Рішення
від 18.05.2009 по справі 16/25-524
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16/25-524

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" травня 2009 р.Справа № 16/25-524

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Хоми С.О.

Розглянув справу

за позовом  Прокурора м. Тернополя в інтересах держави бул. Тараса Шевченка, 7, м. Тернопіль в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль     

до  відповідача Відкритого акціонерного товариства „Тернопільське об'єднання „Текстерно” вул. Текстильна, 18, м. Тернопіль

про стягнення шкоди в розмірі 4543 грн. 80 коп, завдану внаслідок засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами, на користь місцевого бюджету Тернопільської міської ради на р/р 31515903700002, код платежу 24062100, інд. код 23588119 в ГУДКУ в Тернопільській області, МФО 838012; про стягнення державного мита та коштів на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь держави.

За участю представників сторін:

Позивача: Сушко А.С. –головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність №2/324 від 01.06.07р.

Відповідача:  Дупіряк О.М. –юрисконсульт, довіреність №8/15-79 від 02.02.09р.

Прокуратури: Молень І.Й. –помічник прокурора м. Тернополя, посвідчення №7, дійсно до 23.07.12 р.

Суть справи: Ухвалою суду від 30.04.09 р. розгляд справи відкладено на 18.05.09р.  на 10 год. 15 хв., керуючись п.2 ч. 1 ст. 77, ст. 86 ГПК України.

    Прокурор м. Тернополя бул. Тараса Шевченка, 7, м. Тернопіль звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль до відповідача Відкритого акціонерного товариства „Тернопільське об'єднання „Текстерно” вул. Текстильна, 18, м. Тернопіль  про  стягнення шкоди в розмірі 4543 грн. 80 коп, завдану внаслідок засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами, на користь місцевого бюджету Тернопільської міської ради на р/р 31515903700002, код платежу 24062100, інд. код 23588119 в ГУДКУ в Тернопільській області, МФО 838012; про стягнення державного мита та коштів на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь держави.

Як зазначив прокурор м.Тернополя в своїй позовній заяві №3214 від 27.03.2009 р. та  в заяві про уточнення позовних вимог від 07.05.2009 року, підставою для звернення до суду з позовом є факт порушення природоохоронного законодавства відповідачем, який виражається у засміченні твердими побутовими відходами земельної ділянки 0,10355 га, що належить до землі промисловості і знаходиться в постійному користуванні Відкритого акціонерного товариства „Тернопільське об'єднання „Текстерно” відповідно до державного акту на право постійного користування землею І-ТР №000562 №128 від 14 листопада 1995 року, що заподіює шкоду інтересам держави та внаслідок чого виникає передбачене законом право прокурора на звернення в суд з позовом для їх захисту.

Представник позивача в судове  засідання 18.05.2009 року з'явився, попросив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник прокуратури в судове засідання 18.05.2009 року, підтримав повністю заявлений в інтересах держави в особі  Державної екологічної інспекції у Тернопільській області позов.

Представник відповідача в судове засідання 18.05.2009 року з'явився, проти позову заперечив. Відповідач до матеріалів справи надав відзив  №8/100-486 від 10.04.2009 року, в якому відповідач просить суд  в задоволенні позовних вимог  відмовити.

Учасникам судового процесу в розпочатому судовому засіданні роз'яснено їх права та обов'язки згідно ст.ст.20, 22, 29,81-1 ГПК України. Також роз'яснено наслідки відмови позивача від позову та укладення мирової угоди.

Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідних клопотань представників позивача, відповідача та прокуратури в розпочатому судовому засіданні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та прокуратури суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, з 29.01. по 04.02.2009 р. державними інспекторами Державної екологічної інспекції у Тернопільській області проводилась перевірка Відкритого акціонерного товариства „Тернопільське об'єднання „Текстерно” на предмет дотримання природоохоронного законодавства, про що складено акт (належним чином засвідчена копія акту перевірки знаходиться в матеріалах справи). Перевіркою було встановлено, зокрема, що при обстеженні території підприємства виявлено розміщення відходів, а саме ТПВ, будівельних відходів, відходів (осаду) від зачистки аеротенок на непогоджених місцях, що є порушеннями ст.17 ЗУ «Про відходи». Також в акті перевірки зазначено, що додається карта-схема розміщення відходів.

6 лютого 2009 року державними інспекторами Державної екологічної інспекції у Тернопільській області було проведено обстеження засміченої земельної ділянки відповідача, про що складено акт за №1 (належним чином засвідчена копія акту обстеження  знаходиться в матеріалах  справи). У вказаному акті відображені результати обстеження, а саме зазначено про те, що на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні (згідно Державного акту) на загальній площі 1035,5 кв.м об'ємом 523,325 м.куб. відбулось засмічення відходами, а саме: будівельними; змішаними відходами виробництва з ТПВ; відходами від зачистки аеротенок –осад; засмічення проведено в декількох місцях на території підприємства.

З метою усунення виявлених недоліків та порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання природоохоронного законодавства  у сфері охорони навколишнього природного середовища Відкритим акціонерним товариством „Тернопільське об'єднання „Текстерно” Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області було винесено припис №3-1 від 5.02.2009 року для обов'язкового виконання товариством. В п.8 припису зазначено ліквідувати несанкціоновані місця розміщення відходів.

До акту перевірки  та припису №3-1 від 5.02.2009 року Державної екологічної інспекції у Тернопільській області надані Відкритим акціонерним товариством „Тернопільське об'єднання „Текстерно” заперечення, зокрема, що стосуються п.8, які заключаються в наступному –«утворення неналежного зберігання відходів на території ВАТ «Тек стерно»склалося через запізніле завершення демонтажних робіт холодильної станції і несприятливі погодні умови в подальшому (грудень 2008 р.- лютий 2009 р.) та зупинкою виробництва (копії наказів додаються) і не може бути класифіковане, як «несанкціоноване місце розміщення відходів», і тим більше невиконання усіх 22 пунктів ст.17 Закону України «Про відходи»».

5 лютого 2009 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області складено протокол №001745 про здійснення гр.Слотюком Миколою Івановичем – начальником вибільно-фарбувального цеху ВАТ «ТО «Текстерно»адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтями 82, 82-4 КУпАП. В протоколі зазначено про порушення правил поводження з відходами, а саме відходи виробництва зберігаються у невідповідних місцях; змішування чи захоронення відходів для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, без спеціального дозволу(відходи виробництва змішуються із ТПВ і зберігаються на території підприємства), що є порушенням ст.17 ЗУ «Про відходи».

5 лютого 2009 року  Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області винесена постанова про накладення на гр.Слотюка Миколу Івановича –начальника вибільно-фарбувального цеху ВАТ «ТО «Текстерно» адміністративного стягнення  у вигляді штрафу в розмірі 85 грн.

Як вбачається із  акту обстеження засміченої земельної ділянки від 6 лютого 2009 року №1, на плані-схемі земельної ділянки  відповідача, обстеження якої проводилось державними інспекторами Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, відображено місця розташування відходів та  їх довжина, ширина та висота, всього об'ємом 523,325 м.куб. Представник відповідача в ході розгляду справи не заперечив про наявність сторонніх предметів і матеріалів на земельній ділянці  відповідача.

Також в ході розгляду справи судом було встановлено, що постанова від 5.02.2009 року про накладення на гр.Слотюка Миколу Івановича –начальника вибільно-фарбувального цеху ВАТ «ТО «Текстерно» адміністративного стягнення  у вигляді штрафу в розмірі 85 грн протягом десяти днів з дня її винесення не оскаржувалась до Державної екологічної  інспекції у Тернопільській області. Будь-яких доказів на підтвердження протилежного  відповідачем не подано до матеріалів справи.

Згідно ст.13 Конституції України передбачено, що  природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Згідно ст.66 Конституції України  передбачено, що кожний повинен не наносити шкоду природі.

Згідно  ст.40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991 року передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

В ч. 2 ст.68 Закону України ''Про охорону навколишнього природного середовища'' передбачено види порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, за які встановлено відповідальність.

Частиною 3 статті 68 Закону України ''Про охорону навколишнього природного середовища'' передбачено, що законодавством України може бути встановлено відповідальність і за інші порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно пункту «в»частини 1 статті 211 Земельного кодексу України № 1080/2001 від 25.10.2001 року з наступними змінами громадяни та юридичні особи  несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за таке порушення як засмічення сільськогосподарських угідь та інших земель промисловими, побутовими та іншими відходами.

У відповідності до ч.4 ст. 68 Закону України ''Про охорону навколишнього природного середовища''  підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно з п. а частини 1 статті 42 Закону України "Про відходи" № 187/98-ВР від 5 березня 1998 року із наступними змінами, особи винні у порушенні законодавства про відходи, несуть відповідальність, в тому числі цивільну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.

В ході розгляду справи судом було встановлено, що Відкритим акціонерним товариством „Тернопільське об'єднання „Текстерно” було вчинене порушення земельного законодавства, а саме   засмічення земельної ділянки 0,10355 га, що належить до землі промисловості і знаходиться в постійному користуванні Відкритого акціонерного товариства „Тернопільське об'єднання „Текстерно” твердими побутовими відходами, чим завдано шкоду навколишньому  природному середовищу в розмірі 4543 грн 80 коп.

Визначення  розміру заподіяної шкоди  проведений в порядку  передбаченому "Методикою визначення розміру  шкоди, зумовленої забрудненням  і засміченням земельних ресурсів  через порушення природоохоронного  законодавства",  затвердженої  наказом Міністерства  охорони навколишнього природного середовища від 27.10.97р. № 171 ((у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007р. № 149), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.07р. за № 422/13689).

У відповідності  до пункту 2 та підпункту 3.2. пункту 3 «Порядок визначення забруднення (засмічення) земель»зазначеної вище Методики відповідно засмічення земель –наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів та землі вважаються засміченими, якщо на відкритому грунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

У відповідності до ч.2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" розміщення відходів  дозволяється лише  за наявності спеціального  дозволу на визначених місцевими радами  територіях  у межах установлених лімітів  з додержанням санітарних і екологічних норм  способом,  що забезпечує можливість   їх подальшого  використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього  природного середовища та здоров'я  людей.

У відповідності до ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни, зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Матеріалами справи доведено, що відповідачем порушено норми природоохоронного законодавства; станом на день вирішення спору відповідачем не подано будь-яких відомостей, які б свідчили про перерахування суми завданої шкоди, а тому позов підлягає задоволенню як обґрунтовано заявлений та підтверджений матеріалами справи.

Заперечення відповідача судом оцінені як такі, що не відповідають фактичним обставинам справи, та суперечать частині 3 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"  та пункту «в»частини 1 статті 211 Земельного кодексу України.

Сума шкоди  підлягає стягненню  з відповідача на  користь  місцевого бюджету Тернопільської міської ради.

Державне мито в сумі 102 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 312 грн. 50 коп згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 43,49, 84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2. Стягнути з  Відкритого акціонерного товариства „Тернопільське об'єднання „Текстерно” вул. Текстильна, 18, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 00306650, на користь місцевого бюджету Тернопільської міської ради на р/р 31515903700002, код платежу 24062100, інд. код 23588119 в ГУДКУ в Тернопільській області, МФО 838012 - 4543 грн. 80 коп шкоди , завданої внаслідок засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Тернопільське об'єднання „Текстерно” вул. Текстильна, 18, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 00306650:

-  102 грн. 00 коп. - державного мита в доход Державного бюджету України;

- 312 грн. 50 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області  МФО 838012 ЄДРПОУ 23588119 Одержувач: УДК у м. Тернополі.

         Видати накази.

4.Рішення надіслати сторонам по справі та прокурору, який брав участь у справі.

       Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного

строку з дня його прийняття (підписання).

      На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор - апеляційне подання, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення  через місцевий господарський суд.

      

      Рішення підписано: 20.05.2009 року

 

 

Суддя                                                                                          С.О. Хома

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення18.05.2009
Оприлюднено28.05.2009
Номер документу3683372
СудочинствоГосподарське