Ухвала
від 05.02.2014 по справі 815/198/13-а
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 лютого 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/198/13

Категорія: 8.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Корой С. М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "BSA UKRAINE LTD" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

08.01.2013р. товариство з обмеженою відповідальністю "BSA UKRAINE LTD" (надалі - ТОВ "BSA UKRAINE LTD") звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001452260 від 12.12.2012 року.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16.05.2013р. позов задоволений.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно з п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що з 12.11.2012 року по 30.11.2012 року на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, посадовою особою відповідача було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «BSA UKRAINE LTD» з питань утримання податку при виплаті доходів нерезидентам за період з 01.01.2012року по 30.06.2012року, за результатами якої складено акт від 07.12.2012року №7571/22-6/32080820. /а.с.8-15/

Перевіркою встановлено порушення позивачем пп.«б» п.160.1, п.160.2 ст.160 Податкового кодексу України в частині ненарахування та несплати податку на прибуток нерезидента за ставкою 15% від суми виплачених дивідендів нерезиденту, що призвело до заниження податку на прибуток нерезидента за ІІ квартал 2012 року на суму 8038,74грн.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.12.2012 року №0001452260 про збільшення суми грошового зобов'язання ТОВ «BSA UKRAINE LTD» за платежем податок на прибуток іноземних юридичних осіб у сумі 10048,43грн., в тому числі 8038,74грн. - за основним платежем, 2009,69грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями. /а.с.16/

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «BSA UKRAINE LTD» діє на підставі статуту, зареєстрованого Жовтневою районною адміністрацією Одеської міської ради 03.10.2002 року, відповідно до якого одним із учасників товариства є акціонерне товариство фірма «Босфорус Гемі Аджентелігі Анонім Шіркеті», юридична адреса: Турція, Стамбул, Шішлі, Есентепе, Коре Шехтілєрі Джаддесі, Йюзбаши Кая Алдоган сокак, 8, реєстраційний код №1800163747, зареєстроване у Морській Торгівельній Палаті за №458707/406289 (BOSFORUS GEMI AGENELIGI A.S. (Турецька Республіка), частка у статному капіталі ТОВ «BSA UKRAINE LTD» якого становить 30%. /а.с.148-164/

Протоколом загальних зборів учасників ТОВ «BSA UKRAINE LTD» від 23.04.2012 року №10 /а.с.208-209/, за наслідками фінансово-господарської діяльності ТОВ «BSA UKRAINE LTD» за 2011 рік, вирішено розподілити 67073доларів США/535624,86грн. чистого прибутку у відсотковому відношенні пропорційно часткам в статутному фонді. Зокрема, 30% частки прибутку в сумі 20122доларів США/160688,26грн., було вирішено сплатити акціонерному товариству фірмі «Босфорус Гемі Аджентелігі Анонім Шіркеті».

Відповідно до пп.14.1.49 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України платіж, що здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку, розуміється як дивіденди.

Пунктом 160.1 ст.160 Податкового кодексу України передбачено, що будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. При цьому, виходячи з положень підпункту «б» зазначеної норми права, для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема, дивіденди, які сплачуються резидентом. Отже, дивіденди, які сплачуються резидентом на користь нерезидента, оподатковуються в порядку, передбаченому положеннями ст.160 Податкового кодексу України.

Згідно із п.160.2 ст.160 Податкового кодексу України резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), крім доходів, зазначених у пунктах 160.3-160.7 цієї статті, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 160.1 цієї статті, за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Законом України «Про ратифікацію Угоди між Урядом України і Урядом Турецької Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і майно» ратифікована Угода між Урядом України та Урядом Турецької Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на дохід та майно.

Угодою передбачено, що вона застосовується до податків на доходи і майно, що стягуються від імені Договірної Держави або її політико-адміністративних підрозділів, або місцевих органів влади, незалежно від способу їх стягнення. Податками на доход і на майно вважаються всі податки, що справляються від загальної суми доходів, від загальної суми майна або з елементів доходу чи майна, включаючи податки на доходи від відчужування рухомого або нерухомого майна, податки на загальну суму заробітної плати або платні, сплачуваних підприємством.

Податками, на які поширюється ця Угода, зокрема, є: а) у випадку Туреччини: (і) прибутковий податок; (іі) корпоративний податок; (ііі) збори, що стягуються з прибуткового податку і корпоративного податку (надалі «турецький податок»); b) у випадку України: (і) податок на доходи підприємств; і (іі) прибутковий податок з громадян (надалі «український податок»). 4. Ця Угода застосовується також до будь-яких ідентичних або подібних по суті податків, які будуть стягуватися після дати підписання цієї Угоди, в доповнення до або замість існуючих податків. Компетентні органи Договірних Держав повідомляють один одного про будь-які істотні зміни, що відбудуться в їх законодавствах щодо оподаткування.

Відповідно до ст.10 вищезгаданої Угоди дивіденди, що сплачуються компанією, яка є резидентом однієї Договірної Держави, резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі.

Разом з тим, згідно із ч.2 ст.10 Угоди, дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на дивіденди, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати: а) 10 процентів валової суми дивідендів, якщо право на дивіденди фактично має компанія (на відміну від товариства) і ця компанія є одночасно власником принаймні 25 процентів капіталу компанії, яка сплачує дивіденди; b) 15 процентів валової суми дивідендів у всіх інших випадках.

Термін «дивіденди» при використанні в цій статті означає дохід від акцій, від користування акціями або користування правами, акцій засновників чи інших прав, які не є борговими зобов'язаннями, що дають право на участь у прибутку, так само як доход від інших корпоративних прав, який підлягає такому ж податковому регулюванню, як доход від акцій відповідно до законодавства тієї Держави, резидентом якої є компанія, що розподіляє прибуток.

Виходячи з положень ст.3 Угоди термін «компанія» означає будь-яке корпоративне об'єднання або будь-яку іншу організацію, що розглядається з метою оподаткування як корпоративне об'єднання.

Термін «компанія» в Угоді свідчить, що визначальною ознакою у ньому є розгляд корпоративного об'єднання чи іншої організації як таких саме з метою оподаткування, тобто, факт наявності у такої особи статусу самостійного платника податків, який визначається відповідно до вимог законодавства країни, виходячи з організаційно-правової форми відповідного корпоративного об'єднання.

Згідно з свідоцтвом про резиденство у відповідності до Угоди між Урядом Турецької республіки та Урядом України про уникнення подвійного оподаткування доходів та майна та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно, виданого податковою адміністрацією Міністерства фінансів Турецької Республіки на предмет надання 25.01.2013 року, засвідченого апостилем та офіційним перекладачем, компанія Босфорус Гемі Аджентелігі Анонім Шіркеті була резидентом Туреччини у 2011 році та сплачувала податок на прибуток у зв'язку з її доходами у всьому світі. /а.с.133-138/

На момент укладання Угоди у Туреччині існувала така організаційно-правова форма організації бізнесу як партнерство, яке створювалось іноземними інвесторами із залученням турецьких громадян і без залучення, та могло засновуватися як партнерство з необмеженою відповідальністю, дохід якого підлягає оподаткуванню як дохід індивідуального партнера за відповідними ставками, а також партнерство з обмеженою відповідальністю, у випадку якого оподаткування поширювалось на доходи одного індивідуального партнера. Отже, така організаційно-правова форма як партнерство у Туреччині передбачала оподаткування доходів її учасників, а не безпосередньо самого організаційного утворення.

Листом Міністерства доходів і зборів України від 18.04.2013 року № 939/6/99-99-19-03-0215 /а.с.131-132/ стосовно застосування положень ст.10 Угоди позивачу роз'яснено, що якщо товариство за законодавством Договірної Держави є юридичною особою, яка підлягає оподаткуванню корпоративним податком як компанія, то таке товариство не підпадає під застереження зазначеної статті і має право на переваги Угоди. З урахуванням зазначеного резидент Турецької Республіки може претендувати відповідно до положень п. «а» ч. 2 ст. 10 Угоди на застосування 10 % ставки оподаткування дивідендів за умови, якщо він є юридичною особою Турецької Республіки, підлягає оподаткуванню корпоративним податком як компанія, фактично має право на ці дивіденди та є власником принаймні 25 процентів капіталу української компанії, яка сплачує дивіденди.

Статтею 103 Податкового кодексу України передбачено порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України. Відповідно до п. 103.2 ст. 103 Податкового кодексу України застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті. Згідно п. 103.4 ст. 103 Податкового кодексу України підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вищенаведені умови, за яких у питанні оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України відповідно до Угоди може застосовуватись пільгова ставка у розмірі 10%, були дотримані: компанія Босфорус Гемі Аджентелігі Анонім Шіркеті є юридичною особою Турецької Республіки, резиденство якої підтверджено свідоцтвом, виданим компетентним органом Турецької Республіки, підлягає оподаткуванню корпоративним податком як компанія, фактично має право на виплачені дивіденди як засновник ТОВ «BSA UKRAINE LTD», що має 30% капіталу зазначеної компанії-резидента України.

Таким чином, судова колегія вважає, що при вирішенні справи суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України - залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 197,198,200,205,206 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді:

СудОдеський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення05.02.2014
Оприлюднено27.02.2014
Номер документу37363409
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —815/198/13-а

Ухвала від 04.06.2013

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Крусян А.В.

Ухвала від 05.02.2014

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Крусян А.В.

Ухвала від 04.06.2013

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Крусян А.В.

Постанова від 21.05.2013

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Корой С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні