cpg1251
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" лютого 2014 р.Справа № 921/99/14-г/18 Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.
Розглянув матеріали справи:
за позовом Тернопільської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, вул. Т.Шевченка, 7, м. Тернопіль, Тернопільська область в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Маєток", вул.Сергійчука, 12, с.Борщівка, Лановецький район, Тернопільська область
про cтягнення 2 130,55 грн. збитків завданих державі внаслідок самовільного водокористування.
За участю представників:
прокурора: Гусак Л.О., посвідчення №015417 від 26.02.2013 р.,
позивача: Мазур Т.В., довіреність № 1-1/474 від 04.02.2014 р.,
відповідача: Рейда Я.В., довіреність від 24.02.2014 р.
В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: Тернопільський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Маєток" про cтягнення 2 130,55 грн. збитків завданих державі внаслідок самовільного водокористування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено ст. 44 Водного кодексу України, а саме за період з 13.05.2011 р. по 02.11.2011 р. без наявності спеціального дозволу відповідачем самовільно використано 7 741,84 м.куб. поверхневої води для потреб рибництва, у зв'язку з чим державі завдано збитків в заявленій до стягнення сумі.
Ухвалою господарського суду від 07.02.2014 р. порушено провадження у даній справі та її розгляд призначено на 17.02.2014 р., який відкладався до 24.02.2014 р.
17.02.2014 р. від Тернопільської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері на адресу суду надійшло уточнення позовних вимог № 220 від 14.02.2014 р., в якому зазначено, що під час підготовки позовної заяви була допущена технічна помилка, зокрема, невірно зазначено номер рахунку Борщівської сільської ради та код одержувача, а тому просить суд винести рішення про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Маєток" 2 130,55 грн. збитків, заподіяних державі самовільним водокористуванням в наступних частинах: 30%, що становить 639 грн. 165 коп. в доход спеціального фонду Державного бюджету України; 50%, що становить 1 065 грн. 275 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Борщівської сільської ради; 20%, що становить 426 грн. 11 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33113331700353, код бюджету 24062100, МФО 838012, ідентифікаційний код одержувача 37377870 в ГУДКСУ у Тернопільській області.
Розглянувши уточнення позовних вимог № 220 від 14.02.2014 р., беручи до уваги, що ст. 22 ГПК України не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, суд розцінює дане уточнення як заяву про виправлення описки в прохальній частині позовної заяви та приймає її до розгляду.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні 24.02.2014 р. позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Просять суд позов задоволити.
Відповідач письмового відзиву на позов не подав, проте, його представник у судовому засіданні 24.02.2014 р. позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Маєток" зареєстроване реєстраційною службою Лановецького районного управління юстиції Тернопільської області з 04.12.2003 р. за видом діяльності "прісноводне рибальство", "роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах".
Згідно ст. 20 Закону №1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011).
В свою чергу, державна екологічна інспекція у Тернопільській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Відповідно до норм Закону №1264-ХІІ та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.
Як передбачено п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, користувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).
Пунктом "з" ч. 2 ст. 68 Закону №1264-ХІІ передбачено, що особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
У відповідності до ст. 68 Закону №1264-ХІІ та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України - підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
15 та 19 липня 2011 р. старшими державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Дроздовським А.К. та Добеньком О.С. на виконання вимог прокуратури Лановецького району № 47-757 вих.11 від 06.07.2011 р. згідно направлення на проведення позапланової перевірки №1007 було здійснено перевірку щодо дотримання природоохоронного законодавства ТОВ "Маєток", за результатами якої складено акт, у якому зафіксовано, серед іншого, що забір поверхневих вод здійснюється без дозволу на спецводокористування, що є порушенням п. 9 ст. 44 Водного кодексу України
Так, відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008р. акт перевірки - це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначений акт слід розцінювати як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.
Окрім цього, доказів оскарження дій по складанню зазначеного акта у встановленому законом порядку матеріали справи не містять, а відтак, на час вирішення спору він є чинним, відомості, зазначені в акті, відповідачем за допомогою належних і допустимих доказів не спростовані.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач здійснював спеціальне водокористування без відповідного дозволу упродовж 13.05.2011-02.11.2011 р.
Відтак, протягом зазначеного періоду відповідачем самовільно використовувалась вода для поповнення ставка втратами на випаровування та фільтрацію. Забір поверхневої води у рік відповідно до дозволу на спеціальне водокористування №УКР-2181 "А"/ТЕР складає 54,52 м.куб/добу.
Тобто, ТОВ "Маєток" упродовж 13.05.2011-02.11.2011 р. самовільно використало із поверхневих вод для потреб рибництва 7 741,84 м.куб води.
Стаття 68 Закону №1264-ХІІ передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Так, позивачем здійснено розрахунок розмірів відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, проведеного у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів" (затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 р. за N 389 із змінами і доповненнями), внаслідок порушення вимог діючого законодавства, та встановлено, що державі заподіяні збитки внаслідок самовільного водокористування на загальну суму 2 130,55 грн.
З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області направлено відповідачу претензію №1-1/2370 від 12.06.2012 р. для добровільного відшкодування ТОВ "Маєток" 2 130,55 грн. збитків, завданих державі в результаті порушення вимог водного законодавства. Однак претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач позовні вимоги визнав, проте доказів погашення заподіяних державі збитків суду не надав, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 2 130,55 грн. правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
У відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Маєток" (вул. Сергійчука, 12, с.Борщівка, Лановецький район, Тернопільська область , ідентифікаційний код 32736690) 2 130 (дві тисячі сто тридцять) грн. 55 коп. збитків, заподіяних державі самовільним водокористуванням в наступних частинах:
- 30%, що становить 639(шістсот тридцять дев'ять) грн. 165 коп. в доход спеціального фонду Державного бюджету України;
- 50%, що становить 1 065 (одну тисячу шістдесят п'ять) грн. 275 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Борщівської сільської ради;
- 20%, що становить 426 (чотириста двадцять шість) грн. 11 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33113331700353, код бюджету 24062100, МФО 838012, ідентифікаційний код одержувача 37377870 в ГУДКСУ у Тернопільській області.
3. Стягнути з з Товариства з обмеженою відповідальністю "Маєток" (вул. Сергійчука, 12, с.Борщівка, Лановецький район, Тернопільська область , ідентифікаційний код 32736690) в дохід Державного бюджету України 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.
4. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 26.02.2014 р. через місцевий господарський суд.
Суддя Н.В. Охотницька
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2014 |
Оприлюднено | 27.02.2014 |
Номер документу | 37342182 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Охотницька Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні