Рішення
від 13.02.2014 по справі 740/244/14
НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 740/244/14

Провадження № 2/740/183/14

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2014 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючої - судді Діденко О.П.,

при секретарі Капленку І.О.,

за участю відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ніжині справу за позовною заявою кредитної спілки «Аккорд» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

В С Т А Н О В И В:

Позивач кредитна спілка «Аккорд» у позові до суду просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 15012 грн. 60 коп. заборгованості за кредитним договором № 45 від 24 січня 2008 року, укладеним строком на дванадцять місяців - по 24 січня 2009 року, мотивуючи тим, що взяті відповідачем зобов»язання по щомісячному поверненню суми кредиту частинами та сплаті процентів за користування кредитом у встановлені рекомендованим графіком строки відповідачем порушені, в результаті чого сума кредиту не зменшувалась, а проценти нараховувались на фактичний залишок суми кредиту за кожний день користування кредитом і на час звернення з позовом до суду за ним рахується: заборгованість за кредитом у розмірі 2572,18 грн.; заборгованість за процентами у розмірі 7081,88 грн. та пеня за прострочення зобов»язання за кредитом, розмір якої рішенням кредитного комітету від 01 серпня 2013 року зменшено до 2572,18 грн., а також за прострочення виконання грошового зобов»язання нараховано суму індексу інфляції та 3% річних у розмірі 2786,36 грн. Також просив стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору.

В судове засідання представник позивача не з»явився, але позивач надіслав заяву, у якій позовні вимоги підтримав і справу просив розглянути у відсутність його представника.

Відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги не визнав та пояснив, що дійсно 24 січня 2008 року він брав кредит на споживчі потреби у розмірі 3300 грн., який у повному обсязі не сплатив, але який розмір кредиту та процентів залишився несплаченим - не пам»ятає, але орієнтовно сума несплаченого кредиту становить 2200 грн. При цьому як на причину несплати посилався на тимчасове припинення Ніжинською філією кредитної спілки «Аккорд» своєї діяльності. В даний час трьохрічний строк позовної давності минув, тому позивач не вправі вимагати від нього повернення як суми кредиту, так і інших нарахованих ним платежів.

Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про необхідність позовні вимоги задовольнити з слідуючих підстав.

Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до п.п. 1.1, 2.1 кредитного договору, копія якого на а.с. 9-10, позивачем взяті зобов»язання по наданню відповідачу кредиту на соціальні потреби у сумі 3300 грн. строком на дванадцять місяців - по 24 січня 2009 року, та відповідно до п. 4.1 цього договору на

умовах сплати процентів за користування кредитом, які нараховуються на фактичний залишок суми кредиту, виходячи з розрахунку 0,148% за кожний день користування кредитом (з наступного дня після надання кредиту) до дня повного погашення заборгованості за кредитом, а річна процентна ставка відповідно до п.4.2 договору складається із процентної ставки, передбаченої п.4.1 договору, помноженої на 365 днів.

Відповідно до п.1.1 зазначеного договору, відповідачем взяті зобов»язання по вчасному поверненню кредиту, процентів за користування кредитом та внесенню інших платежів, передбачених цим договором.

Порядок та строки погашення кредиту та процентів за користування кредитом обумовлені в п.п 2.2 п.3.2.2 та в п.4.3 договору, а саме 24 числа кожного місяця.

Відповідно до ст.ст. 526, 527, 530 ЦК України зобов»язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та у встановлений строк.

Визначення поняття зобов'язання міститься у ч. 1 ст. 509 ЦК України. Відповідно до цієї норми зобов'язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Обов'язками боржника та правами кредитора вичерпується зміст зобов'язання (ст. 510 ЦК України).

Позивач свої зобов»язання за договором виконав, що підтверджується копією видаткового касового ордеру на а.с. 8, відповідно до якого відповідачу ОСОБА_1 24 січня 2008 року видано кошти у сумі 3300 грн., а відповідачем взяті зобов»язання належним чином та в строк не виконувались, про що свідчить розрахунок суми заборгованості на а.с.4, з якого убачається, що часткове погашення кредиту та процентів відповідачем було проведено лише тричі: у березні, червні та в липні 2008 року і розмір заборгованості, зазначений у розрахунку, жодними доказами з боку відповідача не спростований.

Відповідно до ст.611 ЦК України у разі порушення зобов»язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Пунктом 5.1 кредитного договору позивачу надано право при порушенні строків внесення платежів, передбачених рекомендованим графіком, нараховувати пеню, яку позичальник зобов»язаний сплатити у розмірі 0,5% від суми заборгованості за кожен день прострочення. Зменшення розміру пені, що фактично зроблено позивачем відповідно до рішення кредитного комітету від 01 серпня 2013 року, узгоджується з нормами ст.551 ЦК України.

У відповідності до положень ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобовязання , на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Правильність нарахування інфляційної складової та 3% річних відповідно до розрахунку на а.с.5-6 належними доказами з боку відповідача також не спростована.

Частиною 2 ст.1050 ЦК України позивачу, як кредитору, надано право вимагати погашення заборгованості позичальника за кредитом у повному обсязі зі сплатою всіх сум, включаючи проценти.

Посилання відповідача на неможливість сплати кредиту та процентів через тимчасове припинення діяльності Ніжинської філії кредитної спілки «Аккорд» не є підставою для відмови в позові, оскільки відповідно до заяви відповідача, копія якої на а.с.11, він подавав заяву про прийняття в члени кредитної спілки «Аккорд» на ім»я голови Спостережної ради КС «Аккорд», а не в Ніжинську філію, і в заяві зазначено, що він зі статутом КС «Аккорд» ознайомлений. Заява про надання кредиту також подавалась відповідачем у кредитний комітет КС «Аккорд», а не в Ніжинську філію (копія заяви на а.с.8), кредит надавався відповідачу також як члену КС «Акорд», а відповідно п.8.1 кредитного договору відповідач, як позичальник, ознайомлений з особою та місцем знаходження кредитодавця.

Статтею 257 ЦК України встановлено загальну позовну давність тривалістю у три роки, а відповідно до п.1 ч.2 ст. 258 ЦК України для стягнення штрафу та пені встановлено спеціальну позовну давність тривалістю в один рік. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 259 ЦК України позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін, про що укладається договір у письмовій формі. Сторонами строк позовної давності збільшено до п»яти років, що обумовлено в п. 9.1 кредитного договору.

За загальним правилом перебіг позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261 ЦК України), а за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (ч. 5 ст. 261 ЦК України).

Як зазначено вище, в п.1.1 кредитного договору сторони встановили строк його дії по 24 січня 2009 року і в цей же строк повинен бути внесений останній платіж згідно графіку, який є складовою частиною договору, тобто строк виконання зобов»язання в цілому за кредитним договором. П»ятирічний строк позовної давності, збільшений сторонами, спливає 24 січня 2014 року.

Позовну заяву позивачем надіслано 18 січня 2014 року (що убачається з поштового штампу на конверті, у якому позовна заява нідійшла до суду), тобто, в межах п»ятирічного строку.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 243 грн. 60 коп. (платіжне доручення на а.с. 1).

Керуючись ст. ст. 209, 212-215, 218, 88 ЦПК України, ст.ст. 259 ч.1, 261, 509, 510, 526, 527, 530, 551, 611, 625, 1050, 1054 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги кредитної спілки «Аккорд» задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь кредитної спілки «Аккорд» заборгованість за кредитним договором № 45 від 24 січня 2008 року у розмірі: 2572 (дві тисячі п»ятсот сімдесят дві) грн.18 коп. - залишок кредиту, 7081 (сім тисяч вісімдесят одну) грн.88 коп. - заборгованості за процентами; 2572 (дві тисячі п»ятост сімдесят дві) грн. 18 коп. пені за прострочення зобов»язання за кредитом, 2786 (дві тисячі сімсот вісімдесят шість) грн. 36 коп. - інфляційна складова та 3% річних за прострочення виконання грошового зобов»язання, та 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп. у повернення витрат по сплаті судового збору, а всього стягнути 15256 (п»ятнадцять тисяч двісті п»ятдесят шість) грн. 20 коп.

На рішення відповідачем може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Чернігівської області через Ніжинський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а позивачем у той же строк з дня отримання копії рішення.

Суддя Діденко О.П.

СудНіжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення13.02.2014
Оприлюднено17.02.2014
Номер документу37143178
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —740/244/14

Ухвала від 11.03.2014

Цивільне

Апеляційний суд Чернігівської області

Скрипка А. А.

Рішення від 05.05.2014

Цивільне

Апеляційний суд Чернігівської області

Скрипка А. А.

Рішення від 05.05.2014

Цивільне

Апеляційний суд Чернігівської області

Скрипка А. А.

Ухвала від 03.03.2014

Цивільне

Апеляційний суд Чернігівської області

Скрипка А. А.

Рішення від 13.02.2014

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Діденко О. П.

Ухвала від 13.02.2014

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Діденко О. П.

Ухвала від 03.02.2014

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Діденко О. П.

Ухвала від 23.01.2014

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Діденко О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні