Рішення
від 21.02.2014 по справі 916/3155/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" лютого 2014 р.Справа № 916/3155/13

Господарський суд Одеської області у складі:

Головуючого судді Брагіної Я.В.

Судді: Горячук Н.О.

Панченко О.Л.

секретаря судового засідання Галюк Т.В.

за участю представників:

від прокуратури: Вигнанюк Т.Л. згідно посвідчення від 03.12.2012р. за № 013414;

від позивача: Кравченко Ю.В. згідно довіреності від 08.01.2014р. за № 8;

від третьої особи: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

розглянув справу

за позовом : Ізмаїльського міжрайонного прокурора (м. Ізмаїл, Одеської обл.) в інтересах держави в особі позивача Регіонального відділення Фонду державного майна України в Одеській області (м. Одеса)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Ізмаїльський технікум економіки і права" (м. Ізмаїл, Одеської області)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Відкрите акціонерне товариство "Пересувна механізована колона №15 „Дунайводбуд" (м. Ізмаїл, Одеська обл.)

про стягнення 190648,95грн. боргу та 18548,33грн. пені.

15.11.13. до господарського суду Одеської області звернувся Ізмаїльський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі позивача Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Ізмаїльський технікум економіки і права" про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у розмірі 133386,92грн. та пені у розмірі 11915,83грн.

Ухвалою суду від 18.11.13. порушено провадження у справі №916/3155/13 за зазначеним позовом.

21.01.2014р. за вх. № 1469/14 до господарського суду Одеської області від Ізмаїльського міжрайонного прокурора надійшло уточнення позовної заяви (збільшення позовних вимог), згідно якого останній просить стягнути з відповідача ТОВ „Ізмаїльський технікум економіки і права" на користь позивача заборгованість з орендної плати у розмірі 190648,95грн. та пеню в розмірі 18548,33грн. Також Ізмаїльський міжрайонний прокурор просив залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Відкрите акціонерне товариство "Пересувна механізована колона № 15 „Дунайводбуд", оскільки останній є балансоутримувачем спірного приміщення в даній справі.

Ухвалою суду від 27.01.14. прийнято до розгляду уточнення (збільшення) позовних вимог та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Відкрите акціонерне товариство "Пересувна механізована колона №15 "Дунайводбуд" і призначено справу до колегіального розгляду у складі трьох суддів (82-83).

Розпорядженням голови господарського суду Одеської області від 27.01.2014р. визначено склад колегії суддів для розгляду справи №916/3155/13, а саме: головуючий суддя - Брагіна Я.В., судді - Горячук Н.О. та Панченко О.Л., яка ухвалою суду від 27.01.14 прийняла дану справу до провадження.

Прокурор та представник позивача в засіданні суду просили позов задовольнити з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог. Пояснювали, що відповідач неналежно виконує умови договору оренди державного нерухомого майна від 21.08.2000р. щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати, у зв'язку з чим станом на грудень 2013р. за останнім рахується заборгованість у розмірі 190648,95грн. Тому позивач нарахував відповідачу пеню за період з квітня 2013 року по 12.01.14 року, яка становить 18548,33грн. Також пояснювали, що рішенням господарського суду Одеської області від 24.04.2013 р. попередній борг та пеня було стягнуто.

В засідання суду представник відповідача не з'явився, хоча про розгляд справи був повідомлений вчасно і належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про вручення.

Представник третьої особи теж в засідання суду не з'явився, надіслав до суду відзив, в якому зазначає, що третя особа ніякого відношення до взаємовідносин між сторонами немає і просить розглядати справу без участі представника третьої особи.

Отже, справа розглядається за наявними матеріалами в справі на підставі ст.75 ГПК України.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

21 серпня 2000р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Ізмаїльський технікум економіки і права" (орендар, відповідач) було укладено договір оренди державного нерухомого майна № 37, згідно якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне володіння та користування нежитлову будівлю, загальною площею 1 929, 1 кв.м., розташовану за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репіна, 10, що перебуває на балансі ВАТ "Пересувна механізована колона № 15 "Дунайводбуд" та не увійшло до його статутного фонду. Мета використання об'єкта оренди - розміщення навчального закладу. Строк дії договору - 25 років з моменту підписання. В разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору після закінчення його строку протягом одного місяця, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Згідно пункту 2.1 договору вступ орендаря у користування орендованим майном настає одночасно із підписанням сторонами договору оренди та акта прийому-передачі вказаного майна.

21 серпня 2000р. об'єкт оренди було передано орендарю за актом прийому-передачі державного нерухомого майна.

Згідно пункту 5.3 договору орендар зобов'язався своєчасно і у повному обсязі вносити до бюджету орендну плату.

Відповідно до розділу 3 договору орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Постановою КМУ від 04 жовтня 1995 р. № 786 "Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна" зі змінами, внесеними постановою КМУ № 699 від 18.05.1998 р., Постановою КМУ від 19 січня 2000 р. № 75 і складає за базовий (липень 2000р.) місяць без урахувань ПДВ - 623 грн. 75 коп. Розмір орендної плати за кожен наступний місяць визначається шляхом корегування розміру місячної орендної плати за попередній місяць оренди на індекс інфляції за поточний місяць. Орендна плата підлягає перерахуванню в разі змін чинного законодавства та Методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.

Орендна плата перераховується орендарем до Державного бюджету щомісячно, не пізніше 15 числа місяця, слідуючого за звітним з урахуванням щомісячного індексу інфляції, визначеного Державним комітетом статистики (п.3.5 договору).

18 червня 2007р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю Ізмаїльський технікум економіки та права» було укладено договір про внесення зміни до договору оренди від 21.08.2000 р. державного нерухомого майна, згідно якого сторони домовились, що з 01 січня 2007 р. орендна плата за місяць складає 10459 грн. 03 коп. Орендна плата за місяць оренди січень 2007 р. визначається шляхом коригування орендної плати за місяць оренди грудень 2006р. на індекс інфляції за січень 2007 р. включно.

Зважаючи на перебуванням об'єкту оренди у державній власності та характер правовідносин, останні, згідно ст.ст. 1-3 Господарського кодексу України, регламентуються насамперед його положеннями та іншими актами господарського законодавства, зокрема - Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Цивільним кодексом України та умовами укладеного договору оренди.

Згідно частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно статті 174 Господарського кодексу України господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору.

Згідно частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

У відповідності до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Рішенням господарського суду Одеської області від 24.04.13. у справі №916/146/13-г борг станом на 01.03.13. та пеня було стягнуто із відповідача на користь позивача.

Проте, відповідач і протягом періоду із березня 2013 року по грудень 2013 року орендну плату не сплачував, в зв'язку з чим у відповідача утворився борг з орендної плати в сумі 190648,95грн.

Прокурор в інтересах позивача просить стягнути із відповідача пеню за несвоєчасне виконання зобов'язання за договором щодо орендної плати в сумі 18548,33грн. з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог.

Виконання зобов`язання може забезпечуватися відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України неустойою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно статей 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» від 22.11.1996 року з відповідними змінами, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п. 3.8 договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується до бюджету відповідно до вимог чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочки (включаючи день оплати).

Згідно частини 2 статті 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

Проте, при нарахуванні пені прокурором та позивачем не враховано рішення суду у справі №916/146/13-г, яким стягнуто пеню за несвоєчасну сплату боргу по березень 2013 року, а також не враховано вимоги ч.2 ст.232 ГК України. Тому суд здійснює перерахунок пені з врахуванням ч.6 ст.232 ГК України, кінцевого періоду по який нараховув позивач пеню та 2 ставки НБУ, що діяли в період, за який нараховується пеня, яка становитиме 8170,16грн., виходячи із такого розрахунку:

- за несвоєчасно сплачену орендну плату в березні 2013 року в сумі 1334,59грн. (7,5 х 2 : 365 х 55 днів період із 16.04.13. по 09.06.13. х 19088,01грн. : 100 = 431,44грн.; 7 х 2 : 365 х 63 дні - період із 10.06.13. по 12.08.13. х 19088,01грн. : 100 = 461,25грн.; 6,5 х 2 :365 х 65 дні х 19088,01грн. : 100= 441,90грн.);

- за несвоєчасно сплачену орендну плату в квітні 2013 року в сумі 1242,03грн. (7,5 х 2 : 365 х 25 днів період із 16.05.13. по 09.06.13. х 19088,01грн. : 100 = 196,11грн.; 7 х 2 : 365 х 63 дні - період із 10.06.13. по 12.08.13. х 19088,01грн. : 100 = 461,25грн.; 6,5 х 2 :365 х 86 днів х 19088,01грн. : 100= 584,67грн.);

- за несвоєчасно сплачену орендну плату в травні 2013 року в сумі 1275,73 грн. (7 х 2 : 365 х 58 днів - період із 16.06.13. по 12.08.13. х 19107,09грн. : 100 = 425,07грн.; 6,5 х 2 :365 х 125дні х 19107,09грн. : 100= 850,66грн.);

- за несвоєчасно сплачену орендну плату в червні 2013 року в сумі 1232,28грн. (7 х 2 : 365 х 27днів - період із 16.06.13. по 12.08.13. х 19107,09грн. : 100 = 197.88грн.; 6,5 х 2 :365 х 152дні х 19107,09грн. : 100=1034,40грн.);

- за несвоєчасно сплачену орендну плату в липні 2013 року в сумі 1019,77грн. (6,5 х 2 :365 х 150днів - період із 16.08.13. по 12.01.14. х 19087,98грн. : 100);

- за несвоєчасно сплачену орендну плату в серпні 2013 року в сумі 803,35грн. (6,5 х 2 :365 х 119днів - період із 16.09.13. по 12.01.14. х 18954,37грн. : 100);

- за несвоєчасно сплачену орендну плату в вересні 2013 року в сумі 605,06грн. (6,5 х 2 :365 х 89днів - період із 16.09.13. по 12.01.14. х 19087,98грн. : 100);

- за несвоєчасно сплачену орендну плату в жовтні 2013 року в сумі 393,12грн. (6,5 х 2 :365 х -58днів - період із 16.10.13. по 12.01.14. х 19030,19грн. : 100);

- за несвоєчасно сплачену орендну плату в листопаді 2013 року в сумі 190,16грн. (6,5 х 2 :365 х 28днів - період із 16.12.13. по 12.01.14. х 19068,25грн. : 100).

Таким чином, пеня становтиме 8096,09грн. (1334,59грн. + 1242,03грн. + 1275,73грн. + 1232,28грн. + 1019,77грн. + 803,35грн. + 605,06грн. + 393,12грн. + 190,16грн.).

А оскільки позивач просив стягнути пеню в сумі 18548,43грн., то суд відмовляє в позові у частині стягнення пені в сумі 10452,34грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач позов не спростував, доказів сплати орендних платежів не надав.

Тому враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову у частині стягнення основного боргу в сумі 190648,95грн. та пені в сумі 8096,09грн., оскільки вимоги в цій частині підтверджуються матеріалами справи та відповідають вимогам чинного законодавства і відмовляє в позові в частині стягнення 10452,34грн.

Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю „Ізмаїльський технікум економіки і права" (68600, м. Ізмаїл, вул. Репіна, буд. 10, Одеська область, код ЄДРПОУ 25032389) до Державного бюджету України (УДКСУ в Ізмаїльському районі, Одеської області, р/р 31112092700014, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37977316, банк отримувач: ГУ ДКСУ в Одеській області):

- 190648,95грн. - основного боргу;

- 8096,09грн. - пені.

3. Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю „Ізмаїльський технікум економіки і права" (68600, м. Ізмаїл, вул. Репіна, буд. 10, Одеська область, код ЄДРПОУ 25032389) 3974,90грн. - судового збору в доход Державного бюджету України (ГУ ДКСУ в Одеській області, р/р №31210206783008 в ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526, код класифікації доходів бюджету 22030001, символ звітності 206).

4. Відмовити в задоволенні позову в частині стягнення пені в сумі 10452,34грн.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення підписано: 26 лютого 2014 року

Головуючий суддя Брагіна Я.В.

судді: Горячук Н.О.

Панченко О.Л.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення21.02.2014
Оприлюднено27.02.2014
Номер документу37342164
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3155/13

Ухвала від 13.05.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Постанова від 10.06.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 07.04.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 20.03.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Рішення від 21.02.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Брагіна Я.В.

Ухвала від 27.01.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Брагіна Я.В.

Ухвала від 27.01.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Брагіна Я.В.

Ухвала від 13.01.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Брагіна Я.В.

Ухвала від 16.12.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Брагіна Я.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні