Справа № 144/2021/13-ц
Провадження № 2/144/25/14
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
"11" лютого 2014 р. Теплицький районний суд Вінницької області
в складі: головуючої - судді Задорожної Л.І.,
секретаря судового засідання - Кошмелюк А.С.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Теплик цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Продовольча компанія "Зоря Поділля" про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки,
встановив:
В грудні 2013 року до суду звернулась ОСОБА_2 через свого представника ОСОБА_1 з позовом до ТОВ "ПК "Зоря Поділля" про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 2,1313га, власником якої вона являється на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом. Вказала, що з відповідачем не було укладено договору оренди щодо цієї земельної ділянки, однак земельна ділянка була засіяна відповідачем, добровільно її звільнити ТОВ «ПК «Зоря Поділля» відмовляється. Такими діями відповідача обмежується її право розпоряджатись та використовувати земельну ділянку за призначенням.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1, який діє на підставі довіреності від 16 серпня 2013 року, підтримав заявлені позовні вимоги. Пояснив, що ні ОСОБА_3, після смерті якого позивач успадкувала земельну ділянку, ні сама ОСОБА_2 не укладала договір оренди щодо земельної ділянки, яка є предметом спору. Вказана земельна ділянка використовується ТОВ «ПК «Зоря Поділля» без законних на те підстав. Суміжні земельні ділянки належать позивачці та її доньці, відносно них укладено договори оренди, тому відповідач повністю використовує вказаний земельний масив, що підтверджується довідкою Побірської сільської ради. Коли представники інституту землеустрою виїхали на поле, щоб виділити земельну ділянку в натурі, то було виявлено, що вона засіяна пшеницею.
Відповідач ТОВ «ПК «Зоря Поділля» в судове засідання вдруге не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений в установленому порядку, про поважність причини своєї неявки суду не повідомив, від відповідача не надходила заява про розгляд справи у його відсутність. Судова повістка вручена відповідачу 04 лютого 2014 року, що підтверджується поштовим повідомленням. Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Відповідачем подано заперечення проти позову, які надійшли на адресу суду 11 лютого 2014 року.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд вважає, що позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,1313га на території Побірської сільської ради Теплицького району, кадастровий номер ділянки 0523785400:01:000:0007, яку вона отримала в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3, право власності якого підтверджувалось державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА №103932, виданим 30 березня 2005 року.
Право власності позивача ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень 03 вересня 2013 року, що підтверджується відповідним Витягом №8835710.
Відповідно інформації, наданої відділом Держземагентства у Теплицькому районі за №4655 від 30 жовтня 2013 року станом на 01 січня 2013 року відсутня реєстрація договору оренди на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розміщена на території Побірської сільської ради, площею 2,1313га, кадастровий номер 0523785400010000007, на ім'я ОСОБА_3.
В довідці, виданій виконавчим комітетом Побірської сільської ради за 332 від 20 січня 2014 року, вказано, що земельну частку(пай) ЯА №103932 площею 2,1313га(масив ІІ) використовує ТОВ ПК «Зоря Поділля».
Згідно з ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
- 2 -
Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачає як самовільне зайняття земельної ділянки ? будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно положень ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
У пункті 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» роз'яснено, що відповідно до статей 90, 95, 212 ЗК самовільно зайняті земельні ділянки повертаються їх власникам або землекористувачам з передачею останнім незібраного врожаю без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 59 ЦПК України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 60 ЦПК України на сторін покладено обов'язок довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем доведено факт самовільного зайняття ТОВ «ПК «Зоря Поділля» земельної ділянки, яка належить на праві власності ОСОБА_2, тому вона має бути повернена власнику землі.
Судові витрати, понесені позивачем на сплату судового збору в розмірі 229 грн. 40 коп., та витрат на правову допомогу в розмірі 350 грн., а всього 579 грн. 40 коп., відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України необхідно стягнути з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст.152, 212 Земельного кодексу України, ст.ст.3,10,15,57,59,60,88, 209, 213, 214, 215,224,225,226,228 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Продовольча компанія «Зоря Поділля»(м.Гайсин, Вінницька область, вул..Плеханова,150) звільнити земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,1313га, кадастровий номер 0523785400:01:000:0007, яка розташована на території Побірської сільської ради Теплицького району, яка належить на праві власності ОСОБА_2.
Стягнути з ТОВ «ПК «Зоря Поділля» на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 579 грн. 40 коп..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
СУДДЯ
Суд | Теплицький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2014 |
Оприлюднено | 12.02.2014 |
Номер документу | 37086152 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Теплицький районний суд Вінницької області
Задорожна Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні