КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/9300/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Дегтярьова О.В. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
У Х В А Л А
Іменем України
12 лютого 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В., Старової Н.Е.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07 лютого 2013 року № 0001182220.
Окружний адміністративний суд міста Києва своєю постановою від 09 липня 2013 року адміністративний позов задовольнив.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 липня 2013 року та постановити нову про відмову у задоволенні адміністративного позову. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, з 07.12.2012 року по 21.01.2013 року відповідачем була проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «Метал Холдінг Трейд» (ідентифікаційний код 37412768) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 02.12.2010 року по 30.09.2012 року, за результатами якої був складений Акт від 25.01.2013 року № 39/1/22-20/37412768.
Під час проведення вказаної перевірки працівниками відповідача були використані матеріали планової виїзної перевірки Одеської філії ТОВ «Метал Холдінг Трейд» (ідентифікаційний код 37641724) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 11.11.2011 року по 30.09.2012 року (Акт ДПІ у Малиновському районі міста Одеси Одеської області ДПС від 10.01.2013 року № 24/22-213/37641724).
В ході проведення перевірки дотримання Одеською філією ТОВ «Метал Холдінг Трейд» порядку ведення касових операцій перевіряючими встановлено, що на вказаній Філії позивача встановлений ліміт каси у розмірі 20 000, 00 грн.
На підставі вищевикладеного перевіряючими виявлено перевищення Одеською філією ТОВ «Метал Холдінг Трейд» встановлених лімітів готівки в касі у сумі 23 236, 43 грн.
В розділі 4 «Висновок» Актів від 25.01.2013 року № 39/1/22-20/37412768 та від 10.01.2013 року № 24/22-213/37641724 перевіряючі встановили порушення позивачем вимог п. 2.8 і 3.5 Положення про ведення касових операцій у національні валюті України, яке затверджене постановою Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (із змінами та доповненнями), а саме - перевищення встановленого ліміту залишку готівки у касі на суму 23 236, 43 грн.
07 лютого 2013 року ДПІ у Голосіївському районі міста Києва ДПС на підставі Акта від 25.01.2013 року № 39/1/22-20/37412768 прийняла спірне податкове повідомлення-рішення за № 0001182220 (форми «С»), яким застосувало до ТОВ «Метал Холдінг Трейд» штрафні (фінансові) санкції на суму 46 472, 86 грн.
Рішеннями ДПС у м. Києві від 19.04.2013 року № 3637/10/12-3-53 та Міністерства доходів і зборів України від 20.05.2013 року № 2452/6/44-49-10-01-15 спірне податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги товариства - без розгляду (з підстави пропуску платником податків строку на досудове оскарження).
З приводу даних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Із змісту преамбули Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 (в редакції на момент спірних правовідносин) (далі - Положення № 637), вбачається, що цей нормативно-правовий акт визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.
В силу положень п. 3.1 цього Положення касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Ввиходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення (п. 2.7 Положення № 637).
Пунктом 1.2 Положення № 637, визначено, що «ліміт залишку готівки в касі» (далі - ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.
У відповідності до п. 2.8 Положення № 637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
Абзацами 1, 2 п. 3.4 Положення № 637 встановлено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.
Якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках тощо є дозвільний напис керівника підприємства, то його підпис на видаткових касових ордерах не обов'язковий.
Абзацами 1 - 4 п. 3.10 Положення № 637 встановлено, що видаткові касові ордери і видаткові відомості мають заповнюватися бухгалтером чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою, за допомогою друкарських машинок, комп'ютерних засобів чи іншими способами, які забезпечили б належне збереження цих записів протягом установленого для зберігання документів терміну.
У касових ордерах зазначається підстава для їх складання і перелічуються додані до них документи. Видача касових ордерів і видаткових відомостей на руки особам, що вносять або одержують готівку, забороняється.
Видача готівки за касовими ордерами може проводитися тільки в день їх складання.
Виправлення в касових ордерах та видаткових відомостях забороняються.
Згідно п. 3.5 цього Положення у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.
Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.
Одночасно п. 3.7 Положення № 637 приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.
Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку через інкасаторів, є копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача. Документом, що свідчить про приймання готівки програмно-технічним комплексом самообслуговування для подальшого її переказу, є чек банкомата та квитанція, яка містить обов'язкові реквізити документа на переказ готівки і підтверджує внесення відповідної суми готівки до цього програмно-технічного комплексу самообслуговування та здійснення ініціювання операції з переказу готівки.
Відповідно абз. 5 п. 3.10 зазначеного Положення у касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених підприємством касових операцій (видача готівки за видатковими відомостями, спеціальними платіжними засобами, здавання готівки до банку, отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі тощо), реквізит «Одержав» або «Прийнято від» не заповнюється.
З аналізу викладеної норми вбачається, що вона є спеціальною по відношенню до норми, викладеної в п. 3.5 цього Положення, оскільки передбачає, зокрема операцію здавання готівки до банку, яка, в свою чергу, також документально оформлюється згідно вимог цього ж Положення.
Крім того, згідно п. 3.11 Положення № 637 прибуткові та видаткові касові ордери до передавання в касу реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (додаток 4), який ведеться окремо за прибутковими та видатковими операціями. Видаткові касові ордери, що оформлені на підставі видаткових відомостей, реєструються в такому журналі після здійснення виплат, зазначених у видатковій відомості.
В силу п. 5.10 Положення готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були використані підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного робочого дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.
Як встановлено матеріалами справи, 13 та 20 лютого 2012 року за результатами проведення розрахункових операцій за готівкові кошти зі споживачами через реєстратор розрахункових операцій Марія 301МТ (фіскальний № 2650009921), який зареєстрований за Одеською філією ТОВ «Метал Холдінг Трейд» торгівельна виручка за ці дні склала 9 601, 76 грн. та 21 740, 64 грн. (копії Z-звітів за 13 та 20 лютого 2012 року).
З урахуванням встановленого на філії позивача розміру ліміту готівки в касі в розмірі 20 000, 00 грн., суми залишку на початок 13 та 20 лютого 2012 року та вказані суми торговельної виручки за ці ж дні в сукупності перевищували такий ліміт каси філії.
В ці ж дні касиром Одеської філії позивача були оформлені видаткові касові ордери від 13.02.2012 року № 50 на суму 20 400, 00 грн., та від 20.02.2012 року № 60 на суму 35 500, 00 грн. щодо видачі ОСОБА_2 (за даними Акта від 10.01.2013 року № 24/22-213/37641724 останній являється керівником Філії) торгової виручки для здачі до банку. На обох видаткових касових ордерах наявні підписи і П.І.П. керівника ОСОБА_2 та головного бухгалтера (касира) ОСОБА_3, та не заповненні реквізити «Одержав», «Підпис одержувача», дату одержання коштів відомості і про документи фізичної особи-одержувача.
Відомості про зазначені видаткові касові ордери були внесені до касової книги Одеської філії ТОВ «Метал Холдінг Трейд», журналу реєстрації прибуткових та видаткових касових документів за лютий 2012 року.
Факт здавання філією позивача готівкової виручки у розмірах 20 400, 00 грн. та 35 500, 00 грн. за видатковими касовими ордерами від 13.02.2012 року № 50, від 20.02.2012 року № 60 до банку (РВ «Одеська РД» АТ «ОТП Банк», МФО 300528) підтверджується наступними документами: квитанціями відповідного банку від 13.02.2012 року № 143, від 20.02.2012 року № 160; договором про відкриття рахунку, здійснення розрахунково-касового обслуговування та надання інших банківських послуг від 17.11.2011 року за № 1128, укладеного між ПАТ «ОТП Банк» та Одеською філією ТОВ «Метал Холдінг Трейд» (Клієнт), та Додатковою угодою від 17.11.2011 року № 1 до вказаного Договору, в якій визначені строки здавання Клієнтом готівкової виручки до Банку - «щоденно, самостійно».
З огляду на те, що виведення готівки із каси та здавання її до банківської установи підтверджується документально та відображено в касовій книзі, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність висновків Акта перевірки про перевищення ліміту залишків в касі.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 липня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлений 12.02.2104 року.
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Старова Н.Е.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2014 |
Оприлюднено | 24.02.2014 |
Номер документу | 37287241 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Чаку Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні