10-01-14-01/3894
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2009 р. № 10-01-14-01/3894
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Панової І.Ю.–головуючого
Продаєвич Л.В.,
Хандуріна М.І.
розглянувши касаційну скаргуДАК "Хліб України"
на постановугосподарського суду Черкаської області від 27.01.2009
у справігосподарського суду№ 10-01-14-01/3894Черкаської області
за заявоюЗАТ “ПриватБанк”, в особі Черкаського головного регіонального управління ЗАТ “ПриватБанк”
доДочірнього виробничо-заготівельного підприємства “Тальне” ДАК “Хліб України ”
провизнання банкрутом
за участю представників сторін:
від ДАК " Хліб України" –Звада Р.В., від ЗАТ " Федкомінвест - Україна" –Грінцов І.В. , ліквідатор ДВЗП " Тальне" ДАК " Хліб України" – Мартиненко О.В., від ДВЗП " Тальне" ДАК " Хліб України" –Коваленко Т.Б.
В С Т А Н О В И В :
Постановою господарського суду Черкаської області від 27 січня 2009 у справі № 10-01-14-01/3894 ( суддя Шумко В.В.), звіт керуючого санацією затверджено, клопотання комітету кредиторів, керуючого санацією задоволено. Визнано боржника –Дочірнє виробничо-заготівельне підприємство " Тальне" ДАК " Хліб України" банкрутом, відкрита процедура ліквідації, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Мартиненка Олександра Васильовича.
Не погоджуючись з постановою господарського суду, Державна акціонерна компанія " Хліб України" звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, згідно якої просила скасувати постанову господарського суду Черкаської області від 27.01.2009 у справі № 01-14-01/3894, передати справу на новий розгляд до господарського суду Черкаської області на стадію санації боржника.
Касаційна скарга мотивована порушенням з боку суду першої інстанції вимог ст. 205 Господарського кодексу України, ст. 1 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", судом першої інстанції не прийнято до уваги той факт, що прийняття рішення стосовно доцільності визнання боржника банкрутом, незважаючи на клопотання комітету кредиторів, залишається за господарським судом, як того вимагає ст. 1 Закону, прийняття оскаржуваної постанови свідчить про невжиття господарським судом Черкаської області всіх заходів, передбачених Законом з метою запобігання банкрутству підприємства.
ДАК " Хліб України" є засновником та органом управління Дочірнього виробничо-заготівельного підприємства " Тальне" ДАК " Хліб України". До прийняття Кабінетом Міністрів України спеціального рішення щодо приватизації ДАК " Хліб України", 100% акцій Компанії перебувають у державній власності, її засновником є Держава , в особі Кабінету Міністрів України, який передав у власність Компанії майно дочірніх підприємств. Господарським судом, в порушення вимог ст. 2 Закону, ліквідатора ДВЗП " Тальне" призначено без попереднього погодження кандидатури з Департаментом з питань банкрутства.
Крім того, касаційна скарга мотивована тим, що, в порушення вимог ст. 43 ГПК України, судом не був у повному обсязі досліджений факт створення ДАК " Хліб України" та дочірніх підприємств, правовий статус майна Компанії та її дочірніх підприємств, установчі документи підприємства –боржника.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши в касаційному порядку постанову господарського суду, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 05.11.2007 у справі № 01-14-01/3894 введена процедура санації Дочірнього виробничо-заготівельного підприємства " Тальне" ДАК " Хліб України" вул. Вокзальна 93, м. Тальне,Черкаської області , код ЄДРПОУ 30065659 строком на 12 місяців, керуючим санацією призначено директора дочірнього виробничо - заготівельного підприємства " Тальне" ДАК " Хліб України" - Короткова О.Г. на підставі ст. 17 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 18.12.2007 у справі № 01-14-01/3894 апеляційну скаргу розпорядника майна Осипчука В.М. залишено без задоволення, ухвалу господарського суду Черкаської області від 05.11.2007 у справі № 01-14-01/3894 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 01.04.2008, постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 18.12.2007 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 22 липня 2008 року у справі № 14-01/3894 скасовано частину першу ухвали господарського суду Черкаської області від 12 травня 2008 у справі № 14-01/3894, в частині затвердження плану санації Дочірнього виробничо-заготівельного підприємства " Тальне" ДАК " Хліб України", схваленого комітетом кредиторів 05.12.2007.
Справу в цієї частині передано на новий розгляд до господарського суду Черкаської області.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 14 жовтня 2008 року план санації боржника –Дочірнього підприємства " Тальне" ДАК " "Хліб України" , схвалений рішенням комітету кредиторів боржника від 12.05.2008 та від 22.08.2008 - затверджено.
Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 25.12.2008 у справі № 10-01-14-01/3894 ухвалу господарського суду Черкаської області від 14 жовтня 2008 залишено без змін.
В оскаржуваної постанові від 27 січня 2009 року про визнання боржника банкрутом господарський суд Черкаської області встановив, що передбачений ст. 17 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строк здійснення процедури санації боржника сплинув, за наслідками здійснення процедури санації керуючий санацією подав на розгляд суду звіт.
Голова комітету кредиторів боржника, на підставі протоколу комітету кредиторів від 21.01.2009 звернувся до господарського суду з клопотанням про припинення процедури санації боржника та визнання його банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Мартиненка О.В.
Постанова господарського суду про визнання боржника банкрутом мотивована посиланням на ч. 11 ст. 21 спеціального Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також тим, що факт наявності заборгованості боржника перед кредиторами підтверджено поданими суду доказами та визнано боржником, який задовольнив вимоги кредиторів у процедурі санації частково.
Комітет кредиторів одноголосно прийняв рішення звернутися до господарського суду з клопотанням про припинення процедури санації та визнання боржника банкрутом.
Згідно з ч. 11 ст. 21 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , якщо розрахунки з кредиторами не проведено у строки, передбачені планом санації , господарський суд , у разі відсутності клопотання комітету кредиторів про продовження термінів, передбачених планом санації і внесення відповідних змін до плану санації, визнає боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що постанова господарського суду про визнання боржника банкрутом прийнята, в порушення вимог ст. 43 ГПК України, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, а також з порушенням вимог Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", виходячи з такого.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідація –припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна.
Згідно з вимогами ст. 23 Закону, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що приймаючи постанову про визнання боржника банкрутом, господарським судом , в порушення вимог ст. 43 ГПК України не з'ясована наявність чи відсутність реальних пропозицій, щодо укладення мирової угоди, яка є пріоритетною перед ліквідацією процедурою банкрутства боржника.
Крім того, відповідно до вимог ч. 4 ст. 205 Господарського кодексу України, у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів, він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом.
В постанові від 27 січня 2009 року про визнання боржника банкрутом господарським судом не наданий докладний аналіз наявних у Дочірнього виробничо-заготівельного підприємства " Тальне" ДАК " Хліб України" активів та пасиву, а також, в порушення вимог ст. 205 ГК України, не був встановлений факт недостатності майна боржника для задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" Державний орган з питань банкрутства пропонує господарському суду кандидатури арбітражних керуючих для держаних підприємств або підприємств, у статутному фонді яких частка державної власності перевищує двадцять п"ять відсотків, щодо яких порушена справа про банкрутства, та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Господарським судом в постанові не надана оцінка доводам ДАК " Хліб України" не з'ясовано правового статусу майна боржника, його складових, а також не наданий правовий аналіз Статутним документам боржника , не надана оцінка - чи потрібно,в даному випадку, погодження кандидатури ліквідатора банкрута Державним органом з питань банкрутства, виходячи з вимог ч.2 ст.2 Закону, а також, чи можливо введення процедури ліквідації боржника та за рахунок якого майна, виходячи з вимог Закону України " Про введення мораторію на примусову реалізацію майна".
Господарським судом Черкаської області в постанові від 27 січня 2009 року встановлено, що боржник частково задовольнив вимоги кредиторів в процедурі санації.
Посилаючись на ч. 11, ст. 21 спеціального Закону, суд першої інстанції, в порушення вимог ст.38,43 ГПК України, в постанові не надав докладний аналіз плану санації боржника в цієї частині та не встановив, які саме строки розрахунків з кредиторами порушені боржником.
Виходячи з викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що господарський суд Черкаської області прийняв постанову про визнання боржника банкрутом передчасно при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.
Керуючись статтями 1117, 1119 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ДАК "Хліб України" задовольнити.
Постанову господарського суду Черкаської області від 27.01.2009 у справі № 10-01-14-01/3894 скасувати.
Справу передати на новий розгляд до господарського суду Черкаської області на стадію санації боржника.
Головуючий І.Ю. Панова
Судді Л.В. Продаєвич
М.І. Хандурін
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2009 |
Оприлюднено | 02.06.2009 |
Номер документу | 3731326 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Панова I.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні