении акта приемки в эксплуатацию госкомиссией законченного строительством 120 квартирного жилого дома № 27 в ТМКР –3/г. Херсон, пр. Адм. Сенявина, 136 зобов'язано: "Заказчику инженерные сети передать на баланс соответствующим службам города".
Замовником будівництва житлового будинку у 1990 році було Управління капітального будівництва Міськвиконкому м. Херсона, яке не виконало п. 3 рішення Виконкому Суворовської районної Ради народних депутатів № 228 від 14.12.1990 р.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Враховуючи, що УКБ є уповноваженим власником (Херсонською міською радою) органом щодо управління певним комунальним майном, зокрема, зовнішніми інженерними мережами водопостачання (до зрізу зовнішньої стіни будинку № 136 по вул. Адм. Сенявіна, у м. Херсоні), і даний факт не заперечується учасниками судового процесу, в період вирішення даного спору відповідачами були внесені доповнення до акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення основних засобів) (типова форма № 03-1) від 27.02.2008 p., згідно з якими водопровідний ввід до зовнішнього зрізу стіни житлового будинку № 136 по пр.-ту Адм. Сенявіна (в складі мереж водопостачання III Таврійського мікрорайону) прийнятий на баланс МКП "ВУВКГ м. Херсона", що підтверджується як копією акту приймання-передачі так і листом відповідача-2 від 21.11.08 р. № 01-4-2/1786.
Таким чином, позивач повинен надавати послуги з водопостачання та водовідведення і обслуговувати, до меж: водопровідну магістраль - до зовнішнього зрізу стіни будинку; систему водовідведення - до 3 колодязів - вихід з кожного під'їзду. Зазначений висновок слід застосовувати і до Додатку № 2 до Договору.
Крім того, висновком № 73 від 03.05.07 р. проведеної по справі судової будівельно-технічної експертизи встановлено, що межа розподілу внутрішніх та зовнішніх мереж каналізації повинна бути визначена по найближчим до будівлі колодязям, що розташовані на відстані 6 метрів від зовнішньої поверхні стіни будинку.
Умовами п. 1.4. Договору встановлений порядок визначення обсягу послуг, що надаються по подачі води та прийманню стоків - кількості води, використаної абонентом й кількість стічних вод, які поступають у каналізацію, згідно до "Правил користування ..".
У протоколі розбіжностей відповідач замінює данні пункти договору пунктом 15. Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення ..." № 630 від 21.07.05.
П. 15 зазначеної Постанови встановлено порядок проведення періодичної повірки засобів обліку, що не стосується питань, закріплених у вище зазначеному пункті Договору. Тому останній має бути викладений у редакції позивача.
П. 2.1.1. Договору має бути викладений в редакції відповідача, оскільки відповідно до "Правил надання послуг …" та "Правил користування …" послуги з централізованого постачання холодної води повинні відповідати вимогам щодо якості і тиску води.
П. 2.2.3 Договору врегульовано питання щодо розрахунку водоспоживання у випадку виходу з ладу приладів обліку згідно додатку № 1, який складений згідно з рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 19.12.00 № 504 за нормами водоспоживання. Відповідні умови не є відмовою від обліку показників водомірів.
Отже, п. п.1.4, 2.2.3. Договору слід залишити у редакції позивача.
П. 2.2.5. Договору зобов'язує відповідача здійснювати повірку приладів обліку. Відповідно до положень "Правил користування …", передбачено виконання періодичної повірки, обслуговування та монтаж водомірів за рахунок Водоканалу лише у тому випадку, якщо водомір належить фізичним особам, які не є суб'єктами підприємницької діяльності. ЖБК "Сокіл", згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичних осіб № 212168 від 12.04.05, є юридичною особою.
Тому п. 2.2.5. Договору слід залишити у редакції позивача.
Умовами п. 5.3 Договору передбачена відповідальність абонента-відповідача за понадлімітне водоспоживання і водовідведення, у випадку несплати або часткової оплати послуг у попередньому звітному місяці у вигляді оплати в п'ятикратному розмірі діючих тарифів на питну воду і стоки.
Разом з тим, діючим законодавством не передбачена зазначена відповідальність для ЖБК.
Тому п. 5.3. Договору необхідно виключити.
Додаток № 1 до Договору слід доповнити фразою "Показання будинкових засобів обліку знімаються представником Водоканалу один раз на місяць у присутності Абонента". Оскільки згідно п. 14 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення..." показання будинкових засобів обліку знімаються представником виконавця.
Судом не приймається до уваги, у якості заяви про зміну позовних вимог, оновлений текст Договору, оскільки останній представлено до суду без дотримання вимог ст. 54 ГПК України та ст. 181 ГК України.
Разом з тим, у тексті спірного Договору слід замінити нормативні акти, які втратили чинність в період вирішення спору, а також розмір тарифів, що були змінені рішенням органу місцевого самоврядування.
Відповідно до положень ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в :
1. Позов до відповідача-1 задовольнити частково.
2. Зобов'язати Житлово-будівельний кооператив "Сокіл" (ідентифікаційний код –33511212, адреса –73000, м. Херсон, проспект Сенявіна, 136) укласти з Міським комунальним підприємством "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" (ідентифікаційний код –03355726, адреса –73000, м. Херсон, площа Жовтнева, 9) "Договір на подачу холодної води і послуги по прийому та очищенню стічних вод з житловими організаціями" № 7990, наступного змісту:
"Міське комунальне підприємство «Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства м. Херсона», іменоване надалі ВОДОКАНАЛ, в особі директора Присяжнюка Володимира Григоровича діючого на підставі Статуту, з одного боку, і ЖБК "Сокіл" Сенявіна, 136, кв. 71, іменоване надалі АБОНЕНТ, в особі голови правління Голобородько М.І., діючого на підставі Статуту, з іншого боку, уклали даний Договір про нижченаведене:
І. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1. ВОДОКАНАЛ забезпечує АБОНЕНТОВІ подачу води по об'єкту водопостачання АБОНЕНТА згідно додатка № 1 на 1 аркуші, що є невід'ємною частиною договору на господарсько-питні, побутові і технологічні нестатки, а також прийом і очищення стічних вод протягом усього періоду дії Договору в обсягах, передбачених лімітами або нормами. Надання послуг по подачі води здійснюється з міських магістральних мереж до точки розмежування балансової приналежності мереж водопроводу. Надання послуг по відводу стоків здійснюється по міських магістральних мережах від точки поділу балансової приналежності мереж каналізації. При цьому обидві сторони керуються діючими Законами України «Про питну воду і питне водопостачання», «Про житлово-комунальні послуги», а також "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", зареєстрованими Міністерством юстиції України 07.10.08 р. за № 936/15627, "Правилами приймання стічних вод підприємств в міську комунальну систему каналізації", затвердженими рішенням виконкому Херсонської міської ради 17.08.04 р. № 332, рішеннями міськвиконкому про ліміти і норми водоспоживання, державними стандартами, державними будівельними нормами, іншими законодавчими і нормативними актами і документами.
Розмежування балансової приналежності водопровідних і каналізаційних мереж і експлуатаційної відповідальності сторін визначається відповідно положень нормативно-правових актів України, згідно акта визначення меж балансової приналежності водопровідно-каналізаційних мереж (акта розмежування балансової приналежності водопровідно-каналізаційних мереж), який є невід'ємною частиною договору у вигляді Додатка № 2 на одному аркуші. У разі зміни балансової приналежності водопровідно-каналізаційних мереж сторони складають новий акт (Додаток № 2 до даного Договору).
1.2. Розрахунок між ВОДОКАНАЛОМ і АБОНЕНТОМ за обсяги зроблених послуг проводиться по планово - розрахункових тарифах, розрахованим виходячи із собівартості і нормативу рентабельності і встановленим у порядку, передбаченому чинним законодавством України. При зміні розмірів тарифів, розрахунок проводиться на підставі тарифів, що діють на момент надання послуг. Тариф за послуги водопостачання і водовідведення на день укладання Договору складає за 1 м3: вода 2,22 грн. (з ПДВ), стоки 2,31 грн. (з ПДВ).
1.3. При порушенні нормативів по скиданню стічних вод (таблиця 1 «Правил прийому стічних вод підприємств у міську комунальну систему каналізації»), АБОНЕНТ робить оплату за скинуті стоки по підвищеному тарифу, розрахованому згідно розділів 7,8 вищевказаних "Правил прийому..." за місяць, у якому відібрана проба і два попередні місяці (але не більш трьох календарних місяців).
1.4. Обсяги послуг, що надаються, по подачі води та прийманню стоків визначаються відповідно до п. 5.1., 5.24., 5.27., 5.29. "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", згідно додатка № 1 на підставі норм водоспоживання.
1.5. При невиконанні розпоряджень ВОДОКАНАЛУ, спрямованих на поліпшення якісного обліку водоспоживання і водовідведення, а також у випадку порушення пломб на запірній арматурі, водомірах, і в інших випадках, передбачених нормативними документами, визначення обсягу спожитої води і кількості стоків здійснюється по перерізу труби введення згідно "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" з вини АБОНЕНТА.
II. ЗОБОВ'ЯЗАННЯ СТОРІН.
2.1. ВОДОКАНАЛ зобов'язаний:
2.1.1. Забезпечити АБОНЕНТОВІ безперебійну подачу питної води з режимом (графіком) протягом доби, та тиском на вводі в будинок 4,6 кг/м.кв. відповідно до вимог нормативних документів (СНіП), а також прийом, відвід і очищення стічних вод за умови дотримання режиму скидання і відповідності якості стічних вод АБОНЕНТА умовам «Правил прийому...», відсутності заборгованості за надані послуги водопостачання і водовідведення, у тому числі і по підвищеному тарифу.
Споживач має право на зменшення розміру плати в разі їх (послуг) ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості, в порядку, визначеному Договором або законодавством.
При цьому, перебоями водопостачання і водовідведення не вважаються:
а) припинення подачі води з розрахунку 2-х добового запасу ліміту замовника і прийому стоків при проведенні планово-попереджувального ремонту;
б) відключення подачі холодної води на термін не більш 3-х діб при виникненні аварійних ситуацій;
в) відключення подачі води на термін до 10 діб (по кожному АБОНЕНТУ) для виконання капремонту мереж і споруд.
Факт перебою подачі води повинний бути зафіксований двостороннім актом за підписами представників ВОДОКАНАЛУ й АБОНЕНТА.
Відшкодовувати матеріальні збитки, нанесені з вини ВОДОКАНАЛУ водопровідним магістралям, приладам будівлі, території і т.д. абонента в результаті дій чи бездіяльності ВОДОКАНАЛУ.
2.1.2. Завчасно, не менш чим за добу, інформувати АБОНЕНТА про можливе зниження тиску води або повне припинення її подачі при виконанні планових ремонтів на міських мережах і об'єктах водопостачання і водовідведення.
2.1.3. При надходженні заявки від АБОНЕНТА виконувати його відключення від міських мереж водопроводу протягом однієї доби, а при аварійних ситуаціях - протягом 3-х годин.
2.1.4. Виконувати АБОНЕНТОВІ перерахунок розміру оплати убік зменшення у випадку ненадання послуг з вини ВОДОКАНАЛУ, за винятком умов, передбачених п. 2.1.1 даного Договору. Відсутність надання послуг повинне бути оформлено двостороннім актом при обов'язковій присутності представника ВОДОКАНАЛУ.
Акт-претензія складається не пізніше двох робочих днів. У випадку, якщо виконавець не з'явився, акт-претензія вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі.
2.2. АБОНЕНТ зобов'язаний:
2.2.1. Виконувати в повному обсязі вимоги даного Договору і всіх законодавчих і нормативних актів і документів, вчасно і самостійно робити оплату усіх виставлених рахунків, у тому числі і по підвищеному тарифу за скидання наднормативно забруднених стічних вод і за інші порушення вимог вищевказаних документів не пізніше 5-ти банківських днів із дня вручення рахунків.
Претензії до ВОДОКАНАЛУ по пред'явлених рахунках або інших платіжних документах пред'являються АБОНЕНТОМ у писемній формі не пізніше п'яти днів із дня врученню платіжного документа і вирішуються в порядку, установленому Господарсько-процесуальним кодексом України. При встановленні обґрунтованості претензії, переплачена сума, отримана ВОДОКАНАЛОМ, зараховується в наступних платежах за подачу води і прийом і очищення стоків.
2.2.2. Забезпечувати ощадливе і раціональне використання води, не допускати витоків води і стоків у внутрішньобудинкових системах водопроводу і каналізації, а також у мережах, що перебувають на балансі, обслуговуванні, оренді АБОНЕНТА.
2.2.3. Не допускати перевищення ліміту водоспоживання і водовідведення, установленого для кожного об'єкта АБОНЕНТА, відповідно наданої дислокації, або відповідно до акта, складеного представником ВОДОКАНАЛУ.
Ліміт встановлений АБОНЕНТОВІ:
а) технічними умовами по водоспоживанню ---- м3;
по водовідведенню ---- м3;
б) розрахунковими нормами водоспоживання (водовідведення), Додаток № 1, що є невід'ємною частиною договору, п. 5.24. "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" (якщо облік води вести за водолічильником не можливо з причин, що не залежать від Абонента то кількість води визначається за середньодобовою витратою за попередні два розрахункові місяці).
2.2.4. Робити скидання стічних вод у систему міської комунальної каналізації з концентраціями забруднень, не перевищуючими припустимі ПДК:
pH од 6,5-9; Фосфати г/м3 3,0; Свинець г/м3 0,1; Зважені і спливаючі речовини г/м3 281,0; Нафтопродукти г/м3 2,5; Цинк г/м3 0,1; БПК5 г/м3 246,0; СПАВШИ (аніонні, неіоногенні) г/м3 2,5; Хром 6+ г/м3 0,07; ХПК г/м3 615,0; Феноли г/м3 0,1; Вісмут г/м3 0,1; Сухий залишок г/м3 2287,0; Сульфіди г/м3 0,9; Фториды г/м3 1,0; Сульфати г/м3 +40,0 від змісту у воді горводопровода; Алюміній г/м3 1,0; Ртуть г/м3 0,002; Хлориди г/м3 +80,0 від змісту у воді горводопровода; Залізо загальне г/м3 1,5; Бор г/м3 0,5; Азот амонийный г/м3 15,0; Кадмій г/м3 0,02; Жири рослинні і тварини г/м3 10,0; Нітрити г/м3 1,0; Мідь г/м3 0,1; Температура °С не вище + 40°С; Нітрати г/м3 45,0; Нікель г/м3 0,15; Нерозчинні олії, смоли, мазут г/м3 не допускається.
Не допускається скидання в міську каналізаційну мережу:
кислот, пальних сумішей, токсичних і розчинних газоподібних речовин; концентрованих маткових і кубових розчинів; будівельних, промислових, хазяйновито - побутового сміття, грунту, абразивних речовин; радіоактивних речовин, епідеміологічно - небезпечних бактеріальних і вірусних забруднень.
2.2.5. Здійснювати технічне обслуговування і ремонт водопровідних, каналізаційних мереж і споруджень, а також ремонт, госповірку, налагодження устаткування і контрольно-вимірювальних приладів, що знаходяться на балансі, обслуговуванні, а також в оренді в АБОНЕНТА.
2.2.6. Забезпечувати належний санітарний стан і освітлення приміщення водомірного вузла, а також схоронність водоміра, схоронність пломб на ньому і запірній арматурі.
2.2.7. Забезпечувати своєчасний безпечний і вільний вхід і доступ представників ВОДОКАНАЛУ в робочих час, а при аварійній ситуації цілодобово до систем зовнішнього і внутрішнього водопостачання і каналізації, що знаходяться на балансі, обслуговуванні й в оренді АБОНЕНТА, для перевірки технічного стану мереж і споруджень АБОНЕНТА, для зняття показань витрати води по водолічильнику, відключення об'єктів АБОНЕНТА від мереж водопостачання і каналізації у випадку невиконання їм своїх зобов'язань, а також добору проб з контрольного каналізаційного колодязя.
2.2.8. Призначити відповідального представника АБОНЕНТА, що буде забезпечувати виконання робіт згідно п. 2.2.7 і підтверджувати своїм підписом факти і дані, зафіксовані представниками Водоканалу.
2.2.9. Письмово повідомити ВОДОКАНАЛ протягом 15-ти днів з моменту підписання сторонами даного договору про призначення відповідальної особи з указівкою його ПІБ і посади. У випадку зміни відповідальної особи сповістити про це Водоканалові в 5-ти денний термін з моменту виникнення таких змін.
2.2.10. Відшкодовувати матеріальний збиток, нанесений з вини АБОНЕНТА міським каналізаційним і водогінним мережам, пристроям, спорудженням і об'єктам у результаті його дій або бездіяльності (проведення будівельних робіт, скидання агресивних стоків і т.д.).
III. ПРАВА СТОРІН
3.1. ВОДОКАНАЛ має право:
3.1.2. Здійснювати контроль за виконанням АБОНЕНТОМ договірних зобов'язань, у т.ч. по раціональній і ощадливій витраті питної води і забезпеченню якості стічних вод, що скидаються в міську систему каналізації, відповідно до вимог нормативних документів.
3.2. АБОНЕНТ має право:
3.2.1. Здійснювати контроль за виконанням ВОДОКАНАЛОМ договірних зобов'язань.
3.2.2. Змінювати умови Договору або його розірвати при систематичному порушенні ВОДОКАНАЛОМ договірних зобов'язань.
IV. ОСОБЛИВІ УМОВИ ДОГОВОРУ
4.1. АБОНЕНТ підлягає відключенню від мереж водопостачання і каналізації з попереднім повідомленням за 5 діб: при порушенні терміну оплати; виявленні скидання в міську комунальну каналізацію стічних вод з речовинами, забороненими до скидання; незадовільного технічного стану водопровідно-каналізаційних систем, приладів і споруджень, що знаходяться на балансі АБОНЕНТА; невиконання АБОНЕНТОМ умов Договору; самовільного приєднання до систем водопостачання і водовідведення; відмовлення, відхилення або затримки укладання або переукладання Договору з ВОДОКАНАЛОМ; відмовлення Абонента прийняти рахунок або інший платіжний документ; відмовлення АБОНЕНТА допустити представника ВОДОКАНАЛУ до огляду систем споруджень водопостачання і водовідведення, проведення перевірки приладів обліку. Таке відключення може бути виконане без присутності АБОНЕНТА, якщо його представник не з'явився за викликом протягом години. Уся відповідальність за заподіяння можливого збитку, зв'язаного з зазначеним відключенням, лягає на керівництво АБОНЕНТА.
4.2. Самовільне підключення до міських мереж водопостачання і каналізації заборонено! При виявленні самовільного підключення до мереж АБОНЕНТ підлягає відключенню з нарахуванням розміру плати за самовільне підключення відповідно до п. 3.3. «Правил користування....»
4.3. Фактом самовільного підключення є:
- відсутність укладеного Договору на надання послуг ВОДОКАНАЛОМ;
- підключення нових об'єктів, що належать АБОНЕНТОВІ або субабонентові, до систем міського водопроводу і каналізації без дозволу ВОДОКАНАЛУ і передачі останньому виконавчої документації;
- порушення пломби ВОДОКАНАЛУ на закритій опломбованій засувці або інших запірних пристосуваннях;
- видалення з труби або колодязя каналізаційного випуску чопа, мішків з піском або інших спещтредметів, що перекривають випуск стоків, за допомогою яких ВОДОКАНАЛ, у встановленому порядку, відключив водовідведення АБОНЕНТА.
4.4. Відключення і повторне підключення оплачується винуватою стороною. Вартість обсягу робіт визначається відповідно до калькуляції ВОДОКАНАЛУ.
V. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН. ФОРС - МАЖОРНІ ОБСТАВИНИ
5.1. Суперечки, що виникли при виконанні Договору, вирішуються в порядку встановленому законодавством.
5.2. За невиконання або неналежне виконання умов даного Договору ВОДОКАНАЛ і АБОНЕНТ несуть матеріальну відповідальність, передбачену діючими законодавчими і нормативними актами України.
5.3. Виключити.
5.4. При виявленні представником ВОДОКАНАЛУ витоку води в мережах АБОНЕНТА складається акт відповідно до «Правил користування...», при цьому АБОНЕНТ оплачує нарахування відповідно до п. 3.3. «Правил користування...»відповідно до умов, передбачених п. 2.2.1 даного Договору.
5.5. Водоканал не несе відповідальність за збиток, заподіяний АБОНЕНТОВІ внаслідок невиконання або порушення їм будівельних норм і правил установлених БНіП 2.04.01-85 «Внутрішній водопровід і каналізація будинків»(п. 17.27), а також відсутність води у випадку несправності водопровідних і каналізаційних мереж АБОНЕНТА.
5.6. За несвоєчасну оплату наданих послуг АБОНЕНТ оплачує пеню в розмірі 1% (одного відсотка) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше 100% загальної суми боргу (Закон України від 20.05.99 № 686-XIV).
5.7. Сторони звільняються від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, якщо це викликано дією обставин нездоланної сили (форс - мажорних обставин) - надзвичайні природні і/або суспільно-політичні явища, що сторони не могли передбачити при укладанні Договору і запобігти своїми діями. Відсутність фахівців, фінансової можливості для виконання своїх зобов'язань, а також невиконання зобов'язань третіми особами перед кожною зі Сторін до форс-мажорних обставин не відноситься.
5.8. Належним доказом наявності і дії форс-мажорних обставин є документи, оформлені компетентними державними органами, які здійснюють контроль над проявом (фіксацією, усуненням наслідків) зазначених обставин. Дані документи надаються іншій Стороні в тижневий термін після закінчення дії форс-мажорних обставин.
5.9. При настанні форс-мажорних обставин, що привели до повного або часткового невиконання Сторонами зобов'язань, термін їхнього виконання продовжується на період дії зазначених зобов'язань, але не більше ніж на 12 (дванадцять) місяців, після закінчення яких кожна Сторона в праві розірвати Договір в однобічному порядку.
5.10. Про початок і закінчення дії форс-мажорних обставин кожна зі Сторін зобов'язана письмово попередити іншу сторону протягом 7 (семи) днів після їхнього початку (закінченню) з урахуванням п. 5.6 і 5.7. Договору.
VI. ІНШІ УМОВИ
6.1. Сторони можуть переглядати умови даного Договору. Будь-які зміни і доповнення мають силу під час підписання їх обома сторонами і стають невід'ємною частиною Договору.
6.2. Спірні питання, що виникли за даним Договором, вирішуються сторонами шляхом переговорів. У випадку недосягнення згоди —у встановленому законодавством порядку.
6.3. У випадках, не передбачених даним Договором, сторони керуються чинним законодавством України й інших нормативних актів.
VII. ТЕРМІН ДІЇ ДОГОВОРУ
7.1. Договір укладений терміном на два роки і набирає силу з дня його укладання.
7.2. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення його терміну однієї зі сторін не буде письмово заявлено про його розірвання або необхідність перегляду.
VIII. ДОДАТКОВІ УМОВИ
8.1. Даний Договір складений у двох примірниках, що мають однакову юридичну чинність, по примірнику для кожної зі сторін.
8.2. Розрахунок норм водоспоживання і водовідведення АБОНЕНТА згідно додатка № 1, що є невід'ємною частиною договору.
8.3. У випадку зміни адреси або банківських реквізитів, найменування, а також реорганізації, ліквідації, зміни в праві власності (користуванні) сторони зобов'язуються в семиденний термін з моменту змін, що відбулися, повідомити про це один одного.
ДОДАТОК № 1 до договору № 7990 на подачу холодної води і послуги по прийому та очищенню стічних вод.
Підприємство ЖБК "Сокіл", пр-т Сенявіна, 13.
Об'єкти, що входять до складу підприємства:
Прибирання сходинкових клітин (1228 кв. м. х 4 х 2 р. на місяць = 9,8 кв. м.
Прибирання сміттєзбирачів (3 шт. х 6 куб. м. = 18 куб. м.)
Розрахунок згідно приладів обліку, з дати складання акту опломбування водолічильників.
Абонент несе відповідальність за своєчасність, повноту і вірогідність наданої інформації про вказані об'єкти водоспоживання і водовідведення, що входять до складу підприємства (установи, організації). Показання будинкових засобів обліку знімаються представником Водоканалу один раз на місяць у присутності Абонента.
ДОДАТОК № 2 до договору № 7990 на подачу холодної води і послуги по прийманню стоків Акт визначення меж балансової приналежності водопровідно-каналізаційних мереж.
1. Абонент ЖБК "Сокіл", пр-т Сенявіна, 136.
Відповідно до п. п. 1.13, 1.17 "Правил користування системами комунального водопостачання і водоотведения в містах і селищах України " межа розподілу:
Водопровідна мережа – до зрізу зовнішньої поверхні стіни будинку. Каналізаційна мережа –до найближчих до будівлі колодязів, що розташовані на відстані 6 метрів від зовнішньої поверхні стіни будинку.
3. В задоволенні позову до відповідача-2 відмовити.
4. Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу "Сокіл" (ідентифікаційний код –33511212, адреса –73000, м. Херсон, проспект Сенявіна, 136) на користь Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" (ідентифікаційний код –03355726, адреса –73000, м. Херсон, площа Жовтнева, 9) 85грн.00коп. витрат по сплаті державного мита, 118грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, 554грн.64коп. витрат на проведення судової будівельно-технічної експертизи.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини).
Суддя Ю.В. Гридасов
Дата оформлення та підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 Господарського
процесуального кодексу України "25" травня 2009 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2009 |
Оприлюднено | 28.05.2009 |
Номер документу | 3675598 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Гридасов Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні