ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
16 січня 2014 р. 16:32 Справа №801/10365/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Музика О.С., за участю представника позивача - Бодак Л.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства "Інтур-прем'єр"
до Державної податкової інспекції у м. Ялта Головного управління Міндоходів в АР Крим
про визнання протиправним та скасування рішення
Суть спору: Приватне підприємство "Інтур-прем'єр" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Державної податкової інспекції у м. Ялта Головного управління Міндоходів в АР Крим (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 09.10.2013 року № 0004022202.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, будь-яких клопотань до суду не надав.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив зібрані докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Інтур-прем'єр" зареєстроване у якості юридичної особи-підприємця, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 № 663216.
23.09.2013 року посадовими особами ДПІ у м. Ялта Головного управління Міндоходів в АР Крим проведено перевірку лобі-бару, розташованого за адресою: м. Ялта, вул. Морська, буд. 3-А, суб'єкта господарської діяльності ПП "Інтур-прем'єр".
За результатами зазначеної перевірки складено акт фактичної перевірки, в якому встановлено порушення ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.95 р. № 481/95, (а.с. 41).
26.09.2013 року позивачем на адресу ДПІ у м. Ялта Головного управління Міндоходів в АР Крим надіслані заперечення до акту фактичної перевірки Приватне підприємство "Інтур-прем'єр" від 23.09.2013 року (а.с. 42-46).
03.10.2013 року ДПІ у м. Ялта Головного управління Міндоходів в АР Крим повідомила позивача про залишення заперечень останнього без задоволення (а.с. 60-62).
На підставі акту фактичної перевірки ДПІ у м. Ялта ГУ Міндоходів в АР Крим прийнято рішення від 09.10.2013 року № 0004022202 про застосування до ПП "Інтур-прем'єр" фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6 800,00 гривень.
Перевіряючи обґрунтованість прийняття вказаного рішення судом встановлено наступне.
Згідно до п.п. 75.1.3 п. 7.5.1 ст. 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до ч. 7 ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі Закон України № 481) продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Відповідно до ст. 1 Закону України № 481, роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Згідно зі ст..15 Закону № 481, встановлено що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Стаття 15 Закону № 481 визначає обмеження щодо продажу алкогольних напоїв. Так, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчувацня, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Аналогічна норма міститься у п. 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою КМУ від 30.07.96р. № 854 (із змінами та доповненнями).
Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002р. № 219, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.08.2002р. за № 680/6968 (із змінами та доповненнями, далі - Правила № 219), при цьому у назві та тексті Правил слова «громадське харчування» в усіх відмінках замінено словами «ресторанне господарство» згідно з наказом Міністерства економіки України від 09.10.2006р. № 309.
Згідно Правил № 219, під терміном «громадське харчування» слід розуміти сферу виробничо-торговельної діяльності, в якій виробляють і продають продукцію власного виробництва та закупні товари, як правило, призначені для споживання на місці, з організацією дозвілля або без нього.
Відповідно до п. 1.3. Правил №219, заклад ресторанного господарства визначено як організаційно-структурну одиницю у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.
Пунктом 1.4. Правил № 219 визначено, що суб'єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій.
Згідно пункту 1.5. Правил № 219, заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани і бари - також на класи (перший, вищий, люкс).
Відповідно до п. 22 Постанови Кабінету міністрів України від 30.07.1996 року № 854 "Про затвердження правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями" продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки підприємствами громадського харчування та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Згідно з п. 1.3 Наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 року № 219 "Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.08.2002 р. за № 6806968 (із змінами та доповненнями) (далі - Наказ № 219) заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.
Пунктом 1.4 Наказу № 219 визначено, що суб'єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій.
Відповідно до п. 1.5 Наказу № 219 заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс).
Крім того, відповідно до Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 24.10.2005р., №327, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.11.2005р. за № 1350/11630, ресторанне господарство - вид економічної діяльності суб'єктів господарювання щодо надання послуг із задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього в закладах (об'єктах) ресторанного господарства (коди згідно з КВЕД- 2005: 55.3, 55.4, 55.5; відповідно, згідно КВЕД-2010: 56.1, 56.2, 56.3 ). А об'єкт (заклад) ресторанного господарства - місцева одиниця (структурний підрозділ) суб'єкта господарювання, яка розміщується в окремій будівлі або приміщенні, має, як правило, обладнаний столами та стільцями для споживання їжі зал і необхідні виробничі та побутові приміщення та в якій здійснюється продаж продукції власного виготовлення і купованих товарів, переважно для споживання на місці.
Також, згідно п.3.1. ДСТУ 4281:2004 Заклади ресторанного господарства. Класифікація, (в якому є посилання на стандарт ДСТУ 3862-99 Ресторанне господарство. Терміни та визначення.), терміни та визначення вжито у такому значенні: Ресторанне господарство;
Вид економічної діяльності суб'єктів господарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього. Суб'єкти господарської діяльності здійснюють діяльність у ресторанному господарстві через заклади Ресторанного господарства (ДСТУ 3862).
В п.3.2. ДСТУ 4281:2004 визначено поняття закладу Ресторанного господарства: Організаційно-структурна одиниця у сфері РГ, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організувати дозвілля споживачів. Заклад Ресторанного господарства розміщується в окремій капітальній будівлі або спеціально обладнаному приміщенні іншої капітальної або некапітальної споруди виробничих підприємств, установ, навчальних, лікувальних, оздоровчих закладів, готелів, магазинів, закладів культури, або у вагонах залізничного, салонах авіа-, авто- та водного транспорту тощо (ДСТУ 3862)
В п.3.3. ДСТУ 4281:2004 визначено поняття типу закладу Ресторанного господарства: Сукупність загальних характерних ознак виробничо-торговельної діяльності закладу РГ (ДСТУ 3862).
Згідно п. 3.20 ДСТУ 4281:2004, бар - заклад Ресторанного господарства, в якому алкогольні, безалкогольні, змішані напої та страви до них і закупні товари продають через барну стойку. Розрізняють спеціалізовані бари: винний, пивний, молочний, вітамінний, коктейль- бар тощо (ДСТУ 3862).
В розділі 4 ДСТУ 4281:2004 вказана класифікація закладів Ресторанного господарства, яка базується на комплексі вимог до асортименту продукції. Заклади ресторанного господарства поділяють на такі групи:
...4.2. Продаж напоїв і страв до них, як правило, призначених для споживання на місці, з показуванням розважальних вистав або без них. Ця група охоплює:
4.2.1 бар
4.2.1.1 нічний клуб
4.2.1.2 пивну залу
Враховуючи викладене, здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив має право виключно підприємство ресторанного господарства або спеціалізований відділ, що має статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів за умови наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
Суд зазначає, що стосовно позивача було проведено фактичну перевірку за адресою: м. Ялта, вул. Морська, буд. 3-А.
З акту фактичної перевірки вбачається, що за адресою м. Ялта, вул. Морська, буд. 3-А. розташований п'ятизірковий готель «Готель і резиденція «Вілла Елена», в якому знаходиться господарська одиниця Лобі-бар, який є суб'єктом господарської діяльності - ПП "Інтур-прем'єр" (код ЄДРПОУ 36539581, місцезнаходження: 98600, АР Крим, м. Ялта, вул. Краснова, буд.2).
В ході проведення перевірки був зафіксований факт реалізація алкогольних напоїв ПП "Інтур-прем'єр" на розлив без створення суб'єкта ресторанного господарства, та суб'єкту господарства з універсальним асортиментом товару. У відповідності до меню, прейскуранту цін суб'єкта господарства ПП "Інтур-прем'єр" не забезпечено реалізацію продукції власного виробництва, а саме торгових продуктів у натуральному вигляді, готових до споживання.
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач має ліцензію серії АЕ № 232961 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, відповідно до якої встановлений строк дії з 18.05.2013р. до 18.05.2014р., яка видана Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України в АР Крим (а.с. 49-50).
Крім того, ПП "Інтур-прем'єр" має торговий патент № 202713, на право здійснення підприємницької діяльності у сфері ресторанного господарства зі строком дії з 18.05.2012р. по 30.04.2017р. (а.с. 51).
Судом встановлено, що згідно Довідки АБ №551792 з ЄДРПОУ, першим із основних видів діяльності ПП «Інтур-прем'єр» є Обслуговування напоями (КВЕД-2010:56.30) (а.с. 34).
Вказаний клас включає приготування і обслуговування напоями для негайного споживання на місці, а також діяльність: барів, таверн, закусочних, дискотек (з перевагою споживання напоїв), пивних, кафе, ларьків із продажу фруктових соків, пересуваних кіосків із продажу напоїв (а.с. 47).
Крім того, основними видами діяльності підприємства з шести, зазначених у статистичній довідці, є Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (КВЕД- 2010:56.10), Постачання готових справ для подій (КВЕД-2010:56.21).
Відповідно до даних Додатку №5 за 2012рік (Відомість розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами діяльності, 100% в загальному обсязі реалізованої продукції (робіт,послуг) складає реалізована продукція за видом економічної діяльності зазначеної вище (КВЕД -2010:56.30).
Вказана звітність є обов'язковою і щорічно подається до Ялтинського Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (а.с. 48).
Під час розгляду справи також встановлено, що ПП «Інтур-прем'єр» був отриманий Дозвіл № ЯЛ-170/533 від 27.04.2012року Ялтинського міського Управління ГУ Держтехногенбезпеки в АРК Державної інспекції техногенної безпеки України на початок роботи ресторану за адресою: м. Ялта, вул. Морська, 3А (а.с. 53).
Згдіно висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 14.06.2013р. № 27-02-252/1 Ялтинського міжміського Управління ГУ Держсанепідслужби в АРК Державної санітарно-епідеміологічної служби України щодо відповідності ресторану, ПП «Інтур-прем'єр» відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України і за умови дотримання вимог цього висновку може бути використаний в заявленій сфері застосування (а.с.54).
Відповідно до Виписки із журналу обліку об'єктів ресторанного господарства № 02.12- 17/47 від 28.04.2012р. відділу торгівлі та сфери послуг Ялтинської міської ради АР Крим, ПП «Інтур-прем'єр» зареєстрований в журналі обліку об'єктів ресторанного господарства (а.с. 32).
Також, судом встановлено, що 09.01.2013 року між ПП "Дудник" (Орендодавець) та ПП «Інтур-прем'єр» (Орендар) укладено договір оренди нежитлового приміщення № 09/01-134, відповідно до якого Арендодавець передає у тимчасове платне користування належні нежитлові приміщення загальною площею 67,1 кв.м., які розташовані за адресою: м. Ялта, вул. Морська, 3А, орендовані приміщення є торгівельними площами, а Орендар приймає їх в оренду відповідно до акта приймання-передачі. Об'єктом, що орендується є приміщення Лобі-бару (а.с. 55-58).
Лобі-бар розміщується в спеціально обладнаному приміщенні на першому поверсі готелю «Готель і резиденція «Вілла Елена».
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, даний заклад обладнаний елементом торгово-технологічного устаткування - барною стойкою, через яку продають алкогольні, безалкогольні, змішані напої та страви до них і закупні товари, що також дозволяє вживати алкогольні напої на місці їх торгівлі на розлив, а отже вимоги ДСТУ 4281:2004 підприємством виконані в повному обсязі.
На підприємстві ведеться бухгалтерський облік, у відповідності з вимогами Закону України від 16.07.1999р. № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (із змінами та доповненнями). Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Так, факт використання у господарській діяльності алкогольних напоїв підтверджується видатковими накладними № РН-4003589 від 12.09.13, № ЮЯ000002765 від 27.08.13, № РН-4003321 від 27.08.13,№ 7856 від 22.08.2013р., № 9360 від 20.08.13, № 98196 від 16.08.13, № 4276 від 13.08.2013р., № 4277 від 13.08.2013р., № 8У003795 від 12.08.2013р., № 97577 від 12.08.2013, № 8У003796 від 12.08.2013р., № 8У003582 від 02.08.2013р., №РН-4002764 від 01.08.2013р., № 22382/20558 від 31 липня 2013 року, № К-00021310 від 31.07.13р., № 10813 від 31.07.2013року, № РН-0000200 від 06.08.2013року, № ФВ00001225 від 26.08.2013р., № ЧП -000136 від 23.08.2013року та товарно - транспортними накладними № ТЯЛ -085857 від 14.08.2013р., № ЯЛТ- 001115 від 04.07.2013р.
Вказані документи є первинними, та відповідно підтверджують правомірну господарську діяльність підприємства, як того вимагають норми діючого законодавство України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду доказів підтвердження встановленого порушення, за яке на позивача накладено фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6 800,00 грн.
Таким чином, висновки ДПІ у м. Ялті ГУ Міндоходів в АР Крим про здійснення реалізації алкогольних напоїв ПП «Інтур-прем'єр» на розлив без створення суб'єкта ресторанного господарства є безпідставними.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Лобі-бар, розташований за адресою: вул. Морська, буд. 3-А, суб'єкт господарської діяльності ПП "Інтур-прем'єр", є закладом громадського харчування та позивач відповідно до приписів ч. 7 ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР має право на здійснення реалізації алкогольних напоїв.
За таких умов, рішення про застосування фінансових санкцій від 09.10.2013р. № 0004022202 є таким, що прийняте ДПІ у м. Ялті ГУ Міндоходів в АР Крим протиправно, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
У судовому засіданні 16.01.2014 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 21.01.2014 року.
Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Ялта Головного управління Міндоходів в АР Крим про застосування фінансових санкцій № 0004022202 від 09.10.2013року.
3. Стягнути на користь Приватного підприємства "Інтур-прем'єр" (ЄДРПОУ 36539581) з Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору у розмірі 172,05 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Латинін Ю.А.
Суд | Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2014 |
Оприлюднено | 24.01.2014 |
Номер документу | 36765543 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Омельченко В'ячеслав Анатолійович
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Латинін Ю.А.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Латинін Ю.А.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Латинін Ю.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні