14/29
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.04.09 Справа№ 14/29За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська лізингова компанія”, м.Київ
до відповідача: Фермерське господарство «Цибуліно», с.Бабина, Самбірський район,Львівська область
про стягнення 42 482,03 грн.
Суддя Кітаєва С.Б. При секретарі Хороз І.Б.
Представники:
від позивача: Козак О.Д. –представник
від відповідача: не з»явився
Зміст ст.ст.20,22 ГПК України представнику позивачу роз'яснено.
Суть позову:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Українська лізингова компанія”, м.Київ, звернулося з позовом до суду про стягнення з Фермерського господарство “Цибуліно”, с.Бабина Самбірського р-ну Львівської області , 42 482,03 грн. заборгованості.
Ухвалою суду від 18.02.09р.порушено провадження по справі,розгляд судової справи призначено на 05.03.09р.
В судове засідання 05.03.09р. представники сторін не з”явились.
На адресу господарського суду 03.03.09р. поступило від позивача клопотання про відкладення розгляду справи вих. № 333 від 27.02.09р. зареєстроване в канцелярії суду за вх. № 4047.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив.
В судовому засіданні розгляд справи відкладено на 25.03.09р.
В судове засідання представник позивача не з”явився, вимог ухвал суду від 18.02.09р. та 05.03.09р. не виконав, в канцелярію суду поступило клопотання за вих.№ 418 від 18.03.09р. про відкладення розгляду справи, у зв”язку з неможливістю забезпечити явку повноважного представника в судове засідання.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, відзиву та документів витребуваних ухвалами суду від 18.02.09р. та 05.03.09р. не подав.
В судовому засіданні 25.03.09р. розгляд справи відкладено на 10.04.09р.
Представник позивача в судове засідання з”явився.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, вимог ухвал суду від 18.02.09р, 05.03.09р., та від 25.03.09р. не виконав.
Розглянувши матеріали справи в порядку ст. 75 ГПК України, суд встановив наступне.
Між ТзОВ «Українська лізингова компанія»(позивач) та Фермерським господарством «Цибуліно»(відповідач) 03 липня 2008 року був укладений Договір фінансового лізингу № 01-177/08-обл, відповідно до умов якого позивач передав відповідачу борону дискові-2 од. (надалі майно)у фінансовий лізинг, а відповідач прийняв майно (акт приймання-передачі майна) та зобов»язався своєчасно сплачувати лізингові платежі за отримане майно, відповідно до Графіків платежів.
В порушення зобов”язань за договором лізингу відповідач не здійснював сплату лізингових платежів у встановлені договором строки.
Відповідачу були надіслані листи –повідомлення з вимогою сплатити заборгованість та пеню, що утворилась внаслідок порушення зобов”язання, які останнім залишені без відповіді та задоволення.
Таким чином відповідач свої зобов»язання перед позивачем не виконав, сплату лізингових платежів у повному обсязі у встановлені строки не здійснив, що обумовило звернення позивача з даним позовом до суду.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення .
При цьому суд виходив з наступного.
Відповідно до ч.1,2 ст.11 ЦК України цивільні права та обов”язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов”язки, зокрема з договорів та інших правочинів.
Згідно ст.629 ЦК України договір є обов”язковим для виконання сторонами. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору ( ч.4 ст.631 ЦК України).
Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов”язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов”язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов”язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом ( ч.1 ст.612 ЦК України).
Згідно з ч.ч.1,2 ст.193 ГК України суб”єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов”язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов”язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов”язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов”язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов”язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст.525 цього ж Кодексу, одностороння відмова від зобов”язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до ст.526 ЦК України зобов”язання припиняється виконанням, проведеним належним чином
Відповідно до умов Договору фінансового лізингу від 14 липня 2008 року № 01-203/08-обл Лізингодавець передає на умовах фінансового лізингу у тимчасове володіння та користування майно вказане у Специфікації.
Лізингоодержувач виплачує Лізингодавцю лізингові платежі відповідно до Графіку та умов ст.3 Загальних умов. Лізингові платежі складаються з авансового лізингового платежу, який включає суму, яка відшкодовує (компенсує) частину вартості предмету лізингу, а також чергових лізингових платежів кожен з якого включає :
-суму, яка відшкодовує (компенсує) частину вартості предмета лізингу;
-винагороду (комісію) Лізингодавцю за отриманий у лізинг предмет лізингу ( надалі – винагорода).
Відповідно до ст.3 Загальних умов фінансового лізингу ( Додаток № 4 до договору) усі платежі за договором Лізингоодержувач зобов”язаний здійснювати в національній валюті України (гривнях), відповідно до Графіку та Загальних умов, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Лізингодавця.
Авансовий лізинговий платіж Лізингоодержувач зобов”язаний сплатити протягом трьох банківських днів з моменту отримання рахунку від Лізингодавця. Лізингоодержувач має право здійснювати авансовий лізинговий платіж тільки на підставі отриманого від Лізингодавця рахунку.
Якщо передача предмета лізингу ( п.3.5) відбулася до п”ятнадцятого числа місяця, чергові лізингові платежі сплачуються кожного п”ятого числа місяця, інакше, чергові лізингові платежі сплачуються кожного двадцятого числа місяця. ( в даному випадку предмет лізингу передано по акту приймання-передачі від 22 липня 2008 року).
Відповідно до п.3.9 Загальних умов фінансового лізингу на дату сплати, визначену п.3.5 Загальних умов, лізинговий платіж ( крім авансового лізингового платежу та останнього чергового лізингового платежу), який підлягає сплаті згідно Графіку та Загальних умов, коригується на суму Винагороди, яка визначається за вказаною в цьому пункті формулою. Якщо курс гривні до долара США, за яким Банк по дорученню Лізингодавця фактично здійснив купівлю доларів США на міжбанківському валютному ринку, що підтверджується відповідною довідкою Банку, або завіреною копією банківської виписки, перевищує більш ніж на 0,6 відсотка курс гривні до долара США, встановлений НБУ, який використовується для розрахунку коефіцієнта К ( поняття “коефіцієнт К” висвітлюється в п.3.9), вказаного в цьому пункті, то Лізингодавець направляє Лізингоодержувачу повідомлення про коригування лізингового платежу на суму винагороди, яке виникло внаслідок такого перевищення. Суму такого коригування лізингового платежу Лізингоодержувач зобов”язаний сплатити протягом трьох робочих днів з моменту отримання такого повідомлення.
Розрахунок основного боргу 40988,12 грн здійснений позивачем за період з 20.10.08 р по 20.01.09 року. За цей же період позивач провів розрахунок інфляційних та 3 % річних, відповідно в сумах: 1319,73 грн та 174,18 грн, про що зазначив і в позовній заяві
Відповідно до Графіку лізингових платежів за вказаний період відповідач зобов”язувався сплатити позивачу (3-6 включно чергові лізингові платежі) 12278,20 грн ((відшкодування (компенсація) частини вартості предмета лізингу, в т.ч.ПДВ 20%, грн.)) та 13920,25 грн (( винагорода (комісія) лізингодавцю за отриманий в лізинг предмет лізингу, без ПДВ, грн.)). Таким чином, за вказаний період загальний лізинговий платіж, в т.ч. ПДВ 20 %, грн., згідно даних, вказаних в графі 5 Графіку визначено в сумі 26 198,45 грн.
Відповідно до розрахунку суми простроченої заборгованості ФГ “Цибуліно” перед Українською лізинговою компанією” станом на 02.02.2008 року, заборгованість за майно, заявлена до стягнення, становить 12278,20 грн ( 60013,35 грн –47735,15 грн); заборгованість по винагороді, заявлена до стягнення в сумі 28709,92 грн (36290,92 грн –7581,00 грн). Відтак сума основного боргу за позовом , заявлена до стягнення –40988,12 грн ( 12278,20 грн + 28609,92 грн).
Як зазначено вище, згідно Графіку винагорода за вказаний період визначена в сумі 13920,25 грн. Різниця між сумами по даному платежу, що в Графіку і заявленою до стягнення, позивач пояснює коригуванням лізингового платежу, відповідно до п.3.9 Загальних умов фінансового лізингу ( додатку № 4 до договору).
Однак, як погоджено сторонами в п.3.9, суму такого коригування лізингового платежу Лізингоодержувач зобов”язаний сплатити протягом трьох робочих днів з моменту отримання від Лізингодавця повідомлення про коригування лізингового платежу на суму винагороди, яке виникло внаслідок перевищення, передбаченого в пункті 3.9 Загальних умов фінансового лізингу.
Разом з тим, позивач не подав доказів надіслання відповідачу такого повідомлення, відтак не довів, що строк (термін) виконання відповідачем зобов”язання по сплаті суми коригування лізингового платежу настав на час звернення з даним позовом до суду.
Відповідно до ст.530 ЦК України, якщо у зобов”язанні встановлений строк ( термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) , а у випадку, якщо строк (термін) виконання боржником обов”язку не встановлений або визначений моментом пред”явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов”язок у семиденний строк від дня пред”явлення вимоги, якщо обов”язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов”язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов”язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Відповідно до ст.252 ЦК України строк визначається роками, місяцями, тижнями , днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Перебіг строку ( ст.253 ЦК України) починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов”язано його початок.
Відповідно до п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Відповідно до ст.1 ГПК України порушення права чи законного інтересу або спір щодо них повинні існувати на момент звернення до суду. Доказів, передбачених п.3.9 Загальних умов, на підставі яких позивач підтверджував би порушення ( станом на час звернення з позовом до суду) відповідачем своїх зобов”язань щодо сплати суми коригування лізингового платежу на суму винагороди, внаслідок перевищення ( умови п.3.9 Загальних умов фінансового лізингу), позивач суду не подав.
Відтак, позов в частині вимоги про стягнення основного боргу підлягає задоволенню частково, в сумі 26198,45 грн.; в решті –залишенню без розгляду.
Оскільки позивачем не підтверджені документально суми прострочення ( графа 8 розрахунку) від яких розраховано інфляційні та 3 % річних, уточнених розрахунків позивач не надав, як і не підтвердив правомірність включення в ці суми нарахованих платежів ( в розрізі по-місячно) по коригуванню, доказів надіслання передбаченого п.3.9 повідомлення не надав, суд вбачає за доцільне залишити без розгляду заявлені вимоги і в частині інфляційних та 3 % річних.
Залишення без розгляду зазначених вимог позивача, не позбавляє останнього права та можливостізвернутись до суду в загальному порядку з позовом про стягнення інфляційних нарахувань та 3 % річних.
Оскільки спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, судові витрати покладаються на відповідача:261,98 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 32,33,34,36,43,44,49,75,81,82,84,85 ГПК України, суд,-
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задоволити частково.
2. Стягнути з Фермерського господарства «Цибуліно»(81455, с.Бабина, Самбірський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 33276646) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська лізингова компанія” (04070, м.Київ, вул.Михайлівська,12, код ЄДРПОУ –30575865,код ЄДРПОУ 30575865) 26 198,45 грн. основного боргу,; 261,98 грн.-держмита; 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3.Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
4.В решті суми позовні вимоги залишити без розгляду.
Суддя Кітаєва С.Б.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2009 |
Оприлюднено | 28.05.2009 |
Номер документу | 3681005 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні