Рішення
від 23.01.2014 по справі 904/9997/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23.01.14р. Справа № 904/9997/13 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАЛІТ 2007", м.Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "ТРЕСТ ДНІПРОДОРБУД", м. Дніпропетровськ третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ БЛАГОУСТРІЙ", м.Дніпропетровськ

про стягнення 523 830,49 грн.

Суддя Петренко Н.Е.

Секретар судового засідання Завалєй Я.О.

Представники:

від позивача: Ніколаєва А.О., представник за довіреністю № б/н від 20.11.13р.

від відповідача: Гудар'ян О.О., представник за довіреністю № 1 від 03.01.14р.

від третьої особи: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "МЕГАЛІТ 2007" (далі-позивач) звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "ТРЕСТ ДНІПРОДОРБУД" (далі-відповідач) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ БЛАГОУСТРІЙ" (далі - третя особа) про стягнення 523830,49 грн.

Ухвалою господарського суду від 24.12.13р. порушено провадження у справі, прийнято позовну заяву до розгляду, призначено судове засідання на 23.01.14р.

23.01.14р. в судовому засіданні повноважний представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі. Крім того, повноважний представник позивача надав для огляду суду всі оригінали первинних документів на підставі яких виник спір, а для долучення до матеріалів справи витребувані судом документи.

В свою чергу, повноважний представник відповідача у судовому засіданні заявив, що визнає позовні вимоги позивача у повному обсязі, про що також зазначено у відзиві на позовну заяву, який долучено до матеріалів справи.

Повноважний представник третьої особи у судове засідання не з'явився, але до суду від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи без участі третьої особи . Крім того, у клопотанні третя особа зазначила про те, що підтверджує вимоги викладені у позовній заяви та самостійних вимог на предмет спору немає.

В судовому засіданні 23.01.14р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

16.08.11р. між відповідачем та третьою особою було укладено договір субпідряду №3-280/11 (11-138С) (далі - Договір субпідряду), відповідно до умов п. 1.1. якого відповідач доручає, а третя особа приймає на себе зобов'язання щодо виконання на свій власний ризик та з залученням інших сил та засобами згідно затвердженої проектно-кошторисної документації на будівництво автомобільної дороги М-04 Знамянка-Луганськ-Ізварино (на м.Волгоград через м. Дніпропетровськ, Донецьк), на ділянці об'їзду м. Дніпропетровська (км 187+407 автомобільної дороги Знамянка-Луганськ-Ізварино - км 425+295 автодороги Бориспіль-Дніпропетровськ-Запоріжжя) км 10+000 - км 12+000 з влаштування водовідвідних канав, металевої труби д+2,76, водовідведення з проїжджої частини, лотків по укосу насипу, гасителів в кюветі, дощоприймального колодязя.

Згідно з п. 1.2. Договору субпідряду, роботи виконуються у відповідності до умов цього Договору, кошторисної, дозвільної та іншої документації.

Пунктом 3.1. Договору субпідряду передбачено, що загальна вартість цього Договору складає 410 000,00 грн., в т.ч. ПДВ (Додаток № 1). До вартості цього Договору не врахована вартість перебазування техніки третьої особи на об'єкт, яка буде пред'явлена окремим рахунком, за домовленістю з замовником.

Як зазначено у п. 5.1.6. Договору субпідряду, відповідач зобов'язаний своєчасно та у повному об'ємі проводити оплату за виконані роботи третьою особою згідно з умовами цього договору.

В п. 5.2.1. Договору субпідряду зазначено про те, що третя особа зобов'язана виконати всі роботи в об'ємі та строки, передбачені Договором та додатках до нього, та здати роботи відповідачу.

Відповідно до п. 6.1. Договору субпідряду, всі платежі по Договору, за виключенням платежу передбаченого п. 6.2. здійснюються поетапно у національній валюті України - гривня, на протязі 10 банківських днів з дня підписання Акту приймання виконаних робіт (етапів робіт).

Остаточний розрахунок за виконані роботи проводиться на протязі 10 банківських днів після повного закінчення будівельних робіт та підписання сторонами акту приймання - передачі (п. 6.3. Договору субпідряду).

В п. 9.1. Договору субпідряду зазначено про те, що приймання виконаних робіт проводиться щомісячно, по Акту приймання виконаних робіт, згідно з встановленим порядком.

Згідно з п. 9 .2. Договору субпідряду, третя особа не пізніше 2-го числа, місяця наступного за звітним, надає відповідачу Акт приймання виконаних робіт. Відповідач зобов'язується на протязі 2-х днів розглянути Акт приймання виконаних робіт та підписати його, або надати письмову вмотивовану відмову у випадку неякісного виконання робіт.

Пунктом 9.3. Договору субпідряду передбачено, що підписаний сторонами Акт приймання виконаних робіт є підставою для виставлення третьою особою рахунка відповідачу згідно з умовами Договору.

За порушення відповідачем зобов'язань по оплаті передбачених Договором платежів, відповідачу нараховується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, нарахованої із суми простроченого платежу, за кожен день прострочки (п. 10.4. Договору субпідряду).

Цей Договір вступає в силу з моменту його підписання обома сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків (п. 11.1 Договору субпідряду).

На виконання умов вищезазначеного Договору субпідряду, третьою особою були виконані роботи передбачені п. 1.1. Договору субпідряду у повному обсязі, згідно з умовами Договору, кошторисною та дозвільною документацією, а відповідачем виконані третьою особою роботи прийняті без будь-яких зауважень, що підтверджують:

- Акти приймання виконаних будівельних робіт (а.с. 17-18, 19-20, зворот 21-22, 24-26),

- Довідки про вартість виконаних робіт (а.с. 16, 21, 23).

Як зазначає позивач, оплату за вищевказаними актами приймання виконаних будівельних робіт відповідач повинен був здійснити до 14.12.11р., але відповідач в порушення умов Договору субпідряду, не розрахувався за виконані субпідрядні роботи.

Позивач звертає увагу, що 30.11.11р. між відповідачем та третьою особою була укладена угода про залік зустрічної однорідної вимоги, відповідно до якої, сторони прийшли до згоди про те, що заборгованість відповідача перед третьою особою з урахуванням заліку зустрічних вимог складає 564 358,10 грн. (а.с. 27).

18.02.13р. між відповідачем та третьою особою проведено звірку взаєморозрахунків, що підтверджує Акт звіряння взаєморозрахунків (а.с. 28).

18.02.13р. між позивачем, відповідачем та третьою собою було укладено договір №1802/1 про відступлення права вимоги (далі - Договір про відступлення права вимоги), відповідно до умов п. 1.1. якого, третя особа відступає, а позивач набуває право вимоги, належне третьої особи у відповідності із Актом звіряння взаєморозрахунків від 18.02.13р. (надалі-Акт), в сумі 564 358,10 грн., з урахуванням ПДВ.

Як зазначено у п. 1.2. Договору про відступлення права вимоги, за цим Договором позивач одержує право замість третьої особи вимагати від відповідача виконати зобов'язання за Актом.

Пунктом 2.1. Договору про відступлення права вимоги передбачено, що право вимоги, що відступається за цим Договором, оцінене сторонами у розмірі 564 358,10 грн. з урахуванням ПДВ.

В п. 3.1. Договору про відступлення права вимоги зазначено про те, що третя особа зобов'язана передати позивачу документи, що підтверджують право вимоги до відповідача, протягом трьох робочих днів з дня набрання чинності Договором.

Відповідно до п. 5.7. Договору про відступлення права, строк дії Договору - до 31.12.13р.

Позивач звертає увагу на те, що відповідачем зобов'язання перед позивачем не виконано у повному обсязі та заборгованість складає 461 675,10 грн.

За неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань, позивачем була нарахована для сплати відповідачу пеня у розмірі 51 796,16 грн.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, позивачем були нараховані для сплати відповідачу 3% річних у розмірі 10 359,23 грн.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за Договором субпідряду у розмірі 461 675,10 грн., пеню у розмірі 51 796,16 грн., 3% річних у розмірі 10 359,23 грн., всього 523 830,49 грн.

Відповідач заявлені позовні вимоги визнав у повному обсязі, але доказів належного виконання своїх зобов'язань по вищезазначеному Договору субпідряду на момент розгляду спору до господарського суду не надав.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.

Згідно з ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1. ст. 837 Цивільного кодексу України).

Статтею 838 Цивільного кодексу України передбачено, що підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник. Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов'язку. Замовник і субпідрядник не мають права пред'являти один одному вимоги, пов'язані з порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником, якщо інше не встановлено договором або законом.

У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (ч. 1. ст. 843 Цивільного кодексу України).

Відповідно до вимог ст. 846 Цивільного кодексу України, строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов'язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов'язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.

Частиною 1 статті 853 Цивільного кодексу України передбачено, що замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

В ч. 2 ст. 853 Цивільного кодексу України зазначено про те, що замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки).

Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково (ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України).

Згідно зі ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Як зазначено у ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України, кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ч. 1 ст. 513 Цивільного кодексу України).

При цьому до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 514 Цивільного кодексу України).

Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства України, умови укладених договорів, господарський суд вважає, що вимоги позивача в частині стягнення заборгованості у розмірі 461 675,10 грн. є обґрунтованими, доведеними та визнаними відповідачем, у зв'язку з чим підлягають задоволенню у повному обсязі.

Статтею 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання.

Згідно зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 6 ст. 231 Господарського кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір не передбачено законом або договором.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання грошових зобов'язань, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України).

Пунктом 10.4. Договору субпідряду передбачено, що за порушення відповідачем зобов'язань по оплаті передбачених Договором платежів, відповідачу нараховується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, нарахованої із суми простроченого платежу, за кожен день прострочки.

Так, на підставі п. 10.4. Договору субпідряду, позивачем була нарахована для сплати відповідачу пеня у розмірі 51 796,16 грн., розрахунок якої судом перевірений та визнаний таким, що зроблений невірно, оскільки пеня нараховується лише за 182 дня.

Після перерахунку проведеного господарським судом в "ЛІГА:ЗАКОН" відповідно до вимог чинного законодавства України та умов Договору субпідряду, пеня складає 33569,47 грн.

Таким чином, вимоги позивача в частині стягнення пені підлягають задоволенню частково, а саме у розмірі 33 569,47 грн.

Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі вищевказаної норми закону, позивачем були нараховані для сплати відповідачу 3% річних у розмірі 10 359,23 грн., розрахунок яких господарським судом також був перевірений та визнаний таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково: стягненню підлягає заборгованості у розмірі 461 675,10 грн., пеня у розмірі 33 569,47 грн., 3% річних у розмірі 10 359,23 грн., а в решті позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 509, 512, 513, 514, 525, 526, 530, 549, 599, 610, 612, 625, 629, 837, 838, 843, 846, 853, 854 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 174, 193, 218, 231, 232 Господарського кодексу України, ст. ст. 4, 22, 32-34, 43-44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ТРЕСТ ДНІПРОДОРБУД" (49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. Шевченко, буд. 35, код ЄДРПОУ 03450005, р/р 26007220100100 в ПАТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ", МФО 305653) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАЛІТ 2007" (49112, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. Таманська, буд. 3, кв. 8, код ЄДРПОУ 35268663, р/р 26006000081956 в ПАТ "УКРСОЦБАНК", МФО 300023) заборгованості у розмірі 461675,10 грн. (чотириста шістдесят одна тисяча шістсот сімдесят п'ять грн. 10 коп.), пеню у розмірі 33 569,47 грн. (тридцять три тисячі п'ятсот шістдесят дев'ять грн. 47 коп.), 3% річних у розмірі 10 359,23 грн. (десять тисяч триста п'ятдесят дев'ять грн. 23 коп.), витрати по сплаті судового збору у розмірі 10 112,08 грн. (десять тисяч сто дванадцять грн. 08 коп.).

В решті позовних вимог - відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя Н.Е. Петренко Повне рішення складено 27.01.14р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.01.2014
Оприлюднено28.01.2014
Номер документу36819591
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/9997/13

Ухвала від 10.08.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Рішення від 23.01.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 17.01.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 15.01.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 24.12.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні